Reklama

Cuda dzieją się po cichu

Raper Arkadio rusza z kolejnym cyklem rekolekcji wielkopostnych „Rób to co kochasz”

2017-02-09 20:06

ps (KAI) / Kraków / KAI


Znany chrześcijański raper Arkadio w Wielkim Poście będzie głosił rekolekcje dla młodzieży z całej Polski. Podczas spotkań z młodymi chce inspirować ich do spełniania marzeń, a jego sposobem na to jest relacja z Panem Bogiem.

"Chciałbym, żeby przez to, co mówię, ktoś zobaczył Chrystusa, który oddał za nas życie, bo tak bardzo nas kocha. Te rekolekcje są po to, żeby młodzi wzięli życie w swoje ręce, by służyć innym w zgodzie z Bożymi darami. To daje realne szczęście na ziemi" - przekonuje Arkadio.

Podobne rekolekcje głosi on już od kilku lat. Tym razem młodzi będą mogli dowiedzieć się, że prawdziwą wolność można osiągnąć dzięki szczerej i gruntownej spowiedzi oraz że to pozytywne przykłady są najlepszą inspiracją do zmian. Raper przedstawi im również świadectwo swojego nawrócenia. "Ktoś mógłby powiedzieć, że w Wielkim Poście powinniśmy poświęcać uwagę innym tematom, ale ja co roku bardzo głęboko czuję, że trzeba odkryć siebie po to, żeby odkryć to, jak Pan Bóg nas ukształtował. Nie chodzi o takie egoistyczne skupienie się na sobie, ale o pokorne stanięcie w prawdzie o tym, jacy rzeczywiście jesteśmy i dzięki komu tak jest" – tłumaczy Arkadio.

Do wystąpień wykorzystuje własne utwory i teledyski, aby jego przekaz był jak najbardziej autentyczny. Często spotkania otwiera freestylem, czyli wymyślaniem rymów na poczekaniu na zaproponowane przez młodzież tematy. To pozwala uczniom dostrzec, że raper mówi takim samym językiem jak oni oraz że zależy mu, by podzielić się z nimi tym, co sam przeżył. "Nieraz sami katecheci powtarzają nam, że młodzi potrzebują świadków, osób świeckich, które rzeczywiście żyją tym, o czym mówią, które zjadają zęby na Ewangelii, na pasjach i na relacjach" – dodaje.

Reklama

Jego rekolekcje mają inspirować młodych do spełniania swoich marzeń, a sposobem na ich osiągnięcie jest - według niego - życie z Panem Bogiem. Jak przekonuje, spotkania te dają wielkie owoce. Niejednokrotnie młodzi, słysząc jego historię, otwierają swoje serce na Chrystusa i chcą zawalczyć o swoje życie. Zdaniem rapera okres szkolny jest do tego najlepszym momentem.

"To ważne żeby decyzji o tym, co będą robić w życiu, nie odkładać na później. Będąc w gimnazjum czy liceum ludzie mają jeszcze czas, żeby szukać siebie, popełniać błędy i sprawdzać swoją osobowość. Jeśli ten czas spożytkują jak najlepiej, to później będą tego jeszcze lepsze owoce" - wyjaśnia Arkadio.

„Rób to, co kochasz” jest akcją społeczną skierowaną głównie do młodych ludzi, których raper zachęca, by w życiu kierowali się talentami i pasją, a nie oczekiwaniami środowiska. "Wielu z nich potem naprawdę zaczyna inaczej o sobie myśleć i to też jest naszym celem: żeby zobaczyli siebie w Bożych oczach jako osoby wartościowe, które mogą robić to, co kochają, a co później przynosi owoce" - przekonuje raper.

Podczas tegorocznego Wielkiego Postu odwiedzi on m.in. Mielec, Poznań, Gdynię, Warszawę i Kalisz. Każdy, kto chciałby zaprosić go również do swojego miasta, ma jeszcze szansę, ponieważ jego terminarz jest nadal otwarty. Wszelkie potrzebne informacje można znaleźć na stronie www.spotkania.arkadio.pl lub pod adresem adrian.wieczorek@rtck.pl.

Arkadio jest znanym chrześcijańskim raperem. Na swoim koncie ma sześć płyt, audiobooka i książki. Od kilku lat regularnie występuje w Polsce i wśród Polonii z koncertami oraz spotkaniami dla młodzieży czy rekolekcjami zachęcającymi do pozytywnych zmian w życiu. Sam zmiany te rozpoczął po swojej przemianie, gdy miał 17 lat.

Tagi:
muzyka rekolekcje wielkopostne

Heniek gra pod nogę

2018-03-21 09:42

Julian Kostrzewa
Edycja warszawska 12/2018, str. VI

Nie ma co mantykować, tylko na występ Heńka Małolepszego zapychać. Zaprasiamy: Małolepszy śpiewa i gra pod noge, ferajna się bawi, zabawa jest fest

Archiwum
Heniek Małolepszy

Maciej Mościcki – warszawski nauczyciel i psycholog – Heńkiem Małolepszym bywa po godzinach. Ale bez Heńka – tego jego alter ego – nie byłoby Macieja. Bo bez muzyki, śpiewania, nie krążyłaby w nim, jak sądzi, krew.

Konkretnie bez śpiewania warszawskiego, bo Heniek-Maciej, nawet gdy mieszkał daleko, to wciąż był tutejszy i stąd. I o śpiewaniu nie zapomniał, coś w nim zawsze grało – i śpiewa do dziś. Coraz bardziej rozwija się, rozszerza repertuar, może wyda wreszcie płytę? Słychać go na festynach, imieninach, gra do czapki i do kotleta. O miłości, nienawiści, przyjaźni, zdradzie, ale głównie o Warszawie.

Eligancja wobec dam

Muzykę ulicy i podwórka słyszał i chłonął od małego, u cioci na imieninach, gdzie byli goście i była rodzina. I w domu rodzinnym, gdzie tata lubił śpiewać i grać na mandolinie, i zaraził tym synów. Jeszcze mógł usłyszeć melodię dawnego podwórka. Muzyka podwórek była dla niego naturalna, szybko uczył się i melodii, i słów.

Słowa, może czasami knajackie i krawężnikowe, ale jednak piękne, czytelne i porywające, zawierające mądre życiowo treści. – I ważne w czasach pseudowzględności i nieczytelności – mówi Heniek Małolepszy. – Podane w sposób prosty, czytelny, czasami zbyt prosty, prostacki, czasem banalny, mają swoją siłę.

Swój początek tamte piosenki miały w folklorze miejskim Warszawy. Bohater piosenki był postacią, którą spotykało się w lumpen-proletariackich środowiskach miast. Tak było z apaszem, którego dewizą był „fason”, „eligancja” wobec dam, honorność, czapka w kratkę i apaszka. Choć na ogół żył w konflikcie z prawem, nie sposób było nie lubić apasza. Piosenki o apaszach znali nasi dziadkowie i ojcowie, i wciąż wzruszają i cieszą.

W Unrę odziany

Siłę ma „Tango apaszowskie”, opowiadające historię pewnej tragicznej, warszawskiej miłości Stacha i Hanki, nawet „Felek Zdankiewicz”, ballada o królu warszawskich złodziei, „Nie ma cwaniaka na Warszawiaka” („...nie bądź za cwany w Unrę odziany…”) czy „Jadziem Panie Zielonka”.

Nawet gdy na kilkanaście lat Henryk wyprowadził się z rodziną w Beskidy, gdzieś te słowa brzmiały mu w uszach i duszy. Tam poczuł, że jest jednak stąd. Jest śpiewakiem-samoukiem. Gra do śpiewu na gitarze albo gitarowym bandżo, czego też nauczył się sam. Jak mówi, gra, nie odrzucając tradycji, ale tak, żeby na pewno był rytm, żeby się dobrze posłuchało i tańczyło, by nóżka sama chodziła.

– Gram, jak słyszę w sobie. Ojcowie i dziadowie zagrali tak jak trzeba i nikt nie zagra lepiej, trzeba grać inaczej – tłumaczy. – Jestem element lokalny. Pochodzę czasem po Warszawie, coś usłyszę, zagram, ktoś coś doda, zagramy razem i leci.

Nie unika warszawskiej gwary, przeciwnie. Gwara właśnie w takich piosenkach trwa. Rozumie się ją wszędzie, w warszawskiej gwarze ma swoje korzenie część wyrazów używanych gdzie indziej. Poznańska melina, krakowski trefny, łódzkie kapewu dojechały z Warszawy.

Flaki gotowane

Heńka Małolepszego można spotkać i posłuchać po obu stronach Wisły, w czasie potańcówek, festynów i zabaw. Regularnie gra na Brzeskiej w bistro „Pyzy, flaki gotowane”, czasem w klubach „Cała jaskrawość” i „Przestrzeń prywatna”.

Kapela Heńka nie ma stałego składu, zmienia się. Dobiera sobie ludzi, gra z tymi, którzy mogą i chcą,często z muzykami Orkiestry na Chmielnej. W sezonie można go spotkać na powietrzu na Krakowskim Przedmieściu. Sam – albo z kolegami – śpiewa i gra do czapki.

– To ciepły, żywy pieniądz, nie zapłacony wirtualnie, na konto – tłumaczy. – Człowiek musi zauważyć muzyka, zatrzymać się i posłuchać. I schylić się, żeby wrzucić coś i wcelować. To fason; bo jak idzie na potańcówkę, musi lubić. Zagrać tak, żeby się przy tym bujał, nie jest trudne. Ale zatrzymać przechodnia na ulicy, to już jest coś.

Heniek nie ma wątpliwości: trwa moda na swojszczyznę, folklor warszawski. Trudno to zmierzyć, zważyć i podliczyć, ale coraz częściej wydawane są płyty, więcej jest swojskich potańcówek, grajków jest coraz więcej i coraz więcej miejsc, gdzie gra się po warszawsku i śpiewa. I to na coraz wyższym poziomie. I lepszy odbiór jest, coraz więcej ludzi zatrzymuje się przy czapce.

– Ludzie doceniają swojskość. To naturalna potrzeba. Mogę przemieszczać się po świecie, mieszkać w świetnych hotelach, ale muszę mieć coś swojego, czuć, że to jest moje, bliskie – mówi. – Ja przynajmniej – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Milion dolarów na odnowę miejsc świętych w Betlejem i Jerozolimie

2018-03-20 17:04

pb (KAI/Custodia Terrae Sanctae) / Jerozolima

Stolica Apostolska przeznaczyła 500 tys. dolarów na renowację otoczenia kaplicy Grobu Pańskiego w Jerozolimie i kolejne 500 tys. dolarów na dokończenie restauracji bazyliki Narodzenia w Betlejem. Poinformowała o tym franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej.

koadmunkee/Foter.com/CC-BY

W Betlejem duża część prac została już wykonana i jest nadzieja, że wkrótce się one zakończą. Z kolei pieniądze na renowację otoczenia niedawno odnowionej kaplicy Grobu Pańskiego zostaną wypłacone, gdy tylko wspólnoty zarządzające świątynią (prawosławna, ormiańska i katolicka) razem utworzą komitet, mający się zająć tymi pracami.

Oba wkłady finansowe, przekazane za pośrednictwem Sekretariatu Stanu i Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, będą oddane do dyspozycji przez Kustodię Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sejmowa komisja nie zajmie się projektem "Zatrzymaj Aborcje"

2018-03-21 12:33

Artur Stelmasiak

Dziś rano na stronie sejmowej ukazała się informacja, że posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zostało odwołane. To właśnie ta komisja jest odpowiedzialna za skierowanie projektu #ZatrzymajAborcje do drugiego czytania w Sejmie.

Artur Stelmasiak/Niedziela

Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w posiedzeniach zaplanowanych na 21 i 22 marca nie miała w polanie rozpatrywania obywatelskiego projektu zmian w ustawie aborcyjnej, który zakłada wykreślenie przesłanki eugenicznej. Taki wniosek miał jednak złożyć poseł Jan Klawiter z Prawicy Rzeczpospolitej. Mówił o tym wczoraj w rozmowie z "Niedzielą"

Przeczytaj także: Poseł Klawiter zawnioskuje o niezwłoczne prace nad #ZatrzymajAborcje

Dziś rano na sejmowej stronie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny ukazała się informacja o odwołaniu zaplanowanych posiedzeń. W sekretariacie komisji poinformowano nas, że posiedzenie zaplanowane na 21 marca zostało odwołane na wniosek wiceministra Krzysztofa Michalkiewicza, sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Natomiast posiedzenie komisji zaplanowane na 22 marca ws. zmiany ustawy o związkach zawodowych zostało odwołane z powodu głosowań na sali plenarnej Sejmu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem