Reklama

Dni Prymasowskie w dekanacie i gminie Kłomnice

Myśleć jak Kardynał Wyszyński

Niedziela częstochowska 24/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród wielu inicjatyw odbywających się w naszej archidiecezji w ramach Roku Prymasa kard. Stefana Wyszyńskieho warto przybliżyć Dni Prymasowskie obchodzone w dekanacie kłomnickim pod patronatem abp. Stanisława Nowaka i senator Alicji Grześkowiak. Dniom Prymasowskim towarzyszyły liczne konkursy wiedzy o życiu Prymasa Tysiąclecia, występy zespołów artystycznych, spotkania, wystawy, a przede wszystkim modlitwa o rychłą beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Organizatorzy

Na długiej liście organizatorów i sponsorów znaleźli się m.in. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, parafie dekanatu kłomnickiego, Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", Zarząd i Rada Gminy Kłomnice, samorządy gmin ościennych, Akcja Katolicka, Gminne Stowarzyszenie Obywatelskie, Liga Krajowa oraz Jasnogórska Fundacja "Pro Patria" Bastion św. Rocha. Patronat medialny nad Dniami objęły: Gazeta Częstochowska, Radio Fiat, Radio Jasna Góra, TVP Katowice, Gazeta Solidarna, Magazyn Muzyczny Ruah oraz Tygodnik Katolicki Niedziela. Organizatorzy stworzyli warunki, by młodzież okolicznych szkół mogła z pomocą katechetów i nauczycieli zgłębiać mądrość Prymasa Tysiąclecia i czerpać z niej inspiracje do dalszego życia. Wśród uczestniczących w Dniach Prymasowskich nie zabrakło przedstawicieli Sejmu i Senatu, samorządów, księży z dekanatu z dziekanem ks. Zdzisławem Bednarzem, dyrektorów szkół i nauczycieli. "Kocham Ojczyznę więcej od własnego serca i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla Niej" - mówił kard. Stefan Wyszyński. Jedność myślenia i wspólnota działania małych ojczyzn to trwały fundament dla odradzającej się Polski, opartej na tysiącletniej tradycji narodu i dwutysiącletniej wierze i nauce Kościoła.

Uroczystości w Rzerzęczycach...

"Aby Polska - Polską była. Aby w Polsce - po polsku się myślało!" - te słowa Prymasa Tysiąclecia stały się hasłem uroczystości związanych z obchodami Dni Prymasowskich w dekanacie i gminie. Dni rozpoczęły się 15 maja w szkole Podstawowej w Rzerzęczycach. Prelekcję dla uczniów i zaproszonych gości nt. Człowiek w nauczaniu Stefana kard. Wyszyńskiego wygłosiła Jolanta Ewartowska z Instytutu Prymasowskiego w Warszawie. W konkursie wiedzy o Prymasie dla szkół podstawowych dekanatu Kłomnice wzięły udział dzieci ze szkół w Rzekach Wielkich, Konarach, Zawadzie, Garnku, Kruszynie, Jackowie, Lgocie Małej, Widzowie, Skrzydlowie i Rzerzęczycach, a także Witkowicach i Kłomnicach. Prezentowana była również wystawa publikacji dotyczących życia i nauczania Księdza Prymasa oraz prac plastycznych uczniów szkół podstawowych dekanatu Kłomnice. Uroczystość uświetnił chór Szkoły Podstawowej w Rzerzęczycach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

... Zawadzie

Otwarcia uroczystości Prymasowskich w Gimnazjum w Zawadzie 19 maja dokonała senator Alicja Grześkowiak, która z rąk prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich - Mariana Dziewońskiego otrzymała tytył honorowego członka Stowarzyszenia. W tym dniu świadectwo spotkania z Księdzem Prymasem złożyła Maria Oprządek, która przez ostatnie 12 lat życia Księdza Kardynała należała do ścisłego grona jego współpracowników. W międzygimnazjalnym konkursie wiedzy o życiu i działalności Prymasa Tysiąclecia wzięli udział uczniowie z Borowna, Garnka, Kłomnic, Kruszyny, Widzowa i Zawady. Wzruszającym momentem dnia był występ młodzieżowych zespołów z Zawad i Kłomnic, a także przybyłego z Zakopanego zespołu " Stokrotki"oraz Antoniny Krzysztoń.

... i Kłomnicach

W niedzielę 20 maja w kościele pw. św. Marcina w Kłomnicach abp Stanisław Nowak odprawił uroczystą Mszę św., w kazaniu powiedział m.in.: "Miłość, jaką daje i proponuje Bóg, znacznie różni się od miłości, jaką daje świat. Miłość od Boga - to miłość czysta, szczera, głęboka, ofiarna, to miłość wymagająca posłuszeństwa, oparta na prawie i Słowie Bożym. Potrzeba nam takiej miłości na co dzień, w rodzinie, wspólnocie, społeczeństwie i ojczyźnie". Taką właśnie drogą, przepełnioną miłością do Boga i narodu, żył i podążał Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. Warto taką drogą podążać i korzystać z mądrości Prymasa Tysiąclecia. Ksiądz Arcybiskup dokonał również otwarcia wystawy w remizie OSP poświęconej Prymasowi Tysiąclecia, na której zgromadzone zostały zdjęcia i pamiątki ilustrujące przemyślenia Księdza Prymasa dotyczące narodu, Kościoła i człowieka. Miłym akcentem kończącym Dni Prymasowskie w dekanacie i gminie Kłomnice był występ zespołu Kłomnickie Płomyczki, gorąco oklaskiwany przez Dostojnego Gościa.

Wszyscy zaangażowani w organizację Dni mają nadzieję, że wiedza o życiu i dziele Sługi Bożego kard. Stefania Wyszyńskiego zaowocuje postawami oddanymi wierze i narodowi, czyli tym wszystkim, czym żył i o czym nauczał Prymas Tysiąclecia. Należą się wyrazy uznania dla organizatorów, świeckich i duchownych, którzy połączyli wysiłki dla dobra młodego pokolenia Polaków.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

2024-04-25 13:08

[ TEMATY ]

Dni Krzyżowe

Karol Porwich/Niedziela

Z Wniebowstąpieniem Pańskim łączą się tzw. Dni Krzyżowe obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych.

Czym są Dni Krzyżowe?

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

List pasterski z okazji jubileuszu diecezji lubuskiej

2024-04-25 16:00

[ TEMATY ]

jubileusz

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

List Pasterski

diecezja lubuska

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Bp Tadeusz Lityński skierował do diecezjan list pasterski z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Poniżej publikujemy pełną treść słowa Biskupa Diecezjalnego, które w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostanie odczytane w niedzielę 28 kwietnia 2024.

Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję