Reklama

Warszawa: XXIII Targi Wydawców Katolickich otwarte

2017-03-30 13:54

lk / Warszawa / KAI

Artur Stelmasiak

Odbywające się już po raz dwudziesty trzeci Targi Wydawców Katolickich to inicjatywa promocyjna w najlepszym tego słowa znaczeniu, zmierzająca do ubogacenia kultury i budowania dobra w naszym kraju - powiedział kard. Zenon Grocholewski, który na Zamku Królewskim wspólnie z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem dokonał uroczystego otwarcia katolickiej imprezy wydawniczej. W sąsiednich Arkadach Kubickiego od czwartku do niedzieli swoją ofertę zaprezentuje ponad 160 wydawców.

Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej został w trakcie inauguracji Targów uhonorowany Diamentowym Feniksem - specjalną nagrodą Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, organizatora wydarzenia.

Chwilę wcześniej kard. Grocholewski podkreślił, że targi książki katolickiej to „inicjatywa promocyjna w najlepszym tego słowa znaczeniu, zmierzająca do ubogacenia kultury i budowania dobra w naszym kraju”.

Jako emerytowany prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej podkreślił, że książka jest bardzo ważnym narzędziem kształcenia i budowania osobowości człowieka. Stwierdził jednak, że aby ocenić wartość wydawnictw katolickich, trzeba wziąć pod uwagę współczesną rzeczywistość.

Reklama

Zaznaczył, że osiągnięcia nauki i techniki są bowiem wykorzystywanie nie tylko dla osiągnięcia dobra, ale także dla realizacji zła. - Zdobycze wiedzy i techniki zostały obficie wykorzystane do zła, do niszczenia, do tego, że wojny stały się bardziej okrutne, niesprawiedliwości bardziej wyrafinowane, a wyzysk człowieka bardziej perfidny – tłumaczył purpurat.

To spostrzeżenie dotyczy także umiejętności pisarskich. Można je wykorzystać nie tylko do szerzenia dobra, ale też do obrażania Boga, do tworzenia kultury, ale i fałszowania prawdy. Wtedy to słowo pisane nie jest promotorem postępu, nie polepsza relacji między ludźmi.

Zwrócił zatem uwagę na konieczność umiejętnego doboru lektury, aby prowadziła ona do dobra i piękna. Taki właśnie cel przyświeca wydawnictwom autentycznie katolickim – zwrócił uwagę kard. Grocholewski.

List z okazji inauguracji Targów wystosował prezydent RP Andrzej Duda. Przypomniał w nim, że od czasów przyjęcia przez Polskę chrześcijaństwa dziedzictwo jego myśli wywiera wpływ także na naszą literaturę. Z chrześcijaństwem związane są same początki polskiego piśmiennictwa, a idea chrystianizmu inspirowała i dalej inspiruje wielu pisarzy. Polacy zaś chętnie sięgają po książki publikowane przez oficyny katolickie, z których wiele cieszy się renomą.

Życzył, by oferta prezentowana na tegorocznych Targach przyczyniła się do utrwalenia dobrej marki poszczególnych firm i prestiżu całego segmentu książki katolickiej.

Kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że książka jest ważnym narzędziem ewangelizowania współczesnego człowieka. Jednak nie rezygnując z książki tradycyjnej, w prezentowanych na Targach wydawnictwach znaleźć można nowe formy przekazu ewangelicznego. Kardynał zaznaczył też, że istotnym elementem tegorocznej imprezy będą z pewnością pozycje książkowe zgłębiające wiedzę mariologiczną z okazji Roku Maryjnego.

W imieniu nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, ks. prałat Mychajło Tchorowski, radca Nuncjatury Apostolskiej zaznaczył, że w nawiązaniu do roku duszpasterskiego w Kościele rola autorów i wydawców katolickich jest monumentalna w zakresie wyboru publikowanych tematów, czy poszukiwania coraz to nowszych form przekazu, tak aby czytelnicy byli tymi treściami rzeczywiście zbudowani.

W imieniu przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu. Powiedział, że książka religijna to rodzaj książki potrzebnej nie tylko w wymiarze intelektualnym, ale też w wymiarze duchowym.

„To książka, która pomaga człowiekowi odnaleźć swoje miejsce w świecie. Obserwuje się dziś niepokojący spadek czytelnictwa, ale tego rodzaju poznawania kultury nie zastąpią nawet najnowocześniejsze środki przekazu” – stwierdził bp Miziński.

Zorganizowane już po raz dwudziesty trzeci targi książki katolickiej gromadzą w tym roku 160 wystawców prezentujących blisko 10 tys. tytułów. W programie czterodniowej imprezy znajdą się pokazy filmów, wystawy i spotkania z autorami oraz czytanie Biblii i książek dla dzieci. Zaprezentowana także zostanie wystawa „Fatima. Stuletnia tajemnica”, przygotowana z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich.

Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie rozstrzygnięcie tegorocznej edycji Nagrody "Feniks" przyznawanej najlepszym książkom o tematyce katolickiej. Uroczysta gala z tej okazji odbędzie się w sobotę 1 kwietnia o godz. 19.30 w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze.

Organizatorem Targów Wydawców Katolickich jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich przy współudziale Dyrekcji Zamku Królewskiego.

Tagi:
książka targi

Tysiące książek z wierszami dla dzieci trafi na oddziały położnicze w całym kraju

2018-07-20 17:51

MKiDN / Warszawa (KAI)

360 tys. książek z najpiękniejszymi wierszami dla dzieci trafi na oddziały położnicze w całej Polsce. „Pierwsze wiersze dla…” to zbiór utworów autorstwa najwybitniejszych polskich poetów takich jak Julian Tuwim czy Jan Brzechwa. Akcja jest częścią kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” realizowanej przez Instytut Książki, a dofinansowanej przez Ministerstwo Kultury. Kampania ma zachęcać do czytania dzieciom już od pierwszych miesięcy życia.

Pixabay.com

Do połowy 2019 r. Instytut Książki planuje rozdać na oddziałach położniczych w całym kraju 360 tys. egzemplarzy. Rozprowadzanie książek już trwa. W ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu 2017 r. do 360 szpitali trafiło 1 tys. wyprawek czytelniczych dla najmłodszych. Do pięknie zilustrowanych wierszy dołączona jest specjalna broszura przedstawiająca korzyści płynące z czytania dzieciom na różnych etapach jego życia. Taki pakiet czytelniczy rodzice otrzymują za darmo.

„Pierwsze wiersze…” będą miały jeden z największych nakładów w kraju. Średni nakład książki wydanej w Polsce to 3000 egzemplarzy. Bestsellery polskich autorów osiągają 100-150 tys. egzemplarzy, a zagranicznych 300 000.

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Czytelnictwo zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Właściwie dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię. Dziecko nie do końca rozumie znaczenie wszystkich słów, ale słyszy głos i intonację, czuje rytm wypowiadanego tekstu i płynące z niego emocje. Dzięki temu rozwija się intelektualnie i społecznie. Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych.

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Licheń: Warsztaty liturgii tradycyjnej "Ars Celebrandi"

2018-07-20 09:06

Robert Adamczyk

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym zakończyły się warsztaty liturgii tradycyjnej „Ars Celebrandi”. Wzięło w nich udział 200 osób z Polski i zagranicy: księży, ministrantów i osób świeckich. Każdy dzień warsztatów wypełniony był celebracjami Mszy św. w starej formie rytu rzymskiego, ćwiczeniami praktycznymi oraz śpiewem gregoriańskim.

Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym

Warsztaty, które w tym roku odbyły się po raz piąty, organizuje stowarzyszenie „Una Voce Polonia” - polski oddział Międzynarodowej Federacji „Una Voce”, organizacji uznawanej przez Stolicę Apostolską za oficjalną reprezentację katolików świeckich przywiązanych do tradycyjnej liturgii łacińskiej.

Zobacz zdjęcia: Msza św. pontyfikalna w bazylice w Licheniu

„Najważniejszym tegorocznym wydarzeniem była wizyta abp. Guido Pozzo, sekretarza Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, odpowiedzialnej za katolików przywiązanych do tradycyjnej liturgii na całym świecie. W dniu 18 lipca, tj. w środę, hierarcha odprawił uroczystą Mszę św. pontyfikalną w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej oraz spotkał się z uczestnikami warsztatów” – powiedziała dr Dominika Krupińska, rzecznik warsztatów.

Warsztaty trwały od 12 do 19 lipca br., a głównym miejscem celebracji był kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej znajdujący się w starej części licheńskiego Sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Abp D. Martin: sukcesu wizyty Jana Pawła II w Irlandii nie da się powtórzyć

2018-07-20 21:58

(KAI/vaticannews.va) / Dublin

Zbliżającej się wizyty Franciszka w Irlandii towarzyszy duże zainteresowanie, ale na pewno nie uda się powtórzyć tego, co działo się podczas podróży apostolskiej Jana Pawła II w 1979 r. Taki pogląd wyraził arcybiskup Dublina Diarmuid Martin podczas konferencji prasowej prezentującej Światowe Spotkanie Rodzin, które odbędzie się w stolicy Irlandii w dniach 21-26 sierpnia. W dwóch ostatnich dniach tego wydarzenia weźmie udział Ojciec Święty.

Włodzimierz Rędzioch

Mówca przyznał, że podróż papieża Polaka była zjawiskiem historycznym, wręcz legendarnym. Było to jedno z tych wydarzeń, o których dziadkowie do dziś opowiadają swoim wnukom. Były to także największe zgromadzenia w historii Irlandii, a zarazem szczytowy punkt w dziejach tamtejszego Kościoła – wspominał abp Martin.

Ale zaznaczył, że również obecna wizyta Ojca Świętego cieszy się dużym zainteresowaniem. W jej centrum znajduje się osoba Franciszka, który jest swego rodzaju religijną gwiazdą. "80-letni papież jawi się jako człowiek nowoczesny i ludziom się to podoba" – dodał abp Martin.

Zwrócił uwagę, że o popularności Franciszka świadczy chociażby to, jak szybko rozeszły się wejściówki na wszystkie papieskie wydarzenia. Arcybiskup przyznał, że część z nich mogli zarezerwować złośliwie ludzie, którzy wcale nie zamierzają uczestniczyć w spotkaniach z papieżem i chcą jedynie zaniżyć frekwencję. Wyraził jednak przekonanie, że dotyczy to niewielkiej liczby biletów. Takie działania określił mianem łobuzerii.

Arcybiskup Dublina zaznaczył, że po wizycie papieża nie należy się spodziewać cudów. Franciszek będzie na wyspie jedynie 36 godzin. To za mało, by wytyczyć drogę przed Kościołem w Irlandii. "Papież będzie dla nas jednak wyzwaniem, abyśmy naprawdę byli Kościołem w zmieniającej się kulturze" – dodał prymas Irlandii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem