Reklama

Niedziela Małopolska

Sympozjum w Czerwiennem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 31 maja – 1 czerwca 2016 roku odbyło się Sympozjum naukowo – integracyjne „15 lat kształcenia integracyjnego na Podhalu” w Czerwiennem, w hotelu „Bachledówka”.

Organizatorami wydarzenia były Katolickie Szkoły Integracyjne SPSK w Czerwiennem, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych ich Rodzin i Przyjaciół w Czerwiennem, przy współpracy z organem prowadzącym Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkół Katolickich z Częstochowy oraz Gminą Czarny Dunajec. Patronat Honorowy nad Sympozjum objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Celem Sympozjum było uczczenie jubileuszu 15-lecia powołania Katolickich Szkół Integracyjnych w Czerwiennem oraz próba naukowej refleksji nad zmianami, jakie dokonały się na Podhalu pod wpływem wdrożenia na jego terenie edukacji włączającej. Zarówno temat spotkania, jak i miejsce, w którym się ono odbywało, skłoniły organizatorów do przyjęcia dla Sympozjum następującego hasła przewodniego: „Niepełnosprawni – Aniołowie Boga na Ziemi”.

Sympozjum zgromadziło 200 uczestników z całej Polski, głównie dyrektorów i nauczycieli szkół. Obecni byli także przedstawiciele zarządu SPSK: p. Violetta Błasiak- prezes Stowarzyszenia, p. Maria Chodkiewicz - dyrektor Stowarzyszenia oraz v-ce prezes SPSK Zbigniew Zastawny, a także Senator Rzeczypospolitej Polskiej Jan Hamerski, Radny Województwa Małopolskiego Jan Piczura, przedstawiciele: Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie w osobie p. Marzeny Bąk, władz Gminy Czarny Dunajec: p. Józef Babicz - wójt gminy, p. Stanisława Pilch - skarbnik, p. Stanisław Gonciarczyk - przewodniczący Rady Gminy, sołtys wsi Czerwienne – p. Krzysztof Bartoszek, proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej na Bachledówce o. Mirosław Górkiewicz oraz założyciel Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich ksiądz Stanisław Gancarek.

Reklama

Cykl wykładów otworzyła Anna Słodyczka, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK z Oddziałami Integracyjnymi w Czerwiennem, która przybliżyła historię powstania i rozwoju szkół integracyjnych na Podhalu. Następnie grupa teatralna „Zawodowcy z Bachledówki” złożona z uczniów ponadgimnazjalnych szkół specjalnych SPSK w Czerwiennem przedstawiła sztukę pt. „O Zwyrtale muzykańcie” wg Kazimierza Przerwy Tetmajera, zachwycając zgromadzonych swoją autentyczną i pełną oddania grą aktorską.

Pierwszą prelegentką była Anna Mlekodaj - dr hab. n. humanistycznych, pracownik Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, specjalistka w zakresie rodzimej literatury i kultury regionu Podtatrza. Wygłosiła wykład pt. „Dzieci od boginki, czyli Podhale sprzed integracji, w którym przedstawiła, w jaki sposób kształtowały się myślenie i postawy górali wobec osób niepełnosprawnych na przestrzeni lat.

Następnie Violetta Błasiak – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, organu prowadzącego szkoły, psycholog kliniczny, Dyrektor Szkół Specjalnych SPSK w Częstochowie, wieloletni pracownik poradni psychologiczno – pedagogicznej omówiła temat pt: „Integralny rozwój osobowości podstawą integracji”, zwracając uwagę na to, że wychowanie i edukacja młodego człowieka powinny się skupić na formowaniu wszystkich wymiarów ludzkiej osobowości, począwszy od wymiaru fizycznego, społecznego, kulturowego aż po sferę moralną i duchową.

Kolejną prelegentką była Urszula Grygier- edukator, nauczycielka biologii i przyrody, oligofrenopedagog z uprawnieniami zarządzania oświatą, doradca metodyczny w UMK, autorka podręczników o współpracy nauczycieli i kształcenia integracyjnego. Tematem wykładu była „Organizacja pracy w klasie integracyjnej ze szczególnym uwzględnieniem współpracy nauczyciela przedmiotu i nauczyciela współorganizującego nauczanie”. Pani Urszula przedstawiła sposób, w jaki powinna być zorganizowana praca w klasie integracyjnej, omówiła zadania nauczyciela wspomagającego i przekazała szereg konkretnych wskazówek zapewniających właściwą organizację procesu kształcenia w klasie integracyjnej.

Reklama

Następny wykład poruszał problem „Pracy z uczniem z dysfunkcją społeczną”. Zagadnienie to zostało omówione na przykładzie innowacji pedagogicznej „Re –personalizacja”, realizowanej w Katolickim Gimnazjum Integracyjnym im. Jana Pawła II SPSK w Czerwiennem. Wygłosili go Jolanta Kraśniewska i Krzysztof Kraśniewski. Dr Jolanta Kraśniewska to wykładowca resocjalizacji i profilaktyki społecznej, certyfikowany logoterapeuta według szkoły E.V. Frankla, pedagog, teolog duchowości, mediator rodzinny, terapeuta. Pan Krzysztof Kraśniewski to wyjątkowy specjalista nauk o rodzinie, pedagog, coach, marynarz, twórca warsztatów pedagogiczno –terapeutycznych: ”Na tropach dzikiego serca”. Zwrócili oni przede wszystkim uwagę na to, że istotą pracy z uczniami z dysfunkcją społeczną jest przygotowanie młodego człowieka do odkrywania samego siebie, budowania właściwych relacji z rodzicami, rówieśnikami, do odkrywania Boga w otaczającym ich świecie. W pracy pedagogicznej w szkole chodzi o to, aby wyposażyć uczniów w umiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami, które bardzo często utrudniają im właściwe funkcjonowanie w klasie. Zwrócili również uwagę na to, że najważniejszym miejscem, gdzie kształtuje się wrażliwość młodego człowieka jest rodzina, dlatego młodemu pokoleniu należy mówić o potrzebie nierozerwalności małżeństwa i ważnej roli, jaką mają do spełnienia rodzice.

Część merytoryczna w pierwszym dniu została zakończona wystąpieniem ojca docenta prof. dr hab. Ludwika Kaszowskiego, pracownika naukowo-dydaktycznego w Instytucie Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który podzielił się refleksjami na temat „Duchowości dziecka niepełnosprawnego i postrzegania niepełnosprawności przez dzieci szkolne”. Wieloletni Przyjaciel szkół SPSK w Czerwiennem uświadomił słuchaczom, jak ważna jest w całym procesie edukacji i wychowania duchowość i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Przypomniał jednocześnie o tym, jakie potrzeby ma każde dziecko, jak odbiera otaczający go świat oraz o tym, że w różny sposób poszukuje Boga. My-ludzie dorośli mamy zatem obowiązek takiego prowadzenia edukacji uczniów, aby rozwijać ich wrażliwość i jednocześnie odpowiadać na ich potrzeby.

Reklama

Ważnym punktem Sympozjum były świadectwa wygłoszone przez rodziców i nauczycieli, którzy w Katolickich Szkołach Integracyjnych SPSK w Czerwiennem mieli możliwość uczestniczenia w procesie integralnego rozwoju oraz doświadczyli troski i wsparcia w różnych sytuacjach. Swoje refleksje przedstawili: Zofia Słodyczka, Jerzy Surówka, Janina i Kazimierz Kopińscy oraz Anna Krupa.

W trakcie Sympozjum członkowie Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich- organu prowadzącego szkoły w Czerwiennem- uhonorowali Złotymi Tarczami osoby, które przyczyniły się do organizowania całego procesu kształcenia integracyjnego na Podhalu. Wśród nich znaleźli się: pierwszy uczeń niepełnosprawny, który zainspirował tworzenie klas integracyjnych- Seweryn Słodyczka, jego mama i prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych ich Rodzin i Przyjaciół Zofia Słodyczka, Zarząd tego Stowarzyszenia, pani Marzena Bąk-obecny wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura w Nowym Targu, która w latach 2000-2005 wraz z panią dyrektor tworzyła klasy integracyjne na Podhalu, pani dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPSK Anna Słodyczka, pani dyrektor Katolickiego Gimnazjum Integracyjnego im. Jana Pawła II Bernadeta Zarycka, o. Ludwik Kaszowski-wieloletni Przyjaciel Szkół Katolickich w Czerwiennem oraz państwo Zofia i Kazimierz Truty, którzy od wielu lat wspierają integrację w szkołach.

Reklama

Centralną częścią dwudniowego sympozjum była Msza św., którą odprawili Ojciec Ludwik Kaszowski, Ks. Stanisław Gancarek, O. Michał Pacan. Podczas Eucharystii uczniowie wraz z rodzicami, nauczycielami oraz Dyrekcją szkół złożyli na ołtarzu wykonane przez siebie dary, jako wyraz wdzięczności za 15 lat istnienia szkół integracyjnych na Podhalu.

Dzień drugi sympozjum poświęcony był praktycznej pracy w klasie integracyjnej. Nauczyciele szkoły integracyjnej w Czerwiennem mgr Agata Duraj i mgr Mateusz Zahora przedstawili zagadnienie „Jak  indywidualizować pracę  na lekcji w klasie integracyjnej, na przykładzie lekcji biologii w gimnazjum”. Następnie zainteresowani nauczyciele obserwowali zajęcia lekcyjne w klasach integracyjnych na terenie Katolickich Szkół Integracyjnych SPSK w Czerwiennem oraz uczestniczyli w pikniku rodzinnym zorganizowanym przez szkoły obok hotelu „Bachledówka”.

W drugim dniu sympozjum gościnnie wystąpił zespół z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnym SPSK w Czarnym Dunajcu, który przedstawił sztukę pt: ,,Szczęśliwy książę”.

Sympozjum było przede wszystkim początkiem dyskusji nad kształtem nauczania integracyjnego i włączającego oraz próbą pokazania, w jaki sposób w szkolnej edukacji realizować cel integralnego rozwoju dziecka w wymiarze społecznym, fizycznym, kulturowym, moralnym i duchowym. Wsłuchując się w liczne komentarze, można powiedzieć, że cieszyło się ono dużym zainteresowaniem ze strony wszystkich uczestników i odpowiadało na potrzeby nauczycieli i dyrektorów, którzy na co dzień organizują nauczanie integracyjne w swoich szkołach. Świadczą o tym następujące wpisy z Księgi pamiątkowej: ,,W imieniu Małopolskiego Kuratorium Oświaty serdecznie gratuluję pięknego jubileuszu. Życzę wszelkiego dobra i satysfakcji z działań podejmowanych na rzecz wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży.”

Reklama

Marzen Bąk St. Wiz. Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura w Nowym Targu

,,Dziękuję za wszystko co wnieśliście przez dzieło integracji do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich i modle się, aby Wasze serca nieustanie się poszerzały i upodobniały do serca Maryi Patronki Stowarzyszenia i serca Waszych Patronów – św. Jana Pawła II i Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.”

Założyciel SPSK ks. Stanisław Gancarek

,,Bardzo dziękuję za prawdziwe świadectwo pochylenia się nad potrzebującym człowiekiem – za fachowa wiedzę przekazaną z pasją praktyka, – za praktyczne rozwiązania przekazane przez fachowców z powołania.
Piotr Gawinek

2016-06-21 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W obronie wartości w Europie

Florencja w dniach 6-7 września br. gościła Prezydium Europejskiej Partii Ludowej (chrześcijańskich demokratów), największej frakcji w Parlamencie Europejskim. Dyskusje toczyły się wokół nowej wizji Europy w obliczu przeżywanego kryzysu. W obradach uczestniczyli m.in. premier Włoch Mario Monti i premier Malty Lawrence Gonzi, który przypomniał, iż źródłem kryzysów jest dziś w Europie kryzys dobra wspólnego i kryzys zaufania i godności osoby ludzkiej. Wezwał polityków europejskich do uświadomienia sobie, jakie ważne wartości dziś w Europie zostały utracone i jak wiele zadań czeka kontynent, aby odnowić fundament wartości, na których ma być budowana Europa.
Eugenio Nasarre - poseł Parlamentu Hiszpanii mówił o kryzysie chrześcijańskich polityków, którzy często w imię pragmatyzmu politycznego wstydzą się stanąć w obronie wartości chrześcijańskich.
Wiele miejsca w dyskusji poświęcono tzw. wartościom nienegocjowalnym, w obronie których muszą stawać chrześcijańscy politycy Europy. Poseł PE Jan Olbrycht podzielił te wartości na dwa obszary: wartości wynikające z transcendencji oraz wartości wynikające z umowy społecznej. Te wartości nienegocjowalne to sama tożsamość chadeków europejskich - podkreślali uczestnicy spotkania, zastanawiając się jednocześnie, jak dziś do tych wartości przekonywać europejskie społeczeństwa.
José Manuel Barroso - szef Komisji Europejskiej na zakończenie spotkania przyznał, iż tworząc unię walutową, gospodarczą, polityczną, niestety, zapomniano o unii wartości i kultury.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję