Reklama

Z Matką Odkupiciela - mocni nadzieją! (11)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

II Dzieje nawiedzenia w Kościele na ziemi zamojsko-lubaczowskiej (8)

Obchody Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry w Kościele w Polsce, rozpoczęte w 1982 r., trwały do końca września 1983 r. Jubileusz ten zbiegł się z Jubileuszowym Rokiem Odkupienia, ogłoszonym przez Jana Pawła II, 25 marca tegoż roku. Jubileusze te Episkopat Polski postanowił uczcić ponowną peregrynacją Kopii cudownego obrazu Pani Jasnogórskiej w diecezjach. W dniach od 5 do 12 maja tegoż roku trwało nawiedzenie w diecezji lubelskiej, w tym w kilku parafiach na terenie dzisiejszej diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tomaszów Lubelski (plac budowy kościoła filialnego w Jezierni i kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa), Józefów, Aleksandrów, Biłgoraj (kościół św. Marii Magdaleny oraz kościół Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny), Zamość (plac pod budowę kościoła Matki Bożej Królowej Polski i Kolegiata), Werbkowice (Terebiń), Tyszowce i Hrubieszów (kościół św. Mikołaja).

5-6 i 10-11 maja 1983 r.

Diecezja lubelska przeżywała nawiedzenie Matki Bożej w kopii Obrazu Jasnogórskiego pod hasłem: „W Maryi nadzieja narodu polskiego”. Z tej okazji został odczytany, w kościołach i kaplicach, list biskupa ordynariusza Bolesława Pylaka, który wyjaśniał sens i cel tego wydarzenia. Jego program szczegółowy został podany kapłanom podczas wiosennego kursu duszpasterskiego. Parafie zachęcono do przygotowania się na to spotkanie z Matką Bożą przez specjalne rekolekcje i tridua.
W czwartek 5 maja delegacja wiernych na czele z bp. B. Pylakiem udała się do Cieszanowa, na teren archidiecezji w Lubaczowie, gdzie - po zakończonym tam nawiedzeniu - przejęła obraz Matki Bożej. Obraz w drodze do Tomaszowa zatrzymał się na chwilę w Jezierni, przy budowanym tam kościele filialnym, a o godz. 16.00 przybył do Tomaszowa, na plac przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tam Matkę Bożą powitała kilkunastotysięczna rzesza wiernych z dekanatu tomaszowskiego, która trwała na czuwaniu i modlitwie, pomimo ulewnego deszczu. Uroczystej Mszy św. przy ołtarzu polowym przewodniczył Biskup Ordynariusz. On też zawierzył lud wierny, mieszkający na tych ziemiach, opiece Matki Bożej. Po Mszy św. odbyła się Akademia Maryjna. Obraz pożegnano o godz. 18.00.
Z Tomaszowa wizerunek Pani Jasnogórskiej wyruszył w dalszą drogę przez Aleksandrów i Józefów do Biłgoraja. W Józefowie, już od godz. 17.00, trwała Akademia Maryjna w wykonaniu młodzieży, a o godz. 18.00 była celebrowana Msza św. przez kapłanów dekanatu Szczebrzeszyn, pod przewodnictwem dziekana ks. Józefa Filipka. Kazanie wygłosił ks. Stanisław Obara z Krasnegostawu. Po Mszy św. kapłani oraz licznie zgromadzeni wierni z tej parafii i okolic oczekiwali na przybycie Obrazu. O godz. 19.30 Obraz, któremu towarzyszył biskup pomocniczy Piotr Hemperek, przybył przed bramę kościoła parafialnego, skąd został przeniesiony przez kapłanów i przedstawicieli wiernych świeckich na specjalny tron. Tam Matkę Bożą witali przedstawiciele parafii: dzieci, młodzież i dorośli oraz miejscowy proboszcz, ks. Stanisław Gliniak. Po modlitwie, która trwała ok. pół godziny, Obraz wyruszył w dalszą wędrówkę i na godz. 20.00 przybył do Aleksandrowa. Tu, na trasie przejazdu Obrazu, Panią Jasnogórską witali klęczący ze świecami w rękach wierni, którzy, przy wejściach na podwórka przygotowali na tę okoliczność ołtarzyki. Widok ten wywierał na uczestnikach tego wydarzenia niezwykłe wrażenie. Oto fragment relacji zapisanej w miejscowej Kronice parafialnej: „Iluminacja świateł w oknach i na balkonach domów [...]; żywa dekoracja i modlitwa wiernych były wzruszające do łez [...]. Orszak procesyjny Matki Bożej peregrynującej stanowili: bp Piotr Hemperek, Ojciec Paulin z Jasnej Góry, wielka liczba kapłanów i 113 taksówek, jadących »na światłach«. Na nocne czuwanie modlitewne pojechała do Biłgoraja bardzo wielka liczba wiernych z Aleksandrowa”.
Na godz. 21.00 obraz Matki Bożej przybył do kościoła św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Po powitaniach o godz. 20.50 była tam sprawowana uroczysta Msza św. koncelebrowana, pod przewodnictwem bp. P. Hemperka, który też wygłosił kazanie. Następnie Obraz przeniesiono w procesji, w której uczestniczyli licznie zebrani wierni z zapalonymi świecami, do kościoła Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie sprawowano Pasterkę Maryjną.
W piątek 6 maja, o godz. 7.00, po nocnych czuwaniach wiernych, celebrowano Mszę św. pod przewodnictwem miejscowego Księdza Dziekana. O godz. 8.00 wizerunek Matki Bożej udał się przez Korytków i Frampol do Janowa Lubelskiego. Po nawiedzinach kilku parafii w tamtej części diecezji Obraz przybył we wtorek 10 maja z Krasnegostawu do Zamościa, na plac przeznaczony pod budowę kościoła Matki Bożej Królowej Polski. Budowniczym tego kościoła i rektorem planowanej tu nowej parafii został mianowany ks. Janusz Romańczuk, wikariusz parafii Świętego Krzyża w Zamościu. On też przygotował tu powitanie obrazu Matki Bożej. Uroczystościom przy ołtarzu polowym, o godz. 17.00 przewodniczył bp B. Pylak. Na wstępie, po okolicznościowym przemówieniu, dokonał on poświęcenia placu pod budowę kościoła, po czym celebrował uroczystą Mszę św. z proboszczami parafii zamojskich. Kazanie wygłosił ks. Lech Sutryk, wikariusz z katedry lubelskiej. Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup odczytał Akt zawierzenia Matce Bożej.
W uroczystości wzięli udział pracownicy Kurii Biskupiej z Lublina, kanonicy zamojskiej Kapituły kolegiackiej z dziekanem Kapituły ks. inf. Walentym Ligajem na czele, przedstawiciele Kapituły katedralnej, kilkudziesięciu księży i ok. 15 tys. wiernych. Lud wierny, mimo ulewnego deszczu, trwał na modlitwie, „dając wyrazy swej ofiarnej wiary”, co pochwalił publicznie Biskup Ordynariusz, mówiąc: „Dumny jestem z postawy mieszkańców Zamościa podczas nawiedzenia”. Uroczystość uświetniła swym programem muzycznym orkiestra im. Karola Namysłowskiego.
O godz. 19.30 Obraz przewieziono do kolegiaty zamojskiej. Wierni tej parafii przygotowywali się duchowo do uroczystości nawiedzenia przez specjalne triduum do Matki Bożej. Pięknie udekorowano świątynię i jej otoczenie oraz ulice i domy mieszkalne. Dzieci i młodzież poproszono, aby na spotkanie z Matką Bożą przybyły z kwiatami w rękach. Kolegiata została szczelnie wypełniona przez wiernych z miejscowej parafii i okolicznych parafii, którzy trwali na modlitwie przez całą noc. O północy, z 10 na 11 maja, była celebrowana Pasterka Maryjna przez proboszczów obu zamojskich dekanatów, pod przewodnictwem proboszcza kolegiaty - ks. kan. Jacka Żórawskiego. Kazanie wygłosił o. Stanisław Krok, redemptorysta z Zamościa. W środę 11 maja uroczystą Mszę św. o godz. 7.00, celebrowali wikariusze dekanatów zamojskich pod przewodnictwem ks. Ryszarda Tujaka, wikariusza par. św. Michała Archanioła w Zamościu. Kazanie wygłosił Ojciec Paulin, kustosz wędrującego Obrazu. O godz. 8.30 nastąpiło pożegnanie Obrazu, który wyruszył do Tyszowiec. Tam uroczystościom nawiedzenia od godz. 10.00, przewodniczył bp P. Hemperek. O godz. 15.00 Obraz wyruszył do Hrubieszowa. W drodze zatrzymał się na ok. pół godziny przy kościele filialnym w Terebiniu, na terenie parafii Werbkowice, gdzie hołd Matce Bożej złożyła miejscowa ludność. Po nabożeństwie tym celebrowano Mszę św. dziękczynną w kościele parafialnym w Werbkowicach.
W Hrubieszowie obraz Matki Bożej powitano na placu przy kościele św. Mikołaja. Uroczystości nawiedzenia przewodniczył tam biskup pomocniczy Zygmunt Kamiński. Po trzech godzinach Obraz wyruszył w drogę do Chełma.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki do kapłanów: bądźmy otwarci na wszystkich

2024-03-28 20:06

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

Msza Krzyżma

Episkopat News

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Mamy za zadanie uosabiać otwartość na wszystkich, coś, czego współczesne społeczeństwo nie jest w stanie pojąć. Otwartość ta wzywa nas wszystkich do zapomnienia o dzieleniu ludzi na tych, których aprobujemy, i na tych, których stawiamy poza nawiasem. Świętość Kościoła przejawia się poprzez przygarnięcie grzeszników, a nie poprzez ich odrzucenie. Daje to także nam, wyświęconym sługom Kościoła, wizję kapłaństwa pozbawioną elitarności klerykalizmu, wizję, która pozwala utożsamić się z innymi w ich bardziej i mniej udanych przedsięwzięciach - mówił podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek abp Stanisław Gądecki.

W katedrze poznańskiej koncelebrowało Mszę św. ponad trzystu kapłanów, odnawiając przyrzeczenia złożone podczas święceń. Metropolita poznański pobłogosławił oleje święte służące do udzielania sakramentów.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas w Sosnowcu przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża

2024-03-28 23:35

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

- Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca - powiedział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.

- Po podjęciu ostatecznych decyzji, zostanie o nich poinformowana opinia publiczna. Także w sprawie, która w ostatnich dniach spowodowała, że diecezja sosnowiecka znalazła się na czołówkach gazet, jestem zdeterminowany, by wszystko wyjaśnić i adekwatnie zareagować. Proszę przyjąć moje zapewnienie, że nic w tej, jak i w żadnej innej gorszącej sprawie, nie jest i nie będzie zbagatelizowane - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: skromniejsze obchody Wielkiego Tygodnia z powodu wojny w Strefie Gazy

2024-03-29 15:23

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Pro Terra Sancta

Łukasz Głowacki

Krzyż na Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie

Krzyż na Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie

Pośród wojny i napięć, chrześcijanie w Jerozolimie rozpoczęli uroczystymi ceremoniami „święte trzy dni” poprzedzające Wielkanoc. W Wielki Czwartek przed południem Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w bazylice Grobu Pańskiego przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa, zgodnie z obowiązującym status quo, które reguluje czas modlitwy sześciu wyznań chrześcijańskich w sanktuarium.

Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie – INSTYTUT NIEDZIELA- FUNDACJA INSTYTUT MEDIÓW zachęcają do wsparcia specjalnej zbiórka dla chrześcijan z Strefie Gazy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję