Reklama

Oryginalny Pomnik Jana Pawła II czeka na Twoje wsparcie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiele razy już na łamachNiedzieli Gnieźnieńskiej pisaliśmy o Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Wojciecha w Bydgoszczy. Z pewnością wielu naszych Czytelników orientuje się, że Szkoła od samego początku swojego istnienia, czyli od roku 1995, korzysta z gościnności dwóch oddalonych od siebie parafii: św. Jadwigi Królowej oraz Świętej Trójcy. Fakt ten znacznie utrudnia zarówno dzieciom, ich rodzicom, jak również nauczycielom w realizacji katolickiego ducha Szkoły. Dlatego powstał pomysł pobudowania nowej placówki, która wespół z Katolickim Gimnazjum ma być pomnikiem wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II i jego pielgrzymkę do Bydgoszczy. Jednak niezbędna będzie pomoc naszych Czytelników. Stąd też ogłoszona została kwesta w parafiach naszej archidiecezji.

Pomoc

"Zapraszamy wszystkich, którzy chcą i mogą wesprzeć modlitewnie i finansowo podjęty przez nas wysiłek - apeluje Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, pracownicy, rodzice i uczniowie KSP. - Bez Waszej pomocy, zdani wyłącznie na siebie, bardzo trudno nam będzie dotrzymać słowa danego podczas spotkania z Ojcem Świętym na bydgoskim lotnisku, że ta szkoła-pomnik powstanie. Niech to będzie dzieło nas wszystkich, którym nie jest obca potrzeba krzewienia wartości chrześcijańskich".

Pomysłodawcy

Pomysłodawcami powołania Szkoły byli w głównej mierze rodzice, działający wraz z ks. Stanisławem Kotowskim z parafii Matki Bożej Częstochowskiej. Naukę w klasach 0-6 pobiera 189 dzieci z grodu nad Brdą i okolicznych miejscowości. "Bardzo zależy nam na przyspieszeniu prac, stąd też nasz gorący apel, kierowany w sposób szczególny do wszystkich firm i instytucji, które mogą wesprzeć naszą budowę - mówi ks. Tomasz Cyl, dyrektor KSP. - Już teraz z serca dziękuję wszystkim dotychczasowym i przyszłym sponsorom, wśród których nie brakuje osób prywatnych".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Coś" innego

Od zwykłej "podstawówki" bydgoską KSP wyróżniają przede wszystkim jej niewielkie rozmiary, dzięki czemu możliwe jest wytworzenie specyficznej - rodzinnej atmosfery oraz kształtowanie katolickiego ducha Szkoły w ślad za jej patronem - św. Wojciechem. "Ponadto uczniowie mają rozszerzony program nauczania - dodaje Cecylia Talaczyńska, wicedyrektor Szkoły. - Już od zerówki prowadzone są zajęcia z języka angielskiego, jest więcej godzin języka polskiego, geografii i historii. Dzieci chodzą na basen i uczestniczą w zajęciach rytmiki oraz tańca towarzyskiego, uczą się gry w szachy, korzystają z pomocy logopedy, mogą uczestniczyć w zajęciach gimnastyki korekcyjnej oraz licznych kołach zainteresowań" .

Ojciec Święty

Przypomnijmy, że decyzję o budowie nowej siedziby KSP podjęto przed wizytą w naszym mieście Ojca Świętego. Z inicjatywy Księdza Arcybiskupa powstał projekt budowy oryginalnego pomnika Jana Pawła II - szkoły. W wyniku współdziałania strony kościelnej z Samorządem Bydgoszczy udało się pozyskać odpowiednie tereny (przy ul. Nowodworskiej) . Warto w tym miejscu wspomnieć, że podczas wizyty w Bydgoszczy Ojciec Święty poświęcił kamień węgielny pod budowę nowej siedziby KSP, pochodzący z fundamentów Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Prace ziemne ruszyły 11 maja 2000 r. Obecnie nad piwnicą wzniesione są ściany parteru przykryte stropem. Koordynację nad pracami budowlanymi sprawuje wspomniany już ks. Stanisław Kotowski.

Reklama

Wmurowanie kamienia

Podczas ceremonii wmurowania kamienia węgielnego abp Henryk Muszyński zacytował m.in. słowa Ojca Świętego wypowiedziane przez niego w Łowiczu: "(...) Cieszy mnie fakt, że w Polsce powstaje coraz więcej szkół katolickich. Jest to znak, że Kościół jest obecny w sposób konkretny w dziedzinie szkolnictwa. Szkoły te należy popierać i stwarzać takie wartości, aby we wspólnocie z całym szkolnictwem w Polsce mogły przysłużyć się wspólnemu dobru społeczeń stwa ( ...)".

Plany

Na około 5000 m2 nowej placówki, obok nowocześnie wyposażonych sal lekcyjnych, klasopracowni, znajdą się również dwie sale gimnastyczne, aula oraz kaplica. Szacunkowy koszt budowy zamyka się kwotą 8,5 mln. zł. Od samego początku honorowy patronat nad nowo powstającym Pomnikiem objął abp Henryk Muszyński oraz wojewoda kujawsko-pomorski Józef Rogacki.

Inicjatywy Społecznego Komitetu

W 1999 r. zarejestrowany został Społeczny Komitet Budowy Szkoły-Pomnika Jana Pawła II, którego celem jest rozpropagowywanie i wspieranie idei jego budowy. Czyni to m.in. poprzez wydanie kolorowego folderu, zorganizowanie meczu pomiędzy księżmi i politykami z "pierwszych stron gazet" (wynik korzystny dla duchownych), a także konkurs na najlepszą kartkę bożonarodzeniową, namalowaną przez uczniów, zakończony wydrukowaniem nagrodzonych prac i rozprowadzaniem w okresie przedświątecznym. " Dzięki tego typu przedsięwzięciom wiele nowych osób dowiaduje się o realizacji tak szczytnego celu - wyjaśnia Tadeusz Dobek, prezes Społecznego Komitetu. - Działania te Komitet podejmuje w celu uzyskania poparcia różnych środowisk lokalnych i zbierania środków na budowę Szkoły-Pomnika, który z pewnością będzie w przyszłości procentował w naszym społeczeństwie". Z tą myślą organizuje 3 czerwca br. uroczysty koncert z okazji 2. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Grodzie nad Brdą. Rozpocznie się on o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Koncert połączony będzie z licytacją cegiełek wykonanych przez znanego bydgoskiego artystę Michała Kubiaka. Zapraszamy do hojności....

"Pragniemy, aby szkoła była znaczącym ośrodkiem wychowawczym w naszym mieście. Aby była nie tylko budynkiem, ale również, a może przede wszystkim instytucją, która przez postawę nauczycieli, dzieci i ich rodziców będzie oddziaływała na całe lokalne społeczeństwo; aby Jezus był obecny w całym naszym życiu, w naszych wysiłkach: zarówno gdy będzie nam trudno, gdy będziemy przeżywali niepowodzenia, jak i w chwilach radości - dodaje Ksiądz Dyrektor. - Podkreślam jednak, że gdyby nie pomoc licznych darczyńców, nasza inicjatywa nie byłaby możliwa".

Reklama

Małe jest piękne

Choć Szkoła jest bardzo młoda, od samego początku zyskała przychylność rodziców. Świadczy o tym chociażby fakt, że aby zostać uczniem KSP, trzeba już na wiele lat wcześniej zapisać swoje dziecko. Coraz częściej dzieci są zapisywane krótko po urodzeniu (choć jak się dowiedzieliśmy, jeszcze do niedawna najmłodsze zapisane dziecko było pod sercem mamy) . Z drugiej zaś strony na zbyt liczne klasy nie pozwala, oprócz braku miejsca, statut Szkoły, który wyraża troskę o dobro uczniów. Myślę, że nie trzeba nikomu udowadniać i przekonywać, że znacznie lepsze efekty edukacyjne i wychowawcze osiąga się w nielicznych klasach.... Powoduje to jednak, że obecnie na jedno miejsce przypada aż czterech chętnych. Są też listy osób oczekujących na przyjęcie do starszych klas.

Sukcesy

Niewielkie rozmiary placówki nie przeszkadzają jej jednak w odnoszeniu licznych sukcesów na arenie międzyszkolnej w różnych kategoriach wiekowych. Przykładem tego niech będą chociażby nagrody i wyróżnienia w konkursach: ortograficznym "Ort-bój", międzynarodowym konkursie matematycznym "Kangur", "Liczydełko", konkursie na ulotkę antynikotynową, szachowym, a także: "Obrzędy i zwyczaje inspirowane wiarą 2000 lat", czy malarskim - "Z ekologią bez granic". Nie można zapomnieć o organizowanej przez Szkołę Gali Noworocznej i corocznego Balu Charytatywnego, które powoli, na stałe, wpisują się w życie mieszkańców, a także o szkolnych publikacjach.

Marzeniem Księdza Dyrektora jest, aby pierwszy dzwonek zabrzmiał jak najwcześniej, (np. we wrześniu 2002 r.).

O tym, czy ono się spełni, przekonamy się już za kilkanaście miesięcy, jednak już dziś możemy dołożyć swoją cegiełkę.

Oto nr konta budowy:

Kuria Metropolitalna w Gnieźnie

Bank Pocztowy S.A.

I O w Bydgoszczy

13201117-61043-27006-101-0/1.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Wielki Czwartek, 28 marca

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

św. o. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

„Misterium miłości. Droga krzyżowa z Ojcem Pio” to rozważania drogi krzyżowej, które proponuje nam br. Błażej Strzechmiński OFMCap - znawca życia i duchowości Ojca Pio. Rozważania każdej ze stacji przeplatane są z fragmentami pism Stygmatyka. Książka wydana jest w niewielkiej, poręcznej formie i zawiera także miejsce na własne notatki, co doskonale nadaje się do osobistej kontemplacji Drogi krzyżowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję