Reklama

Z wizytą w parafii

Wspólnota wiary, kultu i miłości

Niedziela płocka 50/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Małgorzaty w Zatorach
Patron parafii: św. Małgorzata
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata
Dekanat: serocki
Miejscowości: Burlaki, Celinowo, Dębiny, Drwały, Kępa Zatorska, Kopaniec, Kruczyborek, Męrzecin, Ostrówek, Przyłubie, Stawinoga, Śliski, Wiktoryn, Wólka Zatorska, Zatory
Proboszcz: ks. kan. Walerian Niewiadomski
W parafii działają: Rada Parafialna, parafialny zespół charytatywny, asysta procesyjna, chór parafialny, schola, ministranci, służba liturgiczna, lektorzy, Akcja Katolicka, koła Żywego Różańca, Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, Bractwo Szkaplerzowe, Parafialny Klub Sportowy „Lumen”
Z parafią współpracuje: Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedzielę: 9.00, 11.00 i 16.00 (w okresie zimowym o godz. 15.00)

5 października bp Roman Marcinkowski wizytował parafię św. Małgorzaty w Zatorach.
Zatory to niewielka gminna miejscowość położona na terenie Puszczy Białej, na skraju pradoliny Narwi. W 1532 r. Paweł Kryski, dziedzic dóbr Zatory, zbudował tu pierwszy drewniany kościół pw. Najświętszej Maryi Panny. W 1819 r. stan kościoła był tak katastrofalny, że zdecydowano się na jego rozebranie. Nowy kościół postawiono w 1821 r. Prawie sto lat później rozpoczęto przebudowę kościoła i w 1914 r. odbyło się jego poświęcenie. Nowo rozbudowany kościół stał tylko 13 miesięcy, gdyż na skutek ostrzału artyleryjskiego latem 1915 r. legł w gruzach.
W październiku i listopadzie w 1915 r. postawiono na rogu parku dworskiego mały drewniany kościółek. Służył on do czasu, kiedy odbudowano kościół parafialny. Odbudowę kościoła rozpoczęto w 1924 r., a jego poświęcenie odbyło się 18 lipca 1926 r.

Charakterystyka parafii

Parafia liczy 2040 osób. Frekwencja na Mszach św. niedzielnych wynosi ok. 30%. Duża grupa ludzi przyjmuje Komunię św. - w ciągu roku rozdawanych jest 38 tys. Komunii. Charakteryzując parafian, proboszcz ks. kan. Walerian Niewiadomski powiedział: „Ogromna większość to ludzie życzliwi. Nie miałem nigdy problemu, jeśli się o coś zwracam, spotykam się ze zrozumieniem i pomocą. Są też ludzie obojętni i tacy, którzy się w nic nie angażują. Wady, które o sobie dają znać to pijaństwo, plotkarstwo, kłótnie sąsiedzkie i rodzinne, zdarza się nieposzanowanie rodziców, osób starszych. Są też związki niesakramentalne (8, z których 3 nie mają przeszkód) do zawarcia sakramentalnego związku”.
O życiu parafii świadczy choćby frekwencja podczas pierwszych piątków i sobót miesiąca, nabożeństwach majowych i różańcowych. Na wspólnym majowym śpiewaniu Litanii ludzie w wioskach zbierają się przy figurach, a na Różaniec - w domach. Wierni chętnie uczestniczą w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych, ważnym wydarzeniem były też misje święte w roku jubileuszowym. W roku jubileuszowym parafia zorganizowała również pieszą pielgrzymkę do kolegiaty pułtuskiej. Wzięło w niej udział ponad 200 osób.
Na terenie parafii jest szkoła podstawowa, gimnazjum i przedszkole. Od czasu powstania gimnazjum prowadzona jest katecheza parafialna, obejmująca spotkania w grupach z każdą klasą gimnazjalną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Osiągnięcia duszpasterskie

Parafia Zatory tętni życiem, o czym najlepiej można się było przekonać podczas wizytacyjnego spotkania Księdza Biskupa z grupami parafialnymi. To one tworzą obraz parafii żywej, w której każdy znajdzie swoje miejsce.
Mówiąc o działalności Akcji Katolickiej, jej przedstawiciel powiedział: „Nasza obecna działalność nie jest tak prężna jak w początkach jej tworzenia, ale staramy się pomagać w codziennych sprawach, które służą dobru naszej lokalnej wspólnoty Kościoła”. Rada parafialna liczy 12 członków. Zbierają się oni, by analizować potrzeby parafii i pomagać w realizacji założonych zadań.
Młodzieżowa grupa lektorska powstała w parafii w 1992 r. i stale się powiększa. Obecnie należy do niej 30 osób. W ubiegłym roku w parafii wydawana była gazetka Jutrzenka, którą redagowali uczniowie pod kierunkiem Księdza Proboszcza, katechetki i nauczycieli. Grupa czytających starszych liczy 18 osób. W parafii jest obecnie 65 ministrantów. Ich formacja odbywa się równolegle z katechezą szkolną. „W naszej parafii troszczymy się, aby procesja była donośnym wydarzeniem, przygotowywanym na chwałę Bożą” - mówiła przedstawicielka asysty procesyjnej. W asyście bierze udział ok. 100 osób: 60 dzieci z klas drugich, czwartych i szóstych (przygotowujące się do przyjęcia sakramentów) oraz ok. 40 osób dorosłych.
Schola Parafialna w Zatorach istnieje od wielu lat. Wspólnota liczy 22 osoby, jest to grupa starsza i młodsza. Dziewczęta należące do scholi to uczennice szkoły podstawowej i gimnazjum. W Zatorach działa także chór parafialny.
Parafialny zespół charytatywny powstał w 1992 r. i swoją działalność realizuje w ramach Caritas Diecezji Płockiej. Propaguje różne formy wypoczynku letniego dzieci i młodzieży, organizuje tradycyjne spotkania wigilijne dla osób samotnych, starszych i potrzebujących, a także przyjmuje w rodzinach dzieci i młodzież z byłych republik radzieckich.
Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci działa w parafii od roku Wielkiego Jubileuszu 2000 i skupia 52 osoby. Zasadniczym celem Stowarzyszenia jest przygotowanie wiernych do dobrej śmierci. Jego członkowie czynią to przez modlitwę i spełnianie dobrych uczynków. Odwiedzają chorych, organizują też pielgrzymki do sanktuariów. Bractwo Szkaplerzowe powstało w parafii w 1997 r. Skupia obecnie 22 osoby. Jego członkowie spotykają się raz w miesiącu na specjalnym nabożeństwie ku czci Matki Najświętszej.
Na terenie parafii działa 11 kół Żywego Różańca, w tym jedno męskie, trzy dziecięce i młodzieżowe. Raz w roku wszystkie koła Żywego Różańca przeżywają swój zjazd. W ubiegłym roku taki zjazd, na który przyjechało ponad 600 osób, odbył się właśnie w Zatorach.
Parafialny Klub Sportowy „Lumen” Zatory powstał w 1996 r. Działa w ramach struktur Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego Rzeczypospolitej Polskiej. Tworzą go sekcje: lekkiej atletyki, tenisa stołowego, kolarska, turystyczna. Klub jest inicjatorem ogólnopolskich biegów na przełaj imienia Konstytucji 3 Maja, w których od ośmiu lat corocznie bierze udział ok. 600 zawodników z całej Polski. „Św. Jan Bosko - wychowawca dzieci i młodzieży twierdził: «Boisko żywe - diabeł martwy, boisko martwe - diabeł żywy». U nas w Zatorach ten diabeł zakopany jest mocno pod parafialnym boiskiem, które tętni życiem od rana do wieczora” - mówił podczas spotkania z Księdzem Biskupem przedstawiciel PKS „Lumen” Zatory.
Ochotnicza Straż Pożarna w Zatorach powstała w 1919 r. i do dzisiaj pielęgnuje najstarsze tradycje swoich poprzedników. Obecnie skupia 95 osób. „Niezmiennie pozostajemy grupą cieszącą się dużym zaufaniem społecznym” - zauważył podczas spotkania z Księdzem Biskupem jej przedstawiciel. Strażacy pomagają czynnie w parafii: czy to poprzez pracę przy budowie nowej plebanii, czy też udostępniając remizę, gdy np. potrzebowali większego pomieszczenia członkowie dekanalnego zjazdu kół Żywego Różańca.

Reklama

Osiągnięcia materialne

Od ostatniej wizytacji wiele się zmieniło w kościele i wokół niego. Zakupiono nowe dębowe meble do prezbiterium, sprawiono 17 nowych ławek oraz dębowe klęczniki, zakupiono 5 ornatów, zainstalowano wzmacniacz i mikrofon bezprzewodowy. Wykonano renowację ołtarza i obrazu Matki Bożej z 1934 r. Odnowiono tabernakulum, dokonano renowacji świeczników i kinkietów, odnowiono chorągwie do procesji, zakupiono dębowy postument z krzyżem do adoracji w Wielkim Poście. Wykonano oświetlenie zewnętrzne całego kościoła, przed kościołem położono chodnik z granitu strzegomskiego i kostki brukowej, wykonano schody i poręcz, świątynię i plebanię podłączono do monitorowanej sygnalizacji alarmowej. Ogrodzono kościół od strony zachodniej, na całym kościele usunięto stary tynk i położono tynk renowacyjny, kościół odwilgocono i zaopatrzono w granitową opaskę, wykonano obróbkę blacharską dachu, wymieniono rynny, kościół od zewnątrz pomalowano, wykonano także malowanie okien, rynien, krzyży i dachu.
W dzwonnicy wymieniono konstrukcję drewnianą na stalową, zainstalowano 4 metalowe żaluzje, wykonano nową podłogę oraz założono instalację i mechanizmy zdalnego uruchamiania dzwonów i sygnaturki. Na cmentarzu parafialnym założono pompę wodną.
Wiele pracy i zasobów finansowych włożono także w prace wykończeniowe w nowej plebanii, wokół niej uporządkowano i ogrodzono teren, założono rozsuwaną bramę oraz położono chodnik, wymieniono rynny na budynkach parafialnych. Na terenie parafialnym usunięto słupy elektryczne, aby mogło funkcjonować boisko parafialne, wykonano wjazd z kostki brukowej na teren boiska i zamontowano nową bramę. Na dach starej plebanii zakupiono blachę powlekaną, wymieniono na niej krokwie i łaty oraz założono nowe rynny.

Wizyta Księdza Biskupa

Wizytacja biskupia rozpoczęła się Mszą św. ingresową o godz. 9.00, podczas której Biskup Roman udzielił także zgromadzonej młodzieży sakramentu bierzmowania. „Przyjmując dzisiaj bierzmowanie, zobowiązujesz się, biorąc Ducha Świętego do swojego życia, że ty poprzez swoje życie będziesz pokazywał smak życia, piękno życia, że inni, gdy popatrzą, to powinni zazdrościć i chcieć żyć tak, jak ty żyjesz” - mówił do bierzmowanych Ksiądz Biskup.
Po Mszy Biskup Roman modlił się wraz z parafianami na cmentarzu parafialnym, a podczas Mszy św. o godz. 12.00 spotkał się w kościele z przedstawicielami grup i stowarzyszeń parafialnych.
„Parafia od strony teologicznej określana jest jako wspólnota wiary, kultu i miłości - mówił do przedstawicieli grup Ksiądz Biskup. - Parafia to wspólnota wiary. Dlatego wszystkie te grupy, które tutaj meldowały się, w jakiś sposób najpierw formują siebie. (…) Wspólnota kultu - bo my tutaj zbieramy się na oddanie chwały Bogu. (…) Trzecia rzecz - to jest wspólnota miłości. Ta wspólnota miłości to jest służba drugiemu człowiekowi, która znajduje swój wyraz chociażby w pracy charytatywnej”. Ostatnim aktem liturgicznym było poświęcenie przez Biskupa Romana nowej plebanii.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów – nas wszystkich

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 16, 15-20.

Czwartek, 25 kwietnia. Święto św. Marka, ewangelisty

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Ojciec Święty mówiąc o swej ubiegłorocznej pielgrzymce zaznaczył, że przybył jako pielgrzym, aby modlić się wspólnie z węgierskimi katolikami, także za Europę, w intencji „pragnienia budowania pokoju, aby dać młodym pokoleniom przyszłość nadziei, a nie wojny; przyszłość pełną kołysek, a nie grobów; świat braci, a nie murów. Modliłem się za wasz drogi naród, który przez tysiąclecie zamieszkiwał tę ziemię i użyźniał ją Ewangelią Chrystusa. Obyście w modlitwie zawsze znajdowali siłę i determinację do naśladowania, także w obecnym kontekście historycznym, przykładu świętych i błogosławionych, którzy wywodzą się z waszego narodu” - zachęcił papież. Przypomniał, że realizacja daru pokoju „zaczyna się w sercu każdego z nas ... Pokój przychodzi, gdy postanawiam przebaczyć, nawet jeśli jest to trudne, a to napełnia moje serce radością” - stwierdził Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję