Reklama

Biały Kruk 2

Warszawa: wręczono nagrody FENIKS 2017

2017-04-01 21:07

Andrzej Tarwid

Artur Stelmasiak

Abp Wacław Depo został wyróżniony Feniksem Specjalnym. Wyróżnienie otrzymał także Tygodnik Katolicki „Niedziela”, który jest wydawcą książki autorstwa Metropolity Częstochowskiego. Ponadto Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich otrzymał także kard. Zenon Grocholewski. Mały Feniks Specjalny trafił m.in. do Czesława Ryszki, współpracownika „Niedzieli”, pisarza i senatora

- Trzeba podkreślić, że tak upragniona jedność pomiędzy nami, która bierze początek z Boga zawsze musi być zbudowana na prawdzie. A jak uczy nas Jan Paweł II prawda rodzi zaufanie i dopiero wtedy możemy mówić o wspólnocie. Ale wspólnota nie jest sumą interesów, tylko suma poświęceń. I dlatego Państwu za wszelkie dzieła, które przez wasz umysł i serca przechodzą, a są naszym udziałem jako również przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu (…) z serca dziękuję – powiedział Metropolita Częstochowski, odbierając Specjalnego Feniksa’2017.

Kapituła nagrody, której przewodniczy dr hab. Krzysztof Narecki, wyróżniła abp. Depo za posługę na niwie pisarskiej i medialnej. Metropolita Częstochowski jest autorem książek o tematyce religijnej i społecznej oraz Przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. „Jego serdeczna i ojcowska postawa sprawia, że wydawcy katoliccy zawsze mogą liczyć na jego zrozumienie i wsparcie” - napisali członkowie kapituły w uzasadnieniu.

Razem z abp. Depo został wyróżniony Tygodnik Katolicki „Niedziela”, który wydał książkę Metropolity Częstochowskiego pt. „Sprawy nieba i ziemi”. Dyplom odebrała redaktor naczelna Lidia Dudkiewicz. - Mogę powiedzieć, że życie jest piękne i pełne niespodzianek. Jeszcze wczoraj nie wybierałam się do Warszawy, a dzisiaj dostałem telefon, żebym się tu zjawiła – powiedziała Lidia Dudkiewicz i podkreśliła. - Cieszę się bardzo, że jest to nagroda za książkę „Sprawy nieba i ziemi”, bo jest tam bardzo dużo dobrych rad dla wydawców i pisarzy.

Reklama

Zobacz zdjęcia: FENIKS 2017

Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich przyznawane są w kilkunastu kategoriach, m.in.: serii wydawniczej, literackiej, nauk kościelnych, albumów i edytorskiej, publikacji dla dzieci, publikacji dla młodzieży, książki autora zagranicznego, tłumacza, publicystyki religijnej, multimedialnej i innych. Wyróżnieni otrzymują dyplomy honorowe, a zwycięzcy w poszczególnych kategoriach specjalne statuetki autorstwa Anny Wolskiej.

W tym roku Feniksa Głównego za świadectwo życia będące symbolem wierności i zawierzenia Panu Bogu otrzymali Stanisław i Ludmiła Grygielowie. Natomiast Feniks Diamentowy „w dowód uznania Kapituły dla posługi kapłańskiej i dorobku naukowego z zakresu prawa kanonicznego” został przyznany byłemu prefektowi Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kard. Zenonowi Grocholewskiemu.

Osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym na polu promocji książki katolickiej oraz wartości chrześcijańskich w mediach i życiu społecznym Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich przyznaje także nagrody „Mały Feniks”. Tegorocznymi laureatami tej nagrody zostały rozgłośnie radiowe: Katolickie Radio Podlasie, Radio Maryja, Radio Warszawa, Radio eM Kielce, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio Aim Karin, Radio Fiat z Częstochowy. - Jako wydawcy katoliccy jesteśmy sobie wszyscy potrzebni. Dlatego ten głos - który był słyszany do tej pory także na naszych falach - myślę, że od tego dnia będzie jeszcze bardziej słyszalny – powiedział dyrektor Radia Fiat ks. Piotr Zaborski.

Nagrodę Specjalnego Małego Feniksa dostał ks. Robert Nęcek, który jest autorem cenionych książek z zakresu nauki społecznej Kościoła, bibliografistyki oraz historii najnowszej Kościoła.

Zobacz zdjęcia: FENIKS 2017 (II)

Kolejną osobą, która w tym roku została wyróżniona Specjalnym Małym Feniksem jest Czesław Ryszka. Publicysta „Niedzieli”, pisarz i polityk napisał ponad 100 książek o tematyce religijnej. „Działalność pisarską Czesława Ryszki charakteryzuje rozpiętość tematyczna - od historii katolicyzmu, objawień i miejsc świętych, po tematykę papieską, maryjną, a także prace monograficzne dedykowane konkretnym świątyniom chrześcijańskim w Polsce i na świecie” - tak dorobek pisarski Czesława Ryszki zaprezentowała Jolanta Fajkowska, która prowadziła galę Feniksów’2017.

- Dziękuję Bogu i rodzinie za to, że wytrwałem w tej pracy. I mam nadzieję, że to będzie doping do dalszej pracy – powiedział senator Czesław Ryszka obierając statuetkę.

Wręczenie Feniksów 2017 było ostatnim wydarzeniem trzeciego dnia XXIII Targów Wydawców Katolickich. Uroczystość odbyła się w sobotę wieczorem, 1 kwietnia, w katedrze św. Floriana i św. Michała Archanioła w Warszawie. Galę uświetnił koncert w wykonaniu Orkiestry Polskiej Opery Kameralnej pod dyr. Kazimierza Wiencka.

W ostatnim dniu targów – 2 kwietnia – odbywających się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim sale ekspozycyjne zostaną otwarte o godz. 10.00. Miłośnicy książek i dobrych mediów mogą zapoznać się z ofertą wydawniczą 160 oficyn wydawniczych, rozgłośni radiowych i telewizji. W promocyjnych cenach można kupić ponad 10 tys. tytułów. Ponadto przez cały dzień będą odbywały się spotkania z autorami książek. 2 kwietnia jest możliwość spotkania się m.in. z ks. Grzegorzem Kramerem SJ, prof. Michałem Wojciechowskim czy Małgorzatą Nawrocką, autorką bestsellerowych książek dla dzieci i młodzieży.

Nasz Tygodnik szczególnie zaprasza na spotkanie z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem. 2 kwietnia o godz. 11.30 w sali koncertowej honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli” opowie o swojej nowej inicjatywie - Ruchu „Europa Christi”. Spotkanie poprowadzi redaktor Wojciech Reszczyński.

Tagi:
abp Depo Wacław nagroda

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2018 dla Zespołu PCz Rover Team

2018-07-10 17:33

IW

Zespół Politechniki Częstochowskiej P CzRover Team, który skonstruował najlepszego łazika marsjańskiego na świecie, został laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2018 w kategorii „Młodzi innowacyjni liderzy polskiej nauki”.

Politechnika Częstochowska

Otrzymał ją za godne reprezentowanie polskiego szkolnictwa na arenie międzynarodowej i zdobycie I miejsca w konkursie University Rover Challenge w USA przez łazik marsjański Modernity II.

Jest to ogólnopolskie wyróżnienie doceniające samorządy, podległe im spółki oraz przedsiębiorstwa, które przez swoje nowatorskie inwestycje i rozwiązania, przykładają się do zrównoważonego rozwoju. Drugą grupą laureatów są uczelnie, jednostki naukowe, ośrodki, instytucje i przedsiębiorstwa realizujące innowacyjne projekty. Wszystkie te podmioty charakteryzuje nowatorskość, zaangażowanie w działania oraz rozwój działalności.

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju została objęta honorowym patronatem dr Alicji Adamczak - Prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Partnerem merytorycznym jest Śląskie Centrum Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju.

Wręczenie Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2018 dla Zespołu PCz Rover Team odbyło się 8 lipca br. w Uniejowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Licheń: Warsztaty liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi

2018-07-18 11:23

Robert Adamczyk

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym trwają warsztaty liturgii tradycyjnej „Ars Celebrandi”. Bierze w nich udział 200 osób z Polski i zagranicy: księży, ministrantów i osób świeckich.

Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym

Każdy dzień warsztatów wypełniony jest celebracjami Mszy św. w starej formie rytu rzymskiego, ćwiczeniami praktycznymi oraz śpiewem gregoriańskim.

Warsztaty organizuje stowarzyszenie „Una Voce Polonia” - polski oddział Międzynarodowej Federacji „Una Voce”, organizacji uznawanej przez Stolicę Apostolską za oficjalną reprezentację katolików świeckich przywiązanych do tradycyjnej liturgii łacińskiej.

„Najważniejszym tegorocznym wydarzeniem będzie wizyta abp. Guido Pozzo, sekretarza Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, odpowiedzialnej za katolików przywiązanych do tradycyjnej liturgii na całym świecie. W dniu 18 lipca, tj. w środę, hierarcha odprawi uroczystą Mszę św. pontyfikalną w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej oraz spotka się z uczestnikami warsztatów” – powiedziała dr Dominika Krupińska, rzecznik warsztatów.

Początek celebracji przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej o godz. 13.40.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

MIVA Polska od 18 lat pomaga misjonarzom

2018-07-18 12:39

nak / Warszawa (KAI)

Ponad 500 samochodów, 148 motocykli, 1485 rowerów – to tylko część pojazdów przekazanych na misje za pośrednictwem stowarzyszenia MIVA Polska. Działa ono od 2000 roku zajmując się zdobywaniem środków na zakup środków transportu dla misjonarzy: samochodów, rowerów ale tez łodzi czy koni.

Archiwum MIVA Polska

Założycielem stowarzyszenia jest ks. Marian Midura, który po powrocie z misji w Afryce, założył w Polsce stowarzyszenie pomagające misjonarzom w wypełnianiu ich posługi.

- Po powrocie z Afryki w 1999 r. zobaczyłem, że w Polsce mamy już coraz lepsze samochody, dużo więcej kierowców , a polscy misjonarze w tym czasie jeździli naprawdę słabymi pojazdami – wspomina ks. Midura. – Widziałem wiele przypadków, kiedy misjonarz był ranny po wypadku czy nawet ginął, tylko dlatego, że samochód był w bardzo złym stanie technicznym - dodaje.

Stowarzyszenie MIVA Polska pomaga misjonarzom w zdobywaniu i zakupie misyjnych środków transportu przez corocznie organizowaną „Akcję św. Krzysztof”. W parafiach zbierane będą ofiary do puszek na zakup pojazdów dla misjonarzy. Ideą jest przekazanie na środki transportu dla misjonarzy tyle groszy, ile w ciągu roku przejechało się kilometrów - 1 grosz za 1 szczęśliwie przejechany kilometr.

W zeszłym roku w ramach „Akcji św. Krzysztof” udało się zebrać prawie 2 mln 800 tys. złotych. Za te pieniądze zakupiono 48 samochodów terenowych i osobowych, 2 busy, ambulans, traktor, 39 motocykli i motorowerów, 470 rowerów dla katechistów, 2 silniki do łodzi i 2 łodzie motorowe, motolotnię oraz 30 wózków dla niepełnosprawnych, które trafiły do misjonarzy w prawie 30 krajach, głównie w Afryce i Ameryce Południowej.

W ciągu 18 lat działalności MIVA Polska zakupiła dzięki ofiarności darczyńców m.in.: 529 samochodów, 148 motocykli, 1485 rowerów, 14 łodzi, 2 konie, 13 ambulansów.

„Dzięki temu polscy misjonarze mogą bezpiecznie głosić dobrą nowinę w różnych częściach świata” - powiedział KAI Krajowy Duszpasterz Kierowców, Ks. Marian Midura.

MIVA Polska zaczęła działać w 2000 roku decyzją KEP przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem