Reklama

Aspekty diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kożuchów

11 stycznia w restauracji „Pod lipami” w Kożuchowie odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe zorganizowane przez Apostolat Maryjny, w którym uczestniczyli członkowie Apostolatu, Żywego Różańca, księża parafii pw. Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny, parafianie oraz siostry elżbietanki. Proboszcz ks. Edward Stachura życzył zebranym obfitości łask Bożych w Nowym Roku. Podzielono się opłatkiem, a potem był świąteczny obiad, ciasto i radosne kolędowanie.

J.D.

Międzyrzecz

18 stycznia w kaplicy wojskowej pw. Ducha Świętego w Międzyrzeczu zainaugurowano Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. W homilii ks. mjr Jerzy Niedzielski podkreślił, jak ważne są nabożeństwa i modlitwa o jedność Kościoła rzymskokatolickiego i wszystkich wyznań należących do Polskiej Rady Ekumenicznej. Skupia ona obecnie siedem Kościołów: Prawosławny, Ewangelicko-Augsburski, Ewangelicko-Reformowany, Ewangelicko-Metodystyczny, Polskokatolicki, Starokatolicki Mariawitów oraz Chrześcijan Baptystów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

K.K.

Nauczyciele

22 stycznia w Krakowie pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka odbyło się posiedzenie Rady Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli. Zostało ono poprzedzone Mszą św., którą w kaplicy domu rekolekcyjnego sióstr albertynek sprawował bp E. Dajczak. Podczas spotkania, które poprowadził ks. kan. Eugeniusz Jankiewicz, omawiano działania duszpasterstwa na rok 2004/2005 oraz podsumowano dotychczasową pracę. 67. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę odbędzie się w tym roku w dniach 1-2 lipca. Tradycyjnie poprzedzona zostanie Ogólnopolskim Sympozjum Nauczycieli, którego temat brzmi: Nauczyciel - uczeń: prawa i powinności, a przebiegać będzie pod hasłem By Moc rozbrajała przemoc.

B.D.

Akcja Katolicka

Reklama

Akcja Katolicka w naszej diecezji w lutym organizuje dni skupienia w następujących parafiach:
14 lutego w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Przemkowie,
21 lutego w parafii pw. św. Jadwigi Śl. w Krośnie Odrzańskim,
28 lutego w parafii pw. św. Henryka w Sulęcinie.
Ponadto 21 lutego w parafii pw. św. Brata Alberta w Zielonej Górze odbędzie się szkolenie związane z organizacją, przygotowaniem i prowadzeniem festynów parafialnych.

Zielona Góra

Do 20 lutego w wydziale infrastruktury społecznej Urzędu Miasta w Zielonej Górze można składać propozycje laureatów do konkursu Ośmiu wspaniałych. Konkurs organizowany jest corocznie dla uczniów z całej Polski i ma za zadanie doceniać pracę młodych osób, które działają na rzecz społeczności lokalnej, które włączają się w pomoc innym oraz w działalność charytatywną. Wyniki lokalnej edycji konkursu zostaną ogłoszone w marcu.

Jednym zdaniem

18 stycznia w kościele pw. św. Mikołaja w Sulęcinie po raz szósty odbyło się wspólne kolędowanie chórów parafialnych naszej diecezji. W tym roku w koncercie wzięło udział dziewięć chórów i zespołów śpiewaczych z Gorzowa Wlkp., Paradyża, Turska, Przemkowa, Rzepina, Krosna Odrz. i Sulęcina.

W dniach 19-25 stycznia w Paradyżu odbyły się rekolekcje „Tajemnice Światła” dla młodych z Ruchu Światło-Życie, które poprowadził ks. dr Dariusz Gronowski.

W dniach 19-28 stycznia w Głogowie lektorzy i ministranci oraz dziewczęta chcące nauczyć się funkcji komentatorki i precentorki uczestniczyli w Kursie Oazowym dla Animatorów Liturgii (KODAL).

24 stycznia w kościele pw. św. Mikołaja i 25 stycznia w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie odbył się koncert przygotowany przez Stowarzyszenie Chór „Beati Cantores”. Wystąpili: Głogowski Kwartet Smyczkowy „Ad Libitum” oraz Chór „Beati Cantores”.

W dniach 26-29 stycznia bp Paweł Socha uczestniczył w Częstochowie w XIII sympozjum dla spowiedników, ojców duchownych i rekolekcjonistów kapłanów.

28 stycznia w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, w którym wzięli udział: pastor Włodzimierz Świrydziuk z Kościoła Chrześcijan Babtystów, ks. Dariusz Lik z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. prał. Konrad Herrmann, ks. prał. Zbigniew Stekiel oraz inni duchowni katoliccy i licznie zgromadzeni wierni.

Zaproszenia

Duszpasterstwo Rodzin zaprasza osoby żyjące w związkach niesakramentalnych na rekolekcje, które odbędą się od 29 lutego do 2 marca w kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze. Rekolekcje poprowadzi ks. Rafał Zendran z Głogowa, duszpasterz osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

Od 5 do 7 marca odbędą się w Rokitnie rekolekcje dla wszystkich posługujących w Poradnictwie Rodzinnym.

W dniach 5-7 marca odbędą się rekolekcje dla małżeństw w domu rekolekcyjnym Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie. Zgłoszenia na rekolekcje dla małżeństw przyjmują Jolanta i Mieczysław Guzewiczowie, tel. (0-65) 540-26-02.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. K. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza na wystawę Rok 2004 Rokiem Gombrowicza. Wystawa czynna w wypożyczalni pedagogicznej w godz. 8.00-19.00.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję