Reklama

Sacroexpo 2018

Obywatelski zakaz zabijania małych Polaków

2017-04-08 15:45

Artur Stelmasiak

Artur Stelmasiak

Fundacja Życie i Rodzina poinformowała o nowej inicjatywie ustawodawczej, której celem jest lepsza ochrona życia. - Do tej pory politycy partii rządzącej tylko mówią, że są za życiem, ale nic w tej sprawie nie robią – powiedziała dziś pod sejmem Kaja Godek z zarządu fundacji.

Obecnie trwają konsultacje i nie wiadomo jeszcze jaki dokładnie kształt będzie miała ustawa, pod którą podpisywać się będą Polacy. Pewne jest jednak, że projekt będzie zakładał zmianę prawa tak, aby lepiej chroniło życie, niż jest to obecnie. - Polacy nie zgadzają się, aby w ich kraju zabijano miesięcznie ok. 100 dzieci tylko dlatego, że podejrzewa się u nich chorobę lub zostały poczęte nie w takich okolicznościach, w jakich byśmy chcieli. One są niewinne i chcemy zmienić prawo tak, aby je chronić przed nieludzką śmiercią – powiedziała „Niedzieli” Kaja Godek.

Przypomniała, że w październiku 2015 Polacy odesłali sejmową lewicę poza parlament. - Polacy nie zrobili tego bez powodu. Do parlamentu dostał się skład polityków, którzy opowiadali się za wartościami podstawowymi naszej cywilizacji. Mimo tego przez 1,5 roku nic się nie zmieniło. Nie zostało uchwalone prawo, które chroniłoby życie nienarodzonych dzieci – mówiła podczas konferencji pod sejmem Kaja Godek. - Nienarodzone dzieci są grupą obywateli najbardziej poszkodowanych. One są wyjęte spod prawa, skazane na śmierć tylko dlatego, że ktoś zdiagnozował u nich jakąś wadę, albo poczęły się nie w takich okolicznościach, w jakich byśmy chcieli.

Reklama

Na jesieni 2016 roku jeden projekt obywatelski został odrzucony, a drugi został zamrożony w sejmie i nikt nad nim nie proceduje. - Trzeba kolejny raz pokazać, że postulat zakazu zabijania małych Polaków jest nadal aktualny – podkreśliła Godek. - Suma podpisów z lat ubiegłych przekracza 2 miliony. My chcemy zebrać kolejny milion podpisów, aby skutecznie poruszyć sumienia posłów.

Podczas konferencji prasowej głos zabrała również Lidia Sankowska-Grabczuk, reprezentująca Fundację "Ster na Miłość". - Zebrałyśmy się jako kobiety, żony i matki, które reprezentują miliony obywateli i na pewno większość Polek. Nie możemy patrzeć jak w Polskich szpitalach codziennie morduje się troje bezbronnych dzieci, a w skali roku ta liczba grubo przekracza ponad tysiąc – powiedziała Lidia Sankowska-Grabczuk. - Będziemy walczyć o życie dzieci dopóki dopóty się ta sytuacja nie zmieni. Chcemy, aby każdy Polak i każda Polka mieli takie samo prawo do życia. Walczymy o równe prawa dla wszystkich kobiet, również tych chorych i bezbronnych.

Przypomniała ona, że politycy, którzy mają wpływ na stanowione prawo mówią, że są zwolennikami ochrony życia, ale nic z tym nie robią. - Niestety spotykamy się z hipokryzją, bo przecież zakaz aborcji nie jest kwestią światopoglądu, ale jest odzwierciedleniem prawa naturalnego. Po prostu każdy ma prawo do życia, a ludzi nie wolno zabijać – powiedziała Lidia Sankowska-Grabczuk.

Obecnie nie są znane szczegóły projektu, który na jesieni trafi do sejmu. Na pewno będzie on lepiej chronił życie nienarodzonych dzieci, ale nie będziecie też w nim mowy o karalności kobiet, który stał się pretekstem odrzucenia ustawy złożonej w zeszłym roku. W tej chwili trwają konsultacje wielu środowisk pro-life, aby wypracować szerokie poparcie dla kolejnej inicjatywy.

Twarzami projektu ustawy będą kobiety i matki. Dobrym przykładem jest właśnie Kaja Godek, mama trójki dzieci w tym 8-letniego Wojtka z Zespołem Downa. Właśnie takich dzieci najwięcej zabijanych jest obecnie w Polsce. Idziemy drogą wyznaczoną na Zachodzie Europy, gdzie zabijanych jest praktycznie 100 proc. dzieci z Zespołem Downa. - Wojtek wniósł w nasze życie rodzinne wiele szczęścia. Za każdym razem, gdy patrzę na niego i go przytulam, buntuje się przeciwko nieludzkiemu prawu w Polsce – mówi „Niedzieli”. - Moje zaangażowanie w ruch pro-life wynika także z tego powodu, że w czasie, gdy byłam w ciąży nakłaniano mnie do inwazyjnych badań i cały czas sugerowano aborcję.

Doświadczenia pokazują, że wiele matek ulega takiej presji i zgadza się na zabicie swojego dziecka. Potwierdzają to oficjalne statystyki Ministerstwa Zdrowia, które pokazują, że z roku na rok liczba aborcji eugenicznych rośnie. - Ten projekt będzie poprawiał sytuację prawną zarówno dzieci, jak i kobiet. Dobro dziecka i dobro matki zawsze idą ze sobą w parze – wskazuje Godek. - Kobiety są poddawane ogromnej proaborcyjnej presji. Dokonuje się odwrócenia wartości i norm moralnych, których skutkiem jest zabójstwo własnego dziecka.

Tagi:
obrońcy życia

Dzieło obrony życia zaczyna się od modlitwy

2018-05-07 22:06

Jowita Kostrzewska 

Organizatorzy Nowenny

W sobotę 5 maja, po raz piąty w tym roku w ramach tzw. Nowenny Częstochowskiej grupa obrońców życia wyszła na ulice, by przez modlitwę różańcową wynagradzać Bogu za grzechy przeciwko życiu, a także modlić się o powstrzymanie ludobójstwa najmniejszych i uznanie świętości i wartości życia od poczęcia.

Sobotnie spotkanie odbyło się przy Dworcu PKS i wsparła je częstochowska grupa #ArmiiAlfiegoEvansa. Nie mogło być inaczej, gdyż dramatyczne wydarzenia ostatnich tygodni związane z walką o życie chorego brytyjskiego dziecka, które decyzją sędziów i lekarzy, na oczach świata zostało skazane na śmierć, wpisują się także w treść Nowenny Częstochowskiej. Są ostatnim sygnałem, mówiącym o tym, że jeśli dziś nie powstrzymamy w naszym kraju zabijania bezbronnych nienarodzonych dzieci i nie zawalczymy o odnowę duchową i moralną naszego narodu, jutro obudzimy się w rzeczywistości, w której cywilizacja śmierci będzie drastycznie rozszerzać swoje granice. 

Modlitwę różańcową połączoną z rozważaniami w których mocno i konkretnie wybrzmiała prawda o realiach w których żyjemy i podkreślone zostały wartości, którymi musimy się kierować, prowadził dr Artur Dąbrowski prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.

- Dziś, choć w Europie nie jesteśmy tak prześladowani jak chrześcijanie w Syrii czy w Iraku, ale jesteśmy biczowani ustawami, uchwałami danych krajów, które dyskryminują i dyskredytują chrześcijan z życia publicznego, a tolerancja tak naprawdę staje się pustym słowem - zwrócił uwagę Artur Dąbrowski przy tajemnicy Biczowania Pana Jezusa. 

Zatrzymując się przy tajemnicy Ukrzyżowania, prowadzący zauważył, że "już wielokrotnie w historii systemy, politycy, filozofowie i inni ludzie ogłaszali śmierć Boga". - Wyraziście zrobił to Fryderyk Nietzsche, głosząc, że "Bóg umarł, Bóg nie żyje", to samo mówił Lenin, Stalin, to samo mówił Marks - dzisiaj ich nie ma, a Bóg żyje! - podkreślił dr Dąbrowski. 

W czasie różańca zgromadzeni, otaczali modlitwą polityków, którzy dziś decydują o życiu, a także osoby niepełnosprawne i ich rodziny, nie tylko te w Sejmie, ale również w całej polskiej rzeczywistości.

Polecano również duszę śp. dr Antoniego Zięby, zasłużonego, wieloletniego działacza pro-life, który po ciężkiej chorobie zmarł 3 maja. 

Na zakończenie spotkania pan Artur Dąbrowski podarował organizatorom Nowenny Częstochowskiej "Modlitewnik obrońcy życia" z zawartą w nim wymowną dedykacją śp. dr Zięby: "Każdy z nas musi sobie odpowiedzieć na pytanie, co zrobił w dziedzinie obrony życia i co może w tej sprawie jeszcze zrobić? Wszyscy powinniśmy zacząć od modlitwy. Ona jest źródłem światła, siły i wytrwałości, a co najważniejsze - chroni nas przed pychą. Dzieło obrony życia zaczyna się od modlitwy." - Antoni Zięba 21.06.2011 r."

Organizatorzy Nowenny

- W rozmowie z "Niedzielą" prezes Akcji Katolickiej odniósł się do Psalmu 51, w którym jest napisane, że "oto urodziłem się obciążony winą i jako grzesznika poczęła mnie matka". - Człowiek składa się z duszy i ciała i od poczęcia, mówiąc teologicznie ze względu na grzech jest nieprzyjacielem Boga, a chrzest św. jest konieczny do jego zbawienia. Dziecko, które jest zabite w łonie matki również umiera jako grzesznik w stanie grzechu pierworodnego więc, to nie jest tylko kwestia jego życia, ale także dramat duchowy - zwrócił uwagę rozmówca. Dodał też, że "ufając w Boże miłosierdzie wierzymy jednak, że Pan Bóg jest łaskawy dla tych dzieci i zbawia je". - Dlatego dzieło obrony życia musi zaczynać się od modlitwy, bo taki ma wymiar - jest to walka duchowa o życie wieczne człowieka - podkreślił Artur Dąbrowski. 

Zwrócił też uwagę, że "w tej walce duchowej chrześcijanin jest na pierwszej linii frontu i że trzeba walczyć". - Każdy ma jakieś zadania, które przed nim stoją i my chrześcijanie musimy mieć świadomość, że nie wystarczy wiedzieć czego nauczał św. Jan Paweł II, ale trzeba robić to, czego nauczał św. Jan Paweł II. Musimy przejść do czynów - podkreślił dr Artur Dąbrowski

- Cieszę się, że udało mi się dotrzeć na kolejną część Nowenny Częstochowskiej i razem ze wszystkimi uczestnikami tego wydarzenia odmówić cały różaniec w intencji dzieci zagrożonych zabiciem zanim zdążą się pojawić na świecie - mówiła Paulina Rataj, uczestniczka spotkania. - To nie do wiary, że w dzisiejszych czasach istnieje zgoda na legalne zabicie małego człowieka, który nie ma nawet możliwości ucieczki, nie ma adwokata i znajduje się pod sercem swojej mamy czyli teoretycznie w najbezpieczniejszym miejscu na świecie - kontynuowała rozmówczyni i dodała, że "dlatego chciałabym, żeby częstochowskie sobotnie spotkania różańcowe rosły w siłę i budowały cywilizację życia". - Pan Bóg obiecał: "gdzie dwóch lub trzech gromadzi się w Moje imię tam jestem pośród nich", no to gromadźmy się, bo tak, też możemy zmieniać świat na lepsze - podkreśliła pani Paulina. 

Organizatorzy Nowenny Częstochowskiej już dziś zapraszają na następne spotkania modlitewne w obronie życia, podczas których rozważania poprowadzą kolejni goście związani z środowiskiem pro-life. Szczegółowe informacje o Nowennie i terminy spotkań można znaleźć pod linkiem: https://www.facebook.com/events/156199741807469/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Komisja Maryjna o roli mediów w szerzeniu kultu Matki Bożej

2018-05-22 16:51

mir / Jasna Góra (KAI)

Na Jasnej Górze obradowała dziś Komisja Maryjna Konferencji Episkopatu Polski. Wśród omawianych zagadnień znalazły się m.in. przygotowania do synodu biskupów o młodzieży i związane z tym wyzwania oraz rola mediów w kształtowaniu kultu Matki Bożej.

Artur Dąbrowski

Obrady prowadził przewodniczący komisji metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Obecny był także bp Łukasz Buzun z Kalisza. Biskup pomocniczy kaliski podkreślił znaczenie odpowiedzialności za przekaz medialny. Na media jako szansę w docieraniu z przekazem ewangelizacyjnym zwłaszcza do młodego pokolenia zwrócił uwagę o. prof. Grzegorz Bartosik z UKSW. – Trzeba – zaznaczył mariolog – by i Kościół znalazł się w tym nurcie rewolucji technologicznej.

Zdaniem ks. Michała Drożdża, dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, media są elementem integralnym całości duszpasterstwa. – Dziś kult maryjny bez mediów nie byłby taki, jaki mamy. Transmisje z Jasnej Góry, radiowe czy telewizyjne, a także z innych sanktuariów przyciągają najwięcej odbiorców.

- Dzisiaj nie można planować duszpasterstwa, planować ewangelizacji poprzez ducha Maryjnego, jeżeli nie uwzględnimy wykorzystania wielorakich mediów – podkreślił wykładowca Uniwersytetu Papieskiego.

Ks. Drożdż zwrócił też uwagę, że w środkach społecznego przekazu tkwi ogromny potencjał, który można wykorzystać dla dobra człowieka. Ten potencjał trzeba tez uwzględniać w kształtowaniu kultu Maryjnego i jest to znak czasu – zauważył medioznawca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Szykuje się rewolucja w prawie aborcyjnym w Irlandii?

2018-05-23 10:50

KAI

EPA

Biskupi ostrzegają, że usunięcie prawnej ochrony z konstytucji będzie dla Irlandii nieodwracalną zmianą. W obronie nienarodzonych łączą się ludzie różnych wyznań i poglądów.

Usunięcie z konstytucji prawa do ochrony życia nienarodzonych to nie tylko pozwolenie na ograniczony dostęp do aborcji pod pewnymi warunkami, lecz rezygnacja z kultury życia, radykalna zmiana w życiu naszego kraju - ostrzega arcybiskup Dublina Diarmuid Martin przed zapowiedzianym na piątek referendum.

Na jego prośbę w stołecznych parafiach zorganizowane zostały adoracje Najświętszego Sakramentu w intencji obrony życia. W ubiegłą niedzielę na wszystkich Mszach czytano jego apel o odrzucenie rządowego projektu legalizacji aborcji.Osobny apel wystosował też prymas Irlandii abp Eamon Martin. Prosi on, by przed oddaniem głosu pomyśleć zarówno o matce, jak i o dziecku, których chroni obecnie irlandzka konstytucja.

Życie każdego z nich jest cenne, zasługuje na miłość i ochronę przed tragedią nieodwracalnej decyzji o aborcji - napisał abp Martin.

Rozmawiając o piątkowym referendum z Radiem Watykańskim podkreślił on, że ochrona życia jednoczy w Irlandii ludzi ponad wyznaniami i światopoglądami.

Myślę, że ta sprawa zjednoczyła wiernych różnych tradycji chrześcijańskich w poczuciu, że każde ludzkie życie jest święte - powiedział prymas Irlandii.

Ale ciekawe jest również to, że ta konkretna kwestia nie ma charakteru czysto katolickiego czy chrześcijańskiego. Prawda, że każde ludzie życie jest ważne, a niewinne ludzkie życie zawsze powinno być chronione jest podzielana przez ludzi wszystkich religii, a także przez niewierzących. To wynika z naszej ludzkiej natury. Widzimy zatem, że ukształtowała się bardzo szeroka koalicja w obronie życia, łącząca ludzi, którzy są zaniepokojeni piątkowym referendum - dodał prymas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem