Reklama

Parafia pw. św. Michała Archanioła w Dobrzanach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siedziba: Dobrzany, ul. Staszica 56
Liczba wiernych: 4600
Proboszcz: ks. Rafał Hoczek TChr
Inni księża: ks. Piotr Brotoń TChr - katecheta, ks. Tadeusz Jóźwiak TChr - rezydent
Kościoły filialne: 1. Bytowo - pw. św. Wojciecha Biskupa Męczennika, 2. Kępno - pw. św. Józefa, 3. Krzemień - pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 4. Odargowo - pw. Przemienienia Pańskiego, 5. Ognica - pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 6. Szadzko - kaplica
Wspólnoty: Jasnogórska Rodzina Różańcowa, ministranci (80), Parafialny Zespół Caritas, Akcja Katolicka, schola, grupa młodzieżowa.
Czasopisma: „Miłujcie się”, „List”, „Msza św.”, „Trzeźwymi bądźcie”, „Niedziela” - 15 egzemplarzy

Wędrując od parafii do parafii, przypatrujemy się historii odwiedzanych miejsc, zabytkowym kościołom oraz duszpasterskim dokonaniom pracujących w nich kapłanów. Pielgrzymując po dekanacie Suchań, warto zwrócić uwagę i na ten Boży dar, jakim jest bogactwo przyrody. Docieramy bowiem tym razem do Dobrzan - ponad 2,5- tysięcznego miasteczka, urokliwie położonego na skraju Wyżyny Ińskiej, nad rzeką Pęzinką wraz z jeziorami: Krzemień, Szadzko, Dolice, Błotno, Okolę, Sierakowo. Niezapomniane wrażenie pozostaje po przejechaniu autem serpentynowej, niemal górskiej, szosy pomiędzy Kozami a Ciemnikiem, liczącej aż 56 zakrętów! Takie wspaniałe otoczenie zachęca więc do tego, by bliżej przyjrzeć się parafii w Dobrzanach.
Najstarsze ślady stałego osadnictwa pochodzą z VII w. W X-XII w. funkcjonowały tu 2 grodziska obronne, zachowane do dziś. Przypuszcza się, że początek miastu dała osada przygrodowa, jaka wytworzyła się przy młodszym z grodów. Od początku XIV w. Dobrzany należały do pomorskiego rodu rycerskiego Stegliztów, jednak prawa miejskie nadał im Jakub von Guntensberg i od jego imienia miasto przyjęło nazwę Jakobshagen, funkcjonującą do 1945 r. Ważnym wydarzeniem było w 1359 r. podporządkowanie Dobrzan domenie książęcej w Szadzku. Kolejna ważna data to rok 1781, gdy wielki pożar zniszczył bardzo poważnie miasto. Niebawem przystąpiono do odbudowy, wykorzystując do tego celu cegły z rozbieranych murów zamku w Szadzku. Odbudową kierował znakomity architekt pomorski David Gilly. On też zaprojektował i wybudował istniejący obecnie kościół, do którego wzniesienia użyto także cegły z zamku w Szadzku. Działania wojenne w 1945 r. zniszczyły Dobrzany w 60%. Szczególnie dotkliwe były zniszczenia w obrębie Starówki. Na szczęście nie ucierpiał kościół parafialny. Obecna budowla umiejscowiona jest w miejscu dawnej średniowiecznej świątyni. Wykonano ją wg planów Gillego w latach 1782-84. Jest to skromny budynek salowy na planie prostokąta, w większości zbudowany z cegły. W XIX w. do frontonu kościoła dobudowano wieżę. We wnętrzu na większą uwagę zasługuje ambona z XVIII w., pochodząca z Odargowa.
Parafia pw. św. Michała Archanioła w Dobrzanach, od samego początku aż do dzisiaj obsługiwana przez kapłanów z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, została oficjalnie erygowana 1 czerwca 1951 r., choć poświęcenie kościoła przez obecnego tu już ks. Kazimierza Rudawskiego TChr nastąpiło 23 września 1946 r. On też został pierwszym proboszczem. Kolejnymi administratorami parafii byli: ks. Stefan Strzałkowski TChr 1957-62, ks. Adam Hejny TChr 1962-69, ks. Czesław Lesiak TChr 1969-72, ks. Stanisław Malczewski TChr 1972-76, ks. Marian Koniewski 1976-87, ks. Tadeusz Joźwiak TChr 1987-96 i ponownie ks. Marian Koniewski TChr od 1996 do 2003 r. Wówczas na pierwszą w swym 10-letnim kapłańskim życiu przyszedł ks. Rafał Hoczek TChr, dotychczasowy wikariusz parafii św. Józefa w Stargardzie Szczecińskim. Wizytę w tej parafii odbyłem cztery miesiące po przybyciu ks. Rafała do Dobrzan, ale muszę przyznać, że z ogromnym zapałem ten młody proboszcz dzielił się pierwszymi doświadczeniami w prowadzeniu wspólnoty parafialnej. Tworzą ją ci, którzy tuż po wojnie przybyli tutaj, aby zasiedlić miasto i wnieść w nie polskość. Przybyli do Dobrzan w dużej ilości ze wschodnich terenów Rzeczypospolitej oraz szczególnie z kieleckiego. Większość przybyła z nadzieją stabilnej pracy w tworzonych PGR-ach, które dominowały wszędzie oprócz Ognicy. Po ich upadku standard życia zdecydowanie pogorszył się, choć w samych Dobrzanach sytuacja na rynku pracy nie jest aż tak katastrofalna jak gdzie indziej. Dzieje się tak dzięki funkcjonowaniu kilku zakładów pracy. Równie jednak dużą grupę jak pracujący tworzą emeryci, którzy utrzymują nieraz całe rodziny.
Życie duchowe parafian doskonali się poprzez udział w niedzielnej Mszy św. Jest ona sprawowana w kościele parafialnym o godz. 9.00, 11.00 i o godz. 17.00 dla młodzieży. Natomiast w kościołach filialnych Eucharystia odprawiana jest: w Kępnie i Szadzku o godz. 9.00, w Ognicy i Odargowie o godz. 10.30, w Bytowie o godz. 12.00 oraz w Krzemieniu o godz. 13.15. W ciągu tygodnia wierni w Dobrzanach mają okazję do uczestnictwa we Mszy św. o godz. 8.00 i 17.00, dodatkowo w każdy piątek o godz. 19.00 odprawiana jest Msza św. dla młodzieży. Frekwencja na niedzielnych Mszach św. kształtuje się w granicach 30%. Codziennie przed Mszą św. odmawiany jest Różaniec św., w każdą środę trwa modlitwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W niedzielę o godz. 8.30 przed pierwszą Mszą św. wierni podejmują śpiew Maryjnych Godzinek. W pierwsze piątki miesiąca kapłani odwiedzają blisko 40 chorych, zanosząc im Bożą otuchę i nadzieję. Także tego samego dnia raz w miesiącu uroczyście odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego. Nad pięknem wykonywanego śpiewu podczas nabożeństw czuwa organista Heliodor Wiśniewski. Księdza Proboszcza cieszy duża ilość ministrantów, którzy z ogromnym zapałem służą przy ołtarzu, będąc także wzorami nauki w szkole. Tam właśnie podczas katechezy szkolnej dociera do młodego pokolenia najważniejszy przekaz prawd wiary. W Dobrzanach funkcjonuje Zespół Szkół, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Lekcje religii w Szkole Podstawowej prowadzą: Teresa Radożycka i Helena Zalewska oraz uczący w zerówce i kl. II ks. Rafał Hoczek. Natomiast nad formacją gimnazjalistów czuwa ks. Piotr Brotoń. Wszyscy katecheci pilnie dbają o angażowanie dzieci i młodzieży do pełnego i aktywnego udziału w Liturgii poprzez czytanie Pisma Świętego i śpiew Psalmów. Wymownym świadectwem dobrej pracy nad młodym pokoleniem jest duża ilość powołań, które zrodziły się w Dobrzanach. Są to kapłani: ks. Franciszek Radomski, ks. Kazimierz Sałternik, ks. Grzegorz Januszewski TChr, ks. Edmund Budziłowicz TChr, ks. Ryszard Szymanik TChr, ks. Andrzej i Tomasz Sałapatowie TChr, ks. Robert Tymczak TChr oraz siostry zakonne: s. Kazimiera Bojkowska, s. Ewa Bylewska SSCJ, s. Dolores Morozik CSFB, s. Jadwiga Kokolus MChr. Obecnie do kapłaństwa przygotowuje się w Poznaniu Daniel Głodźko.
Wiele także uczyniono w skali troski o dbałość obiektów sakralnych. W 1987 r. za duszpasterzowania ks. Mariana Koniewskiego wybudowano gustowną plebanię, niedawno także dobudowano do kościoła parafialnego kruchtę wejściową i wymalowano wnętrze. Niedługo bryła kościoła przy życzliwości władz samorządowych Dobrzan ma zostać podświetlona zewnętrzną iluminacją. Sporo prac wykonano w Kępnie, gdzie wyremontowano wieżę kościoła i zabezpieczono ją przed dalszym pochylaniem. Na swoją kolej czekają jeszcze ruiny kościoła w Szadzku, który ma wielkie związki z istniejącym tam dawniej zamkiem.
Zawsze każdego odwiedzanego księdza proboszcza pytamy o dalsze plany duszpasterskie. Odpowiedź ks. Rafała Hoczka była dość nieoczekiwana: „Przede wszystkim przydałby się jeszcze jeden ksiądz, bo pracy jest tu niezmiernie dużo!”. Ważnym punktem misji Księży Chrystusowców jest także praca nad duszpasterstwem dzieci i młodzieży oraz rozwinięcie kręgów rodzinnych, które emanowałyby na całokształt życia parafii. Widząc zapał i gorliwość tak młodego proboszcza, można już teraz mieć pewność, że te zamiary staną się rzeczywistością!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję