Reklama

Bolesławiec. Festyn parafialny ze Skaldami

2016-09-30 08:40

AJ

K. Gąsiorowski & K. Sosnowski

W sobotę 24 września 2016 wspólnota parafialna bolesławieckiej Bazyliki maryjnej świętowała Festyn Rodzinny. W tym roku Festyn zainaugurował także XX Dni Kultury Chrześcijańskiej w Bolesławcu.

Od wielu już lat parafia Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja wraz ze Stowarzyszeniem byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando organizuje rodzinne święto. Główne cele, jakie stawiają sobie organizatorzy to uwielbienie Boga, integracja wspólnoty parafialnej, ale też i mieszkańców miasta, odkrywanie młodych talentów oraz zbieranie funduszy na kolejne prace renowacyjne bolesławieckiej Bazyliki.

Zobacz zdjęcia: Bolesławiec. Festyn parafialny ze Skaldami

W tym roku, wyjątkowo, festyn odbył się nie w parku miejskim, ale na placu ks. Jerzego Popiełuszki. Dzięki temu wzięło w nim udział wielu mieszkańców niezwiązanych z parafią.

W południe sprawowana była Eucharystia w intencjach wszystkich dobrodziejów bazyliki. Mszy św. przewodniczył ks. prałat prof. dr hab. Andrzej Tomko z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wszystkich uczestników modlitwy powitał gospodarz miejsca ks. prałat Andrzej Jarosiewicz. Natomiast w homilii ks. Andrzej Tomko podkreślił, że wiele działań podejmowanych w parafii, i nie tylko, możliwych jest do zrealizowania tylko dzięki współpracy wielu ludzi, wolontariuszy, ludzi dobrej woli. Wspólne dzieło prowadzi do wspólnego dobra. Takim wielkim dobrem dla Bolesławca, zarówno materialnym, jak i duchowym jest przepiękna Bazylika, która wymaga wielkiej troski. Każdy dokładając swoją, czasem małą, ale ważną cegiełkę, włącza się w to wielkie dzieło, które już tak bardzo cieszy oczy i serce, zachęca do podejmowania się z wiarą kolejnych zadań. To dzieło pokazuje, jak wiele potrafi zdziałać człowiek we współpracy z Bożą łaską.

Reklama

Po Mszy św. na scenie zaprezentowała się Bolesławiecka Orkiestra Dęta pod batutą pana Jana Chojnackiego, która wprowadziła wszystkich do VIII Przeglądu Piosenki Religijnej dla dzieci i młodzieży Cantate Domino. W przeglądzie wzięło udział 68 wykonawców, którzy zaprezentowali różnego typu piosenki religijne. Jury przeglądowe stanowili: pani dr Lilianna Liszcz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobrej koło Bolesławca oraz ks. Łukasz Kutrowski, doktorant wydziału muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Po tej części muzycznej nadszedł czas na liczne atrakcje festynowe. Były gry i zabawy, loteria cegiełek remontowych, smaczne domowe kulinaria. Przeprowadzona została akcja pod nazwą „Pączek szczęścia”. Dzięki zaangażowaniu gospodyń upieczonych zostało 350 pączków, pośród których były cztery z niewielkimi guzikami w środku. Szczęśliwcy otrzymali za nie srebrną biżuterię.

Ostatnim punktem festynowej zabawy był koncert gości – zespołu Skaldowie. Ks. Andrzej Jarosiewicz przypomniał wszystkim zgromadzonym, że Skaldowie to niezapomniany zespół, który nie tylko ciągle jest królem polskiej sceny muzycznej, ale którego piosenki niosą wiele ważnych, ciągle aktualnych przesłań dla współczesnego człowieka.

Dokładnie o godz. 20,10 na scenę wkroczyli Skaldowie ze swoimi piosenkami. Zabrzmiały takie przeboje jak: Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał; Medytacje wiejskiego listonosza; Życzenia z całego serca; Króliczek; Nie całuj mnie pierwsza; Nie domykajmy drzwi; Prześliczna wiolonczelistka i wiele innych. Po raz kolejny słuchacze mogli się przekonać, że Skaldowie zasługują na tytuł „królów polskiej piosenki”.

Bezpośrednio po koncercie Skaldów, który zakończył się bisami, odbyło się losowanie cegiełek remontowych. Tym razem nagrodą główną była pielgrzymka do Włoch. Drugą nagrodą był rower miejski, a trzecią profesjonalny odkurzacz.

Radosna atmosfera festynowej zabawy trwała do późnych godzin nocnych, po których zakończyło się wspólne świętowanie.

Wyrazy podziękowania dla wszystkich organizatorów, wolontariuszy i dużego grona sponsorów.

Fot. K. Gąsiorowski & K. Sosnowski

Wyniki przeglądu Cantate Domino:

W kategorii wiekowej: szkoła podstawowa - soliści

Miejsce I: Natalia Marczyk

Miejsce II: Wiktoria Eliaszewicz

Miejsce III exeqo: Judyta Chrobot i Jan Kozicki

Wyróżnienie:

Kevin Błaszczyk

Oliwia Techmańska

Justyna Pankowska

Karolina Michalczuk

Dominika Chudyba i Maja Madziarz

W kategorii wiekowej: szkoła podstawowa - zespoły

Miejsce I: Duet Wiktoria Sitek i Marta Rosłońska

Miejsce II: Good Angels

Miejsce III: Duet Wiktoria Zimerman i Sandra Niemczyn

Wyróżnienie:

Duet Vitanki

Jezuskowe Dzieci

Dzieci Pana Boga

Boże Nutki

Wesołe Aniołki

W kategorii wiekowej: młodzież - soliści

Miejsce I: Julia Kwiatkowska

Miejsce II exeqo: Zuzanna Hryniewicz i Marcel Sas

Miejsce III exeqo: Hanna Druzgała i Natalia Chmielowiec

Wyróżnienie:

Magdalena Wojdyło

Julia Pranić

W kategorii wiekowej: młodzież - zespoły

Miejsce I: bez laureata

Miejsce II: Zespół Gaudium

Miejsce III: Duet Wiktoria Szczepańska i Daria Konefał

Wyróżnienie:

Zespół Delta

Duet Wikusie

Tagi:
festyn

Jak Mieszkańcy Gminy Legnickie Pole bawili się podczas Biesiady Sąsiedzkiej

2017-10-04 10:52

Monika Łukaszów
Edycja legnicka 41/2017, str. 6

Monika Łukaszów
Grupa mieszkańców Koskowic, która wystąpiła w spektaklu

Już pod koniec lata, a dokładnie 16 września, mieszkańcy Koskowic zorganizowali doroczną Biesiadę Sąsiedzką.

Na wspólną zabawę do parku przy świetlicy wiejskiej zaprosili nie tylko mieszkańców swojej wsi, ale także mieszkańców okolicznych miejscowości oraz wielu gości, a wśród nich władze gminy Legnickie Pole. Organizatorzy spotkania, Stowarzyszenie „Nasze Koskowice” oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu, stanęli na wysokości zadania i przygotowali bogaty program, wspólnego świętowania. Całość wydarzenia otworzył chór Przyjaciele, który od kilku już lat prężnie działa i swoimi występami ubogaca większość miejscowych uroczystości. Był m.in. turniej siatkówki, różnego rodzaju konkursy, zabawa taneczna oraz degustacja ciast i potraw przygotowanych przez miejscowe gospodynie. Można było posmakować m.in. swojskiego chleba ze smalcem, zupy gulaszowej oraz najróżniejszych wypieków, z których słyną panie z Koskowic.

Jednak głównym punktem programu była premiera Teatru Naszego z Koskowic z przedstawieniem „Co słychać w Koskowicach”. Magdalena Ryglicka, sołtys wsi, mówi, że przygotowania do premiery trwały wiele tygodni. Artyści, mieszkańcy Koskowic, sami napisali scenariusz, dialogi, sami wykonali scenografię i zagrali w spektaklu. – W naszym teatrze grają już całe rodziny. Czasami śmiejemy się, że zabraknie nam mieszkańców do tych naszych występów – dodaje Pani Sołtys.

Jak się okazało artyści odnieśli ogromny sukces. Spektakl zrobił furorę, o czym świadczyły uśmiechy na twarzach widzów i gromkie brawa zebranej licznie publiczności. Zaprezentwany spektakl to podróż po historii wsi. Oglądający mogli znaleźć w bohaterach siebie czy też swoich sąsiadów.

Sztuka teatralna pokazała spektrum życia wsi, jej zalety i wady. I jak zgodnie podkreślają mieszkańcy z zalet byliśmy dumni, a z wad dobrze było się pośmiać.

Podczas biesiady odbyła się licytacja na rzecz ciężko chorej Oli Miktus Wspólne biesiadowanie w Koskowicach, poprzedziła uroczysta Msza św. w miejscowym kościele, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Jacek Wojeński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kiedy obowiązuje post?

Ks. Ryszard Kamiński
Edycja płocka 9/2003

Bożena Sztajner

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

Czwarte przykazanie kościelne, które dotyczy tych spraw, brzmi: "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach". Wydaje się, że najważniejszym wyrażeniem w tak sformułowanym przykazaniu jest słowo "pokuta". Katechizm Kościoła Katolickiego precyzuje, że chodzi tutaj o pokutę wewnętrzną, która polega na nawróceniu serca, przemianie postaw, radykalnej zmianie całego życia na lepsze. To jest podstawowa, prawdziwa wartość pokuty, jej sedno. Takiej pokuty oczekuje od chrześcijanina Pan Bóg i Kościół. Chrześcijanie są zobowiązani do jej praktykowania cały czas. Ponieważ jednak różnie z tym bywa w ciągu kolejnych dni i miesięcy, Kościół ustanowił dni i okresy pokuty, gdy koniecznie należy praktykować czyny pokutne, które wspomagają nawrócenie serca.
Jakie są te czyny pokutne? Wykładnia do omawianego przykazania podana przez Sekretarza Generalnego Episkopatu Polski wylicza: "modlitwa, uczynki pobożności i miłości, umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post". Czas zaś pokuty, określony przez czwarte przykazanie, to poszczególne piątki całego roku i Wielki Post. We wszystkie piątki całego roku oraz w Środę Popielcową i Wigilię Bożego Narodzenia (o ile nie przypada wtedy IV niedziela Adwentu), obowiązuje chrześcijanina powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych, gdy ukończył on 14 rok życia. Zaleca się jednak, aby także młodsze osoby wprowadzać do tej praktyki, nie czekając aż osiągną one 14 lat. Warto jeszcze dodać, że według Konstytucji Apostolskiej Paenitemini zakaz spożywania pokarmów mięsnych nie oznacza zakazu spożywania nabiału i jaj oraz przyprawiania potraw tłuszczami zwierzęcymi.
Prymas Polski (to także ważne) udzielił dyspensy od obowiązku powstrzymania się od potraw mięsnych w piątki wszystkim, którzy stołują się w zakładach zbiorowego żywienia, gdzie nie są przestrzegane przepisy postne, a także takim osobom, które nie mają możności wyboru potraw, a muszą spożywać to, co jest dostępne do spożycia. Dyspensa ta nie dotyczy jednak Wielkiego Piątku, Środy Popielcowej i Wigilii Bożego Narodzenia. Zatem w te trzy dni obowiązuje w każdych okolicznościach powstrzymanie się od spożywania potraw przyrządzonych z mięsa.
Po wyjaśnieniu wymagań IV przykazania kościelnego w odniesieniu do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, zwróćmy uwagę na "nakazane posty" w tym przykazaniu. Post może być jakościowy i ilościowy. Ten pierwszy dotyczy niespożywania określonych pokarmów, np. mięsa. Ilościowy zaś polega, według wyżej wspomnianej Konstytucji Apostolskiej, na spożyciu jednego posiłku dziennie do syta i dopuszcza możliwość przyjęcia "trochę pokarmu rano i wieczorem". Taki post obowiązuje wszystkich wiernych między 18 a 60 rokiem życia w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Należy tutaj powtórzyć wcześniej napisane słowa, że ci, którzy nie mają 18 lat, właściwie od dzieciństwa powinni być wychowywani do spełniania tej praktyki. Błędem byłoby stawianie tego wymagania dopiero od wieku pełnoletności. Racje wydają się oczywiste i nie ma potrzeby ich przywoływania w tym miejscu.
Gdy chrześcijanin podlega uzasadnionej niemożności zachowania wstrzemięźliwości w piątek, powinien podjąć inne formy pokuty (niektóre z nich zostały przytoczone wcześniej). Natomiast post ilościowy i jakościowy w dwa dni w roku: Wielki Piątek i Środę Popielcową, powinien być koniecznie zachowywany. Winien rozumieć to każdy chrześcijanin, nawet ten, który słabo praktykuje wiarę. Dyspensa Księdza Prymasa, o której wspomniałem wcześniej, nie dotyczy zachowania postu w te dwa dni roku. Ci zaś, którzy z niej korzystają, powinni pomodlić się w intencji Ojca Świętego, złożyć ofiarę do skarbonki z napisem "jałmużna postna", lub częściej spełniać uczynki miłosierdzia.
Jeszcze kilka słów o zabawach. Powstrzymywanie się od udziału w nich obowiązuje we wszystkie piątki roku i przez cały Wielki Post, łącznie z dniem św. Józefa (19 marca) - jeśli wtedy trwa jeszcze Wielki Post. Adwent nie został zaliczony do czasów pokuty, dobrze jednak byłoby w tym czasie powstrzymać się od udziału w zabawach, zachowując starą i dobrą polską tradycję - Adwent trwa bardzo krótko, a karnawał jest tak blisko. W Adwencie zaś - co staje się coraz powszechniejszą praktyką - jest wiele spotkań opłatkowych, które mają inny charakter. Warto je upowszechniać i pozostawać w radosnym, pełnym nadziei oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela w tajemnicy Bożego Narodzenia.

Od marca 2014 r. obowiązuje nowa wersja IV przykazania kościelnego

Przeczytaj także: Nowa wersja IV przykazania kościelnego - powstrzymanie się od zabaw tylko w Wielkim Poście
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Audiencje środowe w liczbach

2018-02-21 16:51

kg (KAI/truenumbers.it) / Watykan

Najwięcej środowych audiencji ogólnych w ciągu roku odbyło się pod koniec pontyfikatu św. Jana Pawła II: w 2003 było ich 48, czyli w praktyce papież ten, już wówczas bardzo ograniczony ruchowo, spotykał się z wiernymi w Watykanie co tydzień, z wyjątkiem lipca, gdy wypoczywał w górach. Ale najwyższa średnia liczba uczestników audiencji przypada na rok 2013: koniec pontyfikatu Benedykta XVI i pierwszy rok kierowania Kościołem przez Franciszka: w 38 spotkaniach środowych uczestniczyło wówczas ponad półtora miliona pielgrzymów, czyli średnio prawie 39,4 tys. osób.

Mazur/episkopat.pl

Z danych Prefektury Domu Papieskiego wynika, że od pierwszej audiencji ogólnej Benedykta XVI – 27 kwietnia 2005 do ostatniej 27 lutego 2013 na 348 audiencjach spotkał się on z 5 116 600 uczestnikami. Najwięcej wiernych przybyło na spotkania z papieżem w r. 2006 – na 45 audiencjach ogólnych było ich 1031500. Natomiast w 2011 na takiej samej liczbie audiencji było jedynie 400 tys. wiernych.

W ostatnich latach, za obecnego pontyfikatu, liczba uczestników spotkań środowych wyraźnie zmalała: w 2014 wynosiła 28125, a w 2016 - 16875.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem