Reklama

Franciszek

Papież do ruchów ludowych ze świata

Podejmijmy problem terroru z miłością, nie umacnianiem istniejących murów lub wznoszeniem nowych - zaapelował Franciszek w przemówieniu do ok. 5 tys. uczestników III Światowego Spotkania Ruchów Ludowych. Obradowało ono w Rzymie od 2 listopada a papież spotkał się z nimi na zakończenie tego wydarzenia 5 bm. w Auli Pawła VI w Watykanie. Ruchy te są zaangażowane w obronę trzech elementów: ziemi, dachu nad głową i pracą, czyli po hiszpańsku: tierra, techo, trabajo, stąd są określane jako Ruchy 3T.

[ TEMATY ]

spotkanie

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed przybyciem Ojca Świętego zebrani dzielili się doświadczeniami i przemyśleniami, słuchali świadectw i pieśni, oglądali filmy wideo poświęcone takim zagadnieniom jak drobne gospodarstwa rolne, ochrona Stworzenia, rodziny przeżywające trudności, centralne miejsce osoby ludzkiej we wszystkich problemach itp. Wchodzącego do Auli Franciszka powitały burzliwe oklaski i okrzyki zgromadzonych a w ich imieniu pozdrowił go przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" kard. Peter Turkson. Przedstawiono także dokument programowy Ruchów Ludowych, po czym zabrał głos papież.

W długim przemówieniu, wygłoszonym po hiszpańsku, poruszył szeroki krąg tematów, którymi - jak zaznaczył - zajmują się i mają się zajmować członkowie tych ruchów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Gratuluję i towarzyszę wam oraz proszę was, abyście nadal otwierali drogi i walczyli" - powiedział do obecnych w auli rolników, "cartoneros" (bezdomnych żyjących na kartonach, głównie z Ameryki Łacińskiej), obrońców najsłabszych. Zwrócił uwagę, że są jeszcze "potężne siły, mogące zneutralizować ten proces dojrzewania przemiany, która jest w stanie obalić prymat pieniądza i umieścić ponownie w centrum istotę ludzką". Podkreślił, że pieniądz rządzi za pomocą bicza strachu, nierówności, przemocy gospodarczej, społecznej, kulturalnej i zbrojnej, która rodzi jeszcze więcej przemocy w rozkręcającej się spirali, jaka zdaje się nie mieć końca.

Ileż wywołuje to bólu i strachu! - ubolewał Ojciec Święty. Jego zdaniem u podstaw tego leży terroryzm, wypływający z globalnej kontroli pieniądza nad ziemią i zagrażający całej ludzkości i z niego to rodzą się inne terroryzmy, np. handlu narkotykami, państwowy, który niektórzy błędnie nazywają terroryzmem etnicznym lub religijnym. Żaden naród ani żadna religia nie jest terrorystyczna - zapewnił Franciszek. Jednocześnie przyznał, że są niewielkie grupki fundamentalistyczne z każdej strony, ale - dodał - terroryzm zaczyna się wtedy, gdy "wyrzuciłeś cud stworzenia, mężczyznę i kobietę i postawiłeś tam pieniądz". "Taki system jest terrorystyczny" - podkreślił papież.

Reklama

Zwrócił uwagę, że "każda tyrania utrzymuje się tylko dzięki wykorzystywaniu naszego strachu", dlatego każda jest terrorystyczna. "I gdy ten terror, który został zasiany na peryferiach przez masakry, ucisk i niesprawiedliwość, wybucha w centrach w postaci różnych form przemocy, a nawet odrażających i podłych zamachów, obywatele, którzy zachowują jeszcze pewne prawa, są kuszeni przez fałszywe bezpieczeństwo murów fizycznych i społecznych" - powiedział Ojciec Święty. Dodał, że jednych one zamykają w sobie, innych zaś wykluczają: są obywatele zamurowani i sterroryzowani z jednej strony oraz wykluczeni, wygnani i jeszcze bardziej sterroryzowani z drugiej. "Czy to jest życie, którego pragnie nasz Ojciec dla swych dzieci?" - zapytał retorycznie mówca.

Zauważył, że strach jest podsycany i manipulowany, ponieważ poza tym, że jest on dobrym interesem dla handlarzy broni i śmierci, również osłabia i destabilizuje nas, niszczy naszą obronę psychologiczną i duchową, znieczula nas na cierpienia innych a w końcu czyni nas okrutnymi. "Gdy słyszymy o śmierci jakiegoś młodego człowieka, który może pomylił drogę, gdy widzimy preferowanie wojny zamiast pokoju, szerzenie się ksenofobii, gdy stwierdzamy, że zyskują zwolenników propozycje nietolerancyjne, to za całym tym okrucieństwem zdaje się umacniać zimne tchnienie strachu" - powiedział Franciszek. Wezwał swych słuchaczy do modlitwy za tych wszystkich, którzy się boją, "aby Bóg obdarzył ich odwagą i aby w tym Roku Miłosierdzia mógł zmiękczyć nasze serca".

"Dlatego Jezus mówi nam: «Nie lękajcie się», gdyż miłosierdzie jest najlepszym środkiem na strach" - przypomniał mówca. Dodał, że jest znacznie lepszy niż różne antydepresanty i uspokajacze, znacznie skuteczniejszy od murów, krat w oknach, alarmów i broni, a w dodatku jest bezpłatny, gdyż jest darem Boga. "Drodzy bracia i siostry, wszystkie mury runą. Podejmijmy terror z miłością" - zachęcił papież.

Reklama

Nawiązując następnie do Ewangelii zajął się sprawą bezrobocia. Podkreślił, że "obłudnicy, aby bronić niesprawiedliwych systemów, sprzeciwiają się swemu uzdrowieniu". "Czasami myślę, że gdy wy, zorganizowani biedni, wynajdujecie sobie pracę, zakładając spółdzielnie, odzyskując upadłą fabrykę, przerabiając na nowo to, co odrzuca społeczeństwo konsumpcyjne, stawiając czoła okrucieństwu czasu, aby sprzedawać na placu, odzyskując kawałek ziemi do uprawy, aby wyżywić głodnych, to naśladujecie Jezusa, gdyż próbujecie uzdrawiać, choćby tylko w małym zakresie, skromnie, ten niedostatek panującego systemu społeczno-gospodarczego, jakim jest bezrobocie" - dzielił się swymi przemyśleniami Ojciec Święty. Dodał, że nie dziwi go, że "również jego słuchacze są pilnowani lub prześladowani ani że możni nie interesują się tym, co mówicie".

Przechodząc z kolei do tematu imigracji zauważył, że jest to sytuacja haniebna, "którą mogę opisać tylko jednym słowem, jakie nasunęło mi się spontanicznie na Lampedusie [8 VII 2013 - KAI]: wstyd". Przywołał również słowa, użyte na Lesbosie [16 IV 2016 - KAI] przez greckiego arcybiskupa Hieronima: "bankructwo ludzkości". "Co się dzieje dzisiaj na świecie, że gdy bankrutuje jakiś bank, natychmiast pojawiają się skandaliczne sumy, aby go ratować, ale gdy dochodzi do bankructwa ludzkości, nie ma prawie tysięcznej części, aby ratować tych naszych braci, którzy tak bardzo cierpią?" - zapytał dramatycznie Franciszek. Zauważył, że w ten sposób Morze Śródziemne - i nie tylko ono - stało się cmentarzem; jest też wiele cmentarzy obok murów, które są pomazane niewinną krwią.

Imigracja "jest problemem świata" - mówił dalej papież i dodał, że nikt nie powinien czuć się zmuszanym do uciekania ze swej ojczyzny. Wyraził przy tym przekonanie, że zło jest podwójne wtedy, gdy "w obliczu tych strasznych okoliczności imigrant widzi, że jest rzucony w szpony handlarzy ludźmi, aby przekroczyć granice i potrójne, gdy po przybyciu do ziemi, o której marzył, że znajdzie tam lepszą przyszłość, widzi, że jest pogardzany, wykorzystywany, a nawet zniewolony. "Można to zobaczyć w każdym zakątku setek miast" - dodał ze smutkiem Ojciec Święty.

Reklama

W obliczu tej trudnej sytuacji, w której "coraz bardziej rozszerza się rozziew między narodami a naszymi obecnymi formami demokracji jako następstwo ogromnej potęgi grup ekonomicznych i medialnych, które wydają się panować", Franciszek wystosował do ruchów dwie zachęty. Przede wszystkim wezwał je, aby "nie ulegały pokusie zamykania się w sobie, co sprowadza was do roli aktorów drugoplanowych lub, co gorsza, do zwykłych administratorów istniejącej biedy". "W obecnych czasach paraliżu, dezorientacji i niszczycielskich propozycji udział narodów jako głównych aktorów, szukających dobra wspólnego, może pokonać - z Bożą pomocą - fałszywych proroków, wykorzystujących lęk i rozpacz, sprzedających magiczne formułki nienawiści i okrucieństwa lub egoistycznego dobrobytu i złudnego bezpieczeństwa" - podkreślił papież.

Za drugie ryzyko, którego należy unikać, uznał poddawanie się korupcji. Występuje ona w polityce, w przedsiębiorstwach, środkach przekazu, w kościołach, a nawet w organizacjach społecznych i w ruchach ludowych - przestrzegł Ojciec Święty, a jego słowa przerywano burzliwymi oklaskami. Tym wszystkim, którzy "są zbytnio atakowani przez sprawy materialne, tym, którzy kochają pieniądze, wystawne przyjęcia, luksusowe domy, bogate stroje, świetne samochody", Franciszek doradził, aby zrozumieli, co się wydarzyło w ich sercach i aby modlili się do Boga o wyzwolenie z tych pokus.

Reklama

W tym momencie spojrzał na obecnego na tym spotkaniu byłego wiceprezydenta Urugwaju José "Pepe" Mujica i przytoczył jego słowa, iż "ten, kto czuje się przywiązany do wszystkich tych rzeczy, niech nie wchodzi w politykę ani w organizację społeczną, w ruch ludowy czy do seminarium, gdyż wyrządziłby wiele szkód samemu sobie i bliźniemu oraz skalałby szlachetną sprawę, której się podjął".

W obliczu pokusy korupcji nie ma lepszego środka od skromności i trzeba ją praktykować oraz głosić ją własnym przykładem - przekonywał Ojciec Święty. Poprosił swych słuchaczy, aby nie lekceważyli wartości przykładu, gdyż ma on większą siłę niż tysiąc słów, tysiąc ulotek, tysiąc wypowiedzianych słów "podoba mi się", tysiąc powtórzeń czy filmików na Youtube. "Przykład skromnego życia w służbie bliźniego jest najlepszym sposobem wspierania dobra wspólnego i projektem-pomostem 3 T. Proszę was, przywódców, abyście niestrudzenie praktykowali skromność i proszę wszystkich, aby wymagali od swych przywódców owej skromności, która zresztą uczyni ich bardzo szczęśliwymi" - zaapelował papież.

Na zakończenie przytoczył słowa Martina Luthera Kinga: "Nienawiść dla nienawiści wzmaga jedynie istnienie nienawiści i zła we wszechświecie. Jeśli ja uderzę ciebie i ty uderzysz mnie, a ja ci oddam cios i ty mi oddasz cios i tak to będzie trwało, to jest oczywiste, że będzie to się ciągnąć w nieskończoność, po prostu nigdy się nie skończy. W pewnej chwili ktoś powinien mieć trochę dobrego rozsądku i taka osoba jest silna. Silny jest ten, kto jest w stanie przerwać łańcuch nienawiści i zła".

Poprzednie Światowe Spotkania Ruchów Ludowych odbyły się w 2014 w Rzymie i w ub.r. w Boliwii, gdy przebywał tam Ojciec Święty.

2016-11-06 07:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sympozjum katechetyczne o ks. Piotrze Skardze

[ TEMATY ]

Częstochowa

spotkanie

Piotr Skarga

Ks. Mariusz Frukacz

„Ks. Piotr Skarga - obrońca wiary i nauczyciel miłości Ojczyzny", to temat sympozjum katechetycznego, które odbyło się 1 grudnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz Lityński wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji. Życzenia otrzymali również księża, którzy obchodzą w tym roku jubileusze kapłańskie.

Pełna lista nominacji, odznaczeń i jubilatów.

CZYTAJ DALEJ

Panie! Bądź dla nas codziennym zmartwychpowstawaniem!

2024-03-28 23:44

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus zmartwychwstał, lecz każdy z wierzących musi szukać zrozumienia wielkości tej prawdy w swoim życiu i sił, których ona udziela.

Ewangelia (J 20,1 -9)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję