Reklama

Kapituły warszawskich diecezji (4)

Kapituła metropolitalna warszawska

Piotr Chmieliński
Edycja warszawska (st.) 50/2003

Jest to najstarsza warszawska kapituła. Swoimi korzeniami sięga 1406 r. Obecnie liczy sześciu prałatów, ośmiu kanoników gremialnych i dziesięciu kanoników honorowych.

W 1406 r. biskup poznański Wojciech Jastrzębiec przeniósł czerską kapitułę kolegiacką do Warszawy, która nie była wtedy jeszcze stolicą żadnej diecezji. Kanonicy czerscy musieli przenieść się do parafialnego kościoła św. Jana w Warszawie. Samodzielna diecezja warszawska powstała w 1798 r. decyzją Piusa VI. Natomiast w 1818 r. Pius VII podniósł diecezję warszawską do rangi archidiecezji. Utworzył również metropolię warszawską. Kapituła warszawska, najpierw kolegiacka a potem katedralna i metropolitalna, jest więc najstarszą z omawianych przez nas kapituł.
W jej skład wchodzą:

I. Prałaci:
1. Bp Marian Duś. Dziekan kapituły. Od 1985 r. biskup pomocniczy warszawski.
2. Bp Piotr Jarecki. Archidiakon kapituły. Od 1994 r. biskup pomocniczy warszawski.
3. Ks. infułat dr Zdzisław Król. Kustosz kapituły. Proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Śródmieściu, dziekan dekanatu śródmiejskiego, wikariusz biskupi i członek Rady Biskupiej.
4. Ks. prof. dr hab. Jan Miazek. Scholastyk kapituły. Dziekan Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, ceremoniarz Prymasa Polski, przewodniczący Komisji ds. Liturgii, członek Rady Duszpasterskiej.
5. Ks. Grzegorz Kalwarczyk. Kanclerz kapituły. Kanclerz Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, członek Rady Biskupiej.
6. Ks. infułat dr Jerzy Zalewski. Penitencjarz kapituły. Notariusz Wydziału Spraw Sakramentalnych Kurii, były, długoletni proboszcz parafii katedralnej św. Jana Chrzciciela.
Średnia wieku prałatów wynosi 63 lata. Najstarszym z nich jest ks. Zalewski (72 lata), a najmłodszym bp Jarecki (48 lat).

II. Kanonicy gremialni:
1. Bp Tadeusz Pikus. Od 1999 r. biskup pomocniczy warszawski.
2. Ks. infułat prof. dr hab. Stanisław Kur. Były, długoletni rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.
3. Ks. Romuald Kołakowski. Honorowy proboszcz parafii Opatrzności Bożej na Rakowcu.
4. Ks. Wiesław Kądziela. Rektor kościoła seminaryjnego przy Krakowskim Przedmieściu, duszpasterz lektorów.
5. Ks. Stanisław Laskowski. Proboszcz parafii św. Mikołaja w Grójcu, dziekan dekanatu grójeckiego.
6. Ks. dr hab. Krzysztof Pawlina. Rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego Archidiecezji Warszawskiej.
7. Ks. Wojciech Łagowski. Proboszcz parafii św. Wojciecha na Woli, dziekan dekanatu wolskiego.
8. Ks. Zygmunt Malacki. Proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, wicedziekan dekanatu żoliborskiego, duszpasterz ludzi pracy.
Średnia wieku kanoników gremialnych wynosi 60 lat. Najstarszym z nich jest ks. Kołakowski (75 lat), a najmłodszym ks. Pawlina (44 lata).

Reklama

III. Kanonicy honorowi:
1. Ks. dr Antoni Dębkowski. Proboszcz parafii św. Jana Kantego na Żoliborzu, dziekan dekanatu żoliborskiego.
2. Ks. Andrzej Przekaziński. Proboszcz parafii Świętej Trójcy na Solcu, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
3. Ks. R. George Sarauskas, kapłan spoza archidiecezji warszawskiej.
4. Ks. Władysław Wyszowadzki. Pracuje w Anglii.
5. Ks. Józef Hass. Proboszcz parafii św. Michała na Mokotowie, dziekan dekanatu mokotowskiego.
6. Ks. dr Stefan Kośnik. Proboszcz parafii św. Barbary w Śródmieściu, wicedziekan dekanatu śródmiejskiego, oficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego.
7. Ks. Józef Marjańczyk.
8. Ks. prof. dr hab. Ryszard Rumianek. Ekonom Archidiecezji Warszawskiej, członek Rady Biskupiej, prorektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
9. Ks. prof. dr hab. Andrzej Dziuba. Wykładowca akademicki.
10. Ks. Cesare Boga. Kapłan spoza archidiecezji warszawskiej.

Członkowie kapituły spotykają się co roku w bazylice katedralnej św. Jana w uroczystość Objawienia Pańskiego, we wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela oraz na uroczystych Sumach na Boże Narodzenie i Zmartwychwstanie Pańskie.

Panamska sesja zdjęciowa młodej pary z Trzebini

2019-01-17 21:41

Joanna Adamik/archidiecezja krakowska

Łukasz Muzyka/archidiecezja krakowska

Dziś Martyna i Jakub z Trzebini, którzy wstąpili w związek małżeński podczas dni w diecezjach w ramach ŚDM w Panamie, otrzymali niezwykły prezent od mieszkańców Monagrillo goszczących pielgrzymów z archidiecezji krakowskiej. Para, która poznała się, zakochała podczas ŚDM w Krakowie a właśnie przypieczętowała swoją miłość ślubem, wpisała się na trwałe w historię panamskiego miasta. Ślub był nadzywczaj uroczysty a na weselu bawili się razem krakowscy młodzi pielgrzymi i mieszkańcy gościnnej miejscowości. Nazajutrz młode małżeństwo dostało w prezencie od mieszkańców sesję zdjęciową w tradycyjnych weselnych strojach panamskich. Udało nam się zrobić pierwsze fotografie, które prezentujemy.

Zobacz zdjęcia: Panamska sesja zdjęciowa młodej pary
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przewodniczący Episkopatu weźmie udział w pogrzebie Pawła Adamowicza

2019-01-18 10:13

ms / Poznań (KAI)

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych śp. Pawła Adamowicza. Wcześniej metropolita poznański złożył rodzinie prezydenta Gdańska wyrazy głębokiego współczucia.

W czwartek abp Gądecki modlił się w intencji tragicznie zmarłego prezydenta wraz z przedstawicielami Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

„Prośmy o wieczne odpoczywanie dla prezydenta Pawła Adamowicza i pokój serca dla wszystkich, którzy płaczą i są smutni z powodu jego gwałtownej śmierci” – modlili się uczestnicy nabożeństwa z okazji Dnia Judaizmu w Poznaniu, któremu przewodniczył abp Gądecki.

Do prośby o życie wieczne dołączono modlitwę „za naszą Ojczyznę, abyśmy w ten czas tragicznego wydarzenia w Gdańsku potrafili jednoczyć się w dobrym, przebaczając sobie nawzajem i obdarzając się szacunkiem”.

Uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska odbędą się 19 stycznia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem