Reklama

Z wizytą w parafii

Praca cicha, wytrwała, systematyczna i… pomysłowa

Niedziela płocka 8/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przy trasie wiodącej z Płocka do Sierpca, 35 kilometrów od Płocka leży wieś Goleszyn.
9 listopada ub. r. parafię Goleszyn wizytował bp Roman Marcinkowski.

Parafia pw. św. Mateusza w Goleszynie

Patron parafii: św. Mateusz
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Mateusza
Dekanat: sierpecki
Miejscowości: Białoskóry, Białyszewo, Białyszewo Towarzystwo, Goleszyn, Dębowo, Dziembakowo, Gródkowo Włóki, Gródkowo Zawisze, Susk Nowy, Susk, Szczepanki, Warzyn Kmiecy, Warzyn Skóry, Węgrzynowo
Proboszcz: ks. kan. mgr Andrzej Aleksander Zakrzewski
W parafii działają: Rada Gospodarcza, Rada Duszpasterska, redakcja gazety parafialnej „Wiara i życie”, koła Żywego Różańca, grupa czcicieli Miłosierdzia Bożego, asysta procesyjna, schola „Mateuszki”, zespół muzyczny „Nadzieja”, ministranci, lektorzy (grupa dorosłych i młodzieżowa), komitet ds. malowania kościoła, kapituła nagrody parafialnej „Herkules Goleszyna”, komitet organizacyjny Przeglądu Piosenki Religijnej i Patriotycznej, komitet organizacyjny parafialnych zawodów o puchar św. Floriana (dla OSP), Akcja Katolicka, komisja konkursu „Najładniejsza figurka w parafii”.
Współpraca: szkoły (podstawowa i gimnazjum), pięć jednostek OSP, Orkiestra Strażacka OSP Goleszyn, sołtysi, drużyna ligi okręgowej „Orzeł Goleszyn”.
Msze św. w niedzielę: 9.00, 11.00, 16.00

Charakterystyka parafii

Jak napisał w wydanej w ubiegłym roku książeczce Goleszyn wczoraj i dziś - 1971-2003 proboszcz parafii ks. Andrzej Zakrzewski (warto zaznaczyć, że jest to już drugie, poprawione wydanie; pierwsze ukazało się w 1998 r.), wieś Goleszyn „wymieniona była w dokumentach już w 1240 r. jako wieś należąca do posiadłości biskupa płockiego”. Parafia powstała prawdopodobnie w I poł. XV w., o czym świadczą dotyczące kościoła parafialnego wzmianki w dokumentach z 1418 r. Była to budowla drewniana, służąca parafii do XVIII w., kiedy to nakładem Ignacego i Szczęsnego Miszewskich wybudowano nowy drewniany kościół, konsekrowany w 1788 r. W 1962 r. kościół uznano za obiekt zabytkowy jako przykład XVIII-wiecznego drewnianego budownictwa kościelnego na Mazowszu. Już od dawna jednak myślano o jego rozbudowie - akta wizytacyjne z 1922 r. wspominają, że budowla jest zbyt szczupła, aby pomieścić wszystkich parafian. Rozbudowę zarządził po wizytacji w 1987 r. bp Zygmunt Kamiński. Prace rozpoczęto 15 kwietnia 1991 r., a na rekolekcje adwentowe tego roku dobudowana część kościoła o powierzchni 100 m² została otwarta, choć trzeba było wykonać jeszcze wiele prac wykończeniowych. Nową część kościoła konsekrował bp Roman Marcinkowski 23 maja 1993 r.
Parafia św. Mateusza w Goleszynie liczy 2060 mieszkańców i jest typowo rolnicza: większość mieszkańców (ok. 80%) trudni się rolnictwem, pozostali pracują w przemyśle czy w usługach w pobliskim Płocku i Sierpcu. Po 1990 r. parafian, szczególnie mieszkańców PGR Dziembakowo, dotknęło też bezrobocie. Zasadniczo na terenie parafii mieszkają katolicy, choć są też świadkowie Jehowy i 2 protestantów. Na terenie parafii istnieją dwie szkoły: Szkoła Podstawowa w Goleszynie oraz Gimnazjum w Susku, od niedawna noszące imię Jana Pawła II. W szkołach uczą się dzieci z miejscowej parafii oraz z parafii sąsiednich (parafia farna i parafia św. Maksymiliana w Sierpcu).

Reklama

Dokonania duszpasterskie

O życiu religijnym parafian świadczy to, że 37% uczęszcza w niedzielę na Mszę św. Liczba przystępujących do Eucharystii systematycznie rośnie: w minionym roku udzielono 23 tys. Komunii św. W rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych uczestniczy 85% parafian. Od roku 1987 wszystkie rekolekcje przeprowadzają kapłani naszej diecezji. Życie duchowe parafian umocniły Misje św. i peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego, zaś w 1998 r. miała miejsce peregrynacja Krzyża. Miała ona formę Drogi Krzyżowej odprawianej przez 14 dni: parafia liczy 14 wiosek, Krzyż przebywał w każdej z nich dobę.
Młodzież szkolna z obu szkół istniejących na terenie parafii systematycznie uczęszcza na lekcje religii, a do sakramentów św. dzieci i młodzież przygotowują się na katechezie w szkole oraz na comiesięcznych spotkaniach przy parafii. Dzieci ze szkoły podstawowej chętnie uczestniczą w różnych konkursach i odnoszą w nich sukcesy: w konkursie biblijnym jedna z uczennic zajęła II miejsce na szczeblu diecezjalnym. Uczniom nieobce są także akcje charytatywne oraz kiermasze, loterie misyjne, występy, z których dochód przeznaczamy dla dzieci mieszkających w odległych krajach.
Ksiądz Proboszcz w swoim sprawozdaniu zwrócił szczególną uwagę na współpracę z sołtysami (obecnymi i emerytami). To oni organizują roczne dyżury swoich wiosek na cmentarzu parafialnym oraz pomagają w organizowaniu różnych prac dla dobra parafii.
O życiu duchowym parafii świadczą powołania. Od ostatniej wizytacji zrodziły się dwa: brat Rafał Ciężkowski jest na V r. w WSD Ojców Dominikanów w Krakowie, zaś Andrzej Żywiałowski studiuje na IV r. WSD w Płocku. „Jak Bóg pozwoli, to po 40 latach od ostatniej prymicji będziemy się cieszyć nowymi kapłanami” - mówi ks. Andrzej Zakrzewski.
W parafii działa rada duszpasterska, powołana do życia w 1990 r. Należy do niej 29 osób. W grudniu 2002 r. wśród wiernych uczestniczących w nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego zrodziła się myśl powołania grupy czcicieli Miłosierdzia Bożego, która obecnie liczy 18 osób. W parafii działa 7 kół Żywego Różańca. W lipcu 1994 r. powstało pismo parafialne Wiara i życie, ukazujące się regularnie co miesiąc. Pole działalności społeczno-kulturalnej parafii poszerza biblioteka im. ks. Władysława Makowskiego, istniejąca już od 9 lat. Zasoby biblioteki liczą 1430 pozycji, a na listę stałych czytelników wpisało się 280 osób. Pod koniec 1996 r. przy bibliotece parafialnej powstała również wypożyczalnia kaset wideo.
9 lat istnieje w parafii parafialne koło Akcji Katolickiej, do którego zapisało się 9 osób. Ostatnio Koło sponsorowało wydanie publikacji pt. Od szkółki wiejskiej do Gimnazjum, wydanej z okazji nadania szkole w Susku imienia Jana Pawła II.
Posługę ministrancką w parafii pełni 42 chłopców. Działają również dwie grupy lektorów: grupa dorosłych liczy 6, młodzieżowa zaś - 13 osób. Asysta parafialna liczy 44 osoby. Ważną rolę w życiu parafii odgrywa 30-osobowa schola „Mateuszki”, zaś 30 maja 1995 r. po raz pierwszy zaprezentował się w kościele zespół muzyczny „Nadzieja”. Zarówno „Mateuszki” jak i „Nadzieja” nie tylko cieszą swoim śpiewem uszy parafian, ale również odnoszą sukcesy na przeglądach piosenki religijnej, zajmując w nich także czołowe miejsca.
Kapliczki zwane figurkami są wyrazem religijności ludzi i obiektami charakterystycznymi dla krajobrazu polskiego. Budowane były najczęściej jako wotum, podziękowanie Bogu za wysłuchane prośby. Na terenie parafii jest ich 43. W 2003 r. został ogłoszony konkurs na „Najbardziej zadbaną figurkę”. Konkurs będzie się odbywał każdego roku, a wyniki będą podsumowane w uroczystość odpustową; w tegorocznym konkursie nagrodzonych kapliczek było wiele, a pierwsze miejsce zajęli ci, którzy dbają o figurę Matki Bożej Fatimskiej w Goleszynie.
Działalność goleszyńskiej wspólnoty parafialnej nie zamyka się w murach świątyni. Mając na uwadze ludzi zaangażowanych w życie społeczne, w 1999 r. z inicjatywy parafii została ustanowiona nagroda parafialna „Herkules Goleszyna”, którą co roku przyznaje kapituła zgodnie z przyjętym regulaminem, a wręczanie „Herkulesów” ma miejsce w kościele z okazji odpustu parafialnego. Nagroda przyznawana jest osobom, które mają szczególny wkład w życie parafii lub rozsławiają jej imię. W tym roku nagrodę otrzymali strażacy, którzy ratowali Goleszyn w majowym pożarze oraz laureaci konkursów biblijnych i muzycznych na szczeblu dekanalnym i diecezjalnym. W 1999 r. u parafian zrodziła się idea, aby z okazji Święta Niepodległości i uroczystości św. Cecylii zorganizować „wielkie śpiewanie”. Tak narodził się Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej, który odbywa się już od 5 lat.
Stare przysłowie mówi „w zdrowym ciele zdrowy duch”, parafianie dbają więc też o to, by ten zdrowy duch miał gdzie się rozwijać. W życie parafii na stałe wpisały się już zawody sportowe. Od 1997 r. rozgrywane są mecze piłki nożnej o Puchar św. Mateusza dla szkół Goleszyn - Susk (po reformie szkolnictwa, która zlikwidowała szkołę podstawową w Susku, tworząc tam gimnazjum, zawody te są rozgrywane tylko w placówce goleszyńskiej). Również od 1997 r. odbywa się zimowa parafiada (do chwili reformy oświaty były to zawody Goleszyn kontra Susk, po reformie każda szkoła rozgrywa swoją parafiadę). Od 1998 r. w szkole w Goleszynie odbywa się turniej tenisa stołowego, od tego też roku odbywają się zawody strażackie o puchar św. Floriana. Od 2000 r. w Szkole Podstawowej w Goleszynie odbywa się Bieg Niepodległościowy dla dziewcząt i chłopców. Rok później zainicjowane zostały mecze piłki nożnej dla seniorów o puchar św. Mateusza. Turniej gromadzi drużyny Ligi Okręgowej na czele z „Orłem Goleszyn”. Od 2002 r. odbywa się Bieg Niepodległościowy dla chłopców z Gimnazjum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Ogromną aktywność goleszyńskiej wspólnoty parafialnej widać także w trosce o świątynię. Od ostatniej wizytacji (w lutym 1997 r.) przy kościele wybudowano parking, kościół ogrodzono, a jego dach pomalowano. W kościele założono alarm i czujniki przeciwpożarowe, wymieniono główne przyłącze elektryczne oraz tablicę rozdzielczą. Wyremontowano także ogrodzenie cmentarne, a przy cmentarzu wybudowano duży śmietnik. Zaplanowano także prace na przyszłość - 1 września 2002 r. zawiązał się komitet ds. malowania kościoła. Zaplanowano, że przez 2-3 lata składane przez parafian ofiary będą gromadzone na koncie, aby inwestycja przebiegała sprawnie. Po konsultacjach z Wydziałem Budownictwa i Sztuki Sakralnej Kurii Diecezjalnej Płockiej ustalono prace poprzedzające malowanie świątyni: wymianę instalacji elektrycznej i okien w starej części kościoła oraz wymianę odgromienia.

Przebieg wizytacji

Podczas Mszy św. ingresowej miały możliwość zaprezentowania swojej pracy grupy i stowarzyszenia działające w parafii. „Jakże się cieszę, że żadna z tych grup nie narzekała, że nie można już żyć, tylko wszyscy mówili z nadzieją - bo jeśli człowiek ma w sobie wiarę, jeśli ma w sobie miłość do Boga, to nawet wtedy, gdy jest trudno, potrafi wznieść się ponad przeciętność” - powiedział na rozpoczęcie Eucharystii Ksiądz Biskup, w homilii zaś skoncentrował się na przedstawieniu parafii jako wspólnoty wiary, kultu i miłości. „Czym byłby Goleszyn, czym byłaby ta wspólnota, gdyby nie miała kościoła, gdyby tu nie było parafii? Słuchając wypowiedzi odpowiedzialnych za poszczególne sektory życia parafialnego, uświadomiliśmy sobie, co parafia wnosi w życie człowieka - mówił Kaznodzieja. - Cieszę się, że ponad 80% parafian uczestniczy w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych, że redagujecie waszą gazetkę parafialną, która jest bardzo pięknym narzędziem ewangelizacji. (…) W naszym życiu zmieniają się narzędzia pracy (…). Kościół też dzisiaj poszukuje nowych form pracy i taką formą pracy jest chociażby gazetka parafialna, sport w parafii, przegląd piosenki religijnej i patriotycznej, schola, oaza - tyle różnych form. To wszystko jest adresowane do człowieka i ma mu pokazać, jak on ma się odnaleźć w tej wspólnocie Kościoła, jak może dynamizować środowisko, w którym żyje”.
Podczas Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił pamiątkowa tablicę z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Po Komunii św. wobec wszystkich zgromadzonych w kościele zaprezentowała się goleszyńska Ochotnicza Straż Pożarna. „W czasie tej Mszy ingresowej miałem możność z bliska poprzez sprawozdania zobaczyć waszą wspólnotę parafialną. Chcę bardzo serdecznie Księdzu Kanonikowi i całej wspólnocie parafialnej, poszczególnym grupom za tę cichą, wytrwałą, systematyczną, pomysłową pracę podziękować” - powiedział na zakończenie Mszy św. Biskup Roman. Po Eucharystii udał się wraz z wiernymi na cmentarz, by modlić się za zmarłych parafian. W planie wizytacji znalazł się również czas na odwiedzenie remizy OSP Goleszyn oraz wizytę u chorych. Zwieńczeniem wizytacji była Msza św. o godz. 16.00, podczas której Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania zgromadzonej młodzieży.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: umiarkowanie pozwala lepiej cieszyć się dobrami życia

2024-04-17 09:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Umiarkowanie pozwala lepiej cieszyć się dobrami życia: przebywania razem przy stole, czułością pewnych przyjaźni, zaufaniem z osobami mądrymi, zachwytem nad pięknem stworzenia. Szczęście z umiarkowaniem to radość, która rozkwita w sercu tych, którzy rozpoznają i doceniają to, co w życiu liczy się najbardziej - przekonywał papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją katechezę poświęcił właśnie cnocie umiarkowania.

Ojciec Święty przypomniał, że etymologicznie umiarkowanie oznacza panowanie nad sobą, porządkowanie „gmatwaniny ludzkiego serca”. Przytoczył definicję Katechizmu Kościoła Katolickiego, wskazującą, że „pozwala opanować dążenie do przyjemności i zapewnia równowagę w używaniu dóbr stworzonych”. Ponadto „zapewnia panowanie woli nad popędami i utrzymuje pragnienia w granicach uczciwości. Osoba umiarkowana kieruje do dobra swoje pożądania zmysłowe, zachowuje zdrową dyskrecję i nie daje się uwieść... by iść za zachciankami swego serca” (n. 1809).

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz Jagodziński: przyjmuję tę nominację jako wyraz zaufania

2024-04-17 07:09

[ TEMATY ]

Nuncjusz Apostolski

Archiwum prywatne

Na abp. Henryka Jagodzińskiego czeka Ghana

Na abp. Henryka Jagodzińskiego czeka Ghana

Przyjmuję tę nominację jako wyraz zaufania i zrobię wszystko, aby jej sprostać - mówi w rozmowie z KAI abp Henryk M. Jagodziński, nuncjusz apostolski w Ghanie, polski kapłan pochodzący z diecezji kieleckiej, odnosząc się do ogłoszonej dzisiaj przez Stolicę Apostolską nominacji na nuncjusza apostolskiego w Republice Południowej Afryki i w Lesotho.

Nominacja zastała nuncjusza na rekolekcjach w opactwie w Klosterneuburgu k. Wiednia, które prowadzi pochodzący także z diecezji kieleckiej ojciec Tomasz Mączka.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: wystarczy, że weźmiemy od Maryi Jezusa

– Maryja chce nam wszystko wyprosić, ale najpierw mówi: weź ode Mnie Jezusa, weź Go na serio do każdego fragmentu swojego życia – powiedział bp Andrzej Przybylski. 16 kwietnia hierarcha przewodniczył w parafii św. Rocha w Naramicach Mszy św. na powitanie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Wierni zebrali się przy szkole podstawowej, gdzie odbyło się nabożeństwo oczekiwania. Po przybyciu obrazu z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego Kapłana i Męczennika w Chojnych-Hucie, przy akompaniamencie strażackiej orkiestry, wyruszyli w procesji do kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję