Reklama

Z wizytą w parafii

Wspólnota tętniąca życiem

W środę 5 maja bp Roman Marcinkowski wizytował parafię Chamsk w dekanacie żuromińskim. Jest to parafia specyficzna: należy do najmniejszych w diecezji (obejmuje tylko jedną miejscowość), ale dzieje się tu bardzo dużo; jest też parafią najmłodszą w diecezji, choć jej dzieje liczą kilkaset lat…

Niedziela płocka 21/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Floriana w Chamsku

Patron parafii: św. Florian
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Katarzyny
Proboszcz: ks. mgr Sławomir Wądołek
Miejscowości: Chamsk
W parafii działają: Parafialna Rada Gospodarcza, Parafialna Rada Duszpasterska, Grupa Formacyjna Małżeństw, Grupa Biblijna (lektorzy), ministranci, schola młodzieżowa, Koła Żywego Różańca, asysta procesyjna, świetlica parafialna
Współpraca: Ochotnicza Straż Pożarna w Chamsku
Msze św. w niedzielę: 9.00, 11.00 16.00

Charakterystyka parafii

Parafia św. Floriana w Chamsku została powołana do istnienia… w XIV w., i choć koleje losu sprawiły, że potrzeba było dopiero dekretu biskupa płockiego Stanisława Wielgusa z 2003 r., by Chamsk stał się znów parafią, jego mieszkańcy są dumni z historii parafii.
Kościół parafialny powstał w 1385 r. Parafia posiadała dwie świątynie filialne: w Poniatowie (obecnie samodzielna parafia) i Karniszynie (dziś stoi w tym miejscu figura). W 1401 r. biskup płocki Jakub z Korzkwi potwierdził przynależność do parafii następujących wiosek: Chamsk, Dębsk, Korniszyn, Lazek, Myślino, Kobyla Łąka, Olszewo, Franciszkowo i Poniatowo. Do XVII w. Chamsk był posiadłością rodu Chamskich, a od 1863 r. do II wojny światowej - rodziny Bergów. Siedzibę parafii przeniesiono do Poniatowa, po wybudowaniu tam w 1807 r. nowej, murowanej świątyni Od tej pory dotychczasowy kościół parafialny stał się kościołem filialnym.
Starania o przywrócenie parafii w Chamsku zostały podjęte w 1986 r. Decyzją biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego w tym roku Chamsk stał się samodzielnym ośrodkiem duszpasterskim. Duszpasterzem ośrodka został mianowany ks. Zdzisław Witkowski. Z jego inicjatywy powstał w 1989 r. cmentarz grzebalny, a w latach 1992-93 rozbudowano: prezbiterium, zakrystię i kaplicę, W świątyni podniesiono sufit. Parafię przywrócono w 2003 r. Od tego też roku jej proboszczem jest ks. Sławomir Wądołek.

Osiągnięcia materialne

Wiele inicjatyw materialnych koniecznych do funkcjonowania parafii, np. utworzenie cmentarza parafialnego i rozbudowa kościoła, podejmował poprzedni duszpasterz, ks. Zdzisław Witkowski. Z jego inicjatywy ogrodzono świątynię. W 1994 r. zostały zakupione nowe meble do zakrystii, a dwa lata później zbudowany nowy ołtarz główny. W latach 1999-2003 wybudowano nowy dom parafialny.
Od 20 czerwca 2003 r. proboszczem reaktywowanej parafii Chamsk został ks. Sławomir Wądołek. Jeszcze w tym roku dobudowano do plebanii zgodnie z wcześniejszym projektem garaż zewnętrzny, zamontowano na budynku rynny, parapety zewnętrzne oraz obmurowano wjazd do piwnicy. Ocieplony został i zalany warstwą betonu taras. W tym roku zostało dokonane odwodnienie budynku plebanii i niwelacja terenu.
Równolegle prowadzone były także prace w kościele: wycyklinowano i pokryto lakierem podłogę, odgrzybiono i wymalowano ściany w kościele, zakrystii i kaplicy bocznej, wykonano prace remontowe na chórze, nową, dębową ambonkę, wymieniono część systemu nagłaśniającego. Teren wokół kościoła oświetlono.
Remonty wykonano także w innych budynkach parafialnych: w sali katechetycznej położono nową podłogę, założono nowe oświetlenie i pomalowano ściany. Odnowiono pomieszczenia przeznaczone dla świetlicy parafialnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania duszpasterskie

We wrześniu ubiegłego roku udało się w parafii św. Floriana rozpocząć kilka cennych dzieł duszpasterskich. Liczna grupa parafian gromadząca się każdego 22. dnia miesiąca na Mszy św. i nabożeństwie, daje świadectwo żywotności kultu Miłosierdzia Bożego. „Całość uroczystości trwa około dwóch godzin, a jednak co miesiąc kościół jest pełen rozmodlonych ludzi” - zapewnił w swym sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz. W ten dzień Ksiądz Wądołek odwiedza także w domach dwunastu chorych parafian. Udziela im sakramentów. Szczególny wymiar ma tu każdy pierwszy piątek i każda pierwsza sobota i niedziela miesiąca. Wówczas to wspólnota w Chamsku gromadzi się na czuwaniu przed Najświętszym Sakramentem.
Również od roku zaczęto na terenie przykościelnym organizować koncerty muzyki religijnej. Jak podkreślił Ksiądz Proboszcz, cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem. Chamsk gościł już m.in. ks. Marka Szumowskiego i zespół „Moja Rodzina”.
Dziełem, który ma wymiar nie tylko ściśle duszpasterski, ale i społeczny, jest świetlica parafialna, zorganizowana w budynku starej plebanii. Otwarta w każdy poniedziałek i środę świetlica stwarza najmłodszym członkom tej wspólnoty możliwość spędzenia czasu w sposób nie tylko przyjemny, ale i wartościowy. „Udało się zrealizować tu inicjatywę nauki gry na instrumentach, a także nauki j. angielskiego” - mówił Ksiądz Proboszcz. Szczególną atrakcją w świetlicy jest stół tenisowy, który trafił tu dzięki życzliwości szkoły.
Swoistym papierkiem lakmusowym duchowej żywotności parafii są także grupy i stowarzyszenia, które - choć mają różne cele i charyzmaty - służą razem dobru wspólnoty. W parafii Chamsk istnieje dziś osiem takich grup. O ich działalności wspomniał krótko w swoim sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz.. Każda z nich miała też szansę złożyć własne świadectwo.

Reklama

Spotkanie z grupami

Grupa formacyjna małżeństw oraz grupa biblijna - lektorów to formacje duszpasterskie o najkrótszej historii. Niedawno zostały utworzone: rada duszpasterska i gospodarcza. Powstały one na bazie działającej już od wielu lat rady parafialnej. Grupy dzieliły się z Księdzem Biskupem swymi osiągnięciami podczas osobnego spotkania.
„Próbujemy odkrywać powołanie świeckich w Kościele i budzić naszą odpowiedzialność za sprawy Kościoła” - takie cele stawia sobie tutejsza rada duszpasterska. W codziennej pracy na rzecz parafii przejawia się to m.in. wspieraniem działalności świetlicy, organizowaniem spotkań z anonimowymi alkoholikami, organizowaniem koncertów muzycznych i uczestnictwem w życiu sakramentalnym i liturgicznym parafii.
Priorytetem dla rady gospodarczej jest troska o stan budynku kościoła, plebanii i zabudowań gospodarczych. Niektórzy członkowie tej grupy angażują się w pracę dla kościoła już od wielu lat.
Pięć par małżeńskich skupia utworzona jesienią grupa formacyjna małżeństw. Jest tu także grupa lektorów, czytających Słowo Boże podczas Mszy św. Podczas regularnych spotkań, prowadzonych przez Księdza Wądołka lektorzy uczą się, jak czytać Pismo Święte, aby było nie tylko usłyszane, ale i zrozumiane.
Do Mszy św. w parafii w Chamsku służy 25 ministrantów. Podzieleni są na 6 grup, przy czym każda z nich ma dyżur w jednym dniu powszednim oraz podczas jednej z niedzielnych Mszy św.
Liturgię ubogaca także schola młodzieżowo - żeńska, która powstała w 1995 r. Obecnie skupia ona 11 dziewcząt, ale na przestrzeni lat liczebność tej grupy, podobnie jak jej skład, ulegała ciągłej zmianie.
Asysta procesyjna to kolejna grupa, która przyczynia się bezpośrednio do uświetnienia liturgii. W tej parafii skupia ona 63 osoby, w tym 20 kobiet, 12 mężczyzn. Także młodzież i dziewczęta sypiące kwiatki.
W parafii Chamsk istnieją również 4 koła żywego różańca, które spotykają się na wspólnej modlitwie w kościele, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.
Ponad osiemdziesiątletnią historią może pochwalić się tutejsza Ochotnicza Straż Pożarna. Jej dwudziestu ośmiu członków, obok wypełniania swych statutowych obowiązków, wspomaga Księdza Proboszcza w pracy przy kościele i plebanii. Szczególnym znakiem ich współpracy z parafią może być fakt, że w latach 90., w okresie remontu kościoła, Msze św. były odprawiane w nowo wybudowanym Domu Strażaka.

Przebieg wizytacji

Bp Roman Marcinkowski, tuż po przybyciu do Chamska, odwiedził troje chorych parafian. W przebieg wizytacji wpisane były także osobne spotkania z przedstawicielami władz, z dziećmi, a także z grupami duszpasterskimi. Uczestniczący w pierwszym ze spotkań przedstawiciele władz samorządowych i szkoły, dzielili się z Księdzem Biskupem dokonaniami tutejszej społeczności, jej bolączkami i zadaniami, które przed nią stoją.
Śpiewem i krótką prezentacją powitali Biskupa Marcinkowskiego młodzi parafianie - bywalcy świetlicy. „Tu odbywają się różne konkursy: plastyczne, muzyczne, recytatorskie, czy fotograficzne - mówiła przedstawicielka dzieci i młodzieży. - Sami przygotowujemy dyplomy i wybieramy najlepsze prace, pod czujnym okiem naszych wychowawców. Oprócz gier i zabaw jest też w naszej świetlicy czas na modlitwę. Często udajemy się na nią do kościoła”. Tuż obok świetlicy jest też harcówka. Tu powitali Księdza Biskupa harcerze.
Wizytacja zakończyła się uroczystą Eucharystią. „Dobrze było usłyszeć z ust Księdza Proboszcza, że ponad 50% was, parafian, jest na niedzielnej Mszy św. - powiedział w swoim kazaniu Ksiądz Biskup. - Wprawdzie jest to jedna duża wioska i macie blisko do kościoła, który znajduje się w centrum Chamska, ale wasza obecność jest też dowodem na to, że chcecie tu przyjść, bo w kościele odnajdujecie nowe spojrzenie na siebie i świat.
Tu, w kościele, człowiek chce przetrzeć swoje oczy, które czasami patrzą, a nie widzą. Przychodzi tu, by przetkać swoje uszy, bo słyszą głupstwa, a nie słyszą wołania o pomoc. Czyńmy wszystko, byśmy z tej drogi nie schodzili”.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Farmaceuci i lekarze do MZ: recepta na pigułkę "dzień po" wymaga zgody rodziców

2024-04-18 07:09

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Farmaceuci, lekarze i położne ostrzegają Ministerstwo Zdrowia, że wystawianie recept farmaceutycznych na pigułkę "dzień po" osobom niepełnoletnim bez zgody rodzica może być niezgodne z prawem. Są też przeciw "sprowadzaniu zawodów medycznych do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".

Od 1 maja tzw. pigułka "dzień po" ma być dostępna dla osób powyżej 15. roku życia na receptę farmaceutyczną. Usługa będzie realizowana w aptekach, które zgłoszą akces do programu Ministerstwa Zdrowia i podpiszą w tej sprawie umowę z NFZ.

CZYTAJ DALEJ

Pędzlem pisane

2024-04-18 08:44

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

ikony

Krystyna Dolczewska

Joanna Rybińska

Joanna Rybińska

"Pędzlem pisane" - taki tytuł nadała artystka Joanna Rybińska swojej wystawie ikon. To jest już czwarta jej wystawa ikon w Zielonej Górze.

Dzieła artystki można było obejrzeć 16 kwietnia w Filii nr 1 Biblioteki im. Norwida przy ulicy Ptasiej w Zielonej Górze. Tytuł wystawy jak najbardziej odpowiada temu, co twórcy ikon mówią o swej pracy: oni ikon nie malują, tylko piszą.

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

2024-04-18 19:23

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Płock

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Bp Milewski na podstawie Ewangelii Janowej (J 6,44-51) podkreślił, że „Jezus jest chlebem żywym”: - Za każdym razem, kiedy spożywamy ten chleb, zagłębiamy się w istotę miłości Boga. Już nie żyjemy dla nas samych - zauważał biskup pomocniczy diecezji płockiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję