Reklama

Puławy, parafia Świętej Rodziny

„Kościół to nie tylko dom z kamieni i złota...”

Na puławskiej „Niwce”, pod lasem, jakby ukryta przed wzrokiem wielu mieszkańców miasta, wznosi się majestatyczna świątynia dedykowana Świętej Rodzinie. W trudzie codziennej pracy powstaje nowy dom Boży, szczególny dar parafii i społeczności ziemi puławskiej na 25-lecie pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II.

Niedziela lubelska 21/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1 lipca 1990 r. w Puławach powstał samodzielny ośrodek duszpasterski pw. Świętej Rodziny. W czerwcu następnego roku bp. Bolesław Pylak utworzył na jego miejscu nową parafię. Pierwszym proboszczem został ks. Tadeusz Siwkiewicz. Teren pod zabudowę kościelną został przekazany parafii przez Radę Miasta Puławy za symboliczną złotówkę w czerwcu 1997 r. W ten sposób uczczono 20-lecie pontyfikatu i pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny. Na Mszach św. i nabożeństwach parafianie gromadzą się w tymczasowej kaplicy (parafia liczy ok. 8 500 wiernych). W sierpniu 2002 r. proboszczem został ks. kan. Henryk Olech, który wspólnie z duszpasterzami i parafianami postanowił rozpocząć budowę kościoła. Wmurowanie kamienia węgielnego dla świątyni parafialnej (30 sierpnia 2003 r.) było swoistym zwieńczeniem roku żmudnej pracy oraz ogromnego wysiłku kapłanów i wiernych.
Kościół zaprojektował znany architekt Marek Skrzyński. Kompleks sakralny składa się z kościoła, dzwonnicy, kaplicy pogrzebowej i plebanii. Architektura świątyni nawiązuje do tradycji architektonicznych Puław i do stylu klasycystycznego. Puławy szczycą się zabytkową architekturą, znane są w regionie i w Polsce m.in. z Pałacu Czartoryskich i kościoła Wniebowzięcia Najwiętszej Maryi Panny. Architekt w swojej wizji twórczej opierał się o stare wzorce w nowoczesnym wykonaniu. Pragnieniem Księdza Proboszcza jest, by architektura świątyni określona wezwaniem Świętej Rodziny przyciągała przechodniów swoim ciepłem i zapraszała do wejścia choćby na chwilę refleksji i modlitwy. Fronton kościoła będzie promieniował ciepłą mozaiką, przedstawiającą Świętą Rodzinę z Nazaretu. Nad kościołem, który jednorazowo pomieści ok. 1500 osób, górować będzie złota kopuła, w całości przeszklona, dająca dużo światła na ołtarz i tabernakulum. Planowane są też trzy rzeźby przedstawiające Chrystusa Miłosiernego, Prymasa Tysiąclecia i Jana Pawła II. Rzeźby, wykonane w naturalnym kamieniu, będą dominowały nad prastarym korytem Wisły i czuwały w modlitewnym skupieniu nad mieszkańcami Puław.
Budowa kościoła w ubiegłym roku zakończyła się na etapie wylania wszystkich fundamentów pod kościół z wzniesieniem części ściany prezbiterium. W tym roku rozpoczęto już wznoszenie murów z cegieł oraz przygotowania do zalania podłóg betonem, na którym w przyszłości zostanie wylana właściwa posadzka. Ponadto prowadzone są prace przy szalowaniu schodów zewnętrznych do kancelarii oraz przy wznoszeniu filarów pod kancelarię, która zostanie posadowiona na słupach i podniesiona do poziomu placu kościelnego. Budowa świątyni to „oczko w głowie” parafii, nie tylko jej duszpasterzy: proboszcza, ks. kan. Henryka Olecha oraz wikarych: ks. Tomasza Dumańskiego i ks. Witolda Kusia, ale przede wszystkim parafian. Wielu z nich, w miarę możliwości, systematycznie składa ofiary pieniężne - jedni idące w setki złotych, inni ofiarowując z trudem zaoszczędzone 10 zł. Ksiądz Proboszcz podkreśla, że nie cyfry decydują o wielkości ofiary, ale wewnętrzne, uczciwe przed Bogiem podejście do budowy kościoła. Szczególnie cennym zapleczem budowy jest modlitwa, w którą parafianie włączają się poprzez udział w Mszach św., nabożeństwach oraz poprzez indywidualną modlitwę.
Duszpasterze wielką troską otaczają przygotowanie Mszy św., chcą odświętnie sprawować liturgie w każdą niedzielę. Zatem Msze św. przygotowują poszczególne grupy liturgiczne, biorąc odpowiedzialność za śpiew, komentarze, okolicznościowe dekoracje czy porządek w kościele. Z kolei Ksiądz Proboszcz umiejętnie dobiera gości, którzy przyjeżdżają do Świętej Rodziny, zapraszając znanych kaznodziejów, misjonarzy, profesorów, a także osoby świeckie, które dają świadectwo swojej chrześcijańskiej postawy w życiu społecznym. W parafii gościli m.in. ks. prof. Janusz Nagórny i ambasador pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, Hanna Suchocka, a uroczystość Bożego Ciała w dniu 10 czerwca br. uświetni swoją obecnością bp Piotr Libera, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, który odprawi Mszę św. o godz. 10.00, wygłosi homilię oraz poprowadzi procesję eucharystyczną.
Radością młodego Kościoła są liczne grupy duszpasterskie i modlitewne: Rada Duszpasterska, kółka różańcowe, Legion Maryi, Akcja Katolicka - wyróżniona w diecezji za pracę z dziećmi (w czasie wakacji organizowane są dwa turnusy wakacji z Bogiem, w ciągu roku nauczyciele prowadzą świetlicę i udzielają bezpłatnych korepetycji), oaza młodzieżowa, dwa zespoły śpiewacze (dziecięcy i młodzieżowy), które zdobywają pierwsze miejsca na przeglądach pieśni kościelnych i piosenek religijnych. Kilku parafian troszczy się o zaplecze techniczne. Zaangażowanie większości osób wiąże się bezpośrednio z modlitwą, co przekłada się na liczny udział nie tylko w Mszach św., ale także nabożeństwach okresowych. Wielkim zainteresowaniem cieszy się nowenna i koronka do Miłosierdzia Bożego, Wieczernik Fatimski, nowenny do Dzieciątka Jezus, św. Józefa, czy przed Zesłaniem Ducha Świętego - większość z nich prowadzą członkowie wspólnot i parafianie.
Z racji tego, że parafia jest dedykowana Świętej Rodzinie, duszpasterze starają się wspomagać rodziny poprzez to, że zapraszają na rekolekcje takich kapłanów, którzy chętnie mówią o życiu w rodzinie, organizują promocje książek poświęconych rodzinie, wspólnie przygotowują dzień modlitw w obronie życia poczętego. Wielu parafian podejmuje duchową adopcję dziecka poczętego. Powstała także Róża Różańcowa złożona z małżeństw. Nie była to kolejna propozycja księży, ale prośba mieszkańców Niwy: jedna z parafianek zaangażowana w życie religijne przyszła do kościoła z listą osób, które utworzyły taką małżeńską Różę, z prośbą o stałą opiekę i uroczyste przyjęcie w poczet parafialnych wspólnot. W trzeci piątek kwietnia rozpoczęła spotkania grupa modlitewna osób dotkniętych problemem alkoholowym, które swoje trudne problemy chcą rozwiązywać przy pomocy łaski Bożej; podczas rekolekcji wielkopostnych młodzież pod kierunkiem rekolekcjonisty, ks. dr. Andrzeja Krasowskiego, przygotowywała plakat zachęcający rodziny dotknięte tym problemem do spotkania i wspólnej modlitwy. Na zakończenie Wielkiego Postu organizowana jest Droga Krzyżowa, która zawsze rozpoczyna się przy kościele Matki Bożej Różańcowej, ale każdego roku prowadzi do innej parafii; w tym roku ta wspólna Droga Krzyżowa puławian miała zakończenie w Świętej Rodzinie.
Ważne wydarzenia w życiu parafii mają swoje odzwierciedlenie w puławskiej telewizji kablowej; tak było przed wmurowaniem kamienia węgielnego czy wówczas, gdy specjalistyczna firma budowlana wstawiała pale pod fundamenty, informując społeczność miasta o prowadzonych na Niwie nietypowych pracach. Ksiądz Proboszcz, korzystając z czasu antenowego, miał przed świętami okazję do tego, aby złożyć życzenia wszystkim widzom telewizji kablowej oraz podzielić się z nimi refleksją dotyczącą aktualnie przeżywanego czasu.
Budując duchowe oblicze parafii, Ksiądz Proboszcz korzysta z różnorakich zdobyczy technicznych wspomagających ewangelizację. W Puławach, ale i poza nimi, znane są parafialne wydawnictwa: specjalne foldery na święta, które docierają do wszystkich rodzin, nie tylko informując o bieżących wydarzeniach, ale także kształtując świadomość religijną i formując ducha wiary oraz modlitewniki dla rodzin i osób samotnych, po które do kancelarii zgłaszali się nie tylko parafianie. Ponadto parafia posiada rozbudowaną stronę internetową, będącą źródłem wielu cennych informacji.
Podejmowane działania są doskonałą ilustracją tego, że puławska wspólnota Świętej Rodziny buduje nie tylko kościół jako miejsce spotkania, ale przede wszystkim Kościół w wymiarze duchowym. Parafianie chcą duchowo wzrastać, być coraz bardziej świadomymi katolikami, związanymi nie tylko ze swoją parafią, ale z Kościołem lokalnym i powszechnym.

Parafia rzymskokatolicka Świętej Rodziny
ul. Ks. G. Piramowicza 12
24-100 Puławy
tel. (0-81) 888-79-45
www.familia.w.pl; e-mail: sw_rodzina@wp.pl

Konto: Bank PEKAO SA I O/Lublin
10701379-115472-2221-0100
tytuł wpłaty: na cele kultu religijnego

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Wielki Czwartek, 28 marca

CZYTAJ DALEJ

Naśladowanie Jezusa

2024-03-28 21:33

[ TEMATY ]

Toruń

Renata Czerwińska

Biskup Wiesław Śmigiel przewodniczył Liturgii Wielkiego Czwartku w toruńskiej katedrze.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję