Reklama

Watykan

Misyjność i synodalność Kościoła głównymi tematami obrad Rady Kardynałów

Dynamika misyjna i synodalność Kościoła zostały wskazane przez Radę Kardynałów ( K-9)jako wytyczne reformy dykasterii Kurii Rzymskiej – stwierdził podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Greg Burke. Dodał, że Ojciec Święty uczestniczył w większości spotkań tego gremium, poza dzisiejszym porankiem, kiedy jak zwykle spotkał się z wiernymi na audiencji ogólnej.

[ TEMATY ]

Watykan

Mazur/episkopat.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rzecznik Watykanu stwierdził, że znaczna część konsultacji była poświęcona dalszym rozważaniom dotyczącym różnych dykasterii Kurii Rzymskiej, w świetle planowanej nowej konstytucji apostolskiej. Tym razem poruszono kwestie dotyczące kompetencji: Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, Sekretariatu Stanu, Kongregacji ds. Biskupów i Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. Wskazano na dwa kluczowe problemy jako wytyczne reformy dykasterii: dynamizmu misyjnego oraz synodalności. Kardynałowie zakończyli już studium innych dykasterii (Kongregacji Nauki Wiary, ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Spraw Kanonizacyjnych oraz Papieskiej Rady ds. Krzewienia Jedności Chrześcijan) i przekazali swoją ostateczną propozycję Ojcu Świętemu.

Sporo czasu poświęcono projektom dwóch nowych dykasterii. Kard. Kevin Farrell mówił o Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, której jest prefektem. Dyskusja skupiła się na roli laikatu, zachęcając do ponownego przeczytania listu Papieża Franciszka adresowane na ręce kard. Marca Ouelleta, przewodniczącego Papieskiej Komisji dla Ameryki Łacińskiej z 19 marca 2016 (https:// w2.vatican.va/content/francesco/it/letters/2016/documents/papafrancesco_20160319_pont-comm-america-latina.html).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Natomiast kard. Peter Kodwo Appiah Turkson zaprezentował plan pracy Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, która łączy cztery działy: Sprawiedliwości i Pokoju, Cor Unum, opieki zdrowotnej oraz migrantów i podróżujących. Kard. Turksonowi towarzyszył abp Silvano Tomasi, który ukazał nową dykasterię jako realizację soborowej konstytucji „Gaudium et spes”.

Z kolei kard. Sean O'Malley przedstawił najnowsze działania kierowanej przez niego Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Kard. George Pell poinformował o najnowszych wydarzeniach związanych z pracami powierzonego jemu Sekretariatu ds. Gospodarki.

Dziś po południu ks. prał. Dario Edoardo Viganò, prefekt Sekretariatu ds. Komunikacji, zaprezentuje podjęte już kroki, a także planowane w najbliższej przyszłości, w związku z reformą mediów Stolicy Apostolskiej, ze szczególnym naciskiem na szkolenie personelu. Następne posiedzenie Rady Kardynałów odbędzie się w dniach 13-14-15 lutego 2017.

Reklama

Radę Kardynałów ustanowił Ojciec Święty 28 września 2013. Początkowo liczyła 8 purpuratów z różnych krajów i regionów, wkrótce jednak papież włączył do tego grona sekretarza stanu i obecnie jest to ciało 9-osobowe ( K-9). Rada stanowi przyboczny, zbiorowy organ doradczy Ojca Świętego, przede wszystkim z myślą o przyszłej reformie Kurii Rzymskiej. Utworzenie jej było odpowiedzią na jeden z postulatów kardynałów zgłoszonych podczas kongregacji generalnych przed konklawe w marcu 2013.

W skład tego gremium wchodzą kardynałowie: Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga (Honduras) – koordynator Rady, Giuseppe Bertello (Watykan/Włochy), Francisco Javier Errázuriz Ossa (Chile), Oswald Gracias (Indie), Reinhard Marx (Niemcy), Laurent Monsengwo Pasinya (Demokratyczna Republika Konga), Sean O’Malley (USA), kard. George Pell (Watykan/Australia) i Pietro Parolin (Watykan/Włochy). Ponadto sekretarzem Rady, nie będącym jednak jej członkiem, jest bp Marcello Semeraro (Włochy).

2016-12-14 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: czy ulegną zmianie reguły wizyt "ad limina"?

[ TEMATY ]

Watykan

ad limina

dslrtravel.com / Foter / CC BY

Stolica Apostolska zastanawia się nad zmianą systemu odbywania przez biskupów z całego świata wizyt "ad limina Apostolorum" - pisze na łamach "La Stampy" Marco Tosatti. Emerytowany watykanista prestiżowego włoskiego dziennika przypomina, że w minionych dniach z powodu drobnych niedyspozycji papież Franciszek musiał odwołać niektóre audiencje i spotkania. Ponadto Ojciec Święty w minionych dniach przyjął na audiencjach prefektów poszczególnych dykasterii, co świadczy zapewne o planach pewnych zmian w funkcjonowaniu Kurii.

Dotychczas biskupi co pięć lat przybywali do Rzymu, by zdać Ojcu Świętemu sprawę ze swych diecezji i spotkać się z kierownictwem poszczególnych dykasterii Kurii Rzymskiej. Tosatti przypomina, że w ostatnim okresie można dostrzec objawy pewnego osłabienia papieża Franciszka, czego wyraźnym sygnałem było odwołanie piątkowej wizyty w klinice Gemelli, czy też niektórych audiencji prywatnych.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję