Reklama

Niedziela Częstochowska

Dawid po raz XXIV

Po raz XXIV w Katolickim Liceum i Gimnazjum SPSK w Wieluniu spotkali się miłośnicy piosenki religijnej. Przegląd jak zwykle odbył się w dwóch etapach. Pierwszy etap to „Dawidek 2016” przeznaczony dla dzieci szkół podstawowych i przedszkolaków. Wzięli w nim udział wykonawcy z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi SPSK w Strugach (19 wykonawców), z Parafii św. Stanisława BM w Wieluniu (1 wykonawca), z Publicznej szkoły Podstawowej SPSK w Wierzbiu (9 wykonawców), ze Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Wieluniu (2 wykonawców), ze Szkoły Podstawowej im. Jana Jarczaka w Gaszynie (7 wykonawców), ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Wieluniu (2 wykonawców), z Katolickiej szkoły Podstawowej SPSK im. św. Faustyny Kowalskiej w Drobnicach (1 wykonawca), ze Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Kadłubie (3 wykonawców), ze Szkoły Podstawowej w Skrzynnie (2 wykonawców), z Parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Wieluniu (18 osób). Jak widać na przegląd przybyli soliści i chórki dziecięce, łącznie 64 wykonawców. Największą nagrodą dla wszystkich małych artystów była możliwość zaprezentowania się w Przeglądzie i przyznane przez publiczność punkty, decydujące o tym, kogo tak naprawdę nazwano zwycięzcą. Do punktacji były dołączone słodkie upominki.

[ TEMATY ]

przegląd

Zofia Białas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zofia Białas

Kolejna część Przeglądu to Dawid 2016. W tej części, jako pierwsze zaprezentowały się w liczbie 25 wykonawców „Słowiki św. Franciszka” z parafii Narodzenia NMP w Szynkielowie. W ich wykonaniu uczestnicy spotkania wysłuchali „Nasz Bóg jest wielki”. Potem na scenie występowali soliści: 2 z Technikum SPSK w Wieluniu, 2 z II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu, 1 z Parafii Narodzenia NMP w Szynkielowie, z Publicznego Gimnazjum SPSK w Wieluniu 1 solista i 1 duet, 1 wykonawca z parafii św. Barbary w Wieluniu, solista z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu, 2 solistki z Katolickiego LO im. Teodora Kubiny w Wieluniu, duet dwóch sióstr, chór dziesięcioosobowy z Katolickiego Gimnazjum i. M. Binkiewicza w Wieluniu i na zakończenie 30 osobowa schola z parafii św. Piotra w Okowach w Białej, która wykonała „Psalm 126”. Łącznie w Przeglądzie wystąpiło 78 wykonawców.

Zofia Białas

Wszyscy uczestnicy śpiewali na chwałę Pana. Dla najlepszego wykonawcy, wyłonionego drogą kart do głosowania, rozdanych po występie ostatniego wykonawcy, była przygotowana „Harfa Dawida”. Głosować można było tylko na 1 wykonawcę. Po głosowaniu okazało się, że „Harfa Dawida” pojedzie do parafii św. Piotra w Okowach w Białej, ponieważ na scholę parafialną z tej parafii głosowało aż 44 uczestników. Kolejną ilość, 21 punktów zdobyła Martyna Szlawska z II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu za wykonanie utworu „Zdumienie” z „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II. Inni wyróżnieni wykonawcy zdobyli po 17 punktów. Byli to: Paulina Sitarska z II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu za piosenkę „Niepojęty Niezmierzony” oraz Filip Włodarczyk z Parafii św. Barbary w Wieluniu za piosenkę własnej kompozycji „Póki oddycham, nie tracę nadziei” dedykowaną chorującej koleżance Żanecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cieszy, że tyle dzieci i tylu młodych chce pieśnią i tańcem chwalić Pana i w ten sposób modlić się. Być może, dlatego tak bardzo podobała się schola muzyczno-liturgiczna z Białej, w której obok siebie śpiewają dzieci ze szkoły podstawowej, młodzież z gimnazjum i liceum, nawet studenci…

Przegląd odbył się w środę 16 listopada.

2016-11-22 10:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziedzictwo papieskiego nauczania

Niedziela sandomierska 51/2012, str. 3

[ TEMATY ]

przegląd

Ks. Maciej Chrabin

Kultywowanie tradycji, ekologia i przywiązanie od Ojczyzny były tematem tegorocznego Przeglądu

Kultywowanie tradycji, ekologia i przywiązanie od Ojczyzny były tematem tegorocznego Przeglądu

29 listopada Mszą św. w kościele parafialnym rozpoczął się finał XII Międzywojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży Szkół noszących imię bł. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył ks. Jan Kłak, proboszcz parafii Pysznica, a wraz z nim koncelebrował ks. Andrzej Bobola, proboszcz parafii Krzaki.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję