Piękne zwycięstwo w Święto Niepodległości!

Biało-czerwoni sprawili wszystkim kibicom piękny prezent w 98. rocznicę odzyskania niepodległości i wygrali z Rumunią 3:0! Polacy od samego początku zdominowali Rumunów, nawet przez chwilę nie dając przeciwnikowi szansy na złapanie oddechu.

sport

Krzysztof Sitkowski/KPRP

Przepiękna akcja Kamila Grosickiego zakończona ładnym golem już na początku gry bardzo podbudowała Polaków. W końcówce dwie bramki dołożył Robert Lewandowski, który mimo ogłuszenia przez racę rzuconą na boisko nie zszedł z murawy i zdecydował się walczyć do końcowego gwizdka!

To był najlepszy mecz naszych orłów w eliminacjach do mistrzostw świata w Rosji. Zespół trenera Adama Nawałki zaprezentował się w Bukareszcie znakomicie. Polacy od pierwszej minuty zaczęli z wielkim animuszem. Szybko przyszła magiczna chwila biało-czerwonych. 11 listopada, w 11. minucie, do siatki trafił piłkarz z numerem 11 na plecach - Kamil Grosicki! Jak wielki niegdyś Diego Maradona mijał kolejnych rywali jak tyczki slalomowe, a na koniec wystrzelił bombę nie do obrony! Podczas pierwszej połowy Rumuni zaledwie raz zagrozili bramce Łukasza Fabiańskiego, Polacy z kolei mogli zdobyć kolejne bramki.

Biało-czerwoni na przerwę schodzili prowadząc. Po zmianie stron Rumunia przez kilka minut dominowała, zaczęła grać szybciej. I kiedy wydawało się, że bramka dla gospodarzy wisi w powietrzu, jedna z petard wybuchła pod nogami Lewandowskiego,ogłuszając go. To prawdopodobnie wzbudziło u naszego kapitana sportową złość, gdyż w końcówce spotkania dobił Rumunów, strzelając dwie bramki. W 82. minucie spotkania Lewandowski podwyższył na 2:0, a kolejną bramkę zdobył w doliczonym czasie z rzutu karnego!

Polacy po zdobyciu drugiej bramki wcale nie zamierzali cofnąć się i pilnować wyniku. Biało-czerwoni wywarli na Rumunach niesamowitą presją. Po każdej stracie piłki wychodzili bardzo wysoko, zawężając pole gry. Podopieczni Christopha Dauma, uważani za najgroźniejszego przeciwnika do awansu na mistrzostwa świata zupełnie nie wiedzieli jak grać z Polakami.

Polacy na boisku musieli sobie jednak radzić nie tylko z przeciwnikami. To, co działo się na trybunach stadionu w Bukareszcie można określić jako skandal. Od pierwszego gwizdka sędziego w stronę sektorów zajmowanych przez polskich fanów leciały race rzucane przez miejscowych chuliganów, taka właśnie padla obok Roberta Lewandowskiego. Część trybun została zagazowana przez ochronę. Z pewnością władze FIFA zareagują i nałożą na Rumunów srogie kary.

Na wyróżnienie zasługuje trzech naszych piłkarzy. Oczywiście Lewandowski. Kolejny to Łukasz Piszczek, który rozegrał jedno z najlepszych spotkań w karierze w narodowych barwach. Natomiast trzeci to Piotr Zieliński. Podstawowy zawodnik Napoli w końcu w Bukareszcie udowodnił, że dorósł już do tego, aby grać w pierwszym składzie reprezentacji Polski.

Dzięki pokonaniu Rumunii Polacy zajmują pierwsze miejsce w swojej grupie eliminacyjnej. Kolejny mecz reprezentacji już w najbliższy poniedziałek we Wrocławiu. Będzie to spotkanie towarzyskie ze Słowenią.

2016-11-12 07:40

Mecz Ekwador - Francja

Wielki Piątek. Dzień postu ścisłego

post

Wielki Piątek

Wielki Piątek jest dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. To jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św., a w kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Tego dnia obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Są jednak osoby, które pościć nie muszą.

– Jeśli Wielki Piątek jest dniem pełnym smutku, to jednocześnie jest najwłaściwszym dniem dla obudzenia na nowo naszej wiary, dla umocnienia naszej nadziei i odwagi niesienia przez każdego swego krzyża z pokorą, ufnością i zdaniem się na Boga, mając przy tym pewność wsparcia przez Niego i Jego zwycięstwa. Liturgia w tym dniu śpiewa: „O Crux, ave, spes unica – Witaj, Krzyżu, nadziejo jedyna!” – tak sens liturgii wielkopiątkowej wyjaśniał w jednej z katechez w minionych latach papież Benedykt XVI.

Słodko - gorzka wspólnota

2024-03-29 15:18

Dziar

Tę nazwę dla duszpasterstwa osób rozwiedzionych i żyjących w związkach niesakramentalnych zaproponował ks. Marian Fatyga, opiekujący się środowiskiem od 2023 roku.

- Chodzi o dużo gorzkich doświadczeń osłodzonych myślą, że i dla nas, mimo sytuacji, w jakiej się znajdujemy jest nadzieja, że nie jesteśmy straceni w oczach Boga – mówi Niedzieli Anna Wira, która wraz z mężem Piotrem jest we wspólnocie od 2002 roku.