Reklama

Wyłoniono Laureata

Anna Lemańska
Edycja łowicka 21/2004

23 kwietnia obradowała Kapituła Ogólnopolskiej Nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba. Jednogłośnie podjęła ona decyzję, że tegoroczna Nagroda zostanie przyznana bp. Józefowi Zawitkowskiemu.

Kapituła obradowała w składzie: ks. infułat Tadeusz Nowicki - Przewodniczący Kapituły, prezydent Andrzej Wiśniewski, prezes Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury Karola Skowrońska, wicedyrektor Muzeum w Grudziądzu Jadwiga Drozdowska, Zofia Sołtys - sekretarz Kapituły, wiceprezes Klubu Inteligencji Katolickiej Sławomir Szymański.
Kapituła w swoim wyborze kieruje się zawsze nie tylko dokonaniami kandydata do Nagrody, ale również jego życiową postawą. Ważne jest, aby wyznawane przez niego wartości były bliskie zasadom, jakimi kierował się w życiu patron Nagrody ks. Janusz Pasierb. Umiłowanie człowieka, wyznawanie chrześcijańskich wartości i promowanie ich poprzez oddanie sztuce - to najważniejsze z idei, jakie wyznają wszyscy laureaci Nagrody.
O wyborze bp. Józefa Zawitkowskiego zdecydowało wiele względów. Członkowie Kapituły w uzasadnieniu swojej decyzji podkreślili między innymi fakt, że bp Zawitkowski tkwi we współczesnej historii naszej Ojczyzny poprzez kształtowanie świadomości Polaków. Pomaga zachować tożsamość Polską, regionalną i katolicką głównie w kontekście wejścia Polski do Unii Europejskiej. Biskup Zawitkowski w wygłaszanych przez siebie, poetyckich wręcz kazaniach czy publikacjach dba o tradycję, mówi o rodzinie i rodzinnym patriotyzmie, szacunku do ojca i matki, miłości do regionu, w którym się żyje, do kraju. Posługuje się językiem poetyckim, rozumianym nie tylko przez starsze pokolenie, również przez młodzież, która chętnie słucha jego kazań. W trosce o nasze środowisko, o atmosferę miejsc, w których żyjemy krytykuje negatywne postawy, ale - co podkreślili członkowie Kapituły - nie atakuje człowieka tylko jego czyny.
Księdza Biskupa cechuje szeroko pojęty uniwersalizm i umiejętność docierania do drugiego człowieka. Szerokość jego zainteresowań sprawia, że posiada również umiejętność pięknego mówienia o muzyce i sztuce. Taką samą, jaka cechowała patrona Nagrody - ks. Pasierba.
Wybór bp. Zawitkowskiego na laureata Nagrody tworzy swoistą klamrę. Pierwszym laureatem był ks. Jan Twardowski, który jest dla bp. Zawitkowskiego mistrzem. Tym samym wyraźne są związki bp. Zawitkowskiego z patronem Nagrody. W ten sposób zostaje zachowana swoista ideologiczna ciągłość: ks. Pasierb, ks. Twardowski, bp Zawitkowski.
Biskup Józef Zawitkowski urodził się 23 listopada 1938 r. w Żdżarach w Archidiecezji Warszawskiej. Jest pierwszym z pięciorga rodzeństwa (dwie siostry i dwóch braci). W wieku 12 lat przeżył śmierć matki (miała zaledwie 34 lata). Szkołę średnią ukończył w Małym Seminarium w Gostyniu Poznańskim i w Warszawie przy. W 1956 roku wstąpił do Seminarium Warszawskiego, które ukończył w roku 1962. Święcenia kapłańskie otrzymał 20 maja tegoż roku z rąk Księdza Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Był wikariuszem w Krośniewicach, Legionowie, w parafii Nawrócenia świętego Pawła w Warszawie, w parafii świętego Zygmunta na Bielanach w Warszawie i w katedrze Warszawskiej. Jako rezydent w parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu. Był również pracownikiem Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. W roku 1978 został proboszczem parafii Gołąbki, a w 1984 r. proboszczem w Kolegiacie Łowickiej. W 1990 r. został mianowany biskupem pomocniczym Biskupa Warszawskiego Kardynała Józefa Glempa - Prymasa Polski. 25 marca 1992 r. został mianowany Biskupem Pomocniczym Łowickim, tę funkcje pełni do dzisiaj.
Był duszpasterzem służby zdrowia w diecezji, dyrektorem Instytutu Szkolenia Organistów. Ukończył studia muzyczne w Instytucie „Musica Sacra” w Aninie, a następnie muzykologię na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Od 1980 roku głosi kazania radiowe. Jest kompozytorem małych form muzycznych dla chórów, zespołów wokalnych. Wśród pieśni Jego autorstwa najbardziej znana jest „Panie dobry jak chleb”. Biskup Zawitkowski drukuje też swoje utwory pod pseudonimem ks. Tymoteusz. Jako Ksiądz Tymoteusz wydał między innymi: popularny modlitewnik pt. „Panie mój” oraz książki: „... będę z Panem gadał”, „To jest ktoś”*.

*Ostatnie dwie pozycje ukazały się nakładem „Biblioteki Niedzieli”. (przyp. red.)

Jutro Irena i Jerzy Grzybowscy otrzymają medale „Pro Ecclesia et Pontifice"

2019-02-18 13:14

mip (archwwa.pl/KAI) / Warszawa

Założyciele "Spotkań Małżeńskich" Irena i Jerzy Grzybowscy zostaną we wtorek odznaczeni przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza papieskim orderem „Pro Ecclesia et Pontifice". Uroczystość nadania odznaczenia odbędzie w Domu Arcybiskupów Warszawskich o godz. 18.00.

Archiwum rodzinne
Jerzy i Irena Grzybowscy

Irena i Jerzy Grzybowscy są z wykształcenia geografami. Irena Grzybowska przez wiele lat pracowała w Instytucie Geografii Uniwersytetu Warszawskiego, początkowo jako asystentka w Katedrze Geografii Fizycznej, później jako kustosz w bibliotece Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Dr Jerzy Grzybowski pracował z kolei jako asystent, a później adiunkt w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN (1976-1990); następnie jako redaktor i redaktor naczelny miesięcznika „Misjonarz” (1990-2008) wydawanego przez Zgromadzenie Księży Werbistów. W latach 1996-2004 był członkiem Zespołu Koordynacyjnego Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich, a od 2004 jest członkiem jej Rady Programowej.

O założonym nieco ponad 40 lat temu Stowarzyszeniu "Spotkania Małżeńskie" mówią, że to ostatnia deska ratunku i droga do świętości. Stowarzyszenie prowadzi warsztatowe rekolekcje dla małżeństw, które służą pogłębieniu, a często odbudowaniu więzi małżeńskiej. Rekolekcje są otwarte także dla związków nieformalnych poprzez organizowanie rekolekcji dla powtórnych związków po rozwodzie.

„Św. Jan pisze: Miłujmy się wzajemnie, bo miłość jest z Boga. Na Spotkaniach Małżeńskich troszczymy się o taką miłość między małżonkami, która jest z Boga. Ta miłość realizuje się w codziennym dialogu i decyzjach na podstawie tego dialogu podjętych” – mówi KAI Jerzy Grzybowski.

Irena i Jerzy Grzybowscy stworzyli w Polsce 26 ośrodków "Spotkań Małżeńskich". Co roku organizują ok. 80-90 tzw. weekendów rekolekcyjnych dla małżeństw, a ponadto kilkadziesiąt serii Wieczorów dla Zakochanych i Rekolekcji dla Narzeczonych – kursów przygotowujących do zawarcia sakramentu małżeństwa. Kadrę Animatorów tworzy aktualnie 298 małżeństw oraz 92 kapłanów i 1 siostra zakonna. Oddzielny program Stowarzyszenie proponuje kapłanom, alumnom seminariów duchownych i osobom życia konsekrowanego.

W kadencji 2009-2013 r. Irena i Jerzy Grzybowscy byli członkami Rady Duszpasterskiej przy Arcybiskupie Warszawskim. Są autorami licznych publikacji dotyczących małżeństwa, przygotowania do małżeństwa i duchowości małżeńskiej. We wrześniu 2018 r. zostali uhonorowani medalami "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej". Prywatnie mają dwie córki.

Medalem „Pro Ecclesia et Pontifice" w najbliższych dniach uhonorowany zostanie także profesor nauk medycznych Marek Krawczyk, wybitny chirurg i wychowawca. Uroczystość wręczenie medalu odbędzie się w środę 27 lutego.

Medal Pro Ecclesia et Pontifice to jedno z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej w kształcie krzyża. Przyznawany jest przez papieża w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła, na wniosek biskupa diecezjalnego. Odznaczenie może otrzymać osoba świecka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Jędraszewski na spotkaniu nt. ochrony małoletnich w Kościele

2019-02-19 12:28

mp, bpkep / Warszawa (KAI)

Od kilku dni abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP jest hospitalizowany z powodu ostrego zapalenia płuc, dlatego Konferencję Episkopatu Polski na spotkaniu nt. ochrony małoletnich w Kościele reprezentował będzie Zastępca Przewodniczącego KEP abp Jędraszewski.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Publikujemy pełną treść komunikatu:

Komunikat o delegacji Konferencji Episkopatu Polski na spotkanie w Watykanie nt. ochrony małoletnich w Kościele

Od kilku dni abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP jest hospitalizowany z powodu ostrego zapalenia płuc, dlatego Konferencję Episkopatu Polski na spotkaniu przewodniczących episkopatów z Papieżem Franciszkiem w Watykanie nt. ochrony małoletnich w Kościele reprezentował będzie abp Marek Jędraszewski, Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W skład polskiej delegacji wchodzą również: bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP oraz o. Adam Żak, Koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem