Reklama

W prasie i na antenie

Kapituła, czyli w trosce o katedrę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. dr Zdzisław Wójcik: - W naszej archidiecezji dzieje się wiele rzeczy, o czym nie wszyscy wiedzą, choć przecież zainteresowanie Kościołem lokalnym to ważna sprawa. Dlatego porozmawiajmy o Kapitule Bazyliki Archikatedralnej: o samej Kapitule i jej członkach i o jej niedawnych obradach.

Ks. inf. Ireneusz Skubiś: - Myślę, że powinniśmy czasem mówić o instytucjach życia diecezjalnego. Do takich instytucji należy Kapituła Bazyliki Archikatedralnej. Powstała w 1951 r. z inicjatywy biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Według dawnego prawa kapituła miała pewne ważne prerogatywy, m.in. była nośnikiem władzy kościelnej. Np. w wypadku wakatu biskupa diecezji, albo gdy był on przeszkodzony, kapituła wybierała tzw. wikariusza kapitulnego i on przejściowo rządził diecezją. Teraz tej władzy kapituła nie ma, wikariusz kapitulny nie istnieje już w prawie (jest administrator tymczasowy diecezji), ale kapituły pozostały jako ciała obecne przy biskupach, które mają uczestniczyć w życiu diecezji, mają zadania zlecone przez biskupów. Kapituła Częstochowska również ma swoje określenie, które nadaje jej Arcybiskup Metropolita Częstochowski. Kapituła ma 12 kanoników gremialnych, czterech z nich to tzw. kanonicy-prałaci: prepozyt kapituły, dziekan kapituły, scholastyk i kustosz. Pozostali kanonicy mają zlecone inne kapitulne zajęcia, jest np. kanonik teolog, kanonik penitencjarz. Oprócz kanoników gremialnych są także kanonicy honorowi. W Kapitule Bazyliki Archikatedralnej jest 12 kanoników honorowych.

- Główne osoby w składzie Kapituły Bazyliki Archikatedralnej to: prepozyt, dziekan i scholastyk. Ksiądz Infułat pełni funkcję scholastyka. Proszę przybliżyć te funkcje: prepozyta, którą sprawuje ks. inf. Marian Mikołajczyk, dziekana - ks. inf. Zenon Janyszek i scholastyka...

- Prepozyt jest przewodniczącym Kapituły: prowadzi zebrania, robi jakieś ustalenia - to, co zwykle robią prezesi, przewodniczący. Prepozyt zasiada w stallach kanonickich zaraz obok ordynariusza. Jest to najważniejsza funkcja w kapitule, jest on wybierany i zatwierdzany przez biskupa.
Dziekan pełni funkcje bardziej pomocnicze w stosunku do prepozyta. Gdyby jednak prepozyt był nieobecny, to dziekan przejmuje jego zadania.
Kanonik scholastyk to raczej funkcja historyczna. Kiedyś kapituły zajmowały się szkolnictwem, troszczyły się i wspomagały szkoły. Dzisiaj scholastycy mogą mieć wyznaczone pewne funkcje przez biskupa, w naszym przypadku jestem delegowany do opieki nad dwiema szkołami katolickimi w archidiecezji. Ważną funkcję w Kapitule spełnia kustosz, który troszczy się o samą katedrę.
23 lutego br. odbyła sesja zwyczajna Kapituły, podczas której omawiano problemy bieżące. Należy do nich także opieka nad naszą katedrą. Kapituła stała się teraz jakby jej kustoszem. Oczywiście, bezpośrednio kościołem katedralnym opiekuje się proboszcz tej świątyni, którym jest ks. prał. Stanisław Gębka. On to przedstawił Kapitule problemy, którym należy stawić czoło. Po spotkaniach na modlitwie i Mszy św. pod przewodnictwem bp. Jana Watroby i z homilią ks. prał. Jana Kowalskiego, członkowie Kapituły obejrzeli katedrę, interesując się wieloma problemami związanymi z tą ogromną budowlą. Przewodnikiem był ks. prał. St. Gębka, który problemy te przedstawił również na sesji kapitulnej. Został ustalony pewien program działań, mających na celu zadbanie o dobre funkcjonowanie katedry, bowiem budynek jest bardzo trudny w utrzymaniu. Wszystkiego nie da się zrobić od razu, trzeba po kolei podejmować zadania, które będą służyć dobremu funkcjonowaniu tego wielkiego kościoła.
Grudniowy świąteczny numer Niedzieli Częstochowskiej poświęcony został naszej archikatedrze - w związku z odpustem Świętej Rodziny. Zawierał m.in. tekst wywiadu z ks. prał. St. Gębką, proboszczem, i słowo Arcybiskupa Częstochowskiego Stanisława Nowaka mówiące o teologii katedry. Myślę, że ten numer Niedzieli dotarł do rąk naszych Czytelników. Powiedzieliśmy tam wiele o dniu dzisiejszym katedry. Sprawa utrzymania kościoła, remontów, upiększania od wewnątrz dotyczy nas wszystkich, całej archidiecezji. Jedna parafia katedralna nie jest w stanie utrzymać tak wielkiego i wspaniałego kościoła. Katedra jest pierwszym kościołem w diecezji, jest matką innych kościołów, dlatego powinna być otoczona serdeczną miłością i troską. Sadzę więc, że znajdą się dobrodzieje, którzy wspomogą Księdza Proboszcza w pracach przy katedrze, których jest dużo i które wymagają dużego wysiłku, przede wszystkim finansowego.

- Sytuacja naszej archikatedry jest dość nietypowa, kościół usytuowany jest nieco na uboczu, zdarza się nawet, że ludzie spoza Częstochowy utożsamiają katedrę z Jasną Górą. A i częstochowianie jakby mniej się nią interesują, i w nich świadomości jest ona na uboczu. Co Ksiądz Infułat o tym sądzi?

- Chyba jest w tym sporo racji. Chociaż, gdy - dzięki inicjatywie naszego Księdza Arcybiskupa - zostały dobudowane wieże i teraz widać katedrę z daleka, dodaje ona uroku naszemu miastu. Oczywiście, katedrę powinniśmy wszyscy szanować, to w niej są przecież święceni kapłani i dlatego przez nich to miejsce winno być szczególnie umiłowane. Jasna Góra jest niewątpliwie jedyną w swoim rodzaju świątynią, do której wszyscy zmierzają. Ojciec Święty nazwał naszą katedrę kościołem stacyjnym na Jasną Górę. Jest więc szczególne miejsce w naszych sercach dla Jasnej Góry, ale jest też miejsce dla naszej archikatedry jako kościoła matki archidiecezji częstochowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„Życzę Księdzu Biskupowi coraz głębszego doświadczania „bycia posłanym” czyli podjęcia misji samego Jezusa Chrystusa, który w pasterskim posługiwaniu objawia miłość Boga do człowieka” - napisał przewodniczący Episkopatu do bp. Artura Ważnego mianowanego biskupem sosnowieckim. „Życzę, aby codzienna bliskość Ewangelii i Eucharystii prowadziły do uświęcenia Księdza Biskupa oraz powierzonego jego pasterskiej pieczy Ludu Bożego Diecezji Sosnowieckiej” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy Synod Diecezji Świdnickiej. Hasło, hymn i logo

2024-04-24 10:53

[ TEMATY ]

Świdnica

synod diecezji świdnickiej

diecezja świdnicka

Logo Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej

Logo Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej

Już w sobotę 18 maja w katedrze świdnickiej zostanie zainaugurowana uroczysta sesja Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej. Tym czasem świdnicka kuria zaprezentowała logotyp wydarzenia.

Ważnymi znakami, które będą towarzyszyć wiernym w czasie tego ważnego wydarzenia, są specjalnie wybrane hasło, hymn oraz logo, odzwierciedlające duchową misję i cel Synodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję