Reklama

Czuwanie w intencji polskich Emigrantów i ich Duszpasterzy

2016-09-30 09:17


Przyzwyczajamy się, niestety do smutnego widoku tułaczki ludzi zmuszonych do opuszczenia swoich domów, dramatycznej ucieczki uchodźców szukających schronienia, próbujących dotrzeć wszelkimi sposobami do krajów zamożniejszych, gdzie spodziewają się zaspokoić różnorakie potrzeby własne i swoich rodzin.

Kościół obserwuje z głęboką pasterską troską zjawisko przemieszczania się coraz większych grup migrantów i uchodźców, stara się poznać jego przyczyny oraz szczególne warunki, w jakich żyją ci, którzy z różnych powodów zmuszeni są opuszczać swoją ojczyznę.

Kościół w naszym kraju nieustannie, więc otacza modlitewną troską tych Rodaków, którzy opuszczają swoje rodziny w celach zarobkowych. W ostatnich latach już ponad 2.3 mln Polaków wyjechało do bogatych krajów Europy, by podjąć pracę, a w rezultacie jednakże ponoszą ogromne koszty psychiczne, które związane się z rozstaniem z rodziną i bliskimi. Sytuacja taka prowadzi często do rozpadu rodzin, a dzieci szczególnie przeżywają dramat rozstania z rodzicami.

Jesteśmy świadkami jak w rodzinie, rozdzielonej emigracją, słabną, a nawet zanikają więzi uczuciowe oraz zobowiązania wychowawcze.

Reklama

Ojciec Święty Benedykt podczas pielgrzymki do Polski, 10 lat temu wołał w Warszawie: „Trzeba, aby wyjeżdżającym z Polski towarzyszyli kapłani, którzy w łączności z lokalnymi Kościołami podejmą pracę duszpasterską wśród emigracji.” Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej wierne charyzmatowi swojego Założyciela Prymasa Polski, Sługi Bożego Kardynała Augusta Hlonda podejmuje liczne starania duszpasterskie w Polsce i poza granicami – „by żaden Polak nie zagubił się na obczyźnie”. Jednym z takich działań jest organizowanie już od 31 lat w Narodowym Sanktuarium Jasnogórskiej Nocy Czuwania w intencji emigracji polskiej i jej duszpasterzy.

Na tę szczególną pielgrzymkę do Domu Matki i Królowej nie tylko przybywają rodziny doświadczone rozłąką emigracyjną w naszym kraju, ale również potrzebują spotkania z Jasnogórską Panią nasi Rodacy mieszkający w Europie Zachodniej i Wschodniej. Wtedy jesteśmy razem – modlimy się za Polaków poza granicami, w sposób szczególny za tych, którzy żyją daleko od kraju.

W tym roku, w październikową Noc przed obliczem Czarnej Madonny pojawią się Polacy z Niemiec, Anglii, Belgii, Francji, Węgier, Białorusi, Ukrainy. Jakże piękne i wzruszające będzie to spotkanie, rozmyślanie i wspólne rozmowy.

Zaprosiliśmy też przedstawicieli organizacji i instytucji, troszczących się o Polaków na całym świecie – m.in. z Senatu RP i z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Tegoroczne Czuwanie odbędzie się pod hasłem: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ks. biskup Wiesław Lechowicz na tę okoliczność przesłał słowa pozdrowień do wszystkich pielgrzymów: „Raduje się, że przybywacie do naszej Jasnogórskiej Matki, by za Jej pośrednictwem modlić się do Boga o wsparcie dla polskich emigrantów i ich rodzin. (…) Sam Jezus miłosierny wskazywał na modlitwę, jako akt miłosierdzia i ufności w rozmowie ze św. Faustyną (Dzienniczek, 742). Nie ograniczajcie się jednak do modlitwy, pomyślcie, co możecie konkretnego uczynić po powrocie do domów, by być żywą ikoną Jezusa Miłosiernego”.

Istnieje kilka możliwości uczestnictwa w tej modlitwie, najpełniejszym jest osobista obecność. Można jednak będzie połączyć się z nami przez telefon, by na falach programu Radia Jasna Góra, Radio Maryja wypowiedzieć swoje intencje modlitewne. Można też wysłać wcześniej te intencje pocztą elektroniczną na adres: czuwanie@chrystusowcy.pl – zostaną one odczytane i „omodlone” w tę Noc.

Zapraszamy!

Tagi:
emigracja

Jest porozumienie z burmistrzem Jersey City!

2018-05-11 19:35

wpolityce.pl

Golubiewski: "Pomnik zostaje na wybrzeżu 60 metrów od miejsca gdzie się teraz znajduje".


Pomnik Katyński w Jersey City

Pomnik Katyński w Jersey City zostaje na wybrzeżu 60 metrów od miejsca, gdzie teraz się znajduje – informuje konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski. To efekt porozumienia zawartego z burmistrzem miasta Stevenem Fulopem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Narodowa Pielgrzymka Francuzów do Lourdes

2018-08-16 17:29

vaticannews.va / Lourdes (KAI)

W czwartek 16 sierpnia zakończyła się Narodowa Pielgrzymka Francuzów do sanktuarium maryjnego w Lourdes. Wzięło w niej udział około 10 tys. pątników, wśród których było około 800 chorych i niepełnosprawnych z całej Francji. Przewodniczył jej arcybiskup Montpellier, Pierre-Marie Carré. Motywem przewodnim tegorocznych rozważań były słowa Maryi z Ewangelii św. Jana „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Przyrównując Lourdes do Kany Galilejskiej, o. Vincent Cabanac, dyrektor pielgrzymki, powiedział: „Co nam proponuje Niepokalana przez zawsze żywy i trwały znak, gdy zjawia się w grocie? Przyjdźcie, napijcie się ze źródła i obmyjcie! To źródło obficie zaspokaja nasz głód, nasze oczekiwania, ono oczyszcza nasze ciała i serca”.

Program pielgrzymki wypełniony był wspólnymi nabożeństwami i konferencjami, w czasie których zastanawiano się m.in. nad problemami związanymi z dialogiem islamu z chrześcijaństwem, a także nad tym, czy można przyjąć wszystkich uchodźców i emigrantów.

W niedzielę 12 bm. wieczorem odbyło się czuwanie młodzieży, a nazajutrz celebrowano sakramenty pokuty i chorych. Kulminacją sześciodniowej pielgrzymki była Eucharystia w samą uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i popołudniowa procesja z Najświętszym Sakramentem, której towarzyszyła modlitwa w intencji Francji i całego świata. Pielgrzymkę zakończono 16 sierpnia poranną Mszą dziękczynną w Grocie Massabielskiej, a następnie wszyscy wyruszyli w drogę powrotną do swoich domów.

Organizatorem Narodowej Pielgrzymki Francuzów jest Zakon Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli księża asumpcjoniści, którzy w tych dniach zapewniali pielgrzymom opiekę duchową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Święto Wojska Polskiego

2018-08-16 19:19

Jadwiga Kamińska

Mszą św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego, w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się uroczystości Święta Wojska Polskiego.

Marek Kamiński

Święto to jest obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r. – zwanej też Cudem nad Wisłą – w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Po Mszy św. wszystkich zgromadzonych na placu przed świątynią powitał wojewoda łódzki Zbigniew Rau, organizator spotkania.

Zobacz zdjęcia: Święto Wojska Polskiego

- Każdego roku Święto Wojska Polskiego skłania do pogłębienia refleksji dotyczącej miejsca naszych sił zbrojnych w narodowej historii. W naszej teraźniejszości i przyszłości. W naszym społeczeństwie i państwie. W jubileuszowym roku 100-lecia naszej niepodległości refleksja taka jest czymś koniecznym, dla zrozumienia nie tylko Wojska Polskiego, ale także nas samych, wszystkich obywateli Rzeczpospolitej - apelował wojewoda.

Po wystąpieniu odczytano Apel Pamięci Oręża Polskiego. Kompania Honorowa Wojska Polskiego reprezentowana przez 1. Batalion Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej oddała salwę honorową.

Kombatanci, samorządowcy, duchowni, posłowie, wojskowi oraz harcerze złożyli wieńce i wiązanki kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Uroczystość zakończyła się defiladą kompanii honorowych Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz Orkiestry Dętej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem