Reklama

USA: zmarł kard. W. Keeler - arcybiskup-senior Baltimore

2017-03-23 17:48

kg (KAI/wbaltv.com) / Baltimore / KAI

Episkopat.pl

W wieku 86 lat zmarł 23 marca w Domu Starców św. Marcina w Catonsville kard. William Keeler, który w latach 1989-2007 był metropolitą Baltimore, 14. arcybiskupem w dziejach tej najstarszej jednostki kościelnej Stanów Zjednoczonych. Był również bardzo zaangażowany w dziedzinie ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego, zwłaszcza z judaizmem. Po jego śmierci Kolegium Kardynalskie liczy 223 członków, w tym 117 mających jeszcze prawa wyborcze i 106 nie-elektorów.

Przyszły kardynał urodził się 4 marca 1931 w San Antonio w stanie Teksas, ale niebawem cała rodzina przeniosła się do miasta Lebanon w stanie Pensylwania i tam upłynęło jego dzieciństwo i młodość, tam też chodził do szkół katolickich. Święcenia kapłańskie przyjął 17 lipca 1955 w Rzymie, gdy studiował tam prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Wkrótce potem wrócił do Stanów Zjednoczonych i do 1958 pracował duszpastersko w diecezji Harrisburg (stan Pensylwania), po czym znów wyjechał do Rzymu, gdzie w 1961 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Po powrocie do kraju był m.in. sekretarzem trybunału diecezjalnego i obrońcą węzła małżeńskiego. W latach 1962-65 jako sekretarz biskupa Harrisburga – George’a Leecha był ekspertem na Soborze Watykańskim II i współpracował z biuletynem soborowym, wydawanym przez episkopat amerykański.

24 lipca 1979 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji harrisburskiej (sakrę nowy biskup przyjął 21 września tegoż roku). 3 września 1983, po śmierci ówczesnego biskupa Josepha T. Daleya, został administratorem apostolskim tej diecezji, a 10 listopada tegoż roku papież mianował go nowym jej rządcą. 11 kwietnia 1989 Ojciec Święty przeniósł go na stolicę arcybiskupią Baltimore – pierwszej rodzimej diecezji katolickiej w USA, stąd uważanej za stolicę prymasowską (choć oficjalnie bez tego tytułu) jako 14. jej pasterza. Wtedy też został wiceprzewodniczącym episkopatu Stanów Zjednoczonych, a w 3 lata później stanął na jego czele (pełnił ten urząd przez do r. 1995).

Na konsystorzu 26 listopada 1994 w Watykanie Jan Paweł II włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. Jako biskup, arcybiskup i kardynał hierarcha brał udział w wielu ważnych wydarzeniach Kościoła amerykańskiego i powszechnego, zwłaszcza w obradach Synodu Biskupów; w styczniu 1997 papież powołał go do grona członków Sekretariatu Generalnego Synodu. W rok później był specjalnym wysłannikiem Ojca Świętego na Krajowy Kongres o Duchu Świętym w stolicy Filipin – Manili. W kwietniu 2005 wziął udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI. W 2011 skończył 80 lat i stracił prawa elektorskie. Wcześniej, 12 lipca 2007 papież przyjął jego ustąpienie z urzędu arcybiskupa Baltimore.

Reklama

Bardzo leżały mu na sercu kontakty międzywyznaniowe i międzyreligijne. Był m.in. mocno zaangażowany w dialog z judaizmem a w 1986 został członkiem Międzynarodowej Komisji ds. Dialogu Teologicznego Katolicko-Prawosławnego. Jako przewodniczący Komitetu episkopatu ds. Ekumenizmu i Stosunków Międzyreligijnych współorganizował spotkania Jana Pawła II z Żydami i protestantami w czasie papieskiej wizyty w USA we wrześniu 1987. Gdy pod koniec XX wieku dialog z prawosławiem załamał się na kilka lat, głównie na tle problemu unickiego, kardynał osobiście doprowadził do spotkania Komisji na swoim terenie – w Emmitsburgu w lipcu 2000. Nie przyniosło ono wprawdzie pożądanych skutków, ale to głównie z powodu wewnętrznych niesnasek wśród prawosławnych.

Wiele uwagi poświęcał też ochronie życia, m.in. w latach 1998-2001 i 2003-06 przewodniczył Komitetowi Episkopatu ds. Działań w Obronie Życia. Za jeden z priorytetów duszpasterskich w swej archidiecezji uważał umocnienie katolickiego systemu szkolnego. W 1996 pomógł rozpocząć program, mający wspierać rodziny w potrzebie i zagrożone w ich działaniach wychowawczo-oświatowych. Do dzisiaj z tego programu skorzystało ponad 16,5 tys. młodych ludzi.

W październiku 2006 kardynał został poważnie ranny w wypadku samochodowym w Terni (Włochy), w którym zginął jego przyjaciel ks. Bernard Quinn z diecezji harrisburskiej. Po tym wypadku stwierdzono u purpurata wiele złamań i uszkodzeń ciała, które dawały o sobie znać już do końca jego życia.

Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 223 członków, w tym 106 kardynałów-nieelektorów (70 mianowanych przez Jana Pawła II, 25 – przez Benedykta XVI i 11 – przez Franciszka) i 117 z prawami wyborczymi (20 powołanych do Kolegium przez papieża-Polaka, 53 – przez jego następcę i 44 – przez Franciszka).

Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Kolumbijczyk José Pimiento Rodríguez (18 II 1919), Libańczyk Nasrallah Pierre Sfeir (15 V 1920) i Francuz Roger Etchegaray (25 IX 1922), najmłodszymi zaś Środkowoafrykańczyk Dieudonné Nzapalainga (ur. 14 III 1967), Tongańczyk Soane Patita Paini Mafi (ur. 19 XII 1961) i Urugwajczyk Daniel Fernando Sturla Berhouet SDB (4 VII 1959). Najdłuższy staż w Kolegium ma obecnie kard. R. Etchegaray, mianowany kardynałem 30 czerwca 1979. Ponadto należy pamiętać, że Benedykta XVI mianował kardynałem Paweł VI dnia 27 VI 1977 a Franciszka – św. Jan Paweł II w dniu 21 II 2001.

Tagi:
kardynał

Wenezuela: arcybiskup Caracas przechodzi na emeryturę

2018-07-09 14:17

tom (KAI) / Caracas

Arcybiskup Caracas przechodzi na emeryturę. Papież Franciszek przyjął rezygnację kard. Jorge Liberato Urosa Savino, którą zgodnie z prawem kanonicznym złożył po ukończeniu 75 lat. Na jego miejsce administratorem apostolskim stołecznej archidiecezji Ojciec Święty mianował arcybiskupa Méridy, kard. Baltazara Enrique Porras Cardozo.

149342/pixabay.com

Wenezuela od lat znajduje się w poważnym kryzysie politycznym, gospodarczym i społecznym. Watykan stale, ale jak na razie na próżno, zachęca do narodowego dialogu wszystkich najważniejszych sił społeczeństwa. Głos Kościoła ma duże znaczenie w Wenezueli.

Rezygnacja kard. Urosy została ogłoszona podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Wenezueli. Biskupi kraju będą wkrótce rozmawiać z papieżem o sytuacji w ich kraju podczas wizyty ad limina Apostolorum w Rzymie.

Przewodniczący wenezuelskiego episkopatu, abp José Luis Azuaje Ayala w swoim przemówieniu otwierającym zebranie mówił i bardzo trudnym momencie w dziejach Wenezueli. "Często słyszymy: `żyjemy bez nadziei w niesprawiedliwej sytuacji, która nas dusi`, `totalitarny model polityczny` doprowadził do ubóstwa; tymczasem opozycja jest "rozbita" - powiedział abp Azuaje i wezwał do "odbudowy społeczeństwa obywatelskiego".

Kard. Urosa był arcybiskupem Caracas od 2005 roku i od tego czasu wielokrotnie mediował w sporach między opozycją a reżimem prezydenta Hugo Chaveza i jego następcy Nicolasa Maduro. Niedawne wybory 20 maja br., z których wykluczono prawie wszystkich wybitnych polityków opozycji, a w których uczestniczyło tylko 46 proc. uprawnionych do głosowania, kard. Urosa wielokrotnie krytykował jako niesprawiedliwą.

Kard. Urosa Savino urodził się 28 sierpnia 1942 r. w Caracas. Został ordynariuszem, liczącej 3,4 mln wiernych, archidiecezji Caracas, we wrześniu 2005 r. Do tego czasu był od 1990 r. arcybiskupem Valencji. Uczył się w Kanadzie, a studiował m.in. na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W 1967 r. przyjął święcenia kapłańskie, a w 1982 r. został biskupem pomocniczym archidiecezji Caracas. Został mianowany kardynałem przez Benedykta XVI w marcu 2006 r.

Kard. Baltazar Enrique Porras Cardozo urodził się 10 października 1944 w Caracas. Ma za sobą studia filozoficzne i teologiczne w stolicy i na Papieskim Uniwersytecie w Salamance. Święcenia kapłańskie przyjął 30 lipca 1967, po czym pracował duszpastersko i jako wykładowca w swej archidiecezji. 30 lipca 1983 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Méridy (sakrę nominat przyjął 17 września tegoż roku). 30 października 1991 papież powołał go na arcybiskupa metropolitę tego miasta. W latach 1998-99 abp Porras był także jednocześnie administratorem apostolskim diecezji San Cristóbal. Pełnił różne urzędy w episkopacie swego kraju, w latach 1999-2006 stał na jej czele a obecnie jest wiceprzewodniczącym. W latach 2007-11 był pierwszym wiceprzewodniczącym CELAM., è tuttora Membro del Consiglio Speciale per l’America del Sinodo dei Vescovi (dal 1997).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Hymn o miłości


Niedziela Ogólnopolska 51/2006, str. 18-19

© Igor Mojzes/Fotolia.com

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący.
Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadł wszelką wiedzę, i miał tak wielką wiarę, iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał,
byłbym niczym.
I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją,
a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał,
nic mi nie pomoże.
Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą;
nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego;
nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą.
Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma.
Miłość nigdy nie ustaje,
[nie jest] jak proroctwa,
które się skończą, choć zniknie dar języków i choć wiedzy [już] nie stanie.
Po części bowiem tylko poznajemy i po części prorokujemy.
Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe, zniknie to, co jest tylko częściowe.
Gdy byłem dzieckiem, mówiłem jak dziecko, czułem jak dziecko, myślałem jak dziecko. Kiedy zaś stałem się mężem, wyzbyłem się tego, co dziecinne.
Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś [ujrzymy] twarzą w twarz.
Teraz poznaję po części, wtedy zaś będę poznawał tak, jak sam zostałem poznany.
Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: największa z nich [jednak] jest miłość.

Z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian (1 Kor 13, 1-13)

Przeczytaj także: Hymn o miłości
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Baldisseri: synod młodych nie zapomni o rodzinie

2018-07-17 20:44

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Temat rodziny nieodłącznie związany jest z młodzieżą, stąd na pewno wybrzmi na październikowym Synodzie Biskupów. Wskazuje na to kard. Lorenzo Baldisseri przypominając, że Franciszek apeluje do młodych, by troszczyli się o przyszłość rodziny.

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Baldisseri, który jest sekretarzem generalnym Synodu Biskupów wskazuje, że Ojciec Święty wielokrotnie mówił o odpowiedzialności młodego pokolenia za przyszłe rodziny. Ostatnio karaibską młodzież zachęcił do tego, by inspiracji do przemiany rodziny szukała w jego adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”. Franciszek wskazał młodym jej czwarty rozdział, który mówi, jak żyć miłością w rodzinie. „Papież swym przykładem pokazuje, że młodym ludziom trzeba towarzyszyć, tak by czerpiąc ze swych korzeni potrafili zbudować przyszłość” – mówi kard. Baldisseri.

„Młodym trzeba towarzyszyć, ponieważ mocno pociąga ich perspektywa przyszłości i zafascynowani nią, często niestety palą wszelkie mosty łączące ich z przeszłością. Oczywiście wpisuje się w to rozwój człowieka, nastolatek szuka własnej autonomii, wychodzi poza rodzinę – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Baldisseri. – Chciałbym jednak podkreślić ciekawą rzecz, która wyszła w czasie przedsynodalnych spotkań i sondaży, a mianowicie to, że elementem, jaki młodzi stawiają na pierwszym miejscu, mówiąc o swych nadziejach na przyszłość, zawsze jest rodzina. Oznacza to, że młodzi nie chcą sami żeglować przez życie, tylko szukają konkretnej busoli, potrzebują wsparcia rodziny. Oczywiście obok rodziny trzeba wysiłku szkoły, Kościoła, różnych grup i stowarzyszeń. Trzeba ich ukierunkować, i to jest obok towarzyszenia kolejne ważne słowo, o którym przypomina nam Papież Franciszek. A wszystko po to, by młodzi mogli dobrze rozeznać i podjąć właściwe decyzje, co do swojej przyszłości”.

W perspektywie październikowego spotkania kard. Baldisseri wskazuje też na znaczenie papieskiej nominacji dotyczącej czterech kardynałów, którzy pokierują obradami synodu. „Franciszek swym zwyczajem zaczerpnął z krańca świata. Wybrał hierarchów z Syrii, Madagaskaru, Birmy i Papui-Nowej Gwinei. W ten sposób Kościół z peryferii staje się centrum” – wskazuje sekretarz generalny Synodu Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem