Reklama

Jubileusz 80-lecia przybycia Pasjonistów do Polski

Ks. Waldemar Kulbat
Edycja łódzka 48/2003

„Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa niech będzie zawsze w sercach naszych” - oto niezwykłe hasło Ojców Pasjonistów, zgromadzenia kontemplacyjno-apostolskiego, którego charyzmatem jest głoszenie prawdy o Męce Chrystusa życiem i apostolatem. Oprócz trzech ślubów zakonnych, członkowie Zgromadzenia składają czwarty, który zobowiązuje ich do kontemplacji Męki Chrystusa oraz jej wartości dla każdego człowieka i całego świata. Zgromadzenie założył w XVII w. św. Paweł od Krzyża. Do Polski Pasjoniści przybyli w 1923 r., na życzenie papieża Piusa XI.

19 października br. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Łodzi odbyły się uroczystości jubileuszu 80-lecia przybycia Pasjonistów do Polski. Mszy św. koncelebrowanej przez Ojca Prowincjała oraz Pasjonistów przybyłych z innych klasztorów przewodniczył bp Adam Lepa - wikariusz generalny archidiecezji łódzkiej. Liturgię poprzedził spektakl o założycielu Zgromadzenia - św. Pawle od Krzyża, przygotowany przez zespół teatralny dzieci ze Szkoły Podstawowej. Uczestników uroczystości powitał proboszcz o. Ludwik Stefański, który odczytał list abp. Władysława Ziółka. Pasterz Kościoła łódzkiego przypomniał, iż do Łodzi Pasjoniści przybyli w 1956 r., na zaproszenie bp. Michała Klepacza. Od tego czasu swoją obecnością i pracą duszpasterską głoszą na łódzkiej ziemi mądrość Krzyża Jezusa Chrystusa. Po wielu latach usilnych starań ze strony Kurii Biskupiej i o. Jana Wszędyrównego, wspieranego przez wiernych, władze miasta wydały zezwolenie na budowę świątyni. Parafia została erygowana 3 czerwca 1972 r., a 28 maja 1976 r. bp Józef Rozwadowski dokonał poświęcenia nowego kościoła. „Klasztor i parafia Ojców Pasjonistów stały się ośrodkiem promieniującym żarem miłości na całe miasto - podkreślił w swym liście Ksiądz Arcybiskup. - Celebrowana właśnie rocznica jest znakomitą okazją, by wyrazić należny szacunek dla Ojców Pasjonistów i ich wielorakiej działalności duszpasterskiej w Kościele łódzkim oraz przekazać serdeczne życzenia wierności charyzmatowi św. Pawła od Krzyża i prawie 300-letniej tradycji Zgromadzenia”.
Następnie prowincjał Pasjonistów o. Andrzej Jakimiak, wyrażając radość z powodu jubileuszu powitał Księdza Biskupa, którego obecność - jak podkreślił - jest znakiem jedności Kościoła. Prowincjał wyraził też wdzięczność za przybycie kapłanom, przedstawicielom władz świeckich, dyrektorom szkół i nauczycielom, delegacjom Sybiraków oraz wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w święcie Zgromadzenia.
W okolicznościowym kazaniu, nawiązując do potrzeby troski o chrześcijańską tożsamość i zachowanie właściwej hierarchii wartości we współczesnym świecie, bp Adam Lepa odwołał się do charyzmatu Zgromadzenia Pasjonistów oraz ich Założyciela, wyrażającego się w zawołaniu: „Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa, niech będzie zawsze w sercach naszych”. Oznacza to, że jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, wtedy wszystko w życiu ludzkim będzie uporządkowane. - Męka Chrystusa jest busolą chrześcijan w tych trudnych i niebezpiecznych czasach - mówił Ksiądz Biskup. - Przez tę Mszę św. chcemy podziękować Bogu za Ojców Pasjonistów, za ich pracę, za ogrom dobra, które się przez nich dokonało.
W uroczystości uczestniczyli wierni miejscowej parafii, dając wyraz wdzięczności za obecność i posługę swoich duszpasterzy. Przybyli także przedstawiciele innych placówek Zgromadzenia: o. konsultor Władysław Zyśk, o. Krzysztof Kot, o. Przemysław Sliwiński (Przasnysz), o. konsultor Waldemar Linke, o. Mariusz Wojciechowski (Warszawa), o. konsultor Tomasz Gałkowski (Łódź), o. Stanisław Mazur (Smotrycz - Ukraina), o. Sebastian Walak (Jaromierzyce - Czechy), o. Piotr Gryz (Kieźliny), o. Jan Koziatek, o. Przemysław Kulesik, o. Grzegorz Słowikowski, br. Piotr Gąsiorowski (Rawa Maz.), o. Jerzy Słowikowski, o. Krzysztof Kukliński (Sadowie).
Przybyli także proboszczowie sąsiednich parafii: ks. kan. Józef Caruk, ks. kan. Marek Rzeźnicki, ks. kan. Jan Szatkowski, o. Jan karmelita bosy.
Następnie przedstawicielka sióstr, delegaci rodzin oraz dzieci z zespołów liturgicznych wypowiedzieli swoją wdzięczność za dar Zgromadzenia, poświęcenie i wzorową pracę zakonników, wręczając na ręce Księdza Biskupa, o. Prowincjała, o. Proboszcza i wszystkich kapłanów wiązanki kwiatów oraz własnoręcznie wykonane „słoneczniki”.
Nasuwa się zatem następująca refleksja: warto obchodzić jubileusze, bowiem są one okazją, by spojrzeć na przebytą drogę i uświadomić sobie, jak wiele zawdzięczamy innym. Do chóru składających gratulacje i życzenia dołącza się także redakcja Niedzieli łódzkiej. Niech klasztor Ojców Pasjonistów nadal promieniuje na całą Łódź światłem kontemplacji umiłowanego Zbawiciela.

Reklama

Nigeria: zamordowano 120 chrześcijan – media milczą

2019-03-19 13:33

ts (KAI) / Wiedeń

Od lutego w Nigerii zamordowano ponad 120 chrześcijan, ostatnio 52 w miniony poniedziałek. Informując o tym katolicki portal internetowy kath.net dziwi się, że ta wiadomość nie znalazła się w serwisach żadnej agencji informacyjnej, nie było żadnej wiadomości telewizyjnej. Milczą o tym także przedstawiciele Kościoła, nie tylko katolickiego.

Wiesław Ochotny
„Jezus, chcąc zdobyć człowieka, oddał wszystko, co miał: pozbawił się bóstwa i poświęcił się aż do śmierci krzyżowej”

Agencja cytuje doniesienia „Christian Post”, według której bilans ostatniego ataku na chrześcijan, to nie tylko 52 zamordowanych, ale także kilkadziesiąt osób ciężko rannych i zniszczone 143 domy w wioskach Inkirimi, Dogonnoma i Ungwan Gora. Dzień wcześniej we wsi Ungwan Barde w regionie Kajuru zamordowano 17 chrześcijan. Pod koniec lutego podczas ataku w Maro zamordowano 38 chrześcijan i spalono kościół.

Nigeria jest obecnie na 12 miejscu wśród krajów świata, najbardziej prześladujących chrześcijan. Według chrześcijańskiej organizacji wspierającej i monitorującej prześladowanych chrześcijan „Open Doors” w 2018 roku muzułmańscy bojownicy zamordowali w tym kraju tysiące wyznawców Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jasna Góra: 39. Pielgrzymka Obrońców Życia

2019-03-23 13:25

mir/Radio Jasna Góra / Częstochowa (KAI)

Jak najszybsze uchwalenie obywatelskiego projektu „Zatrzymaj Aborcję”, realne przestrzeganie konstytucyjnych praw rodziców wobec ofensywy ideologii gender w polskich szkołach i żądań ruchu LGBT oraz promowanie naprotechnologii w miejsce in vitro - to główne tezy apelu uczestników 39. Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasną Górę.

Mazur/episkopat.pl
Jasna Góra

- Wobec narastającego w świecie i w ojczyźnie zagrożenia dla wartości ludzkiego życia, prosimy dla wszystkich sumień o Bożą moc, by dojrzewało w nich poczucie odpowiedzialności za każde życie poczęte pod sercem matki – modlił się podczas Mszy św. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

W kazaniu mówił o odpowiedzialności każdego z nas za kolejne pokolenia i przypominał, że „przyszłość świata idzie przez rodzinę”. Zauważył, że wbrew zapowiedziom Unia Europejska stała się strukturą o charakterze totalnym. - Wbrew deklaracjom przyjmowanym naiwnie kiedyś przez część środowisk zatroskanych o prawa człowieka, rządzący nią ideolodzy mają za nic prawa państw członkowskich do suwerennego stanowienia w kwestiach moralnych – stwierdził metropolita częstochowski.

Przeczytaj także: Apel organizacji pro-life o uchwalenie projektu Zatrzymaj Aborcję

Przypomniał, że przed referendum akcesyjnym wszystkie siły polityczne agitowały za oddawaniem głosu na „tak” przekonując, że Unia Europejska nie będzie narzucała Polsce norm w zakresie ochrony życia ludzkiego.

- Dziś wiemy, że są to słowa bez pokrycia a obrona życia ludzkiego jest dzisiaj ośmieszana i ignorowana – diagnozował duchowny. Wskazał na raport przegłosowany przez Parlament Europejski, w którym jest zapis o konieczności zagwarantowania kobietom łatwego dostępu do środków antykoncepcyjnych i bezpiecznej aborcji, bezwarunkowego dostępu do wspomaganego zapłodnienia bez względu na stan cywilny i orientacje seksualną.

Abp Depo nawoływał do odpowiedzialności i dalekowzroczności, których nauczycielami są św. Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński.

Podczas Eucharystii złożono przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

- Nie możemy być obojętni na ataki na życie i rodzinę, które wciąż podejmowane są w naszej Ojczyźnie – przypomina dr Paweł Wosicki. Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia (PFROŻ) mówi o konieczności nowej strategii obrony życia.

Zdaniem Wosickiego taktyka przyjęta przez rządzących, że „tych tematów” - tzn. na przykład inicjatywy Zatrzymaj Aborcję - nie poruszamy, żeby nie drażnić społeczeństwa i strony przeciwnej, zupełnie nie zdała egzaminu. „Widać, że zostało to wykorzystane i potraktowane jako słabość i atak na wartości życia i rodziny, został podjęty z tym większa mocą i teraz trzeba się bardzo mocno temu przeciwstawić” 0 stwierdził prezes PFROŻ.

Pielgrzymka tradycyjnie odbywa się w przededniu Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia. Uczestnicy wydarzenia zaapelowali do rządu o uchwalenie blokowanego projektu ustawy Zatrzymaj Aborcję, którego celem jest delegalizacja przesłanki eugenicznej.

„Szczególnym okrucieństwem jest zabijanie w łonach matek dzieci, u których podejrzewa się poważną wadę wrodzoną. Małym pacjentom przysługuje nie tylko prawo do życia, ale również prawo do opieki medycznej świadczonej według najwyższych standardów. Apelujemy więc o jak najszybsze uchwalenie obywatelskiego projektu Zatrzymaj Aborcję” – napisali przedstawiciele ruchów obrońców życia.

Obrońcy życia odnieśli się również to kwestii demoralizacji dzieci, którą postuluje warszawski ratusz w podpisanej deklaracji LGBT+. Autorzy apelu napisali o poważnym naruszeniu „fundamentalnego prawa rodziców” oraz „gwałtem na delikatnej psychice dziecka”.

W modlitwie pamiętano o zmarłym w ubiegłym roku Antonim Ziębie organizatorze pielgrzymek na Jasną Górę, jednym z najbardziej zasłużonych i oddanych obrońców ludzkiego życia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem