Reklama

Kapituły warszawskich diecezji (4)

Kapituła metropolitalna warszawska

Piotr Chmieliński
Edycja warszawska (st.) 50/2003

Jest to najstarsza warszawska kapituła. Swoimi korzeniami sięga 1406 r. Obecnie liczy sześciu prałatów, ośmiu kanoników gremialnych i dziesięciu kanoników honorowych.

W 1406 r. biskup poznański Wojciech Jastrzębiec przeniósł czerską kapitułę kolegiacką do Warszawy, która nie była wtedy jeszcze stolicą żadnej diecezji. Kanonicy czerscy musieli przenieść się do parafialnego kościoła św. Jana w Warszawie. Samodzielna diecezja warszawska powstała w 1798 r. decyzją Piusa VI. Natomiast w 1818 r. Pius VII podniósł diecezję warszawską do rangi archidiecezji. Utworzył również metropolię warszawską. Kapituła warszawska, najpierw kolegiacka a potem katedralna i metropolitalna, jest więc najstarszą z omawianych przez nas kapituł.
W jej skład wchodzą:

I. Prałaci:
1. Bp Marian Duś. Dziekan kapituły. Od 1985 r. biskup pomocniczy warszawski.
2. Bp Piotr Jarecki. Archidiakon kapituły. Od 1994 r. biskup pomocniczy warszawski.
3. Ks. infułat dr Zdzisław Król. Kustosz kapituły. Proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Śródmieściu, dziekan dekanatu śródmiejskiego, wikariusz biskupi i członek Rady Biskupiej.
4. Ks. prof. dr hab. Jan Miazek. Scholastyk kapituły. Dziekan Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, ceremoniarz Prymasa Polski, przewodniczący Komisji ds. Liturgii, członek Rady Duszpasterskiej.
5. Ks. Grzegorz Kalwarczyk. Kanclerz kapituły. Kanclerz Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, członek Rady Biskupiej.
6. Ks. infułat dr Jerzy Zalewski. Penitencjarz kapituły. Notariusz Wydziału Spraw Sakramentalnych Kurii, były, długoletni proboszcz parafii katedralnej św. Jana Chrzciciela.
Średnia wieku prałatów wynosi 63 lata. Najstarszym z nich jest ks. Zalewski (72 lata), a najmłodszym bp Jarecki (48 lat).

II. Kanonicy gremialni:
1. Bp Tadeusz Pikus. Od 1999 r. biskup pomocniczy warszawski.
2. Ks. infułat prof. dr hab. Stanisław Kur. Były, długoletni rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.
3. Ks. Romuald Kołakowski. Honorowy proboszcz parafii Opatrzności Bożej na Rakowcu.
4. Ks. Wiesław Kądziela. Rektor kościoła seminaryjnego przy Krakowskim Przedmieściu, duszpasterz lektorów.
5. Ks. Stanisław Laskowski. Proboszcz parafii św. Mikołaja w Grójcu, dziekan dekanatu grójeckiego.
6. Ks. dr hab. Krzysztof Pawlina. Rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego Archidiecezji Warszawskiej.
7. Ks. Wojciech Łagowski. Proboszcz parafii św. Wojciecha na Woli, dziekan dekanatu wolskiego.
8. Ks. Zygmunt Malacki. Proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, wicedziekan dekanatu żoliborskiego, duszpasterz ludzi pracy.
Średnia wieku kanoników gremialnych wynosi 60 lat. Najstarszym z nich jest ks. Kołakowski (75 lat), a najmłodszym ks. Pawlina (44 lata).

Reklama

III. Kanonicy honorowi:
1. Ks. dr Antoni Dębkowski. Proboszcz parafii św. Jana Kantego na Żoliborzu, dziekan dekanatu żoliborskiego.
2. Ks. Andrzej Przekaziński. Proboszcz parafii Świętej Trójcy na Solcu, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
3. Ks. R. George Sarauskas, kapłan spoza archidiecezji warszawskiej.
4. Ks. Władysław Wyszowadzki. Pracuje w Anglii.
5. Ks. Józef Hass. Proboszcz parafii św. Michała na Mokotowie, dziekan dekanatu mokotowskiego.
6. Ks. dr Stefan Kośnik. Proboszcz parafii św. Barbary w Śródmieściu, wicedziekan dekanatu śródmiejskiego, oficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego.
7. Ks. Józef Marjańczyk.
8. Ks. prof. dr hab. Ryszard Rumianek. Ekonom Archidiecezji Warszawskiej, członek Rady Biskupiej, prorektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
9. Ks. prof. dr hab. Andrzej Dziuba. Wykładowca akademicki.
10. Ks. Cesare Boga. Kapłan spoza archidiecezji warszawskiej.

Członkowie kapituły spotykają się co roku w bazylice katedralnej św. Jana w uroczystość Objawienia Pańskiego, we wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela oraz na uroczystych Sumach na Boże Narodzenie i Zmartwychwstanie Pańskie.

Reklama

Bp Czaja: Z całego serca przepraszam

2019-03-21 19:58

Drogi Panie Dariuszu,

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

zwracam się do Pana tą drogą, ponieważ nie mam innej możliwości, a chcę się odnieść do słów Pana, które za pośrednictwem mediów skierował Pan w moją stronę.

Mój sekretarz i zarazem rzecznik Kurii Diecezji Opolskiej, ks. Joachim Kobienia wyjaśnił kolejny raz niektóre kwestie poruszone w Pana wypowiedzi. Mógłbym i ja, jeszcze coś dodać, ale nie to jest moim zamiarem.

Gorzkie słowa, jakie Pan skierował, wraz z mamą, w moją stronę, staram się zrozumieć i odczytuję je jako wyraz ogromnego bólu i cierpienia, i wielkiej traumy, które są pochodną straszliwego czynu pedofilii, którego dopuścił się wobec Pana, ks. Mariusz. Do tego doszły jeszcze rany związane z sytuacją w parafii, zwłaszcza niezrozumiała dla Pana modlitwa o zdrowie dla sprawcy. Chodzi o sytuację, która powstała jako nieprzewidziany rezultat obranej drogi dyskrecji, którą w dobrej wierze podjąłem, na prośbę Pana mamy. Jest mi bardzo przykro z tego powodu!

Z całego serca przepraszam Pana, podobnie jak w naszym pierwszym spotkaniu i w liście pasterskim, za to, czego dopuścił się wobec Pana ks. Mariusz. Przepraszam za wielką krzywdę, którą Panu wyrządził dopuszczając się przestępstwa pedofilii. Przykro mi też, że podjęta droga dyskrecji przysporzyła Panu, jeszcze więcej bólu i cierpienia.

Panie Dariuszu, boleję także bardzo nad stanem Pańskiego zdrowia i zarówno Panu, jak i mamie, oferuję konieczne wsparcie dla powrotu do pełni sił.

Szkoda, że odwołał Pan spotkanie, o które Pan prosił w środę popielcową. Być może udałoby się uniknąć tego wielkiego napięcia, które powstało. Ufam jednak, że Pan zachce się ze mną spotkać. Zawsze jestem gotów na takie spotkanie, w czasie którego mógłbym jeszcze raz, bardzo osobiście, Pana przeprosić. Niech Pan Bóg ma Pana w szczególnej opiece i uzdrowi wszelkie rany.

+ biskup Andrzej Czaja

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia: środowisko pro-life staje się upolitycznione

2019-03-24 17:55

pra / Częstochowa (KAI)

Ruch pro-life w Polsce przeżywa kryzys, staje się upolityczniony; potrzebuje na nowo zbudować niezależność i podmiotowość - mówił Jakub Bałtroszewicz w czasie 39. Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasną Górę. Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia zwrócił uwagę, że środowisko pro-life potrzebuje wspólnego dzieła, które je zjednoczy i na nowo nada siłę.

Małgorzata Cichoń

„Niestety ruch pro-life staje się upolityczniony. Jesteśmy konsumowani przez różne ruchy polityczne dlatego, że jesteśmy słabi - mówił Jakub Bałtroszewicz w czasie sobotniej 39. Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasną Górę. - Musimy nauczyć się od nowa budować podmiotowość, niezależność naszego środowiska. I ta potrzeba jest dzisiaj silniejsza niż kiedykolwiek. To wymaga naszego wspólnego wysiłku” - dodawał prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

Bałtroszewicz przypomniał, że powstała 26 lat temu Polska Federacja Ruchów Obrony Życia miała za zadanie reprezentowanie środowiska pro-life wobec polityki i mediów. „Federacja miała dać naszemu środowisku niezależność i podmiotowość - mieliśmy być partnerem dla polityki. Ostatnie lata pokazują, że przeżywamy bardzo duży kryzys naszego środowiska. Zaczęły być widoczne podziały. Federacja nie jest już tak silna jak kiedyś. Różnimy się co do zasad, w jaki sposób powinniśmy docierać do społeczeństwa i do polityków” - zauważył prezes PFROŻ.

Kierujący na codzień Fundacją JEDEN Z NAS Bałtroszewicz zachęcał przedstawicieli wszystkich organizacji tworzących Polską Federację Ruchów Obrony Życia do wysiłku w celu odbudowy podmiotowości środowiska pro-life w Polsce. „My jako Kościół, jako wspólnota wiernych mamy obowiązek bronić tych najbardziej bezbronnych, szczególnie nienarodzonych. Wydaje się, żeby ten ruch odbudować, żeby przywrócić Polskiej Federacji i ruchom pro-life w Polsce jedność i siłę, którą mogła się pochwalić 25 lat temu, kiedy osiągnęliśmy ten olbrzymi sukces ustawy za życiem, potrzeba jakiegoś wspólnego dzieła, potrzeba jakiegoś celu, do którego wszyscy będziemy zmierzać, na który będziemy pracować, którym będziemy się szczycić, który znowu da nam podmiotowość i głos” - mówił Bałtroszewicz.

Jakie to ma być dzieło? „Być może trzeba ogólnopolskiego marszu dla życia, takiego narodowego, który byłby marszem z prawdziwego zdarzenia, który wypełniłby Warszawę ludźmi - może 100 tys, może 200 tys. Czy to jest dzisiaj możliwe? Nie jest. Ale czy ciężko pracując bylibyśmy w stanie to wykonać? Mam taką nadzieję. I proszę wszystkich o modlitwę, by to było możliwe” - apelował prezes PFROŻ.

W swoim wystąpieniu Bałtroszewicz zwrócił także uwagę na różne metody działania obrońców życia w Polsce. „Mamy ruchy pro-life oparte na archetypie wojownika, które w bardzo brutalny sposób przekazują prawdę o aborcji i mamy też ruchy pro-life, które swoje działanie opierają na archetypie opiekuna” - wskazywał prezes PFROŻ podkreślając, że jemu osobiście, jego fundacji i całej Federacji bliższa jest ta druga postawa. Jak tłumaczył Bałtroszewicz, chciałby, żeby kobieta rozważająca aborcję nie bała się przyjść do jego fundacji po pomoc, a w przypadku organizacji opartych na archetypie wojownika strach przed osądem może to uniemożliwić.

W tym kontekście Bałtroszewicz poinformował o pierwszej w Polsce Poradni Bioetycznej, która od ponad dwóch lat działa w Krakowie, a z której pomocy w ubiegłym roku skorzystało cztery tysiące osób. „To tylko pokazuje, jak wielkie jest pragnienie wiedzy i szukania pomocy, jeżeli dana fundacja czy organizacja będzie opierała się na archetypie opiekuna, będzie zapraszała ludzi do tego, by przychodzili do niej po pomoc” - zwracał uwagę prezes Fundacji JEDEN Z NAS.

Bałtroszewicz podkreślił, że bardzo ważnym filarem pro-life jest edukacja. Podał przykład przewodnika „Bioetyka dla młodych” wydanego przez Fundację JEDEN Z NAS, Międzywydziałowy Instytut Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i francuską Fundację Jérôme’a Lejeune’a. „Jestem bardzo dumny z tego, że przewodnik „Bioetyka dla młodych” stał się dzisiaj w archidiecezji częstochowskiej podręcznikiem obowiązkowym dla ludzi przygotowują się do sakramentu małżeństwa. Oni czytają prawdę o osobie ludzkiej właśnie z tego podręcznika” - mówił Bałtroszewicz.

Na końcu swojego wystąpienia prezes PFROŻ wspomniał zmarłego w ubiegłym roku inż. Antoniego Ziębę, który przez blisko czterdzieści lat organizował Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasną Górę. „Jestem dumny z tego, że mogłem go znać osobiście i nazywać swoim mentorem. Jego przykład życia inspiruje i daje siłę” - powiedział Jakub Bałtroszewicz.

Jakub Bałtroszewicz jest założycielem i prezesem zarządu Fundacji JEDEN Z NAS - pierwszej polskiej organizacji pro-life mającej status lobbysty w instytucjach Unii Europejskiej - która prowadzi portal obrony życia www.jedenznas.pl i współtworzy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie pierwszą w Polsce Poradnię Bioetyczną (www.poradniabioetyczna.pl). Bałtroszewicz jest też sekretarzem generalnym Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka ONE OF US (www.oneofus.eu), zrzeszającej ponad czterdzieści organizacji z ponad dwudziestu krajów Europy.

W marcu 2018 roku został wybrany na prezesa Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, która zrzesza kilkadziesiąt organizacji prorodzinnych zajmujących się obroną życia poczętego oraz wspieraniem rodziny w różnych aspektach jej funkcjonowania: od niesienia pomocy materialnej poprzez edukację społeczeństwa aż do aktywnego uczestnictwa w życiu politycznym na szczeblu samorządowym, krajowym i unijnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem