Reklama

„Przyszłość ludzi idzie przez rodzinę” - Jan Paweł II

„Łódzkie Dni Rodziny stanowią okazję do przypomnienia sobie i uświadomienia prawdy o rodzinie, (...) rodzina może i powinna być nadzieją jutra” - powiedział metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ramach XI Łódzkich Dni Rodziny.

Niedziela łódzka 23/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drugi tydzień maja był czasem kiedy w Łodzi odbywały się Łódzkie Dni Rodziny. Zostały one zorganizowane już po raz jedenasty i jak co roku cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego miasta. Osoby uczestniczące w obchodach mogły wziąć udział w pielgrzymce, rajdzie rowerowym, festynie, ognisku, meczu piłki nożnej oraz Mszach św. organizowanych w łódzkich parafiach, którym przewodniczyli: metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, bp Adam Lepa i bp Ireneusz Pękalski. W programie znalazły się również liczne konferencje i spotkania, których tematem przewodnim była rodzina i jej miejsce we współczesnym świecie.
Jak co roku obchody rozpoczęła piesza pielgrzymka do grobu św. o. Rafała Chylińskiego w Łagiewnikach w intencji trudnych problemów Łodzi. Kilkusetosobowa grupa pielgrzymów wyruszyła w sobotni poranek sprzed bazyliki archikatedralnej w Łodzi, by powierzyć swoje problemy i troski Świętemu Zakonnikowi z Łagiewnik, który całe swoje życie poświęcił ubogim. W pochodzie uczestniczył również Ksiądz Arcybiskup, który oświadczył, że czuje się odpowiedzialny za łódzki Kościół i jego problemy.
Rodzinny Rajd Rowerowy na trasie Łódź - Prawda - Łódź to kolejny punkt Dni Rodzin na stałe wpisany w program imprezy. Jak mówili organizatorzy ma on charakter rodzinny i międzypokoleniowy. Uczestnicy rajdu po przejechaniu trasą śp. prof. Włodzimierza Fijałkowskiego zorganizowali mecz piłki nożnej, w której rywalizowały dwa pokolenia łódzkich rodzin.
Stały punkt programu wypełniał również doroczne spotkanie absolwentów Szkoły Rodzicielstwa im. prof. W. Fijałkowskiego. Szkoła działa już od 6 lat i jej zadaniem jest przygotowywanie rodziców oczekujących narodzin dziecka do: porodu, naturalnego karmienia i pełnienia ról rodzicielskich. Co roku na spotkanie przychodzą rodzice wraz ze swoimi pociechami by w gronie przyjaciół dzielić się swoją radością.
W ramach obchodów już po raz jedenasty w archikatedrze odbył się uroczysty Jubileusz Małżeństw Archidiecezji Łódzkiej. Podczas Mszy św., której przewodniczył abp Władysław Ziółek małżeństwa obchodzące jubileusz 25- i 50-lecia zawarcia sakramentu małżeństwa, odnowiły przyrzeczenia i otrzymały pamiątkowe dyplomy. Intencją tego wydarzenia jest podkreślenie wartości rodziny, znaczenia wierności małżeństwa i budowania wzajemnej więzi - mówili organizatorzy.
Należy jednak pamiętać, że Łódzkie Dni Rodziny to obok spotkań rodzinnych promujących dobrą zabawę, również liczne konferencje poruszające trudne tematy, których głównym podmiotem zawsze jest rodzina.
Jednemu z takich spotkań przewodniczył abp Władysław Ziółek. Konferencja, która poświęcona była tematowi Rodzina fundamentem i nadzieją Europy odbyła się w Urzędzie Miasta Łodzi w dużej sali Obrad Rady Miejskiej i zgromadziła liczne grono słuchaczy. Inspiracją do dyskusji były m.in. słowa adhortacji Jana Pawła II Ecclesia in Europa - „... dzisiejsza Europa w tym samym czasie, gdy umacnia i poszerza swą jedność gospodarczą i polityczną, przeżywa - jak się zdaje - głęboki kryzys wartości. Choć dysponuje większymi środkami, sprawia wrażenie, że brakuje jej rozmachu, by wypracować wspólny plan i przywrócić motyw nadziei swoim mieszkańcom...” (art. 108).
Podczas spotkania poruszono problemy rodziny i tego jak jest ona widziana i rozumiana w Europie. „Liczne czynniki kulturowe przyczyniają się do zachwiania pozycji rodziny w społeczeństwie. Są nimi m.in. rozwody czy próby legalizowania małżeństw, gdzie różnice płciowe nie stanowią różnicy. Owe czynniki przyczyniają się do zatarcia prawdziwej funkcji rodziny, jaką jest przekazywanie życia, wychowywanie potomstwa i jego opieka” - powiedział podczas wystąpienia Metropolita Łódzki.
Ks. dr Jan Wolski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ukazał liczne przykłady dowodzące, że rodzina w Europie jest zagrożona. Jako przykład podał m.in. uznawanie możliwości rozwodu, zamiast miłości, aż do śmierci, umiłowanie prawdy zastąpione pluralizmem poglądów, a patologie seksualne określone wyrazem tolerancja. Ale największym zagrożeniem są próby zrównania małżeństwa ze związkami dwóch osób tej samej płci.
Prof. dr hab. Małgorzata Pyziak-Szafnicka z Uniwersytetu Łódzkiego uspokajała słuchaczy stwierdzeniem: „Unia Europejska ma prawo ingerować w sprawy bezpieczeństwa, gospodarcze czy np. ekonomiczne, jednak nie jest w stanie zmusić swoich członków do zalegalizowania przykładowo związków homoseksualnych, gdyż nie ma wspólnego prawa rodzinnego”.
Podczas Łódzkich Dni Rodziny próbowano skoncentrować się również na sytuacji rodziny w regionie łódzkim. Aby dogłębnie zbadać ten temat zorganizowana została konferencja podczas, której dyskusję panelową prowadzili specjaliści, zajmujący się problemami rodziny. Byli wśród nich pracownicy służb społecznych i przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Oprócz wymiany informacji i danych statystycznych na temat obecnej sytuacji rodzin w Łodzi, próbowano zastanowić się nad sposobami udzielania pomocy najbardziej potrzebującym. Bp. Ireneusz Pękalski, który przewodniczył owej konferencji mówił o rodzinie jako o fundamencie życia społecznego. „Rodzina zawsze, nawet ta najlepiej funkcjonująca potrzebuje pomocników. Są nimi szkoły, świetlice, przedszkola i inne instytucje, które wpływają na wychowanie i rozwój młodych osób. Rodzina do prawidłowego rozwoju potrzebuje wsparcia. (...) Wszystkie działania podejmowane, by pomóc rodzinie są wielkim wyzwaniem”.
Łódzkie Dni Rodziny organizowane przez Centrum Służby Rodzinie, którego dyrektorem jest ks. prał. Stanisław Kaniewski, są okazją do tego, aby zastanowić się - jak podkreślał bp Ireneusz Pękalski podczas Eucharystii w kościele Matki Bożej Jasnogórskiej - nad „problemami stojącymi przed rodziną, która boryka się często z biedą materialną czy bezrobociem. W tych dniach zastanówmy się nad sposobami pomocy rodzinie. To wielkie wyzwanie skierowane jest nie tylko do rządzących, ale do wszystkich ludzi. Pamiętajmy bowiem, że rodzina jako fundament społeczny jest nadzieją Europy i świata” - mówił bp I. Pękalski.
Bp Adam Lepa, który przewodniczył Mszy św. w parafii Świętej Rodziny wezwał zebranych, aby jako członkowie zjednoczonej Europy pozostali wierni wobec swoich poglądów. „Ostatnio poglądy zmieniają się nagminnie. Jest to niebezpieczne szczególnie dla dzieci i młodzieży, która pozbawiona odpowiednich wzorców traktować może poglądy jak kartę przetargową, dla osiągnięcia innych celów (...) młodzi powinni uczyć się od rodziców, że poglądy są integralną częścią życia człowieka. Dawniej ludzie szli do więzienia, a nawet umierali za poglądy. Przykładem jest ks. Jerzy Popiełuszko czy chociażby Stanisława Leszczyńska - łodzianka. Są oni dowodem wierności poglądów wobec Pana Boga. W tygodniu Rodziny zastanawiajmy się nad najważniejszą komórką w społeczeństwie, nad rodziną. Co zrobić, by zachować poglądy na temat właściwie rozumianej chrześcijańskiej Rodziny”.
W ostatnim dniu trwających tydzień obchodów, zorganizowany został Festyn „Rodzina się bawi”. Msza św. polowa w parku im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi rozpoczęła spotkanie. Atrakcyjny program festynu licznie zgromadził rodziny. Koncerty zespołów muzycznych umilały czas tym, którzy tego dnia przybyli, by uczestniczyć w turniejach i wielu konkursach. Wyjątkowym wydarzeniem kończącym Łódzkie Dni Rodziny był koncert chrześcijańskiego zespołu pop-gospelowego „Trzecia Godzina Dnia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

2024-04-15 13:06

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

W piątek 10 maja o godz. 10.00 w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, który tym samym zostanie oficjalnie rozpoczęty. Podczas tego wydarzenia zostanie zaprzysiężony trybunał, który będzie przesłuchiwał świadków i zbierał inne dowody wymagane do przeprowadzenia rzetelnie postępowania. Od tego momentu Helena Kmieć będzie nazywana Służebnicą Bożą.

Choć samo rozpoczęcie procesu nie oznacza, że zakończy się on beatyfikacją, to jest to ważny etap na długiej drodze do ogłoszenia przez Kościół młodej misjonarki błogosławioną. Był on poprzedzony powołaniem postulatora, ks. dr. Pawła Wróbla SDS, który przy współpracy z wieloma osobami przygotował niezbędną dokumentację, zebrał świadectwa oraz różnego rodzaju materiały.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: „Czy sztuczna inteligencja może pomóc w głoszeniu Słowa Bożego?”

2024-04-15 17:24

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

„Czy sztuczna inteligencja może pomóc w głoszeniu Słowa Bożego?” - odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy konferencji zorganizowanej w poniedziałek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. - Nigdy sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka, ale może być pomocna - mówiła teolog z UKSW dr hab. Monika Marta Przybysz. Wśród prelegentów byli także ks. dr hab. Marcin Kowalski z KUL i dominikanin o. Paweł Kozacki. Punktem wyjścia spotkania było wydanie Nowego Testamentu z infografikami, które ukazało się nakładem Wydawnictwa Świętego Wojciecha. - To wydanie Pisma Świętego ma ogromną szansę przemówić do współczesnego człowieka - przekonywał ks. Kowalski. Spotkanie odbyło się na kanwie rozpoczętego w niedzielę Tygodnia Biblijnego.

Konferencję zorganizowało wydawnictwo „Święty Wojciech Dom Medialny”. Spotkanie poprowadził Tomasz Królak, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda: Najbardziej palącą potrzebą jest odnowa wiary

2024-04-16 10:40

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

abp Tadeusz Wojda

EpiskopatNews

- Musimy najpierw odnowić naszą wiarę, aby dawać wiarygodne świadectwo - mówi KAI arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Dodaje, że ożywienie wiary pomoże rozwiązać wiele innych kwestii i wyzwań, przed którymi stoi dziś Kościół w Polsce. „Dzisiaj więc trzeba pracować nad rozbudzaniem wiary. To wyzwanie trzeba przełożyć na konkretne działania duszpasterskie: poczynając od budowania nowych relacji, bycia dla poszukiwania tych, którzy stoją na peryferiach, pochylania się nad cierpiącymi i upadającymi” - mówi.

A oto pełen tekst rozmowy z nowym przewodniczącym Episkopatu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję