Reklama

Cuda dzieją się po cichu

Arcydzieło, medytacja o wierze, głęboko duchowy, każdy powinien go obejrzeć - ludzie Kościoła o filmie „Milczenie” Scorsese

2017-02-10 12:22

rl (KAI) / Warszawa / KAI


- Arcydzieło, medytacja o wierze, obraz głęboko duchowy i wielki, każdy powinien go obejrzeć - tak o filmie Martina Scorsese „Milczenie” mówią ludzie Kościoła, którzy produkcję mieli już okazję zobaczyć na pokazach przedpremierowych. Film spotkał się z bardzo życzliwym odbiorem środowisk katolickich. Postrzegany jest również jako największe, życiowe dzieło amerykańskiego reżysera.

Scorsese przenosi widza do XVII-wiecznej Japonii, w której dochodzi do krwawych prześladowań chrześcijan. Dwóch portugalskich jezuitów potajemnie przedostaje się na wyspę, by odnaleźć swego zaginionego współbrata. Jak się podejrzewa, poddany torturom, został apostatą.

Na ekrany polskich kin „Milczenie” wejdzie 17 lutego. W kilku polskich miastach odbyły się już jednak pokazy przedpremierowe. „Jeśli miarą wielkości filmu jest głębia pytań, jakie pozostają po projekcji, to „Milczenie” Scorsese jest emanacją tego, co w kinie największe” - napisał w swojej recenzji o. Michał Legan, paulin. Ten filmoznawca i teolog nazwał obraz arcydziełem, i to arcydziełem chrześcijańskim z gruntu. „Jest to film traktat apologetyczno-ascetyczny, film medytacja, film homilia, film spowiedź, film modlitwa, film łkanie, film krzyk, film udręka i film ukojona cisza” - dodał zakonnik.

Co do tego, że najnowsze dzieło Scorsese to coś więcej niż film, nie ma wątpliwości ks. prof. Witold Kawecki. W jego opinii „Milczenie” to „przykład kina mistycznego, znakomity i wielowątkowy obraz, pełen metafor i przenośni, przykład sztuki najwyższych lotów”. Wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zwraca uwagę, że pokazany przez Martina Scorsese dylemat między zachowaniem wiary a ocaleniem życia innych osób jest nauką o tym, czym naprawdę jest heroizm. - Nie jest dla chrześcijanina obowiązkiem, a stanowi ścieżkę do świętości - wyjaśnia ks. Kawecki.

Reklama

- Mel Gibson miał swoją „Pasję”, a Martin Scorsese ma swoje „Milczenie” - wskazał ks. Kawecki. Dodał, że choć te filmy są do siebie nieprawdopodobnie niepodobne, to paradoksalnie schodzą się w tym samym wątku - pasji Chrystusa i pasji człowieka, zdrady i zmartwychwstania. - Dziś na świecie ginie wielu chrześcijan. Ten film jest pieczęcią stawianą nad tymi, którzy umoczyli swoje życie we krwi Baranka - podsumował ks. Witold Kawecki.

Wśród uczestników polskiej premiery „Milczenia” był kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski powiedział, ż to film „niezwykle wzruszający, przejmujący i wstrząsający”. „Ten film każdy powinien obejrzeć. To obraz, który zmusza do myślenia i głęboko duchowy, podejmujący problem misyjności Kościoła” - podkreślił kard. Nycz. Hierarcha dodał, że wiek XX także jest wiekiem męczenników i gdyby dziś nakręcić film o współczesnych misjonarzach, to odpowiedzi na pytanie o wierność wierze także byłyby różne. „Na ten film powinni iść ludzie myślący” - zauważył metropolita warszawski.

Wśród pierwszych widzów „Milczenia” był także filmoznawca z Uniwersytetu Opolskiego ks. Marek Lis. Jak stwierdził „to wielki film”, który warto zobaczyć, choć - dodał - to obraz dla odbiorcy bardzo wymagający. - „Misja” jest o czymś innym niż „Milczenie”, Scorsese opowiada nie tylko o jezuitach. Potwierdza się to, co przed laty pisał o Scorsese Sławomir Bobowski („Między świętością a potępieniem”): religia go przejmuje” - podkreślił ks. Lis.

„Milczenie o Bogu” - tak swoją recenzję zatytułował natomiast ks. Andrzej Luter. Przypominając, że film ten stanowi dzieło życia Martina Scorsese (prace nad nim trwały niemal 30 lat), duchowny nazywa obraz „wielkim i wspaniałym”. „Stawia przed nami wiele pytań teologicznych, filozoficznych i moralnych” - podkreślił ks. Luter. Zwrócił również uwagę, że reżyser nie stworzył hagiografii misjonarzy, ale raczej zmaga się z wieloma wątpliwościami. „Ostatecznie jest w tym filmie ogromna siła wiary” - stwierdził autor recenzji.

Na świadectwo japońskich chrześcijan, które głęboko porusza, wskazał w swoim tekście Konrad Sawicki. Redaktor polskiej edycji Aletei napisał, że „sposób, w jaki Scorsese pokazał czystość i autentyczność wiary japońskich bohaterów, jest ogromnym atutem tego filmu. Udało mu się uchwycić coś, co dla wielu w ogóle jest nieuchwytne, a innym wychodzi sztucznie lub kiczowato”.

Bez wątpienia „Milczenie” należy do tej grupy filmów, które wejdą do kanonu arcydzieł światowego kina. By znów posłużyć się recenzją o. Legana: „Jeśli myśleliśmy, że epoka wielkich chrześcijańskich tematów minęła, „Milczenie” Scorsese udowadnia nam, że jest dokładnie odwrotnie: ona dopiero nadchodzi”. „Milczenie” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich wiernych.

Więcej na stronie: https:// ekai.pl/milczenie/

Tagi:
film

"Korona Królów" w cysterskim opactwie w Wąchocku

2018-03-14 19:32

rm / Wąchock (KAI)

W XII-wiecznym klasztorze cystersów w Wąchocku realizowane będą zdjęcia do serialu historycznego "Korona Królów". Filmowcy rozpoczną prace już w najbliższy piątek. W Wąchocku kręcone były sceny na potrzeby takich filmów jak "Potop" czy "Krzyżacy".

dziedzictwo/ekai.pl
Opactwo w Wąchocku

Cystersi z Wąchocka informują, że piękno architektury romańsko-gotyckich wnętrz opactwa wywarło wielkie wrażenie na filmowcach, którzy przybyli początkiem lutego do klasztoru i podjęli decyzje, że powstaną tu sceny do kilku odcinków "Korony królów". - Bardzo się cieszę, że kolejny raz wnętrza naszego opactwa będą planem filmowym - powiedział opat klasztoru, o. Augustyn Eugeniusz. Zdjęcia będą realizowane przez 4 dni.

Sceny, które powstaną w opactwie, będą związane z pobytem królowej Jadwigi w klasztorze klarysek w Starym Sączu. Do filmu zostaną wykorzystane pomieszczenia z XII i XIII wieku: kapitularz, refektarz, fraternia oraz część krużganek.

Emisja odcinków z wykorzystaniem scen nagranych w opactwie przewidziana jest na przełom kwietnia i maja.

Wąchocki klasztor jest znaczącym obiektem europejskiego dziedzictwa kulturowego, największym zespołem romańskim w Polsce. Został zbudowany na przełomie XII i XIII w. Jest jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych przykładów architektury romańskiej w Polsce.

W Wąchocku zachowało się bardzo wiele elementów dawnego klasztoru - w skrzydle wschodnim armarium (skarbiec, gdzie przechowywano m.in. księgozbiór), kapitularz, fraternia (sala wspólnej pracy), na piętrze dormitorium, a w skrzydle refektarz z bogatą kamieniarką romańską.

Od roku cysterski klasztor w Wąchocku znajduje się na prestiżowej liście zabytków "Pomnik Historii".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

O krok od skandalu na Monte Cassino

2018-03-18 15:55

PAP/wpolityce.pl

avinashkunnath / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

W Cassino we Włoszech w odpowiedzi na apel burmistrza i w związku z polemiką nie odbędzie się zapowiedziana na niedzielę ceremonia odsłonięcia tablicy pamiątkowej w miejscu dowództwa niemieckich spadochroniarzy uczestniczących w bitwie o Monte Cassino.

Wcześniej inicjatywę tę potępiły władze regionu Lacjum oraz włoskie stowarzyszenie partyzantów.

Decydujący głos miał w tej sprawie burmistrz miasta Cassino Carlo Maria D’Alessandro apelując na kilka godzin przed ceremonią o jej zawieszenie.

Każda inicjatywa, która może urazić pamięć oraz wrażliwość naszego miasta musi zostać zawieszona - oświadczył cytowany przez włoskie media. Informowały one od soboty o polemice, jaką wywołał pomysł, interpretowany jako chęć uczczenia hitlerowskich żołnierzy spod Monte Cassino.

Inicjatorzy tego przedsięwzięcia - stowarzyszenie miejscowej branży hotelarskiej wraz z niemiecką organizacją spadochroniarzy tłumaczyli wcześniej, że ma to być „ostrzeżenie” i wyraz „pamięci o ofiarach absurdu i przemocy wojny” wszystkich cywilów i wojskowych poległych w bitwie o wzgórze.

Według organizatorów ceremonii inicjatywa jest „wyrazem pragnienia i potrzeby pojednania z ludnością, przede wszystkim, by dzielić cierpienie z powodu ofiar zarówno po stronie alianckiej, jak i niemieckiej i by uniknąć powtórzenia się nikczemnych masakr”.

Pomysłodawcy zapewnili, że inicjatywa ta nie ma „wymowy politycznej”, a decyzję o niej podjęto po „głębokiej refleksji, której towarzyszyło zdecydowane potępienie nazizmu i faszyzmu”.

Oburzenie i zaniepokojenie wyraził natychmiast przewodniczący władz stołecznego regionu Lacjum Nicola Zingaretti. To niepokojący gest, rana zadana pamięci o wojnie o wyzwolenie - ocenił w sobotę. - Nie mogę nie potępić tej inicjatywy - stwierdził polityk włoskiej centrolewicy.

To zniewaga dla pamięci o wojnie - oświadczył rzymski oddział Stowarzyszenia Partyzantów i ich rodzin. Jesteśmy gotowi złożyć zawiadomienie w tej sprawie - zadeklarowała organizacja kombatancka.

W niedzielę, na kilka godzin przed popołudniową ceremonią poinformowano o tym, że się ona nie odbędzie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Brazylia: aresztowano biskupa i 5 księży oskarżonych o defraudację

2018-03-19 20:43

pb (KAI/Il sismografo/EFE/uol.com.br) / Formosa

Ordynariusz brazylijskiej diecezji Formosa bp José Ronaldo Ribeiro, jego wikariusz generalny i czterej inni księża zostali aresztowani. Wszyscy zostali oskarżeni o defraudację i członkostwo w grupie przestępczej.

cocoparisienne/pixabay

Mieli oni dopuścić się sprzeniewierzenia 2 mln reali w celach pozareligijnych. Pieniądze pochodziły z ofiar wiernych.

W sumie aresztowano w tej sprawie 13 osób w miejscowościach: Formosa, Posse i Planaltina w stanie Goiás. Wszyscy zatrzymani byli pracownikami diecezji.

Część ukradzionych pieniędzy - według śledczych - została wykorzystana do zakupu rancza ze stadami bydła oraz loterii w Posse.

Dochodzenie wszczęto w 2015 r. po tym, jak 30 katolików świeckich zgłosiło nieprawidłowości w zarządzaniu dobrami diecezji przez kierownictwo kurii biskupiej w Formosie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem