Reklama

Aspekty diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Goraj

Po raz pierwszy przy opłatkowym stole spotkały się osoby najbardziej zaangażowane w pracę duszpasterską w parafii pw. Trójcy Świętej w Goraju. Na zaproszenie proboszcza ks. Marka Kowala 24 stycznia do Klubu „u Rosika” przybyło 80 członków rad parafialnych z Wierzbna, Strych, Nowego Gorzycka, Krobielewa i Goraju, czterech Róż Różańcowych oraz Parafialnego Zespołu Caritas. Spotkanie oprócz wymiaru integracyjnego parafialnej wspólnoty miało na celu włączenie parafian w realizację planu duszpasterskiego na nowy rok. Efektem wspólnych ustaleń było m.in. zaplanowanie wielu inicjatyw o charakterze pomocowym dla najuboższych, wyjazdu dzieci z rodzin biednych na kolonię, organizacja drugiego parafialnego Dnia Dziecka oraz dożynek. Wszyscy jednomyślnie poparli pomysł, aby tego typu twórcze, a jednocześnie rodzinne spotkania na stałe wpisały się w parafialny kalendarz wydarzeń.

Gorzów Wlkp.

Po raz 14. Gorzowskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole wyróżniło stałymi i jednorazowymi stypendiami 46 najzdolniejszych i rokujących dobre nadzieje na przyszłość nastolatków. Najlepsi uczniowie z Gorzowa, Kostrzyna, Witnicy, Deszczna, Baczyny, Lipek Wielkich, Międzyrzecza, Skwierzyny, Świebodzina, Bobowicka znają Biblię, opanowali języki obce, wygrywają olimpiady przedmiotowe. Uroczystość wręczenia stypendiów naukowych odbyła się w auli IV LO. Pełne stypendium wynosi od 600 do 1 000 zł i wypłacane jest w czterech ratach. Pieniądze te powinny zostać wydane przez stypendystów na edukację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rzym

27 stycznia Papież Jan Paweł II spotkał się z abp. Zygmuntem Kamińskim oraz Rektorem i przedstawicielami Uniwersytetu Szczecińskiego i Wydziału Teologicznego. Wizyta ta związana jest z podjęciem przez Senat uczelni decyzji o przyjęciu Wydziału Teologicznego. Papież do zebranych powiedział m. in.: „Zasięgnąwszy rady Kongregacji do spraw Wychowania Katolickiego, chętnie się na to zgodziłem. Uważam bowiem, że trzeba, aby w tym regionie Polski był silny Wydział Teologiczny, wspierany przez struktury organizacyjne i potencjał naukowy Uniwersytetu. Ufam, że dzięki temu młodzi ludzie ze Szczecina i całej północno-zachodniej Polski będą mieli większe możliwości zdobywania wiedzy filozoficznej i teologicznej. (...) Wspólne dążenie do poznania prawdy o człowieku, o godności osoby ludzkiej, o wartości życia, a równocześnie o wielkości osiągnięć naukowych we wszystkich dziedzinach z pewnością będzie służyć pogłębieniu przekazywanej wiedzy”. Pod Uniwersytet Szczeciński podlega także Z-G Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu oraz Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein.

Zaproszenie

Oddział Lubuski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Zielonej Górze zaprasza na sesję Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej, która odbędzie się 28 lutego o godz. 11.00 w sali nad Księgarnią św. Antoniego w Zielonej Górze, pl. Powstańców Wlkp. 2. Sesję poprzedzi Msza św. o godz. 10.00 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. W programie referaty:

ks. dr Dariusz Orłowski, diecezjalny duszpasterz rodzin: Ewangeliczna prawda o małżeństwie i rodzinie u podstaw skutecznej polityki rodzinnej w Europie; mgr Adam Kwaśniewski, współpracownik diecezjalnej Caritas: Preferencyjna miłość wobec ubogich koniecznym wymiarem chrześcijańskiej egzystencji; inż. Czesław Karczmar, prezes Firmy „C. K. ZIEMIANIN”: Nowa szansa na nowe miejsca pracy.

Jednym zdaniem

6 lutego bp Edward Dajczak przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Stanisława i św. Antoniego w Gorzowie Wlkp. z okazji święta patronalnego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Tomasza z Akwinu.

Z 6 na 7 lutego w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu odbyła się Fatimska Noc Pokuty.

7 lutego w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Gorzowie Wlkp. bp Adam Dyczkowski przewodniczył Mszy św. z okazji pierwszej rocznicy erygowania parafii.

8 lutego w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Zielonej Górze s. Maria Piętak USJK oraz Małgorzata Wower przedstawiły montaż o s. Urszuli Ledóchowskiej.

8 lutego w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. odbył się koncert Nic nie dane jest na zawsze jako dar serca dla gorzowskiego Hospicjum św. Kamila. Spotkanie poprzedziła Msza św. w gorzowskiej katedrze w intencji chorych, której przewodniczył biskup diecezjalny Adam Dyczkowski.

10 lutego w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze odprawiona została Msza św. upamiętniająca pierwszą deportację Polaków na Syberię. Po Liturgii odbyła się uroczystość patriotyczna przy Obelisku Sybiraków na cmentarzu komunalnym.

11 lutego z okazji Światowego Dnia Chorego bp Paweł Socha przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Stanisława BM we Wschowie, bp Adam Dyczkowski - w konkatedrze pw. św. Jadwigi, a bp Edward Dajczak - w gorzowskiej katedrze.

11 lutego na ulice Gorzowa Wlkp. wyruszyło kilkuset wolontariuszy zbierających datki na Hospicjum św. Kamila. W zbiórkę zaangażowali się pracownicy i wolontariusze związani z hospicjum, członkowie rodzin pacjentów, młodzież oraz ci, których bliskim hospicjum pomogło kiedyś godnie odejść.

11 lutego w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach odprawiona została Msza św. za chorych, w czasie której został udzielony sakrament namaszczenia chorych.

12 lutego w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. po Mszy św. wieczornej, której przewodniczył bp Edward Dajczak, odbyło się comiesięczne spotkanie duszpasterstwa nauczycieli, na którym gościł dr Jacek Kurzępa z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zaproszenia

Od 29 lutego do 2 marca w kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze odbędą się rekolekcje dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Rekolekcje poprowadzi ks. Rafał Zendran z Głogowa.

Szkoła Języków Obcych eMKa KSM zaprasza na kurs języka hiszpańskiego dla początkujących oraz języka francuskiego dla osób we wczesnym stadium nauki. Kursy rozpoczną się pod koniec lutego, a zakończą się w czerwcu. Zajęcia odbywają się w siedzibie Szkoły przy ul. Lisowskiego 5 w Zielonej Górze. Bliższe informacje: biuro KSM, ul. Aliny 7, 65-329 Zielona Góra, tel. (0-68) 320-72-96 od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-16.00.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

R. Czarnecki: Najbardziej ideologiczna kadencja europarlamentu od czasu wstąpienia Polski do UE

2024-04-24 09:01

[ TEMATY ]

polityka

Unia Europejska

parlament europejski

Łukasz Brodzik

Ryszard Czarnecki

Artur Stelmasiak

Ryszard Henryk Czarnecki

Ryszard Henryk Czarnecki

Zbliżają się wybory do europarlamentu. Nie ulega wątpliwości, że ostatnia kadencja była nadzwyczajna ze względu nie tylko na pandemię i wojnę na Ukrainie, ale także wielość spraw ideologicznych forsowanych przez Komisję Europejską.

Czym zajmowali się europosłowie przez ostatnie 5 lat? Czy nastąpią zmiany po wyborach? Czy prawicowe ugrupowania powiększą swój stan posiadania? I czy przyszły parlament wycofa się z tak krytykowanego Zielonego Ładu, czy paktu migracyjnego? O tym z Ryszardem Czarneckim, europosłem Prawa i Sprawiedliwości rozmawia Łukasz Brodzik.

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję