Reklama

Parafia pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Szczecinie - Głębokiem

Niedziela szczecińsko-kamieńska 22/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liczba wiernych: 968 osób

Proboszcz: ks. kan. Krzysztof Cichal, dziekan dekanatu Szczecin-Niebuszewo, wykładowca ISNR-u w Szczecinie

- filia Wydziału Teologicznego Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (należy również do sekcji Dogmatyków Polskich), diecezjalny duszpasterz rodzin

Wspólnoty: Żywy Różaniec (3 róże), grupa modlitewna męska, ministranci młodsi i starsi, Rada Duszpasterska i Gospodarcza, Parafialny Zespół Caritas, Akcja Katolicka, Dziecięce Koło Misyjne

Czasopisma: "L,Osserevatore Romano", "Miłujcie się", " List", "Promyczek Dobra", "Niedziela" - 32 egzemplarze

Parafia pw. św. Brata Alberta w Szczecinie została erygowana 8 września 1985 r. i obejmuje osiedle położone nad Jeziorem Głębokim. Od 1946 r. do czasu powstania parafii duszpasterstwo wiernych skupiało się przy kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa, mieszczącej się w pomieszczeniach mieszkalnych przy ul. Majowej 24, a terytorialnie ( administracyjnie) należało do parafii Świętej Rodziny w Szczecinie. Wspomnieć tu wypada pracę duszpasterską księży: H. Stycznia, F. Zawadzkiego, K. Sasadeusza, S. Glenia, J. Kazieczko, H. Krzyżewskiego, J. Leszkowicza, Z. Wichrowskiego.

Pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii został ks. Julian Marecik, kapłan należący do diecezji tarnowskiej. Wraz z wiernymi Ksiądz Proboszcz rozpoczął budowę kościoła według projektu architekta Zbigniewa Abrahamowicza. Bryła kościoła jest podobna do świątyni w Rewalu. Ks. J. Marecik zamieszkał w pomieszczeniach socjalnych, przygotowanych wcześniej dla robotników. Pomieszczenia te były budowane po okiem pracującego tu zaledwie kilka miesięcy ks. prał. dr. Zygmunta Wichrowskiego, obecnie rektora AWSD w Szczecinie. W tych prowizorycznych warunkach mieszkali kolejni proboszczowie.

Kościół jest umiejscowiony przy ul. E. Zegadłowicza 20, prowadzącej ze Szczecina w kierunku Pilchowa i Polic. Od strony wschodniej kościoła, pod tarasem i częściowo pod kościołem znajdują się pomieszczenia, które miały służyć jako salki katechetyczne. Ciekawostką budowli jest plebania, która mieści się w bryle kościoła. Kamień węgielny w murach wznoszonej świątyni wmurował 16 kwietnia 1989 r. abp Kazimierz Majdański. W 1991 r. ks. kan. Julian Marecik wyjechał do pracy wśród Polonii w Niemczech, a nowym proboszczem został mianowany ks. dr Henryk Wejman, który przy życzliwości parafian kontynuował prace budowlane. Po dwóch latach pracy w parafii ks. dr Henryk Wejman został mianowany ojcem duchownym alumnów AWSD w Szczecinie (obecnie ks. dr hab. prof. UAM, prodziekan WT UAM w Poznaniu). Trzecim z kolei proboszczem został w 1993 r. ks. Krzysztof Cichal.

Od lata 1993 r. Msze św. niedzielne były zawsze sprawowane w nowym kościele, a od wiosny 1994 r. również Msze św. w tygodniu. Pomieszczenia dotychczasowej kaplicy przekazano ponownie na mieszkanie. Nowy kościół został poświęcony 14 maja 1995 r. przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego, abp. Mariana Przykuckiego. Centrum życia religijnego jest Eucharystia, która w niedziele jest sprawowana o godz. 8.00, 10.00 i 12.00, a w tygodniu o godz. 18.00. Msze św. w niedziele od 26 lat uświetnia organista mgr inż. Dariusz Bury.

Siłą duchową parafii jest wspólnota Żywego Różańca. Rzadko spotykana, a obecna w tej parafii jest grupa modlitewna męska, do której należą lekarze, architekci, prawnicy, przedsiębiorcy.

Grupy modlą się w różnych intencjach, ale szczególnie o powołania kapłańskie i zakonne. W tej intencji są również dwugodzinne adoracje Najświętszego Sakramentu w pierwsze czwartki miesiąca. W Roku Wielkiego Jubileuszu, 9 kwietnia, złożył wizytę pasterską abp Zygmunt Kamiński, który o godz. 12.00 sprawował Mszę św., przy udziale kapłanów z dekanatu i rzeszy wiernych parafian. W godzinach popołudniowych Ksiądz Arcybiskup spotkał się z przedstawicielami poszczególnych grup świeckich oraz z nauczycielami, pracującymi w miejscowej szkole, jak i mieszkającymi na terenie parafii. W sierpniu 2000 r. 8-osobowa grupa młodzieży udała się do Rzymu na Światowe Spotkanie Młodzieży z Ojcem Świętym. We wrześniu wierni brali udział w pielgrzymce diecezjalnej na Jasną Górę. Natomiast 14 i 15 października delegacja kilkunastu rodzin wzięła udział w Światowym Spotkaniu Rodzin z Ojcem Świętym w Rzymie. Nie zapomniano również o sanktuarium Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny na os. Słonecznym, do którego duża grupa wiernych udała się w listopadzie, nawiedzając najpierw bazylikę archikatedralną.

Bardzo cenna dla wszystkich mieszkańców jest współpraca Księdza Proboszcza z obecnymi na terenie parafii instytucjami: z Radą Osiedla, z dyrekcją i pracownikami Szkoły Podstawowej nr 21 i Przedszkola nr 7. Katechizację od wielu lat prowadzi w tutejszych placówkach oświatowych mgr Marzena Garbowska. Życiowym doświadczeniem parafii jest Warsztat Terapii Zajęciowej przy ul. Orzechowej 1. Jest to placówka rehabilitacyjna Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Radością jest duża grupa ministrantów młodszych i starszych. Trzech należy do Koła Powołaniowego przy AWSD. Nawet jeden ze starszych ministrantów - Bartek Kujawa broni bramki Ligi Salezjańskiej.

Działalność charytatywna parafii pw. św. Brata Alberta często wykracza poza granice parafii, np. na święta Bożego Narodzenia dzięki dobroci mieszkańców os. Głębokiego i przyjaciół przekazano ok. 100 paczek dla dzieci z parafii Szczecin-Stołczyn. Natomiast Dziecięce Koło Misyjne rozwija zainteresowanie odległymi krajami, potrzebującymi szczególnej pomocy duchowej i materialnej.

Troską Księdza Proboszcza jest większy udział mieszkańców w niedzielnej Mszy św. Wielu przyjeżdża tu z innych parafii Szczecina. To cieszy, ale martwi brak swoich, których frekwencja wynosi 30%, proporcjonalnie do liczby wiernych.

Wszyscy jadący w kierunku Pilchowa, i odwrotnie, mogą podziwiać budowaną wysiłkiem wiernych świątynię parafialną na Głębokiem, która ciągle pięknieje, a swoistego uroku nadaje jej z elegancją zagospodarowany plac przed kościołem. W najbliższym czasie Ksiądz Proboszcz planuje wraz z Radą Osiedla skupić wysiłek życzliwych mieszkańców na zagospodarowaniu pomieszczeń pod tarasem (ok. 400 m2). Będzie tu miejsce dla pożytecznego przeżywania czasu wolnego dla dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów, z otwarciem się na potrzeby osób niepełnosprawnych ze Szczecina - tym bardziej że warunki, jakie zapewnia przyroda, są ku temu znakomite.

Jako ukoronowanie całego wysiłku wiernych na większą chwałę Bożą planowana jest na przyszły rok uroczystość konsekracji nowego kościoła pw. św. Brata Alberta w

Szczecinie, przy ul. Zegadłowicza 20. Przy tej okazji Ksiądz Proboszcz bardzo serdecznie dziękuje wszystkim mieszkańcom os. Głębokie oraz przyjaciołom za ogromną życzliwość dla pracy duszpasterskiej i budowlanej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron Dnia: Święty Benedykt Józef Labre, który „użyczył” twarzy Jezusowi

2024-04-16 08:26

[ TEMATY ]

Święty Benedykt Józef Labre

Domena publiczna

Święty Benedykt Józef Labre

Święty Benedykt Józef Labre

Mówi się, że jego promieniująca świętością twarz fascynowała ludzi. Jednemu z rzymskich malarzy posłużyła nawet do namalowania oblicza Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy - pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 16 kwietnia wspominamy św. Benedykta Józefa Labre. Beatyfikował go Papież Pius IX w 1860 r., a kanonizował w 1881 r. Leon XIII. Relikwie znajdują się w kościele Santa Maria dei Monti w Rzymie. Jest patronem pielgrzymów i podróżników.

Benedykt Józef Labre urodził się 26 marca 1748 r. w Amettes (Francja) w ubogiej, wiejskiej rodzinie. Był najstarszy z piętnaściorga rodzeństwa. Od wczesnego dzieciństwa prowadził głębokie życie modlitewne, dlatego po ukończeniu edukacji, w wieku 16 lat, mimo sprzeciwu rodziny, pragnął wstąpić do klasztoru. Kilkakrotnie prosił o przyjęcie do kartuzów, znanych z surowej reguły - bezskutecznie. Pukał też do trapistów, ale i tu spotkał się z odmową. Kiedy więc przyjęto go cystersów, wydawało się, że marzenia jego wreszcie się spełniły, ale po krótkim czasie musiał opuścić klasztor. Uznano, że jest mało święty i zbyt roztargniony, nie będzie więc dobrym mnichem.

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski: przemiana serca uzdrawia ciało

2024-04-16 19:09

[ TEMATY ]

bp Mirosław Milewski

nowaewangelizacja.com.pl

- Przemianie ludzkiego serca często towarzyszy uzdrowienie fizyczne. Pokarmem, który może najlepiej nasycić naszą duszę, jest sam Jezus Chrystus, który zmartwychwstał i który jest obecny w Eucharystii - powiedział bp Mirosław Milewski w parafii Wieczfnia Kościelna, w diecezji płockiej. W dniu wizytacji pasterskiej udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bp Mirosław Milewski podkreślił w homilii, że w Wieczfni Kościelnej ludzie od wieków chcieli żyć pobożnie, czyli po - Bożemu. Wiedzieli, że przykazania Boże są potrzebne i ważne, „że to nie jakiś wymysł plebana, ale fundament, na którym trzeba budować swoje życie”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: troska o powołania w Kościele nie jest rekrutacją kandydatów

2024-04-16 14:17

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Episkopat News

Troska o powołania w Kościele katolickim nie jest próbą rekrutacji kandydatów do pustoszejących seminariów i nowicjatów, ale pomocą człowiekowi w odkryciu jego miejsca w świecie – powiedział delegat KEP ds. powołań bp Andrzej Przybylski.

W IV niedzielę wielkanocną, nazywaną niedzielą Dobrego Pasterza, 21 kwietnia w Kościele katolickim obchodzony będzie 61. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W Polsce rozpoczyna on tydzień modlitw o powołania do szczególnej służby w Kościele. W tym roku pod hasłem "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję