Reklama

Jestem od poczęcia

Obszerny program relacji TVP podczas wizyty Franciszka i Światowych Dni Młodzieży

2016-07-07 12:58

lk / Warszawa / KAI

wikipedia.org

Transmisje na żywo ze wszystkich najważniejszych wydarzeń związanych z wizytą papieża Franciszka w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży planuje przeprowadzić w dniach 26-31 lipca Telewizja Polska.

TVP rozpocznie relacje ze Światowych Dni Młodzieży transmisją Mszy św. inaugurującej spotkanie młodych z całego świata, której we wtorek 26 lipca na krakowskich Błoniach przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz.

Dzień później, w środę 27 lipca TVP relacjonować będzie na żywo przylot Ojca Świętego na lotnisko Kraków - Balice oraz krótką ceremonię powitania Franciszka przez prezydenta Andrzeja Dudę i kard. Stanisława Dziwisza.

W godz. 17.00-17.50 Telewizja Polska przeznaczyła czas na transmisję oficjalnego powitania papieża Franciszka na Zamku Królewskim na Wawelu przez najwyższe władze państwowe, społeczeństwo cywilne i korpus dyplomatyczny. Widzowie będą mogli także śledzić przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy oraz Ojca Świętego.

Reklama

Tego samego dnia TVP pokaże ponadto przejazd Franciszka do Katedry Wawelskiej i spotkanie z polskimi biskupami (godz. 18.15-19.30) oraz pojawienie się Ojca Świętego w oknie Domu Arcybiskupów przy ul. Franciszkańskiej 3 (transmisja w godz. 21.00-21.30).

Na czwartek 28 lipca TVP zaplanowała obszerną, trzygodzinną (9.30-12.30) transmisję z wizyty papieża Franciszka na Jasnej Górze. Relacjonowany na żywo ma być przejazd Ojca Świętego między wiernymi po przybyciu do Częstochowy, modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz Msza św. z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski pod przewodnictwem Franciszka, z udziałem najwyższych władz państwowych, Episkopatu Polski oraz setek tysięcy wiernych.

Po powrocie Franciszka tego samego dnia do Krakowa, w godz. 17.00-17.30 pokaże symboliczne przekazanie papieżowi kluczy do miasta oraz jego przejazd tramwajem na krakowskie Błonia, a tam następnie ceremonię powitania Ojca Świętego przez młodzież (17.30-19.00). W godz. 20.30.-21.00 TVP planuje ponowną transmisję z pojawienia się Franciszka w oknie Domu Arcybiskupów.

W piątek 29 lipca Telewizja Polska rozpocznie transmisję od śledzenia na żywo wizyty papieża w byłym obozie Auschwitz-Birkenau. TVP przeznaczy na to czas od 9.30 do 11.15. Z kolei w godz. 16.30-17.30 TVP nada transmisję z wizyty Franciszka w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.

W godz. 18.00-19.30 zostanie przeprowadzona transmisja nabożeństwa Drogi Krzyżowej z udziałem Franciszka i młodzieży ŚDM na krakowskich Błoniach. TVP pokaże także trzecie wieczorne pojawienie się Ojca Świętego w oknie papieskim (21.00-21.30).

W sobotę telewizja publiczna w godz. 8.30-10.00 przeprowadzi transmisję z wizyty Franciszka w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, a następnie w godz. 10.15-12.30 – celebrację Mszy św. w Sanktuarium Jana Pawła II. Wieczorem (19.00-21.00) transmitowany będzie przyjazd papieża na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką, czuwanie modlitewne z młodzieżą oraz prawdopodobnie także późnowieczorny koncert uwielbieniowy z udziałem młodych (21.00-23.00).

W ostatni dzień wizyty Franciszka w Polsce z okazji ŚDM TVP pokaże w godz. 8.45-12.45 na żywo przyjazd papieża na Campus Misericordiae i Mszę św. posłania (od godz. 10.00), podczas której nastąpi ogłoszenie miasta - gospodarza następnych ŚDM, oraz pobłogosławienie dwóch budynków diecezjalnej Caritas i przejazd wśród wiernych.

Popołudniu (godz. 17.00-17.45) TVP ma przeprowadzić transmisję ze spotkania Franciszka z wolontariuszami ŚDM w krakowskiej Tauron Arenie oraz w godz. 18.15-18.30 – ceremonię pożegnania Ojca Świętego na lotnisku Kraków-Balice.

TVP informuje, że rozpocznie nadawanie sygnału międzynarodowego na 10 minut przed każdym z transmitowanych wydarzeń, a zakończy 10 minut po ich zamknięciu lub wraz z opuszczeniem danego miejsca przez papieża Franciszka.

Program transmisji, jak podaje TVP, ulegnie jeszcze uzupełnieniu, gdyż nie uwzględnia na razie przejazdów papieża Franciszka między miejscami spotkań – trwa potwierdzanie miejsc, z których sygnał będzie nadawany.

Tagi:
ŚDM w Krakowie

Z Łazan do Luksemburga

2018-05-23 10:54

Ewelina Maniecka
Edycja małopolska 21/2018, str. V

Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. zapoczątkowały niezwykłą więź pomiędzy mieszkańcami najmniejszego państwa europejskiego a parafianami z Łazan. Hierarcha z Luksemburga, bp Jean-Claude Hollerich zaprosił ich na uroczystości ku czci Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych (Notre-Dame Consolatrice des Affligés) – patronki Wielkiego Księstwa Luksemburg

Ewelina Maniecka
Bp Jean-Claude Hollerich, tu obok abp. Marka Jędraszewskiego, podziękował pielgrzymom z Łazan za ich świadectwo wiary

Nato zaproszenie młodzi mieszkańcy Łazan odpowiedzieli z entuzjazmem i radością. Do Luksemburga wyjechało 40 osób, a ich opiekunem był wikary parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego – ks. Dawid Król. Tłumaczami i organizatorami była trójka przyjaciół: Paulina Wojewodzic, Kamil Pawlik i Karol Kosoń.

Polska sukienka

W Luksemburgu opiekunem i przewodnikiem grupy polskich pielgrzymów był pan Uve, a przede wszystkim Holender – ks. Michel Remery, autor książki „Tweetując z Bogiem”. Obecnie kapłan, który chętnie odpowiadał na nasze pytania, a czasami robił to również w języku polskim, jest państwowym kapelanem młodzieży w Księstwie.

To on opowiedział nam m.in. historię, pochodzącej z XVII wieku, wyrzeźbionej w drewnie lipowym, figury Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych. Na lewej ręce Maryja trzyma Jezusa, w prawej ma berło, na którym wisi złoty klucz do miasta Luksemburg i do serc mieszkańców Księstwa. Wierni oddają cześć Maryi w tym wizerunku od 1624 r. To wtedy, podczas epidemii dżumy, jezuici wynieśli figurę poza mury miasta. Tłem historycznym tych wydarzeń była także wojna trzydziestoletnia, następnie wojna Hiszpanii z Francją i schizma.

Tradycyjnie, podczas oktawy, figura Maryi jest ubierana w piękną sukienkę, która wyglądem przypomina suknię królowej Hiszpanii. A w luksemburskiej katedrze jest przechowywana także szata w kolorze biało-czerwonym, ufundowana przez mieszkającą tu Polonię.

Wyróżnienie

Mszy św. na zakończenie oktawy przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Metropolita Krakowski przypomniał w homilii, że Jezus Chrystus umierając na krzyżu, dał ludziom Maryję za Matkę i jest ona duchową Matką wszystkich wierzących. Podkreślił, że każdy z nas potrzebuje macierzyńskiej opieki, wsparcia i pomocy Maryi w naszych codziennych troskach i cierpieniach.

Po nabożeństwie abp Marek Jędraszewski spotkał się z pielgrzymami z Łazan. Po południu uczestniczyliśmy w uroczystej procesji. Polska grupa szła bezpośrednio za Biskupem Luksemburga. Wspólnie śpiewaliśmy i odmawialiśmy Różaniec. Gdy procesja z figurą Matki Bożej Luksemburskiej dotarła do katedry, nasza grupa została skierowana do tej części świątyni, gdzie miejsca mieli m.in. para książęca Luksemburga – wielki książę Henryk i jego żona Maria Teresa, rząd i najważniejsze osoby z religijnych organizacji.

Procesję, która miała miejsce w niedzielę 6 maja, wielu Luksemburczyków oglądało, siedząc przy restauracyjnych stolikach. Po uroczystości bp Jean-Claude Hollerich przyszedł do nas i dziękował za obecność, modlitwę i świadectwo wiary. Wyraził także nadzieję na trwałą współpracę z Polakami.

Świadectwo

Zostaliśmy dobrze przyjęci przez siostry ze zgromadzenia Servidoras del Senor y de la Virgen de Matará, a następnie przez rodziny. Wiele radości dało Polakom spotkanie z siostrami, które mówiły wieloma językami. Jedna z nich, Maria Częstochowa, pochodzi z brazylijskiego Sao Paulo, kiedyś uczyła się polskiego i trochę się nim posługuje. Z kolei Argentynka, s. Soledad uczyła chętnych języka hiszpańskiego i zaprosiła ich na misje do Kambodży, a także do wolontariatu w Argentynie. Siostry powtarzały, że czekają na ponowne wizyty Polaków w Luksemburgu.

W rodzinach wielu z nas dzieliło się przeżywaniem wiary. Jak się okazało, wielką bolączką dla miejscowych chrześcijan jest brak nauczania religii, która została wycofana z programów szkolnych w 2017 r. Nasi rozmówcy podkreślali, że chcieliby powrotu lekcji i katechetów do przestrzeni publicznej.

W sobotę zwiedziliśmy piękną miejscowość Vianden. Po tamtejszym zamku z XI wieku oprowadzała nas Gaby Heger. W połowie dnia w kościele (pochodzącym z XIII wieku) pod wezwaniem Świętej Trójcy uczestniczyliśmy w Eucharystii.

Polacy dali piękne świadectwo żywej wiary. Odnotowały to także media luksemburskie, które zwróciły uwagę na zachowanie polskich pielgrzymów, kiedy przed kapłanem niosącym Najświętszy Sakrament – cała grupa uklękła. Młodzież z Luksemburga przyjedzie modlić się i poznawać Polskę w lipcu, oczywiście – do Łazan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Hymn o miłości


Niedziela Ogólnopolska 51/2006, str. 18-19

© Igor Mojzes/Fotolia.com

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący.
Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadł wszelką wiedzę, i miał tak wielką wiarę, iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał,
byłbym niczym.
I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją,
a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał,
nic mi nie pomoże.
Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą;
nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego;
nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą.
Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma.
Miłość nigdy nie ustaje,
[nie jest] jak proroctwa,
które się skończą, choć zniknie dar języków i choć wiedzy [już] nie stanie.
Po części bowiem tylko poznajemy i po części prorokujemy.
Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe, zniknie to, co jest tylko częściowe.
Gdy byłem dzieckiem, mówiłem jak dziecko, czułem jak dziecko, myślałem jak dziecko. Kiedy zaś stałem się mężem, wyzbyłem się tego, co dziecinne.
Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś [ujrzymy] twarzą w twarz.
Teraz poznaję po części, wtedy zaś będę poznawał tak, jak sam zostałem poznany.
Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: największa z nich [jednak] jest miłość.

Z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian (1 Kor 13, 1-13)

Przeczytaj także: Hymn o miłości
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bahrajn: rozpoczęto prace przy budowie katedry katolickiej

2018-07-19 20:54

(KAI/vaticannews.va) / Manama

W Bahrajnie rozpoczęły się prace przy budowie katedry poświęconej Matce Bożej, która stanie się sercem wspólnoty katolickiej wikariatu apostolskiego Arabii Północnej, obejmującego Kuwejt, Arabię Saudyjską, Katar i sam Bahrajn.

maxos_dim/pixabay.com

Katedra wznoszona jest 20 km od stolicy kraju - Manamy i będzie nie tylko miejscem kultu. Oprócz świątyni znajdą się tam także kuria biskupia, dom dla gości oraz centrum formacji duszpasterskiej i społecznej. Teren pod budowę obiektu ofiarował król Bahrajnu Hamad bis Isa Al Chalifa. Zakończenie prac przewidziane na 2021 rok.

Powstająca katedra, obliczona na 2 tys. wiernych, stanie się wyraźnym świadectwem obecności chrześcijan na Półwyspie Arabskim, w ogromnej większości muzułmańskim. W fundamentach budowli umieszczono kapsułę, zawierającą opis historii Kościoła katolickiego na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem jego obecności w tym regionie, a także podstawowe informacje na temat powstającej katedry.

Dla tamtejszych katolików, w ogromnej większości migrantów, którzy na co dzień niejednokrotnie doświadczają różnego rodzaju zniewag, dyskryminacji i trudności, nowa świątynia jest powodem do dumy i radości. Oni też finansowo włączają się w jej budowę. Wspólnotę katolicką stanowią tam przede wszystkim chrześcijanie z Iraku i Iranu, a także ze Sri Lanki, Indii, Libanu i Filipin, którzy przybyli do Bahrajnu w poszukiwaniu pracy. Na duże uroczystości do katedry Matki Bożej w Bahrajnie będą przybywać także chrześcijanie z innych krajów, np. z Arabii Saudyjskiej, gdzie wyznawanie innej wiary poza islamem jest całkowicie zabronione.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem