Reklama

Lektura na Wielki Post

Obszerny program relacji TVP podczas wizyty Franciszka i Światowych Dni Młodzieży

2016-07-07 12:58

lk / Warszawa / KAI

wikipedia.org

Transmisje na żywo ze wszystkich najważniejszych wydarzeń związanych z wizytą papieża Franciszka w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży planuje przeprowadzić w dniach 26-31 lipca Telewizja Polska.

TVP rozpocznie relacje ze Światowych Dni Młodzieży transmisją Mszy św. inaugurującej spotkanie młodych z całego świata, której we wtorek 26 lipca na krakowskich Błoniach przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz.

Dzień później, w środę 27 lipca TVP relacjonować będzie na żywo przylot Ojca Świętego na lotnisko Kraków - Balice oraz krótką ceremonię powitania Franciszka przez prezydenta Andrzeja Dudę i kard. Stanisława Dziwisza.

W godz. 17.00-17.50 Telewizja Polska przeznaczyła czas na transmisję oficjalnego powitania papieża Franciszka na Zamku Królewskim na Wawelu przez najwyższe władze państwowe, społeczeństwo cywilne i korpus dyplomatyczny. Widzowie będą mogli także śledzić przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy oraz Ojca Świętego.

Reklama

Tego samego dnia TVP pokaże ponadto przejazd Franciszka do Katedry Wawelskiej i spotkanie z polskimi biskupami (godz. 18.15-19.30) oraz pojawienie się Ojca Świętego w oknie Domu Arcybiskupów przy ul. Franciszkańskiej 3 (transmisja w godz. 21.00-21.30).

Na czwartek 28 lipca TVP zaplanowała obszerną, trzygodzinną (9.30-12.30) transmisję z wizyty papieża Franciszka na Jasnej Górze. Relacjonowany na żywo ma być przejazd Ojca Świętego między wiernymi po przybyciu do Częstochowy, modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz Msza św. z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski pod przewodnictwem Franciszka, z udziałem najwyższych władz państwowych, Episkopatu Polski oraz setek tysięcy wiernych.

Po powrocie Franciszka tego samego dnia do Krakowa, w godz. 17.00-17.30 pokaże symboliczne przekazanie papieżowi kluczy do miasta oraz jego przejazd tramwajem na krakowskie Błonia, a tam następnie ceremonię powitania Ojca Świętego przez młodzież (17.30-19.00). W godz. 20.30.-21.00 TVP planuje ponowną transmisję z pojawienia się Franciszka w oknie Domu Arcybiskupów.

W piątek 29 lipca Telewizja Polska rozpocznie transmisję od śledzenia na żywo wizyty papieża w byłym obozie Auschwitz-Birkenau. TVP przeznaczy na to czas od 9.30 do 11.15. Z kolei w godz. 16.30-17.30 TVP nada transmisję z wizyty Franciszka w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.

W godz. 18.00-19.30 zostanie przeprowadzona transmisja nabożeństwa Drogi Krzyżowej z udziałem Franciszka i młodzieży ŚDM na krakowskich Błoniach. TVP pokaże także trzecie wieczorne pojawienie się Ojca Świętego w oknie papieskim (21.00-21.30).

W sobotę telewizja publiczna w godz. 8.30-10.00 przeprowadzi transmisję z wizyty Franciszka w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, a następnie w godz. 10.15-12.30 – celebrację Mszy św. w Sanktuarium Jana Pawła II. Wieczorem (19.00-21.00) transmitowany będzie przyjazd papieża na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką, czuwanie modlitewne z młodzieżą oraz prawdopodobnie także późnowieczorny koncert uwielbieniowy z udziałem młodych (21.00-23.00).

W ostatni dzień wizyty Franciszka w Polsce z okazji ŚDM TVP pokaże w godz. 8.45-12.45 na żywo przyjazd papieża na Campus Misericordiae i Mszę św. posłania (od godz. 10.00), podczas której nastąpi ogłoszenie miasta - gospodarza następnych ŚDM, oraz pobłogosławienie dwóch budynków diecezjalnej Caritas i przejazd wśród wiernych.

Popołudniu (godz. 17.00-17.45) TVP ma przeprowadzić transmisję ze spotkania Franciszka z wolontariuszami ŚDM w krakowskiej Tauron Arenie oraz w godz. 18.15-18.30 – ceremonię pożegnania Ojca Świętego na lotnisku Kraków-Balice.

TVP informuje, że rozpocznie nadawanie sygnału międzynarodowego na 10 minut przed każdym z transmitowanych wydarzeń, a zakończy 10 minut po ich zamknięciu lub wraz z opuszczeniem danego miejsca przez papieża Franciszka.

Program transmisji, jak podaje TVP, ulegnie jeszcze uzupełnieniu, gdyż nie uwzględnia na razie przejazdów papieża Franciszka między miejscami spotkań – trwa potwierdzanie miejsc, z których sygnał będzie nadawany.

Tagi:
ŚDM w Krakowie

Komunikat dot. rejestracji Polaków na ŚDM w Panamie

2018-02-13 11:22

abd / KBO ŚDM / Warszawa (KAI)

W najbliższych tygodniach Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM uruchomi system rejestracyjny dla Polaków wybierających się na ŚDM w Panamie. Wspólna rejestracja wszystkich Polaków ma pomoc w koordynacji wyjazdu i sprawnym przepływie informacji pomiędzy polskimi uczestnikami i gospodarzami spotkania.


Publikujemy treść komunikatu dot. rejestracji na ŚDM, przygotowanego przez Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM.

Rejestracja Polaków ŚDM 2019 - aktualizacja

W dniu 11 lutego 2019 r. Papież Franciszek jako pierwszy pielgrzym zarejestrował się na ŚDM Panama 2019. W porozumieniu z Komitetem Organizacyjnym ŚDM Panama 2019 publikujemy zasady rejestracji grup polskich.

Polskie grupy obowiązuje następująca procedura rejestracji na ŚDM Panama 2019:

1. Zgłoszenie grupy do koordynatora diecezjalnego

2. Założenie profilu w polskim systemie rejestracyjnym przez Organizatora Grupy (potrzebne dane to: imiona, nazwiska, adresy e-mail i nr telefonów Organizatora i Zastępcy Organizatora Grupy)

UWAGA: Polski system rejestracyjny zostanie uruchomiony w najbliższych tygodniach. Próby rejestracji w systemie panamskim bez wcześniejszej rejestracji w systemie polskim będą generowały dodatkowe niepotrzebne trudności i konieczność ponownej rejestracji.

3. Na podstawie danych wprowadzonych do polskiego systemu rejestracyjnego zostanie założone konto grupy w systemie panamskim, o czym Organizatorzy grupy zostaną poinformowani mailem zawierającym dane do logowania do systemu panamskiego.

4. Jeśli Organizator grupy w polskim systemie rejestracyjnym wybierze diecezję na Dni w Diecezjach, grupa zostanie zgłoszona do odpowiedniej diecezji, a Organizator, również drogą mailową, skontaktowany bezpośrednio z koordynatorem w wybranej diecezji.

Wiek uczestników:

18-35 lat - standardowy wiek uczestnika grupy - pielgrzyma

Przypadki szczególne:

a) 15-18 lat - wymagana jest zgoda organizatora grupy (organizator ma prawo, bez podania przyczyn, odmówić zapisania do grupy) oraz zgoda prawnych opiekunów. Zgoda ta musi zawierać wskazanie opiekuna na czas pielgrzymki, który musi mieć ukończone 18 lat, być tej samej płci co podopieczny. Opiekunem nie moze być organizator lub zastępca organizatora grupy, ksiądz ani siostra zakonna.

b) Poniżej 15 lat - nie rekomendujemy udziału osób poniżej 15 roku życia

c) Powyżej 35 lat - o zapisie do grupy decyduje organizator grupy. Dla takich osób mogą obowiązywać inne warunki uczestnictwa oraz inne koszty udziału.

Ważne: Organizator grupy podejmuje ostateczną decyzję o zapisie danej osoby na ŚDM Panama 2019

Pytania dotyczące rejestracji można przesyłąć na adres rejestracja@sdm.org.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Abp Gądecki o protestach feministek

2018-03-19 08:37

Artur Stelmasiak

Przed siedzibami rzymskokatolickich kurii doszło do protestów feministek. Była to ich reakcja na to, że Konferencja Episkopatu Polski zaapelowała, aby Sejm jak najszybciej zajął się projektem dotyczącym zakazu aborcji. Protesty na antenie Polsat News skomentował abp Stanisław Gądecki - ,,To jest coś, co źle świadczy o refleksji nad stanem własnego sumienia'' - powiedział.

- Protesty łączą się zawsze z fanatyzmem, który nie tyle patrzy na prawdę, tylko na chęć usunięcia z drogi tych ludzi, którzy nam przeszkadzają - ocenił w programie abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił: - W chrześcijańskim rozumieniu przyjęcie prawdy i obrona prawdy, nawet za cenę własnego życia, nigdy nie łączy się z nienawiścią do drugiego człowieka.

- Natomiast w tych protestach najczęściej widać nienawistne twarze i to jest coś, co źle świadczy o refleksji nad stanem własnego sumienia - ocenił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież udzielił święceń biskupich trzem nuncjuszom

2018-03-19 20:54

pb (KAI) / Watykan

Biskupstwo oznacza obowiązek, a nie zaszczyt, a biskup ma raczej pomagać niż panować - powiedział papież Franciszek podczas Mszy św., w czasie której udzielił święceń biskupich trzem nowym nuncjuszom apostolskim. 50-letni prał. Waldemar Sommertag z Polski został papieskim przedstawicielem w Nikaragui, 59-letni prał. Alfred Xuereb z Malty, były sekretarz Benedykta XVI - w Korei i Mongolii, a 55-letni prał. José Avelino Bettencourt z Kanady, dotychczasowy szef protokołu w Sekretariacie Stanu - w Gruzji i Armenii.

Episkopat.news

Głównymi współkonsekratorami byli kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej oraz kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Obrzęd udzielenia sakry biskupiej rozpoczął się po odczytaniu fragmentu Ewangelii i odśpiewaniu hymnu „Veni Creator Sporitus” (O, Stworzycielu Duchu, przyjdź). O udzielenie święceń trzem kandydatom zwrócił się do papieża prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet.

Następnie Franciszek odczytał homilię, zawartą w rytuale świeceń, uzupełniając ją swoimi dopowiedzeniami. Przypomniał kandydatom, że są święceni, by pomagać ludziom w dążeniu do Boga, nie zaś dal spraw światowych lub uprawiania polityki. Mają być sługami, a nie książętami. Dodał, że pierwszym obowiązkiem biskupa jest modlitwa. Dlatego biskup, który się nie modli nie wypełnia swego obowiązku ani swego powołania. Prosił święconych, by byli blisko prezbiterów, którzy gdy tego potrzebują, powinni mieć do nich dostęp jeszcze tego samego dnia lub następnego.

Po przyjęciu przez papieża od kandydatów przyrzeczenia, że będą strzegli wiary i pełnili swą posługę w posłuszeństwie następcy św. Piotra, odśpiewano litanię do Wszystkich Świętych, podczas której trzej święceni leżeli na wznak, z twarzą zwróconą ku ziemi.

Następnie uklękli oni przed Ojcem Świętym, który w ciszy nałożył swe dłonie na głowę każdego z nich. Ten sam sięgający czasów apostolskich gest powtórzyli główni współkonsekratorzy, a po nich wszyscy licznie obecni w bazylice biskupi. Z kolei papież wypowiedział nad nowymi biskupami „modlitwę święceń”, podczas gdy nad ich głowami trzymano otwartą księgę Ewangelii.

Po namaszczeniu olejem krzyżma głowę każdego z nich, Franciszek wręczył im po egzemplarzu Ewangelii, włożył każdemu na palec pierścień biskupi, na głowę mitrę, a w końcu wręczył pastorał.

Nowo wyświęceni biskupi wymienili pocałunek pokoju z papieżem i pozostałymi biskupami obecnymi w świątyni.

Po Komunii św. trzej arcybiskupi przeszli główną nawą bazyliki i wokół Konfesji św. Piotra, udzielając swego pierwszego błogosławieństwa. Zgromadzeni śpiewali wówczas hymn „Te Deus laudamus” (Ciebie, Boga wysławiamy).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem