Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 11/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Renowacja ołtarza głównego w grudziądzkiej kolegiacie

Kościół parafialny pw. św. Mikołaja w Grudziądzu należy do najstarszych świątyń w diecezji toruńskiej. Budowę murowanej świątyni, w miejscu drewnianej, rozpoczęto ok. 1286 r. i kontynuowano przez szereg lat. Dzisiejsza kolegiata uległa poważnym zniszczeniom podczas działań wojennych w 1945 r., jej odbudowę rozpoczęto natychmiast po zakończeniu wojny i kontynuowano do 1950 r. W kościele znajdują się trzy ołtarze. W ołtarzu głównym, pochodzącym z 1728 r., centralne miejsce zajmuje obraz przedstawiający patrona fary - św. Mikołaja, namalowany w 1950 r. przez Jerzego Hoppena w miejsce zniszczonego oryginału. W górnej kondygnacji znajduje się obraz Trójcy Świętej, namalowany przez Leonarda Torwirta, a w zwieńczeniu ołtarza - obraz przedstawiający św. Jerzego. Ołtarz zdobią dodatkowo rzeźby: św. Andrzeja, świętych: Piotra, Pawła i Judy Tadeusza, powyżej postaci św. Jana Nepomucena, Grzegorza Wielkiego, św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego. Ołtarz zwieńczony jest rzeźbą Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Jak wiadomo, czas i warunki atmosferyczne wpływają niszcząco na dzieła sztuki. Nadeszła pora, aby cały ołtarz główny z wszystkimi jego elementami poddać gruntownej renowacji. Jest to wielkie przedsięwzięcie, na które zdecydował się proboszcz kolegiaty - ks. inf. Tadeusz Nowicki, wymagające ogromu pracy, a także dużych nakładów finansowych. Realizacja całości prac przebiegać będzie w trzech etapach i powinna się zakończyć w okresie trzech lat. 12 lutego zostały zdemontowane figury Apostołów oraz część dekoracji snycerskiej i zabrane do konserwacji w pracowni Krzysztofa Owsianego w Toruniu.
Po gruntownej konserwacji zewnętrznej bryły kolegiaty, którą niedawno zakończono, proboszcz ks. inf. Tadeusz Nowicki podjął się następnego zadania, które nada nowy blask głównemu ołtarzowi świątyni. Dzieło to zostało polecone modlitwom i ofiarności wiernych.

Reklama

Zenon Zaremba

Dekanat Łasin

Adopcja serca

Uczniowie, nauczyciele i pracownicy Gimnazjum nr 1 w Łasinie już w ubiegłym roku szkolnym przyłączyli się do akcji „Adopcja serca”, której celem jest organizowanie pomocy dla dzieci trędowatych w Indiach. Inicjatorką była Teresa Czyżak-Szram, nauczycielka religii.
Polski kapłan - ks. Adam Wiśniewski w 1969 r. założył w Indiach ośrodek rehabilitacji trędowatych jako dar Polaków za 1000 lat chrześcijaństwa. Nazwał go „Świtem Dnia”, co w sanskrycie brzmi: Jeevodaya. W ośrodku mieszka około 450 osób, w tym 330 dzieci w wieku od 6. do 18. roku życia. Do Jeevodaya przyjmowane są wyłącznie dzieci z rodzin dotkniętych trądem. Izolacja od osób zarażonych chorobą, jedzenie do syta, higieniczne warunki oraz stała opieka lekarska pozwalają dzieciom na zachowanie zdrowia i powrót do normalnego społeczeństwa. Dodatkowo w ośrodku dzieci te kończą szkołę.
Sekretariat Misyjny Jeevodaya, którego jedną z form pomocy jest adopcja serca, istnieje od 1994 r. Adopcja polega na przekazywaniu na rzecz ośrodka kwoty pokrywającej miesięczny koszt utrzymania, leczenia i nauki jednego dziecka, tj. 20 USD.
W naszej szkole postanowiliśmy, że adopcją ogarniemy potrzebujące dzieci. Zaczęliśmy zbierać fundusze. Obliczono, że 50 gr miesięcznie od ucznia wystarczy, aby uratować życie jednemu dziecku. W efekcie końcowym wspólna akcja naszego Gimnazjum pozwala zaadoptować duchowo nie jedno, a dwoje dzieci. Akcję zbierania funduszy rozpoczęły uczennice: Judyta Huk i Natalia Szramowska, ale obecnie inni uczniowie również bardzo chętnie się angażują. Otrzymaliśmy informację z Sekretariatu Misyjnego Ośrodka dla Trędowatych z fotografiami i informacjami o dzieciach. Naszą opieką został objęty 10-letni Dinesh i 11-letnia Ranjita. Do dzieci można pisać krótkie kartki i listy. Otrzymujemy również regularnie informacje z indyjskiego ośrodka dla trędowatych. Duchowa adopcja trwa drugi rok. W okresie wakacji, dzięki wsparciu proboszcza parafii św. Katarzyny - ks. kan. Edmunda Tucholskiego, środki finansowe dla tych dzieci zbierano przy kościele podczas jednej z niedziel. W ten sposób również wielu rodziców naszych uczniów i innych parafian dowiedziało się o akcji i wsparło potrzebujące dzieci w Indiach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Aleksandra Jankowska

Dekanaty toruńskie

Relikwie św. Antoniego z Padwy w Toruniu

23 czerwca 2003 r. parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu przywitała obraz św. Antoniego z Padwy - patrona młodzieżowej Wspólnoty Odnowienie w Duchu Świętym. Wizerunek św. Antoniego został umieszczony w kaplicy parafialnej, gdzie w każdy wtorek po Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 jest odprawiana Nowenna. Z każdym tygodniem rosło zainteresowanie wśród parafian i potrzeba modlitwy wstawienniczej do Świętego. Dopełnieniem czerwcowego święta stało się wprowadzenie relikwii św. Antoniego do parafii 10 lutego br. Tym samym fragment Litanii: „Święty Antoni, odbierający cześć, w każdej świątyni naszego kraju...” nabrał zupełnie innego wymiaru dla licznie przybyłych parafian, którzy uczestniczyli w uroczystej Mszy św., koncelebrowanej przez proboszcza ks. Jana Ropla i ks. Krzysztofa Wojnowskiego. Eucharystię rozpoczęło wprowadzenie relikwii w procesji z zapalonymi świecami Wspólnoty Odnowienie. Bogata oprawa służby liturgicznej ministrantów oraz członków Wspólnoty, a także pieśni ku czci św. Antoniego śpiewane przez wiernych nadały całej Mszy św. podniosły charakter. Zakończyło ją błogosławieństwo i uczczenie relikwii. Po Eucharystii rozdawane były tzw. chlebki św. Antoniego, symbolizujące obdarowywanie potrzebujących.
Fakt, że św. Antoni zagościł w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu to przede wszystkim zasługa ks. Krzysztofa Wojnowskiego, opiekuna Wspólnoty Odnowienie i wyraz jego troski o młodzież. To także starania szeregu życzliwych ludzi, którzy przyczynili się do przeniesienia do Torunia relikwii św. Antoniego z klasztoru w Bawarii. Wśród nich należy wymienić franciszkanina o. Piotra J. Grążawskiego, który jako fundator obrazu św. Antoniego oraz autor hymnu i trzech pieśni ku czci Świętego zaangażował się w tę uroczystość całym sercem.
Wtorkowe Msze św. w parafii były także okazją do nauki śpiewu pieśni o św. Antonim oraz do wysłuchania katechez poświęconych jego życiu. Kwintesencją tej nauki było Triduum, które bezpośrednio poprzedziło święto wprowadzenia relikwii św. Antoniego. Wszystkie katechezy, łącznie z Triduum, przygotował i poprowadził ks. Krzysztof Wojnowski.
10 lutego to bez wątpienia szczególny dzień dla parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu. Wszystkim tym, którzy swoją pracą, wysiłkiem i zaangażowaniem przyczynili się do sprowadzenia relikwii św. Antoniego do parafii, a także tym, którzy wspierali modlitwą, obecnością i życzliwością - serdeczne Bóg zapłać.

Reklama

Agnieszka Cwik

Wkrótce

Rekolekcje otwarte na Zamku Bierzgłowskim

Diecezjalne Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim zaprasza na rekolekcje otwarte. Pierwszą turę w dniach 2-4 kwietnia br. „O chrześcijańskiej nadziei” poprowadzi ks. Adam Ceynowa, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, następną turę w dniach 21-23 maja br. - ks. Krzysztof Dębiec, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Będzie to Szkoła modlitwy. Koszt rekolekcji - 110 zł od osoby. Rozpoczęcie - w piątek o godz. 17.00, zakończenie - w niedzielę po obiedzie. Kolejna tura rekolekcji odbędzie się jesienią w dniach: 10-12 września (O chrześcijańskiej nadziei) i 8-10 października (Szkoła modlitwy).

Ks. Piotr Rutkowski

Zaproszenie na wykład „Literatura New Age a literatura chrześcijańska”

Oddział Rejonowy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej zaprasza na wykład otwarty nt. Literatura New Age a literatura chrześcijańska, który wygłosi prof. dr hab. Viara Maldijeva z UMK. Wykład odbędzie się 16 marca o godz. 18.00 w Centrum Dialogu Społecznego w Toruniu przy ul. Łaziennej 22.

Rekolekcje Wielkopostne dla Pracowników Służby Zdrowia

Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia wraz z Księżmi Kapelanami Szpitali zaprasza na: Rekolekcje dla Wszystkich Pracowników Służby Zdrowia, które odbędą się w kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu (Rubinkowo II).
Program:
19 marca godz. 18.00 - Msza św. z nauką rekolekcyjną. Droga Krzyżowa.
20 marca godz. 18.00 - Msza św. z nauką rekolekcyjną.
21 marca godz. 13.00 - Msza św. z nauką rekolekcyjną. Uroczyste zakończenie.
Spowiedź św. codziennie pół godziny przed Mszą św.
Rekolekcjom przewodniczy: ks. dr Tomasz Dutkiewicz, wykładowca filozofii w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu.
Serdecznie wszystkich zapraszamy!

Ks. kan. Jan Ropel - Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Na wstępie papież przypomniał, że każdy człowiek jest zdolny do poszukiwania dobra, jednakże chrześcijanin otrzymuje szczególną pomoc Ducha Świętego, jaką są wspomniane cnoty teologalne. Cytując Katechizm Kościoła Katolickiego Franciszek podkreślił, że „są one wszczepione przez Boga w dusze wiernych, by uzdolnić ich do działania jako dzieci Boże i do zasługiwania na życie wieczne” (n. 1813).Dodał, iż wielkim darem cnót teologalnych jest egzystencja przeżywana w Duchu Świętym. Są one wielkim antidotum na samowystarczalność i zarozumiałość, czy pokusę wywyższania samych siebie, obracania się wokół swego „ja”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję