Reklama

Legnickie Pole

Niedziela legnicka 19/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zbliża się czas uroczystych obchodów w naszej diecezji 760. rocznicy bitwy pod Legnicą, zapowiedzianych przez biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka w jego ostatnim Liście Pasterskim. Przypomnijmy, że z tej racji, iż rocznica bitwy przypadła w bieżącym roku w okresie Wielkiego Tygodnia, główne uroczystości zostały zaplanowane na koniec maja i początek czerwca.

Chcemy jednak przy tej okazji przypomnieć miejsce upamiętniające bitwę pod Legnicą, a mianowicie miejscowość Legnickie Pole. Dziś jest to mała wioska położona w pobliżu autostrady A 4, koło Legnicy. W niej, w miejscu gdzie księżna Śląska i Polski - św. Jadwiga znalazła ciało swego syna, znajduje się do dzisiaj mały kościółek pw. Trójcy Świętej. Wzniesiony został z kamienia na przełomie XII/XIII w. Jest to budynek zbudowany z kamienia, orientowany z wieżą, częściowo zmieniony w XVIII i XIX w. przez dobudowanie od strony południowej części pokrytej z zewnątrz tynkiem. Od 1961 r. mieści się tu Muzeum Bitwy Legnickiej. Znajduje się w nim m.in. replika płyty grobowej księcia Henryka II Pobożnego, przechowywanej we wrocławskim Muzeum Narodowym.

Lecz oczy wszystkich przejeżdżających koło tego miejsca przyciąga świątynia, która powstała na początku XVIII w., w latach 1723-38, będąca znakomitym świadectwem chrześcijańskiej wiary i kultury, oceniana przez znawców jako "perła czystego baroku" w tej części Europy. Świątynia pw. św. Jadwigi Śląskiej jest uznana jako zabytek o najwyższej światowej klasie. Wieże tej wspaniałej budowli zdobią mitry książęce, lśniące w słońcu na zwieńczeniach barokowych hełmów. Z dala już widać, iż jest to znakomity obiekt, wzniesiony w miejscu, które odegrało znaczącą rolę w historii tych ziem.

Świątynia stoi w ciągu długich zabudowań, mieszczących początkowo klasztor benedyktynów. Wznoszenie całego zespołu rozpoczęto w 1723 r.

Wybrano miejsce symboliczne - w odległości kilkudziesięciu metrów miano znaleźć - według tradycyjnych przekazów - zwłoki księcia Henryka Pobożnego na polu bitwy. Całość zaprojektował Kilian Ignacy Dientzenhofer (1689-1751), żyjący i tworzący głównie w Czechach jeden z najwybitniejszych ówczesnych architektów Środkowej Europy. Był on przedstawicielem nurtu rozwijającego zdobycze późnobarokowej architektury włoskiej. Kościół w Legnickim Polu zalicza się do grupy jego najlepszych rozwiązań architektonicznych.

Autorem bogatej dekoracji figuralnej fasady, wnętrza i ołtarza jest praski rzeźbiarz Karol Józef Hiernle (ok. 1693-1748) . Obraz z ołtarza głównego - "Znalezienie zwłok Henryka przez św. Jadwigę" - jest dziełem artysty antwerpskiego Franciszka de Backera. Od 1724 r. mieszkał on we Wrocławiu, gdzie namalował obrazy m.in. do kaplicy Elektorskiej w katedrze oraz kaplicy patrona Wrocławia - błogosławionego Czesława w kościele Dominikanów. Obraz dla Legnickiego Pola wystawiany był najpierw we wrocławskim kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim. We Wrocławiu wzbudził niekłamany podziw. Jest malarskim przedstawieniem tezy o przemianie ziemskiej ofiary śląskiego księcia w duchowe zwycięstwo. W centrum kompozycji znajduje się postać patronki kościoła - św. Jadwigi. W oddali widać harcujących pod murami zamku legnickiego Tatarów, z głową Henryka wbitą na włócznię. Księżnę otaczają ustawieni w półkole członkowie rodziny, rycerze i dworzanie, którzy dźwigają bezgłowe, ociekające krwią zwłoki jej syna. Poniżej leżą nagie i porąbane trupy towarzyszy księcia. Wśród obłoków zjawia się jednak Krzyż - zapowiedź zwycięstwa.

Bardzo bogate w treści, są malowidła na sklepieniu kościoła, autorstwa bawarczyka Kosmy (znanego też jako Kuźma [Cosma]) Damiana Asama. Uznaje się go za wybitnego artystę południowoniemieckiego. Potrafił on mistrzowsko przeprowadzić wielowątkowo akcję. Jego twórczość charakteryzuje silną ekspresją. Mamy pewność, że to jego dzieło, ponieważ na cokole rzeźby Matki Bożej umieścił swój podpis - Cosmas Damian Asam von Minchen (czyli z bawarskiego Monachium).

Freski w barokowych kościołach miały je nie tylko zdobić, ale być wyrazem ideowych treści. Przekazywano w ten sposób nieraz skomplikowane programy ideowe. Nie inaczej stało się także w Legnickim Polu. Nagromadzono tutaj z wielką erudycją - jak podkreślają historycy sztuki - mnóstwo różnych faktów legendarnych i historycznych. Freski akcentują głównie benedyktyńskie tradycje Legnickiego Pola. Malowidła Asama charakteryzują się ponadto głębokimi treściami teologicznymi. W centralnym miejscu kopuły kościoła przedstawione jest znalezienie Krzyża Świętego przez cesarzową - św. Helenę i biskupa Makarego. Krzyżowi oddają chwałę i pokłon wielcy tego świata. W obrzeżu widzimy Maryję z Dzieciątkiem depczącą węża, sceny burzenia pogańskiej świątyni bogini Wenus i szereg epizodów z pracy misyjnej benedyktynów. Nad emporą organową wyobrażone jest, w myśl historii Jana Długosza, pobojowisko bitwy legnickiej, gdzie św. Jadwiga wręcza benedyktynom relikwie drzewa Krzyża Świętego. W ołtarzach bocznych znajdują się obrazy Wacława Wawrzyńca Reinera.

Doskonały instrument organowy zbudował w 1731 r. mistrz włoskiego pochodzenia Adam Horatio Casparini.

Ideowy wymiar mają także wieże kościoła św. Jadwigi - zwieńczone koronami książęcymi, a także portal główny, w którym skośnie ustawione pilastry przechodzą w postacie Turków. Są to tak zwane Atlanty. Górę portalu zdobią trofea wojenne: fragmenty zbroi i sztandary.

Zabytkowy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi jest z pewnością jednym z najwartościowszych zabytków Dolnego Śląska. Licznie odwiedzają go rzesze turystów, jak również historycy sztuki i twórcy, w tym studenci Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia, Monachium, Drezna. Świadczy to dobitnie o ponadregionalnym znaczeniu świątyni w Legnickim Polu.

Znajdują się tu także pobenedyktyńskie budynki klasztorne. Na początku ubiegłego wieku ulokowano w nich Pruski Korpus Kadetów, gdzie uczył się między innymi Paul von Hindenburg - przyszły feldmarszałek i kanclerz Rzeszy. W czasie działań wojennych (1939-45) mieścił się tu obóz jeniecki dla żołnierzy francuskich, radzieckich i jugosłowiańskich - Offlag VIII F. Po wojnie obiekt był w rękach Armii Radzieckiej, następnie Wojska Polskiego. Od 1957 r. znajduje się tu największy w Polsce Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych.

W Legnickim Polu turyści znajdą camping Ośrodka Sportu i Rekreacji, który czynny jest od maja do września. Dysponuje 40 miejscami noclegowymi w domkach oraz 40 miejscami na polu namiotowym. Ośrodek znajduje się przy ul. Henryka Brodatego. Przez cały zaś rok czynny jest motel. Oferuje przybywającym pielgrzymom i turystom 40 miejsc noclegowych z pełną bazą sanitarną oraz restaurację i parking z garażami. Znajduje się on w pobliżu centrum Legnickiego Pola, przy ul. Zofii Kossak-Szczuckiej.

Zwiedzanie kościoła jest możliwe za pośrednictwem Muzeum Bitwy Legnickiej, czynnego od środy do niedzieli w godzinach: 10.00-17.00. Możliwe jest to również w innych dniach i godzinach, po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym.

Ten krótki opis nie odzwierciedla oczywiście całego bogactwa tego miejsca. Zapraszamy więc do odwiedzania Legnickiego Pola, które upamiętnia tak ważną dla historii bitwę pod Legnicą.

Reklama

(Ważne telefony: Parafia pw. św. Jadwigi w Legnickim Polu - (0-76) 858-23-30; Muzeum Bitwy Legnickiej - (0-76) 858-23-98; Motel " RM" - (0-76) 858-20-94; Ośrodek Sportu i Rekreacji - (0-76) 858-23-97.

Program obchodów 760. rocznicy bitwy pod Legnicą

31 maja br. (czwartek) - rozpoczęcie w Legnicy sympozjum naukowego na temat znaczenia bitwy legnickiej

1 czerwca br. (piątek) - o godz. 17.00 w Legnickiem Polu zostanie odprawiona dla przedstawicieli Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Harcerzy i innych służb mundurowych Msza św. koncelebrowana. Przewodniczyć jej będzie kard. Miroslav Vlk, arcybiskup Pragi i Prymas Czech; homilię zaś wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego gen. Sławoj Leszek Głódź.

2 czerwca br. (sobota) - o godz. 11.00 w katedrze legnickiej odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka, koncelebrowana przez księży biskupów i kapłanów z kraju i zagranicy w intencji Śląska, całej Polski i jednoczącej się Europy. Homilię wygłosi metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz.

Do udziału w tej uroczystości zostali zaproszeni także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych.

Tego samego dnia w Legnickiem Polu o godz. 21.00 zostanie przedstawione widowisko plenerowe przypominające bitwę legnicką.

9 czerwca br. (sobota) w Krzeszowie - odbędzie się doroczna pielgrzymka młodzieży do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, ponieważ powstanie tutejszego klasztoru jest także związane z bitwą legnicką. Do jego fundacji doprowadziła w rok po bitwie wdowa po Henryku Pobożnym, księżna Anna. W uroczystości połączonej z poświęceniem wnętrza kościoła św. Józefa po prowadzonej przez kilka lat renowacji, weźmie udział pochodzący ze Śląska szeroko znany w świecie kard. Joachim Meisner, arcybiskup Kolonii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału

2024-04-19 20:00

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

Turniej WTA

PAP/RONALD WITTEK

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Rybakina z Kazachstanu.

Świątek, która była najlepsza w Stuttgarcie w dwóch ostatnich latach, wygrała tu 10. mecz z rzędu i pewnie zmierza po trzeci samochód Porsche przyznawany triumfatorce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję