Reklama

Niedziela Palmowa - Światowy Dzień Młodzieży w Diecezji Legnickiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wałbrzych

8 kwietnia 2001 r. w Niedzielę Palmową obchodzony był XVI Światowy Dzień Młodzieży. W Wałbrzychu - miejscem spotkania młodych chrześcijan była centralna świątynia miasta, kościół pw. św. Aniołów Stróżów. Uroczystościom przewodniczył bp legnicki Tadeusz Rybak. Wśród duchowieństwa obecni byli dziekani dekanatów wałbrzyskich, księża prałaci, kanonicy Kapituły Legnickiej: Julian Źrałko, Józef Strugarek i Bogusław Wermiński. Młodzi ludzie przybyli na to spotkanie z parafii Wałbrzycha i okolic wraz ze swoimi duszpasterzami i katechetami. Na początku uroczystości Ksiądz Biskup serdecznie powitał zgromadzoną młodzież. Przypomniał, że z woli Ojca Świętego w Światowy Dzień Młodzieży odbywa się w diecezjach na całym świecie. Ksiądz Biskup wyraził radość, że może być w Wałbrzychu razem z tutejszą młodzieżą, która mimo padającego deszczu przybyła licznie na to spotkanie.

Zgodnie z liturgią dnia, na początku Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił palmy, które młodzież przyniosła ze sobą do świątyni. W homilii bp Tadeusz Rybak wspomniał najpierw o spotkaniu Ojca Świętego Jana Pawła II z młodymi, jakie miało miejsce tego dnia przed południem w Rzymie. Przytoczył słowa Papieża o jego radości z faktu, że młodzież obecna jest przy nim podczas całego pontyfikatu i wdzięczności Bogu za to. Bowiem młodzież ujawnia w sobie młodość Kościoła. Ojciec Święty przypomniał dni, w czasie których młodzież gromadziła się w różnych częściach świata. Przełomowym spotkaniem był Światowy Dzień Młodzieży na Jasnej Górze przed dziesięciu laty, gdzie młodzież ze Wschodu i Zachodu mogła być razem po raz pierwszy.

W dalszym ciągu swojej homilii Ksiądz Biskup zacytował tegoroczne orędzie Ojca Świętego do młodzieży, w którym Jan Paweł II wezwał młodych, aby stali mocno przy Chrystusie, żeby odpowiedzieli na Jego słowa: "Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje!" ( Łk 9, 23). Jest nowy wiek i nowe tysiąclecie. Ojciec Święty zdaje sobie sprawę z tego, że to co słyszymy w Ewangelii, jest obecne także w dzisiejszym świecie; są ludzie, którzy wykrzykują "Precz z Chrystusem, na krzyż z Nim, On jest niepotrzebny"; są ludzie, którzy chcą przybijać Go do krzyża, szydzić z Niego. Dzisiaj, gdy nasila się ten głos, że urządzimy sobie życie bez Boga i Jego przykazań, trzeba się temu przeciwstawić. Trzeba młodych świadków wiary i zwraca się Ojciec Święty do młodych, żeby wzięli sobie do serca to wezwanie. Ksiądz Biskup podkreślił, że "przybycie dzisiaj do Wałbrzycha na spotkanie młodzieży jest znakiem, że chcemy być uczniami Chrystusa, ale sytuacja wymaga, abyśmy bardziej zdecydowanie przyjęli krzyż, jako znak wiary. Krzyż nie może być tylko zawieszony na szyi, jako wyraz mody, tak, jak to czyni wielu młodych ludzi. Trzeba nam na serio wziąć krzyż, znak wiary i żyć wiarą, bo wiara otwiera oczy na całą rzeczywistość, do której człowiek jest powołany, żeby człowiek lepiej rozumiał, co to znaczy być człowiekiem. Ojciec Święty w swoim orędziu zwraca uwagę na słowa Jezusa: "Jeśli, kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie". Co to znaczy zaprzeć się? Człowiek, który chce na serio, w sposób radykalny wziąć krzyż, Boga i Jego naukę, nie chce budować na swoich zachciankach, ale pragnie zrozumieć, jakie są zamiary miłującego Boga względem niego i chce to spełnić w swoim życiu. Ci, którzy w sposób radykalny wyznają wiarę, płacą za to często męczeństwem. Nigdy w dziejach Kościoła nie było tylu męczenników co w dzisiejszych czasach. Jeśli kto przyjmuje krzyż, tego serce napełnia się miłością, jego życie staje się piękne i pociąga innych do Jezusa".

Następnie Ksiądz Biskup zwrócił zebranym uwagę na to, że "w świątyni, w której się znajdujemy z tyłu są ciemne i brudne witraże, podobnie wyglądały i te, z przodu, trzeba było je oczyś.cić, żeby dziś pięknie lśniły. Kiedy serce człowieka jest pokryte grzechem i brudem egoizmu, trudno odczytać piękno człowieka. Kiedy zbliży się do krzyża, jest przeniknięty miłością do Boga i człowieka, jest piękny, jego dusza jest napełniona darami Ducha Świętego". W dalszym ciągu homilii Ksiądz Biskup przytoczył przykład ludzi, którzy urzekają nas swoim życiem: św. Faustyna, zakonnica i bł. Piotr Frassati, student. " W swoim życiu - mówił Ksiądz Biskup do młodych - możecie zauważyć również takich świadków wiary, którzy w sposób radykalny przyjęli krzyż. Dla ludzi obojętnych, dla tych którzy wołają: precz z Chrystusem, macie być przypomnieniem prawdy, że Chrystus jest Zbawicielem świata, że Chrystus kocha człowieka, pomnaża miłość w naszych sercach, jeżeli Go w pełni przyjmiemy".

Aktywny udział w liturgii Mszy św. brali przedstawiciele różnych parafii. Oprawę muzyczną zapewnił zespół instrumentalno-wokalny " Kamyczki" z parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Wałbrzychu. Na zakończenie Mszy św. młodzież podziękowała Księdzu Biskupowi za przybycie i przewodniczenie uroczystościom w Wałbrzychu. Przedstawiciele młodych zapewnili, że chcą iść w życie, aby dać świadectwo Chrystusowi. Ksiądz Biskup odpowiadając na te słowa, złożył obecnym życzenia z okazji zbliżających się świąt. Podziękował młodzieży za udział w spotkaniu, poprzez, który wyrazili swoją przynależność do Jezusa i jedność z Ojcem Świętym i rzeszami innych młodych ludzi na całym świecie. Zaapelował jednocześnie do młodych, aby stawiali sobie wysokie wymagania i zadania, bo Pan Jezus im zaufał i mają być wyraźnymi świadkami wiary w nowym tysiącleciu. Ksiądz Biskup zaprosił młodzież maturalną do wzięcia udziału w pielgrzymce diecezjalnej na Jasna Górę 28 kwietnia br., wyraził nadzieję, że Wałbrzych będzie tam licznie reprezentowany. Następnie dziekan ks. Julian Źrałko przekazał wszystkim zaproszenie do udziału w Drodze Krzyżowej, jaka odbyła się w Wielki Piątek 13 kwietnia br. z Boguszowa-Gorc do Krzyża Jubileuszowego na górze Chełmiec.

Drugą część uroczystości stanowiła Droga Krzyżowa, która z powodu niesprzyjającej pogody odbyła się wewnątrz kościoła (wcześniej była zaplanowana ulicami Wałbrzycha do kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej). Poprzedziło ją krótkie Misterium Męki Pańskiej. Misterium i rozważania Drogi Krzyżowej przygotowała grupa młodzieży z parafii pw. Świętej Rodziny w Wałbrzychu. Jak podkreślił Ksiądz Biskup, było to głębokie przeżycie, które zbliżyło wszystkich obecnych do sensu Chrystusowego cierpienia.

Reklama

Ks. Krzysztof Moszumański, Piotr Jarzyński (Wałbrzych, par. św. Jerzego)

Legnica

"Z całym Kościołem przeżywamy Niedzielę Palmową. Oczyma wiary stajemy przy Jezusie, z którym wkraczamy do Jerozolimy. Gromadzimy się dziś, by wyznać naszą wiarę i naszą wdzięczność Synowi Bożemu, by podziękować za Jego cierpienia, mękę i krzyż, za Jego śmierć i zmartwychwstanie" - mówił bp Stefan Regmunt, przewodnicząc Mszy św. podczas Światowego Dnia Młodzieży w legnickiej katedrze. W Eucharystii uczestniczyło ponad 1100 młodych ludzi, którzy na to spotkanie przybyli z Legnicy, Lubina, Polkowic, Jawora, Strzegomia i Żarowa.

W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup podkreślił m.in. że "Współczesny świat, często nie związany z Bogiem, z Jego nauką, próbuje proponować nam ławy sukces, szybką karierę, chce oderwać nas od odpowiedzialności, chce lansować coś, co pozwala deptać innych ludzi, żeby samemu odnieść powodzenie. Ale Chrystus przestrzega nas przed tym. Tylko uczciwą drogą, razem z Nim dojdziemy do celu. Jeśli mam być prawdziwym uczniem Chrystusa, muszę zgodzić się z tym, że moje życie musi być okupione wyrzeczeniem, ofiarą, musi być znakiem miłości, łączności z Bogiem i braćmi".

Nawiązał także do tegorocznego Orędzia Ojca Świętego, w którym Jan Paweł II zachęca, by młodzi ludzie odważnie brali swój krzyż codziennego życia i naśladowali Zbawiciela. Mówiąc o osobie Ojca Świętego, Ksiądz Biskup przypomniał też, że w roku 2002 Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w Toronto w Kanadzie, a młodzież z tego kraju w dniu dzisiejszym otrzymała od Ojca Świętego krzyż, który będzie wędrował po tamtejszych parafiach, gromadząc młodych i wszystkich wiernych na modlitwie i przygotowując do tego spotkania".

Tak jak i w innych ośrodkach liturgia Mszy św. przygotowana została przez przedstawicieli młodzieży i ich opiekunów. A jaka jest współczesna młodzież? Jeden z uczestników spotkania w swojej wypowiedzi dla Radia Plus Legnica stwierdził: "Jest grupa młodzieży przesiąknięta złem, ale też jest grupa młodzieży, która chce czynić dobrze, jest też trzecia grupa, pośrednia, która z jednej strony zachowuje kiedy trzeba pozory dobra, a zła wtedy, kiedy im na rękę".

Część młodych ludzi zrzeszona jest też w katolickich stowarzyszeniach. Wśród przybyłej młodzieży byli przedstawiciele parafialnych oddziałów KSM, Eucharystycznego Ruchu Młodych, Ruchu Światło-Życie, Odnowy w Duchu Świętym, Rycerstwa Niepokalanej, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i in.

Spotykają się w swoich parafiach żeby być ze sobą, by się poznać i zrozumieć swoje problemy. Ale czy robią to bezinteresownie? Jedna z uczestniczek takiej grupy, także w wypowiedzi radiowej stwierdza: " Należąc do naszej grupy, nie czerpiemy żadnych innych korzyści oprócz tej najważniejszej, którą jest korzyść duchowa. Wiemy, jak się obyć w trudniejszych sytuacjach, możemy też pomóc bardziej naszym kolegom i koleżankom, jeśli mają jakiś większy problem, bo w tej grupie my sami poruszamy takie problemy".

To spotkanie w katedrze, jak i w pozostałych ośrodkach, dla wielu z młodych ludzi jest okazją do nabrania nowych mocy ducha, na następne dni swego życia i wchodzenia w dorosłe życie.

Monika Poręba, Legnica

Jelenia Góra

Do Jeleniej Góry na spotkanie z młodzieżą przybył ks. inf. Władysław Bochnak. Podobnie, jak w latach ubiegłych, tak i teraz młodzież okręgu jeleniogórskiego zebrała się w kościele parafii św. Erazma i Pankracego, gdzie z ogromną życzliwością przyjął ich miejscowy proboszcz - ks. prał. Franciszek Krosman i Księża Wikariusze. Wraz z młodzieżą przybyło także wielu księży i katechetów, mimo deszczu, także w pielgrzymkach pieszych. W recepcji zapisano 27 grup (harcerze, KSM, Ruch Światło-Życie, ministranci, młodzież bierzmowana i inni), czyli ponad 850 osób młodych. Przybyli też nieco starsi mieszkańcy Jeleniej Góry i okolic, a także dzieci.

Zaczęto gromadzić się w świątyni już po godz. 15.00. Pół godziny przed rozpoczęciem Eucharystii zawiązano wspólnotę, przedstawiając grupy i znaki (chorągwie, flagi, transparenty), z którymi przybyły, a także przygotowywano się do celebracji, przez naukę pieśni, którą prowadził chór złożony z harcerzy i młodzieży z innych grup przyparafialnych.

Po przybyciu Księdza Infułata, na wstępie głos zabrał Ksiądz Proboszcz, który witając dostojnego Gościa, mówił:

"Bardzo cieszymy się, że po raz trzeci już Ksiądz Infułat przewodniczy tym jeleniogórskim obchodom Dnia Młodzieży. Tak się zdarzyło, że w ubiegłym roku wspólnie żegnaliśmy tu ważny etap naszych dziejów, naszej historii, a teraz - także razem - witamy nowe tysiąclecie ( ...). Chcemy wspólnie przeżyć tę Eucharystię w łączności z Ojcem Świętym. Dlatego prosimy, by Ksiądz Infułat przewodniczył tej Mszy św., w naszej lokalnej intencji, by te młode serca wzniosły się do Boga i wyprosiły dobrą atmosferę oraz życzliwość wobec tego dzieła, które wspólnie tu podejmujemy na granicy tysiącleci, a mianowicie: ma tu powstać - przy wjeździe do Jeleniej Góry - jubileuszowy krzyż, który upamiętni Rok Święty. (...) Tym krótkim powitaniem wyrażam także i takie życzenie, abyśmy się mogli jeszcze nieraz spotykać w podobnych sytuacjach".

W wygłoszonej homilii Ksiądz Infułat mówił o świętości, do której każdy człowiek jest powołany i ku której dąży. Powtarzając zaś słowa Ojca Świętego, Kaznodzieja zachęcał, by nie bać się wypłynąć na głębię (por. Novo millennio ineunte). Mottem zaś homilii Ksiądz Infułat uczynił Orędzie Ojca Świętego Jana Pawła II na XVI Światowy Dzień Młodzieży, są to słowa (pouczenie) Chrystusa: "Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje" (zob. Łk 9, 23b). "W tym orędziu - mówił Kaznodzieja - Papież wspomina, jak w sierpniu, w blasku Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego idąc ręka w rękę z młodymi z pięciu kontynentów przekroczył bramę Trzeciego Tysiąclecia Chrześcijaństwa. My jesteśmy teraz złączeni z Papieżem duchem i sercem i z nim kroczymy w trzecim już tysiącleciu. Dziś poznajemy godność naszego powołania - mamy uczynić to nowe tysiąclecie erą ludzi świętych! Wy, młodzi chłopcy i dziewczęta, jesteście przyszłością Kościoła i przyszłością naszego Narodu!".

"Chciejmy dziś - kontynuował Ksiądz Infułat - zatrzymać nad pytaniem, jak być uczniem Chrystusa? Pamiętajmy, że jest tylko jedna droga - ta przebyta przez Mistrza. Trzeba w sercu dokonać wyboru: wybrać Boga, iść za Jezusem i Jemu być wiernym przez całe życie. Do tego jednak trzeba ogromnej odwagi i wielkiego męstwa, trzeba być człowiekiem serca i człowiekiem sumienia, aby nie zmarnować życia. Trzeba umieć wyrzec się siebie i przyjąć Boży plan. To jest droga nawrócenia! Nie można być chrześcijaninem, jeśli nie kroczy się po tej drodze! (...) Wszystko to zależy od naszej pracy wewnętrznej, bo wszyscy jesteśmy powołani do świętości - nie ma tu żadnej różnicy - WSZYSCY MAMY BYĆ ŚWIĘTYMI! Pamiętajmy, że bez Chrystusa życie jest zmarnowane, właściwie: życia nie ma - kto więc naśladuje Chrystusa i odrzuca grzech - jest na właściwej drodze...".

Na zakończenie Eucharystii głos zabrali przedstawiciele młodzieży, dziękując za to spotkanie.

Kończąc to spotkanie, Ksiądz Proboszcz złożył Księdzu Infułatowi i - za jego pośrednictwem - Księżom Biskupom Tadeuszowi i Stefanowi najlepsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Paschalnych. Młodzież przyłączając się do tych życzeń, wyraziła swą jedność z Księdzem Prałatem przez gromkie oklaski.

Po Mszy św., jak każdego roku, rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszą palmę. Z wielości, pomysłowości i różnorodności nie potrafiono wybrać tej jednej, jedynej. Wygrały zatem... wszystkie!

Jeleniogórskie spotkanie młodych - mimo niesprzyjającej pogody odbyło się bez przeszkód, w pełni radości i uwielbienia Boga w Trójcy Jedynego.

Łukasz Langenfeld

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jestem Niepokalane Poczęcie

[ TEMATY ]

Matka Boża

Lourdes

Adobe.stock.pl

Maryja wypowiada w miejscowym dialekcie słowa, które dla wizjonerki były zupełnie niezrozumiałe. „Que soy era Immaculada Councepciou” – „Jestem Niepokalane Poczęcie”. Dziewczynka biegnie do swego przyjaciela i kronikarza objawień pana Estrade, by zadać mu pytanie, co oznaczają te dziwne słowa. Gdy słyszy wyjaśnienie, opanowuje ją niezwykła radość, która nigdy już jej nie opuści...

Lourdes. Już pierwsze objawienia sprawiły, że wokół groty zaczęły się gromadzić pogrążone w modlitwie tłumy. Wszystko zaczęło się w 1858 r...

CZYTAJ DALEJ

Mistrz katechezy

2024-04-09 14:22

Niedziela Ogólnopolska 15/2024, str. 20

[ TEMATY ]

patron tygodnia

pl.wikipedia.org

Św. Cezary Bus

Św. Cezary Bus

Ten święty pokazuje, że nauczanie wiary powinno być przystępne i wymaga udziału rodziców.

Cezary Bus żył w czasach duchowego zamętu, gdy wraz z początkiem reformacji Europa pogrążyła się w politycznym, społecznym i religijnym kryzysie. Również w jego życie wkradł się duchowy chaos, gdy jako młodzieniec wstąpił do gwardii królewskiej – światowość, w której się zatracił, przyćmiła myśl o Bogu. Ten stan rzeczy odmieniła ciężka choroba, na którą zapadł – miał wówczas czas na przemyślenie swego postępowania. Właśnie wtedy odkrył w sobie powołanie do stanu duchownego.

CZYTAJ DALEJ

Kulinarne potyczki w przemyskiej Caritas

2024-04-16 09:33

Caritas AP

Uczestnicy wykazywali się kunsztem kucharskim

Uczestnicy wykazywali się kunsztem kucharskim

W dniu 11 kwietnia br. na terenie Domu Pomocy Społecznej, im. św. Brata Alberta w Przemyślu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Przedstawiciele Stowarzyszenia UNUO z Chorwacji przeprowadzili CUPI’S SPOON – finał międzynarodowego konkursu gastronomicznego dla osób z niepełnosprawnościami.

Konkurs zapoczątkowany został w zeszłym roku w Chorwacji i był już przeprowadzony w 23 państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz na Ukrainie. W tym roku odbywa się w 40 krajach, a dzięki współpracy z przemyską Caritas, ogólnopolski finał miał miejsce właśnie w Przemyślu. Celem konkursu jest promocja osób z niepełnosprawnościami, ich talentów i pasji, niwelowanie barier i stereotypów oraz integracja społeczna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję