Reklama

Ustanowienie Kapituły Skierniewickiej

21 czerwca 2003 r. biskup łowicki Alojzy Orszulik dokonał konsekracji kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skierniewicach na Widoku. Tego samego dnia podniósł tę świątynię do godności kolegiaty skierniewickiej i powołał do istnienia Skierniewicką Kapitułę Kolegiacką.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nominowani

Nominacje dziewięciu kanoników Kapituły Skierniewickiej zostały przedstawione 18 października, podczas bierzmowania w kolegiacie skierniewickiej. Wówczas to kanclerze Kurii Diecezjalnej Łowickiej, ks. prał. Stanisław Plichta, odczytał dekret Biskupa Łowickiego, a w nim nazwiska nowo mianowanych kanoników. Godność kanonika nadaje biskup diecezjalny kapłanom odznaczającym się nauką i prawością życia, którzy chwalebnie wypełniają swoją posługę.
Wśród kanoników rzeczywistych znaleźli się: ks. dr Andrzej Luter - wykładowca WSD w Łowiczu, ks. dr Mirosław Nowosielski - wykładowca WSD w Łowiczu, ks. dr Witold Okrasa - proboszcz parafii św. Rocha w Boczkach Chełmońskich i wykładowca WSD, ks. dr Jacek Skrobisz - rektor WSD w Łowiczu, ks. mgr lic. Sławomir Sobierajski - proboszcz parafii św. Bartłomieja w Domaniewicach i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Domaniewickiej, ks. dr Paweł Staniszewski - wykładowca WSD w Łowiczu i redaktor odpowiedzialny Niedzieli Łowickiej.
Kanonikami honorowymi Kapituły Skierniewickiej zostali: ks. mgr Zbigniew Chmielewski - proboszcz parafii Świętej Trójcy w Lutkówce, ks. Piotr Dominiak - proboszcz parafii św. Jadwigi w Kutnie oraz ks. mgr Marek Wojciechowski - proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Łęgonicach.
Uroczysta instalacja kanoników Kolegiackiej Kapituły Skierniewickiej nastąpiła 2 listopada, podczas Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Alojzego Orszulika w kolegiacie skierniewickiej. Przybyli na nią m.in.: prepozyt Katedralnej Kapituły Łowickiej - ks. prał. Mieczysław Iwanicki, prepozyt Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej - ks. prał. Franciszek Śliwonik, przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz rodziny i goście zaproszeni przez księży kanoników.

Kapituła

Jak mówi Kodeks Prawa Kanonicznego, kapituła to kolegium kapłanów, którego zadaniem jest sprawowanie bardziej uroczystych czynności liturgicznych w kościele katedralnym lub kolegiackim. Zwyczajowo zadaniem kapituły była troska o poprawne i zgodne z przepisami liturgicznymi sprawowanie liturgii. Dawniej księża kanonicy zobowiązani byli do odmawiania lub śpiewania w stallach Liturgii Godzin i do uczestnictwa w procesjach liturgicznych. Statuty zobowiązywały też kapituły do używania jednolitego stroju chórowego, do regularnego sprawowania Mszy konwentualnej, do troszczenia się o jakość paramentów liturgicznych i wreszcie do zadbania o materialne podstawy kultu Bożego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Instalacja

Bp Alojzy Orszulik po przybyciu do świątyni skierniewickiej został w drzwiach kolegiaty powitany przez proboszcza miejsca, ks. prał. Krzysztofa Malczyka oraz członków nowej kapituły, z księdzem Prepozytem na czele. Gdy orszak procesyjny wszedł do świątyni, wierni powstali z miejsc, zaś gdy Ksiądz Biskup i kanonicy uklękli przed Najświętszym Sakramentem - wszyscy razem oddali cześć Chrystusowi ukrytemu w Przenajświętszej Hostii.
Następnie sekretarz Biskupa Łowickiego, ks. dr Jerzy Swędrowski, odczytał dekret z nominacją na kanonika dla ks. dr. Jerzego Krykowskiego - profesora Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu. Był to kanonik dotąd „zachowywany w sercu” przez Księdza Biskupa. Obecny w kolegiacie ks. dr Krykowski dołączył do grona nominatów, stojących u stóp prezbiterium.
Obrzęd instalacji księży kanoników odbył się jeszcze przed rozpoczęciem Mszy św. Ta część obrzędów sprawowana była w jezyku łacińskim. Pierwszym, który został uroczyście instalowany, był ks. dr Mirosław Nowosielski - jako prepozyt. W imieniu wszystkich nowych księży kanoników złożył on najpierw przysięgę oraz wyznanie wiary. Składana w imieniu nowych kanoników i po łacinie przysięga nawiązywała do przyrzeczenia składanego przez prezbiterów przed święceniami kapłańskimi. Zobowiązuje ona kanoników do czci i posłuszeństwa swemu biskupowi ordynariuszowi oraz do rzetelnego zachowania statutów kapituły. Wyznanie wiary zaś przypomina obowiązek każdego wiernego do dawania świadectwa wierze, obowiązek obrony dobrego imienia Kościoła, zgłębiania prawd wiary i życia według jej zasad.
Zewnętrznym znakiem objęcia przez kanonika funkcji było przyjęcie z rąk Księdza Biskupa znaków godności. W przypadku Kapituły Skierniewickiej znakami tymi są dystynktorium i biret. Elementem obrzędów instalacji było także zajęcie przez kanonika swojego miejsca w stallach. W przypadku instalacji pierwszego Prepozyta, to sam Biskup Łowicki poprowadził go na jego miejsce, zaś w przypadku innych kanoników - Prepozyt nowej kapituły wskazywał im zajmowane przez nich miejsca.
Po zakończeniu instalacji wszystkich księży kanoników ks. prepozyt Nowosielski wypowiedział w imieniu własnym oraz nowych kanoników słowa podziękowania dla bp. Alojzego Orszulika. Dziękował mu za troskę o ewangelizację w Kościele łowickim, o adorację Najświętszego Sakramentu i o Skierniewice wreszcie. „Bardzo się cieszymy - mówił ks. Nowosielski - że będzie się rozszerzał kult Najświętszego Serca Pana Jezusa, przez które Pan obdarza nas swoją łaską. Niech ten kościół promieniuje na całe Skierniewice. Cieszymy się również, że będą kontynuowane te piękne tradycje, kiedy Skierniewice były miastem prymasów. Obiecuję ci, Księże Biskupie, modlitwę naszej trzeciej w diecezji kapituły, aby Bóg wspierał cię potrzebnymi łaskami”.
Po instalacji i podziękowaniu księdza Prepozyta, zaśpiewane zostało uroczyste Magnificat.

Eucharystia

W ustanowieniu kapituły w sposób szczególnie wyraźny staje przed ludem Bożym znak kapłaństwa hierarchicznego, dlatego podczas Eucharystii sprawowanej przez Biskupa Łowickiego 2 listopada w skierniewickiej kolegiacie, przywołana została pamięć wszystkich zmarłych biskupów i kapłanów, którzy towarzyszyli nam na drogach naszej wiary, a teraz odeszli po nagrodę do Pana. Ksiądz Biskup zachęcił do pamiętania w sposób szczególny o zmarłych kapłanach z grona prezbiterium naszej młodej diecezji.
W homilii bp Orszulik powiedział m.in.: „Wierzę, że cała wspólnota parafialna oraz inni mieszkańcy Skierniewic włączą się we wspólną modlitwę przed Jezusem utajonym w Najświętszym Sakramencie. Przewodzić im będą kanonicy nowej Kapituły Skierniewickiej, których dzisiaj wprowadziłem w urząd. Niechaj okazą się gorliwymi czcicielami Serca Jezusowego i krzewicielami adoracji Najświętszego Sakramentu. Niech w ten sposób przyczyniają się do uświęcenia wszystkich mieszkańców Skierniewic, onegdaj miasta Prymasów”.
Po Mszy św. podziękowania Księdzu Biskupowi złożył ks. Krzysztof Malczyk.
Po Mszy św. - jak w każdą pierwszą niedzielę miesiąca - odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z modlitwą o powołania. Po Eucharystii nowi księża kanonicy przyjmowali gratulacje i ustawili się do wspólnej fotografii. Wszyscy obecni na uroczystości instalacji kanoników Kolegiackiej Kapituły Skierniewickiej mieli świadomość uczestniczenia w wydarzeniu wielkiej wagi historycznej - dla Skierniewic i dla całej diecezji łowickiej. Niedziela Łowicka przyłącza się do gratulacji.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga nawrócenia św. Augustyna

Benedykt XVI w jednym ze swoich rozważań przytoczył wiernym niezwykłą historię nawrócenia św. Augustyna, którego wspomnienie w Kościele obchodzimy 28 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję