Reklama

Sacerdos alter Christus

Ks. Ireneusz Skubiś
Edycja częstochowska 23/2004

„Życzymy neoprezbiterom, żeby Msza św., którą odprawiają w pierwszych dniach swojego kapłaństwa, była dla nich taka sama kilkadziesiąt lat poźniej. Żeby tę Mszę św. zawsze sprawowali z najgłębszą czcią i uszanowaniem, w świadomości obecności Chrystusa i w pełni łaski uświęcającej” - te słowa można usłyszeć podczas uroczystości święceń kapłańskich...
Młodzi ludzie przyjmujący sakrament kapłaństwa przygotowują się do tego momentu przez lat sześć, a czasem i więcej. Wszystkie wysiłki wychowawców w seminarium, na czele z księdzem biskupem, idą w tym kierunku, żeby uwrażliwić kandydata do kapłaństwa na Eucharystię. W Niej bowiem jest największa moc i siła, Ona jest kluczem do zrozumienia tajemnicy kapłaństwa.
Mówi się: Sacerdos alter Christus - Kapłan drugim Chrystusem. Jest to bardzo istotne w naszej refleksji nad kapłaństwem. Chrystus jest Zbawicielem świata. Jest obiecanym Mesjaszem, jest Bogiem z nami - Emmanuelem. Jest także naszym Odkupicielem. W Nim mamy wszystko, co Bóg mógł dać człowiekowi, czytamy przecież: „...Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie umarł, ale miał życie wieczne” (J 3, 16). Bóg dał ludziom swego Syna w sposób niezwykły, bo uczynił Go żertwą ofiarną za ludzkie grzechy. Realizm tej miłości Boga do człowieka widać wyraźnie w obrazie filmowym Mela Gibsona pt. Pasja. Chrystus to Pasja, Ofiara, ale i Zbawiciel, i Odkupiciel. To Chrystus Zmartwychwstały, otwierający się na człowieka i na wszystkie wydarzenia związane z istotą jego powołania.
Gdy myślimy o Chrystusie, który spełnia się w kapłanie, zauważamy, że kapłaństwo jest czymś niezwykłym.
Kapłan - Boży dar.
Kapłan - ten, który sprawuje Eucharystię, ale i wszystkie inne sakramenty, począwszy od chrztu św. - wszystkie one odgrywają ogromną rolę w życiu człowieka.
Kapłan - ten, który spełnia się w całej misji Kościoła, w głoszeniu Słowa, nauczaniu i życiu wiarą.
Kapłan - bezpośredni uczeń Chrystusa.
Mówiąc dzisiaj o kapłaństwie, musimy wciąż podkreślać kapłańską świadomość obecności Chrystusa we wszystkich sakramentach. Jednocześnie jest to cała działalność posłannicza Kościoła, która spełnia się i realizuje w kapłanach i przez kapłanów. Z tej racji Kościół był, jest i pozostanie hierarchiczny, bo jako taki został ustanowiony, niezależnie od różnych prądów szerzących się w niektórych krajach, a dążących do rozchwiania jego natury.
Cieszymy się nowymi święceniami kapłańskimi, cieszą święcenia kapłańskie w archidiecezji częstochowskiej. Chcielibyśmy spotkać w nowo wyświęconych kapłanach teologów świadomych swego zadania i roli zarówno w życiu indywidualnym człowieka, jak i społeczności. Kapłaństwo, które przyjmują, nigdy nie może stać się marginesem ich życia. Ma być istotą, spełnieniem i sensem tego wszystkiego, co mówią i czynią. To, co wydarzy się w archikatedrze częstochowskiej, to wielkie sacurm - świętość, która się staje. Od tych zaślubin nic kapłana nie dyspensuje. Jego życie, cel i forma zawarowane są w tej godzinie święceń, w konsekracji kapłańskiej. Nie wolno nigdy tego zapomnieć.
Oczywiście, przyjdą różne czasy, dni, chwile, przyjdzie czas sukcesu kapłańskiego, ale i czas porażki. Zawsze najważniejsza jednak będzie świadomość, że jest się księdzem, że sprawuje się sakramenty święte. Nie wolno nigdy odejść od kontemplacji kapłaństwa w jego istocie, źródle i przeznaczeniu. Ono powinno być nieustannie przeżywane i powinno stanowić nieustannie inspirację do działania.
Tegorocznym Neoprezbiterom życzymy serdecznie, by jako kapłani cieszyli się jak największą miłością i uszanowaniem wszystkich, by omdlewały im ręce i bolały nogi od udzielania sakramentów, ale by to właśnie dawało im prawdziwą radość pełnionej misji i satysfakcję z dzielenia się darem, jaki otrzymali od Boga.
Niech Chrystus zawsze będzie najgłębszym sensem ich życia, największą miłością i nadzieją, i największym spełnieniem.

Irlandia zamyka przedostatnie seminarium duchowne na terenie kraju

2018-07-20 10:08

azr (Irish Times/KAI) / Belfast

We wrześniu br. kończy działalność katolickie seminarium duchowne św. Malachiasza w Belfaście, działające nieprzerwanie od 1833 r. To ósme seminarium zamknięte w Irlandii od 1993 r. Od jesieni irlandzcy kandydaci do kapłaństwa będą mogli kształcić się tylko w jednym diecezjalnym seminarium na terenie kraju lub w Kolegium Irlandzkim w Rzymie.

BOŻENA SZTAJNER

Seminarium św. Malachiasza zostanie zamknięte po 185 latach działalności. W tym czasie kształciło księży dla diecezji Down i Connor, a także dla Kościoła lokalnego w innych częściach Irlandii. Jako powód zamknięcia podano m.in. zamknięcie wydziału filozoficznego na Queens University w Belfaście, gdzie w ramach formacji seminaryjnej studiowali klerycy. Trzej seminarzyści, którzy przygotowywali się do kapłaństwa w zamykanym seminarium św. Malachiasza, zostaną przeniesieni do innych seminariów. Budynek będzie służył celom duszpasterskim.

Odtąd przyszli irlandzcy klerycy będą mieli do wyboru: jedyne seminarium diecezjalne na terenie kraju, w Maynooth, gdzie kształci się obecnie 35 seminarzystów i Kolegium Irlandzkie w Rzymie, w którym przygotowuje się do kapłaństwa 13 kandydatów.

Od 1993 r. w Irlandii zamknięto już 7 diecezjalnych seminariów duchownych i jedno, które przygotowywało kapłanów do posługi poza granicami kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Piacenza: w życiu kapłana mogą być trudne chwile

2018-07-22 14:36

vaticannews / Watykan (KAI)

Na trudny kontekst kulturowy, który może prowadzić do problemów w życiu kapłana oraz na potrzebę modlitwy osobistej każdego księdza, a także ludu w intencji swoich pasterzy zwrócił uwagę kard. Mauro Piacenza, komentując papieską intencję modlitewną na ten miesiąc.

Bożena Sztajner

Franciszek prosi – przypomnijmy – „aby kapłani, którzy w trudzie i samotności żyją swoją pracą duszpasterską, czuli się wspomagani i pokrzepiani przez przyjaźń z Panem i braćmi”. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa podkreślił, że Jezus chce być blisko swojego ludu, szczególnie poprzez kapłanów. Aby to było możliwe, kapłani muszą się czuć wspomagani i pokrzepiani przez przyjaźń z Jezusem i braćmi, o co apeluje Papież w intencji na lipiec. Życie kapłana bywają też bowiem chwile bardzo trudne.

"Kapłan przeżywa też momenty bardzo trudne, ale nie dlatego, że kapłaństwo już się przeżyło. Wynika to bowiem także z kontekstu kulturowego, gdzie wszystko jest relatywne i nic nie jest absolutne, gdzie nie patrzy się w górę. W takiej sytuacji wszystko może wydawać się wielkim chaosem, a kapłan osobą niepotrzebną – stwierdzi kard. Piacenza w rozmowie z Radiem Watykańskim.

Zdaniem purpurata konieczna więc jest przede wszystkim modlitwa, która podtrzymuje i umacnia, a potem także uwrażliwia, na co zwraca uwagę obecna intencja modlitewna, aby pomyśleć o kapłanie, który w tym kontekście może się poczuć samotny. "W takiej atmosferze kapłan może być uważany za osobę niemal zbędną, a on sam może czuć się niepotrzebny. Byłoby to dla niego wielką tragedią” - powiedział kardynał.

Kard. Piacenza przestrzegł także kapłanów przed utratą relacji z Bogiem. Kiedy jej zaczyna brakować łatwo o upadek. W tym kontekście podkreślił więc ogromną rolę osobistej modlitwy każdego kapłana, której szczyt stanowi Eucharystia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem