Reklama

Historyczne wydarzenie w Łowiczu

Niedziela łowicka 27/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 20-21 czerwca w Łowiczu miało miejsce historyczne wydarzenie. W gmachu Wyższego Seminarium Duchownego obradowała 313. Konferencja Plenarna Episkopatu Polski (KEP). Na zaproszenie Biskupa Łowickiego do Łowicza przyjechało 101 kardynałów, arcybiskupów i biskupów polskich. Zapraszając cały Episkopat bp Alojzy Orszulik chciał tym samym uświetnić 900-lecie pierwszej świątyni łowickiej wzniesionej na miejscu obecnej bazyliki katedralnej. Taki też cel przyświecał KEP.

Obrady rozpoczęły się we środę 20 czerwca o godz. 11.00 wspólną modlitwą brewiarzową, którą poprowadził bp S. Cichy. Tego dnia gościem KEP był Katolicki Patriarcha Ormian z Libanu Neres Bedros XIX przybyły do Polski na zaproszenie Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, metropolity krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego i metropolity gdańskiego abp. Tadeusza Gocłowskiego. Patriarcha jest zwierzchnikiem Ormian - katolików na Bliskim Wschodzie, w Europie Zachodniej i w obu Amerykach. (W Polsce z chwilą likwidacji arcybiskupstwa ormiańskokatolickiego we Lwowie - zwierzchnikiem Ormian-katolików jest Prymas Polski. W naszym kraju są trzy ośrodki duszpasterskie: Gdańsk, Gliwice i Kraków). Jak poinformował Sekretarz Episkopatu o. Adam Schulz, Dostojny Gość przedstawił polskim biskupom Kościół ormiański, jego kondycję, jak się rozwija w poszczególnych częściach świata. Szczególną okazją wizyty Patriarchy w Polsce jest przypadająca w tym roku 1700. rocznica chrztu Armenii (301 r.). Wizyta miała więc za cel zapoznanie biskupów polskich z katolickim Kościołem ormiańskim, zwłaszcza w perspektywie wrześniowej pielgrzymki Jana Pawła II do Armenii. Patriarcha ormiański w czasie swego pobytu w Polsce odwiedził Gdańsk, Łowicz, z którego następnie udał się Krakowa, a stamtąd do Kijowa i Lwowa, gdzie wziął udział w papieskiej pielgrzymce na Ukrainie.

Historyczne decyzje

W czasie obrad biskupi polscy podjęli historyczną decyzję o wprowadzeniu w Kościele polskim instytucji diakonatu stałego. Jak poinformował w czasie konferencji prasowej bp Andrzej Suski (Toruń) odpowiedzialny za przygotowanie tego projektu, Konferencja Episkopatu podjęła tę decyzję po kilku latach przygotowań i rozważań, na podstawie dokumentów Kościoła w tej sprawie, jakimi są soborowa konstytucja dogmatyczna o Kościele Lumen gentium (KK 29) oraz dekret o Kościołach wschodnich katolickich Orientalium Ecclesiarum (DKW 17).

Biskupi polscy podjęli drugą ważną decyzję: o reformie katechezy w Polsce. Zatwierdzili oni dwa dokumenty: Dyrektorium katechetyczne dla Kościoła w Polsce oraz Podstawę programową katechezy Kościoła w Polsce. Prace nad reformą katechezy trwały już od półtora roku, w związku z reformą szkolną oraz nowymi dokumentami Kościoła, jak chociażby Katechizm Kościoła Katolickiego, które musiały być uwzględnione w katechezie. Co ta decyzja oznacza dla katechetów i katechizowanych? W oparciu o powyższe dwa dokumenty, jak poinformował bp Kazimierz Nycz, opracowane zostaną programy szczegółowe i podręczniki. I tak według założeń Episkopatu od 1 września 2002 r. dzieci w klasach I i IV szkoły podstawowej oraz w I klasie gimnazjum i I klasie liceum profilowanego będą miały nowe podręczniki, nowe pomoce katechetyczne, co zapoczątkuje ewolucyjne wdrażanie nowego programu katechetycznego.

Biskupi zgromadzeni w Łowiczu po długiej dyskusji podjęli decyzję o nowym brzmieniu pięciu przykazań kościelnych oraz o zmianie terminów obchodzenia niektórych świąt kościelnych (chodzi o święta zniesione).

Po zawarciu i ratyfikacji konkordatu zaistniała taka sytuacja, kiedy to lista dziesięciu świąt nakazanych poza niedzielą, która zgodnie z zapisem w Kodeksie Prawa Kanonicznego jest przewidziana dla całego Kościoła jako dzień świąteczny, nie zgadzała się z listą, jaką uzgodnił rząd RP ze Stolicą Apostolską w owym dokumencie. Pozostało 5 świąt, które są w Kodeksie Prawa Kanonicznego w Kościele powszechnym nakazane i związane z moralnym obowiązkiem uczestnictwa we Mszy św., a równocześnie w Polsce są normalnymi dniami pracy. Chodzi tutaj o takie uroczystości jak: Objawienie Pańskie (Trzech Króli), Wniebowstąpienie Pańskie, Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny, św. Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po długiej dyskusji trwającej już przez kilka konferencji biskupi doszli do sformułowania, które zostanie posłane do zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła, że Uroczystość Objawienia Pańskiego pozostanie w dniu 6 stycznia jako święto nakazane. Natomiast KEP zwróci się przez Komisję Konkordatową do parlamentu o przywrócenie tej uroczystości, bardzo mocno związanej wymiarem ekumenicznym, bowiem wtedy prawosławni obchodzą Boże Narodzenie, jako dzień świąteczny ( wolny od pracy) w Polsce. Z kolei biskupi gremialnie postanowili Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (która zawsze przypadała we czwartek) przenieść na najbliższą 7. Niedzielę Wielkanocną. Chodzi o to, by więcej wiernych mogło uczestniczyć w przeżywaniu tej tajemnicy. Gdy chodzi o uroczystości: św. Józefa (19 III), Apostołów Piotra i Pawła (29 VI) oraz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ( 8 XII), pozostaną one w dotychczasowym terminie, ale KEP zwróci się do Stolicy Apostolskiej z prośbą, aby w te święta zwolnić wiernych w Polsce z moralnego obowiązku uczestniczenia we Mszy św. z jednoczesną ich zachętą do uczestnictwa w Eucharystii.

Inną ważną decyzją, bezpośrednio dotyczącą Łowicza i naszej diecezji, jaką podjęli biskupi obradujący w tym prymasowskim grodzie, była aprobata dla koronacji koronami papieskimi obrazu Matki Bożej Łowickiej znajdującego się w bazylice katedralnej. Biskup Łowicki będzie mógł podjąć dalsze starania w tym kierunku w Stolicy Apostolskiej.

Centralne uroczystości

Głównym, centralnym punktem Konferencji Episkopatu Polski w Łowiczu była uroczysta Celebra Eucharystyczna wszystkich biskupów w łowickiej bazylice katedralnej. Pierwszego dnia obrad, tj. 20 czerwca punktualnie o godz. 18.00 z gmachu Kurii Diecezjalnej w kierunku bazyliki katedralnej wyruszyła uroczysta procesja 100 biskupów. Uroczystej Mszy św. przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp, zaś okolicznościową homilię wygłosił arcybiskup metropolita gnieźnieński Henryk Muszyński ( fragmenty homilii na str. IV). Ta uroczysta celebra miała być liturgią dziękczynną upamiętniającą 900-lecie wzniesienia pierwszej świątyni na miejscu obecnej bazyliki. Na wstępie wszystkich dostojnych gości powitał gospodarz miejsca bp Alojzy Orszulik, który między innymi powiedział: "Witam Was w tej dostojnej świątyni, która od 1992 r. jest katedrą diecezji łowickiej. Niemal od początku swego istnienia, to jest od około 1100 r. przez fakt rezydencji arcybiskupów gnieźnieńskich, prymasów Polski, w Łowiczu świątynia ta spełniała dla nich de facto funkcję katedry. (...) Była i jest świadkiem wielkości Rzeczypospolitej, ale też świadkiem jej klęsk i nieszczęść. W niej przy osobie prymasa interrexa gromadzili się dostojnicy świeccy i duchowni Rzeczypospolitej Obojga Narodów, tu przybywali nuncjusze apostolscy i posłowie Rzeczypospolitej. W jej podziemiach spoczywa 12 prymasów spośród których 11 było interrexami. ( ...) 14 czerwca 1999 r. w progach tej katedry stanął pielgrzym długo oczekiwany, Piotr naszych czasów, Jan Paweł II i nadał jej tytuł bazyliki. Dzisiaj w jej progach witam z najgłębszą czcią Was, członków Konferencji Episkopatu Polski".

Pierwszego dnia obrad, wieczorem, po uroczystej liturgii i wieczerzy księży biskupów czekała jeszcze atrakcja: na placu, na terenie przyseminaryjnym mogli obejrzeć występy łowickich młodzieżowych zespołów ludowych "Koderki" i "Blichowiacy", które przybliżyły Dostojnym Gościom folklor łowicki.

Z prywatnych rozmów z księżmi biskupami można było usłyszeć wiele ciepłych słów pod adresem łowickiej gościnności. Pasterze Kościoła w Polsce z zainteresowaniem odwiedzali instytucje diecezjalne znajdujące się obok Seminarium, jak chociażby siedzibę Radia PLUS, Instytut Teologiczny i Bibliotekę Seminaryjną. Niektórzy z nich byli gośćmi audycji radiowych, udzielali wywiadów. Wszyscy z uznaniem wypowiadali się o formie organizacji KEP w Łowiczu.

Końcowym aktem łowickich obrad był uroczysty obiad 21 czerwca w refektarzu seminaryjnym z racji przypadających w tym dniu imienin Pasterza naszej diecezji bp. Alojzego Orszulika.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Ja jestem z Wami" - w diecezji gliwickiej trwa Kongres Eucharystyczny

2024-04-22 15:25

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

kongres eucharystyczny

Abp Adrian Galbas

Kard. Grzegorz Ryś

kardynał Ryś

Diecezja Gliwicka

Odnowie i pogłębieniu wiary oraz zrozumieniu centralnej roli Eucharystii w życiu człowieka wierzącego służy zwołany w diecezji gliwickiej przez bp. Sławomira Odera Kongres Eucharystyczny. Wydarzenie pod hasłem "Ja jestem z Wami" zainicjowane w Niedzielę Palmową potrwa do uroczystości Bożego Ciała 30 maja. Gośćmi poszczególnych spotkań skierowanych do wszystkich wiernych są m.in. abp Rino Fisichella, kard. Gerhard Müller, abp Adrian Galbas i kard. Grzegorz Ryś.

Zorganizowanie Kongresu Eucharystycznego zapowiedział w ub. roku podczas Mszy świętej Krzyżma biskup gliwicki Sławomir Oder a przygotowania do niego trwały od kilku miesięcy. Hierarcha podkreślił wtedy przekonanie, że wydarzenie to pomoże miejcowemu duchowieństwu i świeckim "umocnić naszą wiarę, odnowi radość spotkania z Chrystusem oraz będzie okazją do doświadczenia Jego bliskości, obecności - obecności Chrystusa, źródła prawdziwej radości człowieka, fundamentu nadziei, która nie może zawieść”.

CZYTAJ DALEJ

Reprezentanci diecezji bydgoskiej docenieni podczas festiwalu „Surrexit Vere”

2024-04-22 11:37

[ TEMATY ]

muzyka

konkurs

nagroda

chór

Organizatorzy/diecezja.bydgoszcz.pl

Hubert Basiński, organista parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy, Chór Semper Fidei z Nakła nad Notecią (dyrygent: Mirosława Maison), Chór Auxilium Christianorum z Niemcza (dyrygent: Natasza Nowosadko) zostali docenieni podczas III Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Chóralnej „Surrexit Vere”, jaki odbywał się we Włocławku.

Festiwal ma na celu propagowanie organowej i chóralnej muzyki sakralnej, a w szczególności muzyki liturgicznego okresu wielkanocnego, improwizacji organowej, gry liturgicznej oraz podnoszenie poziomu artystycznego muzyków i zespołów chóralnych.

CZYTAJ DALEJ

Dekanalne Spotkanie Presynodalne

2024-04-23 00:02

Wiktor Cyran

W parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu odbyło się dekanalne spotkanie zespołów presynodalnych z dekanatów Wrocław – Kozanów oraz Wrocław – Osobowice. Księża wraz z wiernymi uczestniczyli w konferencji, trwali na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem oraz spotkali się na wspólnej agapie.

Ksiądz Tomasz Kowalski podkreśla, że czas wielu katechez już za nami. Dzisiaj odbyła się przedostatnia katecheza dotycząca listu do kościoła w Filadelfii. Jest to piękny list, również jak wcześniejsze zachęca nas do czujności, z ścisłym nadawcą listu, a więc z Panem Jezusem. I dzisiaj takie zdanie, które jak myślę jest takim centrum tego listu to zdanie, które zachęca do bycia wytrwałym, do tego aby trwać przy słowie, do tego aby zachować imię Pana Jezusa, nadawcy listu i w ten sposób stać się filarem, fundamentem w świątyni Pana Jezusa. Myślę, że to jest jedno z ważniejszych przesłań tego listu – opowiada ks. Tomasz, dodając: - Teraz czeka nas moment otwarcia synodu. Już za niecały miesiąc bo 19 maja ksiądz abp Józef Kupny podczas uroczystej Eucharystii we wrocławskiej katedrze otworzy oficjalnie synod dzięki czemu grupy presynodalne staną się grupami synodalnymi i wejdziemy już w taką intensywną ale bardzo piękną fazę synodu – ogłasza członek sekretariatu synodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję