Reklama

Kapituły warszawskich diecezji (4)

Kapituła metropolitalna warszawska

Piotr Chmieliński
Edycja warszawska (st.) 50/2003

Jest to najstarsza warszawska kapituła. Swoimi korzeniami sięga 1406 r. Obecnie liczy sześciu prałatów, ośmiu kanoników gremialnych i dziesięciu kanoników honorowych.

W 1406 r. biskup poznański Wojciech Jastrzębiec przeniósł czerską kapitułę kolegiacką do Warszawy, która nie była wtedy jeszcze stolicą żadnej diecezji. Kanonicy czerscy musieli przenieść się do parafialnego kościoła św. Jana w Warszawie. Samodzielna diecezja warszawska powstała w 1798 r. decyzją Piusa VI. Natomiast w 1818 r. Pius VII podniósł diecezję warszawską do rangi archidiecezji. Utworzył również metropolię warszawską. Kapituła warszawska, najpierw kolegiacka a potem katedralna i metropolitalna, jest więc najstarszą z omawianych przez nas kapituł.
W jej skład wchodzą:

I. Prałaci:
1. Bp Marian Duś. Dziekan kapituły. Od 1985 r. biskup pomocniczy warszawski.
2. Bp Piotr Jarecki. Archidiakon kapituły. Od 1994 r. biskup pomocniczy warszawski.
3. Ks. infułat dr Zdzisław Król. Kustosz kapituły. Proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Śródmieściu, dziekan dekanatu śródmiejskiego, wikariusz biskupi i członek Rady Biskupiej.
4. Ks. prof. dr hab. Jan Miazek. Scholastyk kapituły. Dziekan Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, ceremoniarz Prymasa Polski, przewodniczący Komisji ds. Liturgii, członek Rady Duszpasterskiej.
5. Ks. Grzegorz Kalwarczyk. Kanclerz kapituły. Kanclerz Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, członek Rady Biskupiej.
6. Ks. infułat dr Jerzy Zalewski. Penitencjarz kapituły. Notariusz Wydziału Spraw Sakramentalnych Kurii, były, długoletni proboszcz parafii katedralnej św. Jana Chrzciciela.
Średnia wieku prałatów wynosi 63 lata. Najstarszym z nich jest ks. Zalewski (72 lata), a najmłodszym bp Jarecki (48 lat).

II. Kanonicy gremialni:
1. Bp Tadeusz Pikus. Od 1999 r. biskup pomocniczy warszawski.
2. Ks. infułat prof. dr hab. Stanisław Kur. Były, długoletni rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.
3. Ks. Romuald Kołakowski. Honorowy proboszcz parafii Opatrzności Bożej na Rakowcu.
4. Ks. Wiesław Kądziela. Rektor kościoła seminaryjnego przy Krakowskim Przedmieściu, duszpasterz lektorów.
5. Ks. Stanisław Laskowski. Proboszcz parafii św. Mikołaja w Grójcu, dziekan dekanatu grójeckiego.
6. Ks. dr hab. Krzysztof Pawlina. Rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego Archidiecezji Warszawskiej.
7. Ks. Wojciech Łagowski. Proboszcz parafii św. Wojciecha na Woli, dziekan dekanatu wolskiego.
8. Ks. Zygmunt Malacki. Proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, wicedziekan dekanatu żoliborskiego, duszpasterz ludzi pracy.
Średnia wieku kanoników gremialnych wynosi 60 lat. Najstarszym z nich jest ks. Kołakowski (75 lat), a najmłodszym ks. Pawlina (44 lata).

Reklama

III. Kanonicy honorowi:
1. Ks. dr Antoni Dębkowski. Proboszcz parafii św. Jana Kantego na Żoliborzu, dziekan dekanatu żoliborskiego.
2. Ks. Andrzej Przekaziński. Proboszcz parafii Świętej Trójcy na Solcu, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
3. Ks. R. George Sarauskas, kapłan spoza archidiecezji warszawskiej.
4. Ks. Władysław Wyszowadzki. Pracuje w Anglii.
5. Ks. Józef Hass. Proboszcz parafii św. Michała na Mokotowie, dziekan dekanatu mokotowskiego.
6. Ks. dr Stefan Kośnik. Proboszcz parafii św. Barbary w Śródmieściu, wicedziekan dekanatu śródmiejskiego, oficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego.
7. Ks. Józef Marjańczyk.
8. Ks. prof. dr hab. Ryszard Rumianek. Ekonom Archidiecezji Warszawskiej, członek Rady Biskupiej, prorektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
9. Ks. prof. dr hab. Andrzej Dziuba. Wykładowca akademicki.
10. Ks. Cesare Boga. Kapłan spoza archidiecezji warszawskiej.

Członkowie kapituły spotykają się co roku w bazylice katedralnej św. Jana w uroczystość Objawienia Pańskiego, we wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela oraz na uroczystych Sumach na Boże Narodzenie i Zmartwychwstanie Pańskie.

Wyrzucony z Norwegii za obronę polskich dzieci

2019-02-18 07:58

Artur Stelmasiak

W poniedziałek o godz. 17 odbędzie się demonstracja przed ambasadą Norwegii przeciwko antyrodzinnej polityce Oslo, gdzie odbiera się dzieci m. in. polskim rodzinom. Powodem pikiety jest wyrzucenie polskiego dyplomaty konsula dr Sławomira Kowalskiego wbrew stanowisku rządu RP.

Twitter

Norweski MSZ tłumaczy, że konsul podczas swoich interwencji w obronie dzieci nie podporządkował się policji i urzędnikom Barnevernet. Jednak z opinii świadków i nagrań udostępnionych przez Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris jednoznacznie wynika, że to norwescy policjanci i urzędnicy złamali międzynarodowe prawo, a zwłaszcza zapisy Konwencji Wiedeńskiej o prawie konsularnym.

Na filmie ujawnionym na youtube dokładnie widać i słychać, że policjanci zmusili polskiego konsula do opuszczenia budynku, gdzie znajdowały się polskie dzieci. Co więcej, osobie posiadającej immunitet dyplomatyczny policjanci grozili użyciem siły i mówili: "Masz ostatnią szansę żeby stąd wyjść, albo cię wyniesiemy". "Masz wyjść, bo ja tak mówię!". Natomiast rzeczniczka norweskiego MSZ nadal powiela kłamstwa i oskarżenia wobec konsula, że zachowywał się gwałtownie, utrudniał wykonywanie obowiązków i odmówił stosowania się do poleceń policji. - Konsul miał pełne prawo do interwencji, a policja powinna mu w tym pomoc. Nagranie czarno na białym pokazuje, że konsul działał zgodnie z prawem, a prawo łamali norwescy policjanci. To jawne pogwałcenie prawa konsularnego z Konwencji Wiedeńskiej. Mam nadzieję, że te sprawy zostaną postawione na arenie międzynarodowej - mówi mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, który jest zaangażowany w obronę polskich rodzin w Norwegii.

Konsul Sławomir Kowalski został bardzo brutalnie potraktowany przez norweską dyplomację. W szybkiej odpowiedzi na to polski MSZ w tym samym czasie odwołał norweską panią konsul z Warszawy. W tej sprawie chodzi o ochronę Polaków w Norwegii, których jest tam ok. 200 tys. i są największą mniejszością narodową w tym kraju. - Mam tezę, że w kontekście relatywnie niskiego przyrostu naturalnego w Norwegii, możliwość asymilacji polskich dzieci jest bardzo atrakcyjna dla rządu norweskiego. I dlatego szuka się pretekstu, by polskie dzieci zabrać polskim rodzinom, odciąć je od polskiej kultury i tradycji, by zrobić z nich Norwegów, których dziś tak bardzo brakuje w Norwegii - mówił poseł Jan Dziedziczak i były wiceminister MSZ.

Pikieta rozpocznie się w poniedziałek 18 lutego 2019 roku przed ambasadą Norwegii, al. Armii Ludowej 26 o godz. 17.00

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowy rektor krakowskiego seminarium

2019-02-20 14:20

archidiecezja krakowska

Decyzją Metropolity Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, po biskupie Januszu Mastalskim, obowiązki rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie od 1 marca br. obejmie ks. Andrzej Tarasiuk, dotychczasowy ojciec duchowny Seminarium.

cwr-skawina.pl
Ks. Andrzej Tarasiuk był gościem warsztatów psychoedukacyjnych dla kobiet, organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie oraz Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem