Reklama

Akcja Katolicka w parafiach

Początki działalności Akcji Katolickiej w diecezji warszawsko-praskiej sięgają 25 marca 1995 r., kiedy to w trzecią rocznicę powstania diecezji, bp Kazimierz Romaniuk utworzył Zespół Inicjatywny Akcji Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz mianował ks. Krzysztofa Waligórę asystentem kościelnym Akcji. Zaczęła się budowa struktur, do której swój akces zgłaszali przedstawiciele różnych ruchów religijnych oraz kół synodalnych działających przy parafiach.

Niedziela warszawska 47/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Macie obowiązek i prawo nieść Ewangelię, świadczyć o jej aktualności dla współczesnego człowieka i zapalać do wiary tych, którzy oddalają się od Boga.
(Jan Paweł II do Akcji Katolickiej)

1 października 1995 r. jako pierwsze w działalność Akcji włączyły się diecezjalne koła synodalne w parafiach Matki Bożej Królowej Polski w Aninie, Matki Bożej Różańcowej na
Bródnie, Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie i św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim. W kwietniu 1996 r. odbyła się I Diecezjalna Sesja Plenarna AK DW-P, a we wrześniu ukazał się pierwszy numer biuletynu Wierni Bogu. 18 listopada 1996 r. bp Romaniuk erygował Akcję Katolicką w diecezji. Po 11 miesiącach Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nadało jej osobowość prawną. Prezesem pierwszej kadencji Akcji Katolickiej została 24 czerwca 1998 r. Henryka Miszkiewicz. Od 29 czerwca br. funkcję tę pełni Joanna Solak.
Od tej pory Akcja wielokrotnie zaznaczyła swoją obecność w życiu religijnym diecezji warszawsko-praskiej. Jej członkowie uczestniczą w najważniejszych uroczystościach religijnych, także o zasięgu ogólnopolskim. Niezapomnianymi wydarzeniami był udział w modlitewnym spotkaniu z Ojcem Świętym w Gnieźnie w czerwcu 1997 r., a potem w 1999 r. na pl. Piłsudskiego i przed katedrą św. Floriana oraz w sierpniu 2002 r. na Błoniach krakowskich. Członkowie AK biorą udział w pielgrzymkach diecezjalnych do Loretto i Ossowa oraz w ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasną Górę. Uczestniczą w najważniejszych uroczystościach diecezjalnych zarówno w katedrze św. Floriana (gdzie AK jest bardzo aktywna), jak i w swoich parafiach.

Nie tylko modlitwa

Aktualnie w diecezji warszawsko-praskiej do Akcji należą 674 osoby, z których aktywnie działa około 400.
- Nasi członkowie - mówi prezes Solak - codziennie modlą się w intencji wybranego kapłana. Od grudnia 2002 r. trwa krucjata modlitwy za rodziny. Kontynuowane są spotkania formacyjne, w tym skupienia adwentowe i wielkopostne. Ważną formą działalności Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej są wykłady otwarte. Tylko w ciągu ostatniego roku mieli je księża: Piotr Pawlukiewicz, Krzysztof Waligóra, Mateusz Matuszewski, Marek Solarczyk, Piotr Mazurkiewicz. Akcja wydaje biuletyn (ukazały się dotąd 22 numery) oraz okolicznościowe pisma, zwane Listem do Ciebie. Włączyła się do akcji Adopcja na odległość organizowanej przez Salezjański Ośrodek Misyjny. Współpracuje z Radiem Warszawa Praga.
Członkowie Akcji Katolickiej włączają się w inicjatywy krajowe. Rozprowadzają materiały Biblioteczki AK oraz biuletyny krajowe. Brali udział w spotkaniach ogólnopolskich. W ramach Dnia Papieskiego niektóre parafialne oddziały przygotowały okolicznościowe prelekcje, odczyty, organizowały konkursy.
Na szczeblu parafii niektóre oddziały prowadzą działalność charytatywną, edukacyjną i formację religijną i patriotyczną.

Radzymin, Legionowo, Poświętne...

Dobrym przykładem może być parafia Przemienienia Pańskiego w Radzyminie, gdzie Akcja Katolicka ma jeszcze przedwojenne tradycje, a reaktywowana była w 1995 r. Miejscowe koło skupia 34 osoby, z których aktywnych jest ponad 20. Są to ludzie pochodzący z różnych środowisk - nauczyciele, lekarze, emeryci.
Jak nas poinformował prezes Oddziału Parafialnego Akcji Katolickiej w Radzyminie Grzegorz Jeleń, praca prowadzona jest głównie w trzech dziedzinach: formacyjnej, społecznej i oświatowej. Akcja upowszechnia nauczanie Ojca Świętego i społeczną naukę Kościoła. - W sposób szczególny chcemy być aktywni w upamiętnianiu bohaterów naszej Ojczyzny, którzy walczyli w jej obronie w 1920 r. - podkreśla prezes Grzegorz Jeleń. Dużą wagę przywiązujemy do pracy z młodzieżą. Dla niej organizowane są konkursy. Był już konkurs plastyczny, o Ojcu Świętym z okazji 4. rocznicy nawiedzenia przez niego ziemi radzymińskiej, były recytowane poezje Jana Pawła II. Każdego roku 13 czerwca Akcja włącza się w obchody rocznicy nawiedzenia przez Ojca Świętego cmentarza w Radzyminie. Akcja jest też organizatorem Biegu Niepodległości. Bardzo aktywnie uczestniczy w jubileuszu 530-lecia parafii Radzymin. Dobrze układa się współpraca z gminą i miejscowymi szkołami. W planach na 2004 r. jest włączenie się Radzymina w obchody 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Prezes podkreśla, że wszystko, co udaje się zrobić, to zasługa ludzi dobrej woli. Jest wiele osób, które nie należą do Akcji, ale mają dobre serce - podkreśla G. Jeleń. Dotyczy to zwłaszcza bezinteresownej pomocy przy organizowaniu imprez.
Aktywna jest Akcja Katolicka w parafii św. Jana Kantego w Legionowie. Jak nam powiedział jej prezes Jan Skus, należą do niej 54 osoby. Spotkania organizacyjne odbywają się raz w miesiącu. Akcja włączyła się w pomoc dzieciom z miejscowych szkół przy nauce języka angielskiego i matematyki. Ponadto członkowie Akcji upowszechniają literaturę religijną. Członek Akcji Katolickiej Łukasz Broma jest redaktorem Wiadomości Parafialnych. Organizowane są pielgrzymki do sanktuariów maryjnych. Członkowie Akcji uczestniczą regularnie w diecezjalnych spotkaniach formacyjnych, w wykładach otwartych, a w Roku Różańca szczególnie pamiętali o tej formie modlitwy. Niedawno, 19 października 2003 r. podczas poświęcenia miejscowego kościoła, Akcja Katolicka złożyła jako dar - biały ornat.
W parafiach, w których działa Akcja Katolicka - podkreśla prezes Joanna Solak - działalność charytatywna ma charakter systematycznej pomocy materialnej świadczonej nie tylko z okazji świąt. Potrzebującym jest udzielana pomoc różnego rodzaju - przez wsparcie psychiczne, doradztwo dla bezrobotnych oraz uzależnionych.
Ważną dziedziną jest działalność edukacyjna na rzecz dzieci, która prowadzona jest w ośmiu parafiach. Członkowie Akcji prowadzą świetlice (katedra św. Floriana), udzielają bezpłatnych korepetycji, uczą języka angielskiego, organizują konkursy, jasełka itp. W parafii Poświętne założyli młodzieżowe koło różańcowe i zaprenumerowali religijne czasopisma dla młodzieży.
Prowadzona jest też działalność edukacyjna dla dorosłych. Są to przede wszystkim wykłady o tematyce społecznej, kulturalnej i religijnej. W parafialnych oddziałach Akcji Katolickiej przy katedrze św. Floriana oraz w kościołach św. Jana Kantego w Legionowie i Najświętszej Maryi Panny w Płudach zadania te mają charakter ciągły. Parafia katedralna organizuje też okolicznościowe wystawy oraz prowadzi cykl spotkań-wykładów Poznaj siebie i swoje związki z innymi. Oprócz wspomnianej świetlicy prowadzi klub szachowy, bibliotekę parafialną, poradnictwo dla dorosłych.
Niektóre oddziały parafialne AK prowadzą kioski z prasą katolicką. Trzy oddziały parafialne wydają własne czasopisma. AK z parafii Najczystszego Serca Maryi organizuje pokaz filmów o sanktuariach maryjnych Europy.
Prawie wszystkie oddziały organizują pielgrzymki, najczęściej do Krakowa-Łagiewnik, na Jasną Górę oraz do Loretto i Ossowa. Niektóre także zagraniczne (Medjugorie, Wilno). Wszędzie też jest prowadzona własna formacja religijna.
Zdaniem ks. dr. Krzysztofa Waligóry, diecezjalnego asystenta Akcji Katolickiej, wierni odnajdują w tej wspólnocie swoje miejsce. W wielu parafiach podejmowane są cenne inicjatywy, które koncentrują ich wokół wyznaczonego celu. - Akcja Katolicka na terenie parafii jest dobrą płaszczyzną współpracy księży i świeckich. Chcemy jednak uniknąć poczucia obligatoryjności zakładania oddziałów parafialnych. Tam, gdzie ksiądz widzi potrzebę aktywności świeckich na polu parafialnym, istnieje konkretna propozycja założenia stowarzyszenia - podkreśla ks. Waligóra. Zauważa jednak, że ciągle w Akcji brakuje ludzi młodych i że nadal nie jest ona stowarzyszeniem masowym.

Pragnę wezwać wszystkich kapłanów, aby bez obaw przyjmowali w swoich parafiach Akcję Katolicką i jej działalność. W niej bowiem będą mogli znaleźć nie tylko cenną i skuteczną pomoc, lecz także zrozumienie i przyjaźń oraz bogactwo płynące z dzielenia się darami duchowymi każdego członka wspólnoty.
(Jan Paweł II, Watykan, 19 lutego 2003 r.)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Mokrsko. Maryja przywitana wierszem

2024-04-25 15:27

[ TEMATY ]

peregrynacja

parafia św. Stanisława BM

Mokrsko

Maciej Orman/Niedziela

Kolejnym etapem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej była parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Mokrsku.

W imieniu wspólnoty Maryję w kopii jasnogórskiego wizerunku powitał proboszcz ks. Zbigniew Bigaj. Duszpasterz jest poetą, wydał cztery tomiki ze swoimi utworami: „Po życia drogach”; „Aniele, przy mnie stój”; „Po drogach wspomnień” i „Mojej Mamie”. Do Matki Bożej zwrócił się słowami wiersza pt. „Mama”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję