Reklama

Pogodny duch, łagodna twarz, życzliwe słowo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tydzień przed Bożym Narodzeniem odszedł nagle ze świata żywych mąż mojej przyjaciółki. Przy nagłej i niespodziewanej śmierci nachodzą tych, co zostali, głębokie myśli o kruchości ludzkiego istnienia.
Edziu był osobą pogodną, zadowoloną z życia, miał dobre słowo dla każdego. Gdy odszedł, zaczęłam myśleć nad kondycją naszego ducha i konsekwencją jego działania w nas.
Na pogrzebie Edzia były setki ludzi. Smutek i żal wisiały w powietrzu, trudno było powstrzymać łzy. Były osoby znające go bardzo dobrze, dla których stał się bratem, ojcem, wujkiem, przyjacielem. Byli też ci, którzy znali go krótko, którzy spotkali go tylko parę razy w życiu. Edziu zapisał się w pamięci każdego z nas: Edziu łagodzący spięcia w towarzystwie, Edziu opowiadający żart, Edziu dzielący się dobrą radą, Edziu tolerancyjny wobec ludzkich przywar i słabości, Edziu wystawiający twarz do słońca, kiedy tylko wysuwało się zza chmur.
Dane mi było przebywać w towarzystwie Edzia bardzo często. Wyjeżdżaliśmy z naszymi rodzinami, dokąd tylko się dało: do Kolorado, Meksyku, Fatimy, na Jamajkę, do Michigan, Wisconsin, Jeruzalem, do Polski. Nieważne było czy to daleko, czy blisko, czy zamieszkamy w namiotach czy eleganckim hotelu, zima to czy lato, długi wyjazd czy krótki. Z Edziem czas był zawsze mile spędzony, bo był to człowiek promienny i pełen wewnętrznego zadowolenia. Edziu potrafił wyzwalać radość i zarażać nią innych. Prowokował subtelnie, by inni zauważali, jak piękne jest niebo, jego odcień i barwa, jak jasne i ciepłe słońce, jak świeża jest zieleń, woda, potężne góry. Każdy ulegał urokowi osobistemu Edzia niezależnie od płci, wieku, charakteru i zainteresowań. Najwięcej komplementów Edziu mówił naturze, bez patosu zachwycał się chmurką, finezyjnymi płatkami kwiatów, odcieniami zieleni na drzewach, smakiem nadmorskiego powietrza, precyzyjną budową płatka śniegu. Kochał słońce i jego światło. Przyglądał się naturze z uśmiechem i z tym uśmiechem wewnętrznej radości spoglądał na ludzi. Edziu wciąż powtarzał: „Ależ jest pięknie... Patrz, jak jest pięknie, po prostu, jest cudnie!”.
Każdy człowiek inaczej przeżywa radość, z czego innego się cieszy, co innego go zachwyca, inaczej daje upust uczuciom. Cóż, kiedy obserwuję ludzi, dochodzę ze smutkiem do przekonania, że mało jest tych, w których można się dopatrzyć jakichkolwiek objawów radości, o zadowoleniu nie wspomnę. Najłatwiej się narzeka. Zawsze się znajdzie do tego powód, choćby najbardziej błahy, nic nieznaczący, pospolity, wytarty... Właściwie wszyscy narzekają, zawsze na to samo. Zgnuśniałe, umęczone narzekanie, które stało się naszym „dzień dobry”, „cześć” i „dobranoc”. Z łatwością sypiemy jak z rękawa powodami do niezadowolenia z wszystkiego, że za zimno, za gorąco, za mało czasu, wszystko za drogie, zepsuty samochód, zdrowie nie takie, za mało urlopu, za dużo pracy, dzieci się nie uczą, na zabawie źle grali, niezdrowe jedzenie, kazania za długie, księża jeżdżą mercedesami, sąsiad ma ujadającego psa, w gazetach same bzdury, wiadomości ciągle o rozbojach, zaginionych dzieciach i wojnach, politycy to idioci wplątani w afery, brak dobrych perspektyw itd.
I nam przyszło żyć w trudnych czasach, bo bez wątpienia biblijny raj na ziemi trwał krótko. A jednak wspomnienia „starych, dobrych czasów” cisną się wielu osobom wciąż na usta. Docenianie obecnej chwili przychodzi dopiero z upływem czasu, gdy następuje możliwość porównania, co lepsze.
Mimo tego, jaki los towarzyszy nam dzisiaj, co zgotujemy sobie na obecną chwilę, nie potrafimy tego, co mamy, docenić. Nie radujemy się, nie uspokajamy naszego ducha, nie wyciszamy naszych serc - wręcz przeciwnie. Podsycamy ciągle nasze niespokojne i niecierpliwe wnętrza i z krytyką wszystkiego i wszystkich obnosimy nasze zacięte twarze. Rozdajemy fałszywe osądy, obgadujemy, wyszydzamy, krzyczymy, przeklinamy...
A przecież świat jest pełen piękna i tajemnic. Stworzone przez Boga życie jest wielkie, dobre i cenne. Nasze myśli egoistycznie koncentrują się bez przerwy na nas samych, zawężamy naszą perspektywę widzenia, kiedy na horyzoncie widać tyle pięknych istot, rzeczy i spraw. Każdy dany nam dzień jest jasny i ciepły. Jest kolejnym początkiem, kolejną nadzieją, kolejną lekcją dostrzegania wokół siebie piękna, kolejną możliwością odkrycia tajemnicy. Każdy dany nam dzień to okazja, by uwierzyć, że warto jest kochać za nic, że przyznanie komuś racji nie umniejsza naszej mądrości, że pobłażliwe, a nie ironiczne, spojrzenie na czyjąś słabość daje poczucie ulgi, że zgoda na dane nam do przeżycia cierpienie wyzwoli w nas subtelność myśli i czynów, większą ufność i wiarę w niezawinionego cierpienia ukryty sens. Każdego dnia możemy zacząć mówić prostym, jasnym językiem, bo tak właśnie układają się słowa, gdy nasze twarze są uśmiechnięte. Bez patosu i niepotrzebnej egzaltacji zachwycajmy się każdą chwilą dnia, odkrywajmy siebie, naturę, pomyślmy dobrze o innym człowieku, z humorem potraktujmy nasze przywary, uśmiechnijmy się do nich. Przeżywajmy radość maleńkimi kroczkami, cieszmy się z tych prozaicznych, niby nic nieznaczących spraw. Tendencyjnie, bez szerzenia propagandy sukcesu, zacznijmy zauważać same pozytywy, kultywujmy miłe drobiazgi i wydarzenia, dobre chwile i minuty. Dni niepokoju i nieuzasadnionych przeczuć, niepotrzebnego lęku i zmartwienia sprzedajmy za centa czasom zaprzeszłym. Wywietrzmy nasze mieszkania z nadętych min, śmiertelnej powagi. Przestańmy męczyć nasze umysły i organizmy bezpodstawnym smutkiem i ponurymi myślami.
Po prostu uśmiechajmy się do siebie samych, uśmiechajmy się do psa i kota, do nieba i drzew, uśmiechajmy się do dzieci, do ludzi, uśmiechajmy się do naszych trosk i obowiązków, uśmiechajmy się do Boga.
Kochajmy i radujmy się światem taki, jaki jest, bo przecież jego piękno, wielkość i tajemnice stanowią namacalny i wyraźny ślad obecności Pana Boga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Beata Kempa dla portalu niedziela.pl: Przyglądałam się temu szaleństwu Zielonego Ładu z niedowierzaniem

2024-04-25 10:01

[ TEMATY ]

Łukasz Brodzik

Beata Kempa

Archiwum Beaty Kempy

Beata Kempa

Beata Kempa

Ostatnia kadencja Parlamentu Europejskiego obfitowała w szereg absurdalnych dyskusji - powiedziała portalowi niedziela.pl Beata Kempa. Jak podkreśliła europoseł Suwerennej Polski kompletną aberracją było m.in. ponad sto debat, które łajały Polskę tylko dlatego, że w naszym kraju były konserwatywne rządy.

Beata Kempa dodaje, że w Europie jest sporo problemów gospodarczych spowodowanych nie tylko wojną na Ukrainie, ale także Zielonym Ładem. A to pcha elity europejskie, bojące się teraz własnych wyborców, do debat, które mocno elektryzują społeczeństwa ideologicznie.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Świętość w codzienności

2024-04-25 11:28

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Przy relikwiach Męczenników z Markowej modlili się wierni z dekanatów: staszowskiego, świętokrzyskiego i połanieckiego.

– Witamy Józefa, Wiktorię i ich dzieci: Stasia, Basię, Władzia, Franciszka, Antosia, Marysię i dzieciątko, które w chwili egzekucji przyszło na świat. Jako rodzice daliście życie siedmiorga dzieciom i jednocześnie chroniliście życie innych ludzi. Nikt nie musiał was przekonywać, że życie każdego człowieka jest wartościowe i zasługuje na szacunek bez względu na pochodzenie czy wyznanie. My małżeństwa chcemy się od was uczyć i stawać w obronie tego, co słuszne nawet za cenę życia i pamiętać, że miłość jest silniejsza od nienawiści – mówili małżonkowie, witając relikwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję