Reklama

Najprzewielebniejszy i Najdostojniejszy ksiądz Biskup alojzy Orszulik Biskup Senior Łowicki

Wielce oddany Kard. Angelo Sodano - Sekretarz Stanu
Edycja łowicka 21/2004

22 maja Ksiądz Biskup Alojzy Orszulik oficjalnie ustąpi z urzędu ordynariusza diecezji łowickiej. Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej przesłał na Jego ręce poniższy list, będący podziękowaniem za dotychczasową służbę pasterską w Kościele.

Państwo Watykańskie,
21 kwietnia 2004 r.

Po przyjęciu przez Ojca Świętego Jana Pawła II złożonej przez Księdza Biskupa prośby o zwolnienie z urzędu Biskupa Łowickiego, zgodnie z kanonem 401 par. l, czuję się zobowiązany podziękować Księdzu Biskupowi w imieniu Jego Świątobliwości i wyrazić ogromną wdzięczność za wywiązanie się z licznych obowiązków, jakie zostały Mu powierzone w ramach długoletniej posługi biskupiej. Ty, najdostojniejszy Księże Biskupie, niegdyś jako Biskup Pomocniczy w Diecezji Siedleckiej, a następnie pierwszy Biskup Łowicki, wszystkie siły oraz ludzkie i chrześcijańskie uzdolnienia poświęciłeś pasterskiej trosce o powierzoną Ci owczarnię. W nowej diecezji powołałeś do życia Kurię, Seminarium, Instytut Teologiczny, odpowiednie instytucje działalności charytatywnej oraz środków masowego przekazu. To wszystko świadczy o Twojej gorliwości oraz jest znakiem wielorakiego zaangażowania duchowego, znanego tylko Dobremu Pasterzowi.
Z radością przekazuję Ci, Najprzewielebniejszy Księże Biskupie, który opuszczasz urząd Ordynariusza Łowickiego, błogosławieństwo Ojca Świętego, a także najlepsze życzenia, zapewniając o modlitwie oraz polecając opiece Królowej Polski Twe posłannictwo, które już w innej formie zechcesz wypełniać dla umiłowanego Kościoła Łowickiego wniesie cenny wkład w dzieło nowej ewangelizacji.
Korzystając z tej okazji przesyłam Księdzu Biskupowi braterskie pozdrowienie w Panu.

Reklama

Arcybiskup Paryża dziękuje strażakom ratującym katedrę Notre-Dame

2019-04-21 19:29

pb / Paryż (KAI)

Arcybiskup Paryża podziękował strażakom ratującym katedrę Notre-Dame. W czasie Mszy w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego wręczył ich przedstawicielom Biblię, uratowaną przez nich z płomieni.

Olivier LPB / Wikimedia Commons / pl.wikipedia.org

Wielkanocną Mszę hierarcha odprawił w kościele św. Eustachego. Przybyła na nią kilkunastoosobowa delegacja 400 strażaków walczących z pożarem katedry, na czele z szefem tej formacji w Paryżu, gen. Jeanem-Claude’m Galletem.

Abp Aupetit podarował im wielką Biblię liturgiczną, której oprawa nosi wciąż na sobie ślady popiołów i jest nieco nadpalona. Znaleziono ją wśród gruzów po zawaleniu się części sklepienia świątyni. - Ocaliliście ją i chcę wam ją podarować. To bardzo skromny sposób podziękowania - stwierdził metropolita Paryża.

Podziękował także kapelanowi strażaków, ks. Jeanowi-Marcowi Fournierowi, który wyniósł z pożaru kielich z konsekrowanymi hostiami.

Mówiąc o zmartwychwstaniu Chrystusa, abp Aupetit powiedział, że "my też zmartwychwstaniemy, tak jak zmartwychwstanie nasza katedra".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dziś Poniedziałek Wielkanocny i Śmigus-Dyngus

2019-04-22 10:00

maj / Warszawa (KAI)

Z Poniedziałkiem Wielkanocnym - drugim dniem Świąt Zmartwychwstania Pańskiego - wiąże się tradycja Śmigusa-Dyngusa. Śmigus i Dyngus to dwa odrębne obyczaje, które praktykowane były jednego dnia. Dlatego z czasem ich nazwy się połączyły.

Ryan McGuire/Pixabay

Dyngusem nazywano datek dawany przez gospodynie mężczyznom chodzącym w Poniedziałek Wielkanocny po domach, składającym życzenia świąteczne i wygłaszającym oracje i wiersze o męce Pańskiej, czy też komiczne parodie. W zamian za to otrzymywali jajka, wędliny i pieczywo.

Śmigus z kolei to obyczaj polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Stąd też nazwa "lany poniedziałek". Zwyczaj prawdopodobnie ma korzenie pogańskie i wiąże się z radością po odejściu zimy oraz z obrzędami mającymi zapewnić urodzaj i płodność.

Chrześcijaństwo dodało do tego oczyszczającą symbolikę wody, a także tradycję, zgodnie z którą oblewanie wodą jest pamiątką rozpędzania tłumów, które gromadziły się w poniedziałek, rozmawiając o Zmartwychwstaniu Chrystusa.

W Poniedziałek Wielkanocny gospodarze o świcie wychodzili w pola i kropili je wodą święconą, żegnali się przy tym znakiem krzyża i wbijali w grunt krzyżyki wykonane z palm poświęconych w Niedzielę Palmową, co miało zapewnić urodzaj i uchronić plony przed gradobiciem. Pola objeżdżano w procesji konnej.

Wodą oblewano jednak przede wszystkim młode dziewczęta. Nieoblana panna była zdenerwowana i zaniepokojona, gdyż oznaczało to brak zainteresowania ze strony miejscowych kawalerów.

Poniedziałek Wielkanocny to drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Największe święta chrześcijańskie, takie jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie obchodzi się przez dwa dni, aby móc głębiej rozważać te tajemnice wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem