Reklama

Sklep sakralny

Laureaci Medalu "Mater Verbi" 2004

1. O. Hieronim Warachim OFMCap - Sędziszów Małopolski

2. O. prof. dr hab. Zachariasz Szczepan Jabłoński OSPPE - Jasna Góra

3. O. Jan Stanisław Rudziński OSPPE - Jasna Góra

4. Ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec - Rzeszów

5. Ks. kan. Stanisław Wojcieszak - Ochotnica Dolna

6. Ks. prał. Marian Wojcieszak - Częstochowa

7. Ks. red. Waldemar Wesołowski - red. Niedzieli Legnickiej

8. Ks. dr Robert Nęcek - Kraków

9. Ks. Zbigniew Heluszka - Częstochowa

10. Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą", jej prezes Stanisław Kowalski i Urszula Bogobowicz - Warszawa

11. Kazimiera i Kazimierz Kuczyńscy - Dziwnów

12. Barbara Popiołek - Częstochowa

13. Jasnogórski Chór Dziewczęcy "Filiae Mariae" pod dyr. Marioli Jeziorowskiej

14. Dr Włodzimierz Karankiewicz - Częstochowa

15. Jacek Napieralski - Częstochowa

16. Katarzyna Artymiak - Lublin

17. Ewa i Tomasz Kamińscy - Lublin

18. Red. Krystian Brodacki - Kraków

19. Czesław Sobkowiak - Zawada

20. Edward Jankowski - Słupsk

21. Jan Sabela - Łódź

22. Ks. prał. Zbigniew Rostkowski - Drohiczyn

23. Ks. kan. Marian Wyszkowski - Bielsk Podlaski

24. Ks. red. Krzysztof Żero - Boćki

25. Ks. kan. Mieczysław Miarka - Będzin

26. Ks. kan. Hieronim Kubica - Sosnowiec

27. Ks. kan. Józef Dawczyński - Siewierz

28. Ks. prał. Jan Andrzejewski - Kobyłka k. Warszawy

29. Ks. inf. Zdzisław Król - Warszawa

30. Zgromadzenie Sióstr Córek Bożej Miłości i s. Bonita Jadwiga Karaszkiewicz FDC - Jasna Góra

31. Ks. kan. Jan Chmiest - Częstochowa

32. Romana Trojniarz - Przemyśl

33. Józef Ledochowski - Przemyśl

34. Alumn Bartosz Rajewski - Szczecin

35. Ks. prał. Wiesław Skonieczny - Łowicz

36. Magdalena Górecka - Sochaczew

37. Ks. Wojciech Miszewski - Toruń

38. Ks. Andrzej Zblewski - Nawra

39. Parafia Matki Bożej Częstochowskiej i jej proboszcz - ks. Franciszek B. M. Steblecki SDB - Lubin

40. Aleksandra Polewska - Konin

41. Ks. prał. Franciszek Skorusa - Wrocław

42. Ks. kan. Tadeusz Woszczyna - Wrocław (Huby)

43. Parafia św. Anny i jej proboszcz - ks. Jacek Andrzej Wachowiak CM - Wrocław (Oporów)

44. Ks. kan. Kazimierz Nawrotek - Wrocław-Widawa

45. Ks. prał. Kazimierz Malinoś - Wrocław Brochowo

46. Red. Waldemar Hass - Głogów

47. Stowarzyszenie "Cisi Pracownicy Krzyża" - Głogów

48. Ks. dr Andrzej Motyka - Rzeszów

49. Maria Bala - Rzeszów

50. Ks. kan. Zdzisław Wójcik - Stopnica

51. Wiesława Jarońska - Koniecpol

52. Ks. kan. Bohdan Papiernik - Łódź

53. Ks. Czesław Duk - Łódź

54. Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej i jej dyrektor - ks. prał. dr. Ryszard Czekalski

55. Marian Konrad Klubiński - Ciechanów

56. Ks. dziek. Zbigniew Jaroszewski - Myszyniec

57. Ks. kan. Włodzimierz Kwietniewski - Dubienka n. Bugiem

58. Ks. kan. Tadeusz Sochan - Górecko Kościelne

59. Piotr Klejny - Lublin

60. Krzysztof Sobot - Lublin

61. Zbigniew Winiarczyk - Lublin

62. Marianna Popiełuszko

63. Joanna Bisiuk - "Niedziela"

64. Anna Przewoźnik - "Niedziela"

65. Marzena Zacharewicz - "Niedziela"

Kard. Krajewski: kiedy zaczynam czytać Pismo święte, ono czyta moje życie

2018-09-22 17:42

xpk / Łódź (KAI)

- Kiedy zaczynam czytać Pismo święte, ono mnie czyta, ono czyta moje życie, a ja zaczynam widzieć świat, tak jak widzi je Bóg. Słowo Boże jest dobre wtedy, gdy ktoś się rodzi i umiera, kiedy ktoś jest zakochany i jest po uszy w grzechu i wyjść nie może, ono jest dobre na każde cierpienie – mówił kardynał Krajewski podczas swojej kardynalskiej Mszy prymicyjnej w łódzkiej katedrze.

Grzegorz Gałązka

W łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w trzy miesiące od nominacji kardynalskiej odbyła się Msza święta prymicyjna kardynała Konrada Krajewskiego, który w tej samej katedrze 30 lat temu z rąk abp. Władysława Ziółka przyjął święcenia kapłańskie.

W liturgii obok abp. Grzegorza Rysia i abp. seniora Władysława Ziółka uczestniczyli biskupi pomocniczy bp Ireneusz Pękalski i bp Marek Marczak, kapłani, siostry zakonne i licznie zgromadzeni wierni z całej archidiecezji.

Kardynał, przywołując przypowieści o ziarnie i siewcy z dzisiejszej ewangelii, odniósł się do swojego życia - Doskonale pamiętam, kiedy byłem nieurodzajną glebą, kiedy nie chciałem słuchać tego, co mówi Bóg. Kiedy ono padało, nawet mnie porywało, ale potem piękno tego świata, wszystko co jest związane z moim ciałem, zabierało ten głos, niszczyło, nie było żadnego wzrostu. Ale Jezus mówi, że jest jeszcze diabeł, a papież Franciszek dopowiada – on tańczy najpierw wobec niego, potem wobec kardynałów, metropolitów, arcybiskupów i zabiera wszystko, żeby się nie urodziło, by zniknęło. Ziarnem, które Jezus rzuca nawet wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie tego przyjąć, jest słowo Boże – zaznaczył kardynał.

Kaznodzieja zwrócił uwagę na znaczenie i rolę słowa Bożego w codzienności, w domu, w życiu. - Wszystkie książki, jakie mamy w swojej bibliotece, to jest słowo ludzkie, ale jest jedna księga, która jest słowem Boga. Dlaczego jest gdzieś w biblioteczce, skoro po czytaniu jej mówimy: oto słowo Boże, oto słowo Pańskie? Podnosimy je, okadzamy, uroczyście wnosimy. Gdzie w twoim domu jest Pismo święte? A może warto je wyjąć, by poznać Boga, by dowiedzieć się czego On ode mnie chce? – pytał.

Kardynał podzielił się także swoim doświadczeniem codziennego czytania ewangelii i wielkiego szacunku do słowa Bożego. – Czytam codziennie Pismo święte, ono we mnie wzrasta, ono jest we mnie. Zacznijmy i my dzisiaj czytać słowo Boże. Nie patrzmy na innych, na całą archidiecezję, ale na siebie. Wyjmijmy dzisiaj Pismo Święte – apelował do zebranych. – Codziennie czytam ewangelię na następny dzień i staram się tą ewangelią żyć. Przypominam sobie ją wieczorem, w południe i przed zaśnięciem. Nieraz nie pamiętam, zapomniałem i wtedy idę i czytam na nowo – dzielił się swoim doświadczeniem kardynał.

Po komunii świętej wszyscy zebrani w katedrze odśpiewali hymn Te Deum Laudamus, dziękując za pierwszego kardynała, który pochodzi z archidiecezji łódzkiej.

Z życzeniami zwrócił się do kardynała prymicjanta arcybiskup łódzki, który przypomniał, że "choć przez swoją posługę kardynalską należysz do kleru rzymskiego, to wiedz, że ta katedra jest nadal twoim domem. To jest dom twojego powołania. Wracaj do tego domu, odkrywaj swoje powołanie, żyj nim, wypełnij je i osiągnij świętość, tego wszyscy ci życzymy" - mówił abp Ryś.

Po zakończonej liturgii w domu biskupim każdy mógł osobiście złożyć życzenia kardynałowi prymicjantowi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kalendarz pielgrzyma 2019

Nowy kierunek studiów: „Filmówka” w Częstochowie

2018-09-26 09:25

AKW

Magda Nowak/Niedziela

Film i sztuki audiowizualne - nowy kierunek studiów planowany w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie został zaprezentowany dziennikarzom podczas konferencji prasowej, która odbyła się 25 września 2018 r. Projekt przedstawili: senator RP Artur Warzocha, prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska – rektor uczelni, prof. dr. hab. Zbigniew Wichłacz - dziekan Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTiT w Łodzi, a także inni przedstawiciele łódzkiej „filmówki” zaangażowani w ten projekt, wśród nich prof. dr hab. Paweł Siedlik, a także Jerzy Domaradzki – reżyser i Piotr Kinicki – producent filmowy, zajmujący się uruchomieniem nowego kierunku studiów w Częstochowie.

Prof. Anna Gawrońska podziękowała senatorowi Arturowi Warzosze za pomysł zorganizowania tego kierunku, a gościom konferencji za gotowość do współpracy. Senator Warzocha podkreślił, że częstochowskie środowisko artystyczne ma olbrzymi potencjał do wykorzystania. Zorganizowanie kierunku filmowego jest pomysłem na to, aby ożywić życie kulturalne miasta, a środowisko zaangażować do współpracy. Dzięki temu planowany kierunek może w niedalekiej przyszłości stać się instytutem, a następnie wydziałem.

Piotr Kinicki zaznaczył, że z prośbą o pomoc w zorganizowaniu takiego kierunku zwracały się także inne uczelnie, ale w Częstochowie pracownicy „filmówki” zostali fantastycznie przyjęci. Piotr Kinicki uważa, że uczelnia i środowisko mają znakomite warunki do zorganizowania takiego kierunku.

Projekt przewiduje, że na kierunku film i sztuki audiowizualne powstałyby specjalizacje: sztuka operatorska, reżyseria, produkcja filmowa, telewizyjna i teatralna, a w przyszłości być może aktorstwo. Pierwszy rok będzie wspólny dla wszystkich specjalności. Trzyletnie studia będą adresowane do osób, które będą chciały zajmować się filmem profesjonalnie. Ich program pozwoli zdobyć wiedzę praktyczną i teoretyczną, aby w przyszłości realizować własne projekty artystyczne lub produkcyjne. Wykłady, ćwiczenia, seminaria i zajęcia praktyczne będą realizowane przez doświadczonych wykładowców z łódzkiej uczelni.

Piotr Kinicki przypomniał nazwiska znakomitych filmowców i fotografików pochodzących z Częstochowy. Dodał, że klimat i infrastruktura pozwalają planować dalej i myśleć o zorganizowaniu tutaj festiwalu filmowego.

Prof. Zbigniew Wichłacz podkreślił, że nawet zakup wyposażenia dla pracowni na takim kierunku jest o wiele prostszy niż dawniej: - Mamy czasy potężnej zmiany technologicznej, zasypywania przepaści między sprzętem profesjonalnym, a konsumenckim. Profesor przytoczył przykłady filmów, które zdobyły wysokie nagrody na przeglądach i festiwalach, chociaż nie powstały na wysokospecjalistycznym sprzęcie.

Jak podkreślili łódzcy specjaliści, powszechna dostępność sprzętu do filmowania powoduje, że zapotrzebowanie na taki kierunek jest bardzo duże. Stąd potrzeba jak najszybszego zgłoszenia wniosku w sprawie powołania nowego kierunku na częstochowskiej uczelni do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz do Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Jeżeli prace organizacyjne potoczą się zgodnie z planem, już za rok będzie możliwe ogłoszenie naboru na nowy kierunek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem