Reklama

Włocławek

Pochyleni nad nauczaniem papieskim

Ks. Krzysztof Graczyk
Edycja włocławska 46/2003

Jako wyraz przywiązania i głębokiej wdzięczności Bogu za dar Jana Pawła II, młodzież Liceum im. Ziemi Kujawskiej pragnęła uczcić
25. rocznicę pontyfikatu, pochylając się nad nauczaniem Papieża.
Od 8 do 20 października br. przeprowadzono w LZK konkurs nt. Znaczenie Pontyfikatu Jana Pawła II dla każdego z nas. Celem było włączenie się w obchody 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II przez budzenie refleksji nad przesłaniem Ojca Świętego, a także wychowanie do postawy odpowiedzialności za przyszłość kraju i Kościoła, rozwijanie umiejętności literackich i budzenie aktywności twórczej młodzieży. Organizatorami przedsięwzięcia było Liceum im. Ziemi Kujawskiej i Parafia katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku, a wzięło w nim udział 103 uczniów LZK oraz Gimnazjum w Fabiankach. Komisja w składzie: Jadwiga Puzicka - polonistka, Romana Wasielewska - polonistka i ks. Krzysztof Graczyk wyłoniła 16 laureatów, którym postanowiła przyznać wyróżnienia.
Konkurs obejmował takie formy literackie, jak: opowiadanie, szkic, kartka z pamiętnika, rozprawka, esej, recenzja. Za jego organizację i przebieg odpowiedzialny był ks. K. Graczyk, dyrektor szkoły Irena Podłucka oraz proboszcz parafii katedralnej - ks. prał. Stanisław Waszczyński.
Zakończenie konkursu odbyło się 28 października w gmachu Liceum. Wprowadzenia dokonała dyr. I. Podłucka, po czym ks. Graczyk wygłosił referat nt. Papież a prawa człowieka, a następnie głos zabrał ks. prał. S. Waszczyński. Na koniec odczytano listę laureatów konkursu. Są nimi: Ilona Spychalska, Weronika Lewandowska (Gimnazjum w Fabiankach), Magdalena Wędzińska, Radosław Zieliński, Marta Wiśniewska, Karol Kokoszka, Beata Kubiak, Aneta Kaczkowska, Andrzej Grochowalski, Agnieszka Niewiadomska, Agnieszka Stanna, Anna Krasińska, Wioleta Przekwas, Sylwia Okoniewska, Magdalena Małecka i Julita Kacprzyk.
Wręczono nagrody i podziękowano uczestnikom konkursu za tak liczny udział, a jednocześnie skierowano zachętę do podjęcia nowych wyzwań w olimpiadzie religijnej, która jest właśnie przygotowywana.

Bp Markowski: Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka

2019-04-22 15:28

BP KEP / Warszawa (KAI)

„W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego” – czytamy w komunikacie bpa Rafała Markowskiego, Przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego i Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

BP KEP

Biskup Markowski podkreśla: „W okresie wielkanocnym wspominamy prawdę wiary, że Chrystus oddał życie za zbawienie wszystkich, z czego wynika chrześcijańska postawa szacunku względem każdego człowieka”.

Publikujemy pełną treść komunikatu:

W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego.

W okresie wielkanocnym wspominamy prawdę wiary, że Chrystus oddał życie za zbawienie wszystkich, z czego wynika chrześcijańska postawa szacunku względem każdego człowieka.

Bp Rafał Markowski,

Przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego

Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Kamiński do dziennikarzy: jesteście współczesnymi głosicielami Dobrej Nowiny

2019-04-23 19:15

mag / Warszawa (KAI)

Jesteście współczesnymi głosicielami Dobrej Nowiny – powiedział do dziennikarzy bp Romuald Kamiński zachęcając ich do pełnego entuzjazmu i odwagi dzielenia się ze światem prawdą o Zmartwychwstaniu Chrystusa. W siedzibie redakcji Tygodnika Idziemy odbyło się wielkanocne spotkanie pracowników mediów diecezjalnych, a więc Fundacji bł. ks. Kłopotowskiego, Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy oraz telewizji internetowej SalveNet.

wellphoto/fotolia.com

Składając świąteczne życzenia bp Kamiński wskazał dziennikarzom za wzór do naśladowania postawę św. Piotra Apostoła po Zesłaniu Ducha Świętego. – Ten kto wejdzie w głębie relacji z Chrystusem, w Jego realną bliskość, ten nie może powstrzymywać się by nie przekazać tej wieści o Zmartwychwstaniu innym. Jako pracownicy mediów posiadacie właściwy oręż, przygotowanie, oraz swoją wiarę i zaufanie do Chrystusa by zanieść to innym, by ci którzy usłyszą tę prawdę od was, byli niejako nią powaleni – powiedział biskup warszawsko-praski.

Podkreślił, że ten kto spotkał Zmartwychwstałego, nie musi już lękać się tego świata, ponieważ to Chrystus jest Panem historii. - Świata niekoniecznie musi nas kochać czy lubić. Mimo to niech nas nie zrażają ludzkie reakcje – zaapelował bp Kamiński.

Życzył dziennikarzom sił i radości z przeżywania na co dzień chrześcijaństwa, oraz z przekształcania świata ku zwycięstwu ku dobru, pięknu, ku miłości.

W imieniu pracownikom mediów życzenia pasterzowi diecezji złożył red. naczelny Tygodnika Idziemy, ks. prał Henryk Zieliński. – Niech orędzie ewangeliczne, które biskup proklamuje można było jak najdłużej głosić w naszej Ojczyźnie bez skrepowania i by rozbrzmiewało ono jak najszerzej – powiedział duchowny.

Wielkanocne spotkanie zwieńczyła wspólna agapa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem