Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Franciszek w samolocie: o Medjugorie, walce z pedofilią i relacjach z lefebrystami

2017-05-16 14:22

tłum. st (KAI) / Watykan / KAI

Grzegorz Gałązka

Kwestie autentyczności objawień prywatnych, walki z pedofilią a także relacji z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X oraz ewangelikami poruszył Ojciec Święty 13 maja podczas rozmowy z dziennikarzami w samolocie lecącym z Fatimy do Rzymu.

Oto pełny zapis konferencji prasowej Papieża Franciszka w tłumaczeniu na język polski:

Greg Burke: Dziękuję, Wasza Świątobliwość. Były to bardzo intensywne 24 godziny poświęcone Matce Bożej. Portugalczycy byli bardzo wzruszeni, kiedy Wasza Świątobliwość powiedział: „Mamy matkę”. Ty, Ojcze Święty odczuwasz to szczególnie. Sto lat temu Matka Boża nie objawiła się trzem ważnym dziennikarzom, ale trojgu pastuszkom. Ale widzieliśmy, jak oni ze swoją prostotą i świętością potrafili sprawić, aby orędzie to dotarło do całego świata. Także dziennikarze sprawiają, że dociera wiadomość, a widać z liczby krajów, z których pochodzą, że są bardzo ciekawi tej podróży Waszej Świątobliwości. Czy zechcesz Ojcze Święty powiedzieć coś na początku?

Papież Franciszek: Przede wszystkim, dobry wieczór. Dziękuję. I chciałbym odpowiedzieć na jak najwięcej pytań, o ile to możliwe, więc zrobimy to trochę w pośpiechu. Przykro mi, kiedy jesteśmy w połowie rozmowy i przychodzą, mówiąc mi, że nadeszła pora na przekąski ...; a zatem uczyńmy obydwie te rzeczy razem. Dziękuję.

Reklama

Greg Burke: Dobrze. Zacznijmy od grupy portugalskiej, od Fatimy Campos Ferreira z portugalskiego radia i telewizji RTP (Rádio e Televisão de Portugal).

Fatima Campos Ferreira: Czuję się trochę dziwnie siedząc przed Ojcem Świętym. Cóż, po pierwsze, bardzo dziękuję za tę podróż. Ojcze Święty, przybyłeś do Fatimy jako pielgrzym, aby kanonizować Franciszka i Hiacyntę w stulecie objawień. Z tego historycznego punktu widzenia, co pozostaje dla Kościoła i dla całego świata? Fatima zawiera również orędzie pokoju, a Ojciec Święty przyjmie w Watykanie w najbliższych dniach - 24 maja - amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Czego świat można się spodziewać po tym spotkaniu i na co Ojciec Święty ma nadzieję po tym spotkaniu? Dziękuję bardzo.

Papież Franciszek:

Fatima zawiera z pewnością orędzie pokoju. A przyniosło je ludzkości troje świetnych komunikatorów, którzy mieli mniej niż 13 lat. To ciekawe, to interesujące, że przybyłem jako pielgrzym. Ciekawe jest to, że kanonizacja nie była planowana na początku, ponieważ procedura związana z cudem była nadal w toku, ale nagle opinie ekspertów okazały się pozytywne, a sprawy szybko poszły naprzód ... i wszystko się zbiegło. Dla mnie była to wielka radość. Na co może świat żywić nadzieję? Na pokój. A o czym od teraz będę mówił wszystkim ...? O pokoju.

Fátima Ferreira:

Co pozostaje dla Kościoła i dla świata z tego historycznego wydarzenia?

Papież Franciszek: Orędzie pokoju. A chciałbym powiedzieć coś, co poruszyło moje serce. Przed wyjazdem przyjąłem kilku naukowców należących do różnych religii, którzy prowadzili badania w Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym w Castel Gandolfo. Niektórzy z nich byli agnostykami lub ateistami. Pewien ateista powiedział do mnie: „Jestem ateistą”; nie mówił, skąd pochodzi ani też jakiej jest narodowości. Mówił po angielsku, więc nie mogłem nic powiedzieć i nie pytałem. „Proszę cię o przysługę: powiedz chrześcijanom, że muszą bardziej kochać muzułmanów”. To jest właśnie to orędzie pokoju.

Fátima Ferreira:

A co Wasza Świątobliwość powie Trumpowi?

Papież Franciszek [Uśmiecha się]

Greg Burke: A teraz Miguel Aura, Radio Renascença.

Miguel Aura: W jakim języku mogę zadać pytanie: po portugalsku, czy po włosku?

Papież Franciszek: Lepiej po włosku.

Miguel Aura:

Zatem, Wasza Świątobliwość w Fatimie przedstawił się jako „biskup ubrany na biało”. Do tej pory wyrażenie to stosowano raczej do wizji trzeciej części tajemnicy, do św. Jana Pawła II i męczenników XX wieku. Co oznacza obecnie utożsamienie Waszej Świątobliwości z tym wyrażeniem?

Papież Franciszek: Tak, w modlitwie. Ale to nie ja ją ułożyłem, ale sanktuarium. Ja też zadałem sobie pytanie, dlaczego tak powiedzieli? Zauważmy powiązanie między biskupem ubranym na biało, Matką Bożą – Białą Panią, a także bielą niewinnych dzieci po chrzcie św... Istnieje powiązanie, w tej modlitwie dotyczące barwy białej. Myślę - bo nie ja ją napisałem – że chcieli dosłownie wyrazić poprzez biel to pragnienie niewinności, pokoju: niewinności, by nie czynić innemu zła, nie prowadzić wojny ...

Miguel Aura: Czy mamy do czynienia z rewizją interpretacji orędzia?

Papież Franciszek:

Nie. To wizja ... Sądzę, że ówczesny kardynał Ratzinger, wówczas prefekt Kongregacji Nauki Wiary, wyjaśnił wszystko wyraźnie. Dziękuję.

Greg Burke:

Kolejne pytanie zada Claudio Lavagna z NBC, stoi tutaj na prawo.

Claudio Lavagna NBC:

Witaj, Ojcze Święty. Wczoraj prosiłeś wiernych, by obalali wszystkie mury. Jednak 24 maja spotkasz się z głową państwa, który grozi budowaniem murów: jest to nieco sprzeczne z Twoim słowem, ale - wydaje się też – że jego opinie i decyzje są odmienne od Waszej Świątobliwości także w innych kwestiach, na przykład konieczności podjęcia działań wobec globalnego ocieplenia, czy też przyjmowania imigrantów. Zatem w przeddzień tego spotkania, jakie są Twoje opinie o dotychczasowych decyzjach politycznych prezydenta Trumpa w tych sprawach, i czego oczekujesz od spotkania z przywódcą państwa, który zdaje się myśleć i działać przeciwnie od Ciebie ?

Papież Franciszek: Ale jak pierwsze pytanie brzmi - chociaż mogę odpowiedzieć na obydwa - Nigdy nie wydaję sądu o kimś, nie wysłuchawszy go wcześniej. Sądzę, że tak nie powinienem czynić. Podczas rozmowy w cztery oczy wszystko się wyjaśni: ja powiem, co sądzę, on co myśli o różnych kwestiach. Ale nigdy, przenigdy nie wydaję sądu o kimś, nie wysłuchawszy danej osoby. A drugie pytanie dotyczy tego, co myślę ...

Claudio Lavagna: ... co sądzi Wasza Świątobliwość zwłaszcza o takich kwestiach, jak przyjmowania imigrantów ...

Papież Franciszek:

Ależ to dobrze wiecie!

Claudio Lavagna:

Drugie pytanie to: Czego oczekuje Wasza Świątobliwość od spotkania z głową państwa, która myśli o tych sprawach odmiennie od Waszej Świątobliwości?

Papież Franciszek:

Zawsze są drzwi, które nie są całkowicie zamknięte, trzeba szukać drzwi, które byłyby chociaż trochę otwarte, aby wejść i porozmawiać o tym, co jest wspólne i iść do przodu, krok po kroku. Pokój wymaga trudu i wypracowuje się go każdego dnia. Podobnie przyjaźń między osobami, wzajemna znajomość, szacunek wypracowuje się codziennie osobistym trudem. Szacunek dla drugiej strony, ale z szacunkiem, wspólne podążanie…Ktoś myśli o tym w pewien sposób: trzeba to powiedzieć, trzeba być bardzo szczerym w tym, co każdy myśli.

Claudio Lavagna: Czy Wasza Świątobliwość ma nadzieję, że Trump złagodzi po tym spotkaniu swoje decyzje ...

Papież Franciszek:

Jest to kalkulacja polityczna, której nie ośmielam się czynić. Także w dziennie religijnej nie jestem prozelitą. Dziękuję.

Greg Burke:

Dziękuję, Wasza Świątobliwość. Teraz pora na Elisabettę Piqué.

Elisabetta Piqué, La Nación:

Dziękuję, przede wszystkim za tę podróż krótką i bardzo intensywną. Chcieliśmy zapytać: dzisiaj przypada setna rocznica objawień fatimskich, ale jest również ważna rocznica dotycząca życia Waszej Świątobliwości. Przed 25 laty nuncjusz apostolski abp Ubaldo Calabresi powiedział Tobie Ojcze Święty, że będziesz biskupem pomocniczym Buenos Aires: wydarzenie to oznaczało koniec Twojego wygnania w Kordobie i wielką zmianę w Twoim życiu. Mam następujące pytanie: czy kiedykolwiek łączyłeś fakt, który zmienił Twoje życie z Matką Bożą Fatimską? I czy w tych dniach, kiedy modliłeś się w Jej obecności o tym myślałeś, co możesz nam o tym powiedzieć. Dziękuję.

Papież Franciszek: Kobiety wiedzą wszystko! [Śmieje się] Nie myślałem o tej zbieżności. Tylko wczoraj modląc się przed Matką Bożą przypomniałem sobie, że przed 25 laty 13 maja zadzwonił do mnie nuncjusz apostolski, który ogłosił mi nominację na biskupa. Odpowiedziałem niepewnie: „ależ, proszę spojrzeć…”. Z Matką Bożą trochę o tym mówiłem i prosiłem o wybaczenie moich błędów, a także zły gusty w doborze osób... [śmiech ]. Ale wczoraj zdałem sobie z tego sprawę.

Greg Burke:

Nicholas Senèze, La Croix

Nicholas Senèze: Dziękuję, Ojcze Święty. Wracamy z Fatimy, dla której wielkie nabożeństwo ma Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X. Dużo się mówi o porozumieniu, które miałoby nadać status oficjalny Bractwu w Kościele. Niektórzy nawet wyobrażali sobie, że ogłoszenie tej decyzji mogło być mieć miejsce dzisiaj. Czy Wasza Świątobliwość sądzi, że to porozumienie będzie możliwe w najbliższym okresie? I jakie są jeszcze przeszkody? Jakie znaczenie ma dla Waszej Świątobliwości to pojednanie? Czy będzie to triumfalny powrót wiernych, którzy pokażą, co to znaczy być prawdziwie katolickim, a może coś innego?

Papież Franciszek:

Odrzuciłbym jakąkolwiek formę triumfalizmu. Kilka dni temu sesja Kongregacji Nauki Wiary , tzw. „feria quarta” nazywana tak, bo odbywa się w środę, studiowała dokument, ale dokument ten do mnie nie dotarł, studium dokumentu. To po pierwsze. Po drugie obecne stosunki są braterskie. W ubiegłym roku wydałem wszystkim ich kapłanom licencję, by mogli spowiadać a także pewną formę jurysdykcji co do małżeństw. Ale wcześniej, również problemy, sprawy, które mieli – na przykład, które muszą być rozwiązane przez Kongregację Nauki Wiary, jak przypadki nadużyć wobec nieletnich – przedkładali je nam. Także Penitencjaria Apostolska; także w przypadku przeniesienia kapłana do stanu świeckiego przedkładają je nam… Istnieją relacje braterskie. Z biskupem Fellay’em mam dobre relacje, rozmawiałem z nim kilka razy. Nie lubię przyspieszyć rzeczy, trzeba iść razem, podążać, a potem zobaczymy. Dla mnie to nie jest kwestia zwycięzców i przegranych, ale braci którzy powinni podążać razem, poszukując formuły do poczynienia kroków naprzód.

Greg Burke:

Dziękuję, Wasza Świątobliwość. Teraz Tassilo Forchheimer z telewizji niemieckiej ARD:

Tassilo Forchheimer:

Ojcze Święty, czy z okazji rocznicy Reformacji, chrześcijanie ewangeliccy i katolicy mogą przemierzyć kolejny odcinek drogi razem? Czy będzie istniała możliwość uczestniczenia przy tym samym stole eucharystycznym? Kilka miesięcy temu, kardynał Kasper powiedział, że możliwe jest uczynienie kroku naprzód już w tym roku ...

Papież Franciszek:

Dokonano wielkich postępów! Pomyślmy o pierwszej deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu: od tej chwili trwa nieustannie wspólna droga. Podróż do Szwecji była bardzo istotna, ponieważ był to dopiero początek [uroczystości], a także upamiętnienie wraz ze Szwecją. Także tam podkreślono istotne dla ekumenizmu wspólnej drogi takie dzieła jak podążanie razem z modlitwą, z męczeństwem, dziełami charytatywnymi, z dziełami miłosierdzia. Właśnie tam Diakonia luterańska i katolicka Caritas zawarły porozumienie o współpracy: to duży krok! Ale zawsze oczekujemy na kroki, zawsze. Wie Pan, że Bóg jest Bogiem niespodzianek. Nigdy nie wolno nam przestać, zawsze trzeba iść naprzód. Trzeba razem się modlić, wspólnie dawać świadectwo, czyniąc wspólnie dzieła miłosierdzia, co oznacza głoszenie miłości Jezusa Chrystusa, głoszenie, że Jezus Chrystus jest Panem, jedynym Zbawicielem, i że łaska pochodzi wyłącznie od niego ...A na tej drodze teologowie będą kontynuować studium, ale trzeba iść w pielgrzymce. Z sercem otwartym na niespodzianki ...

Greg Burke:

Dziękuję, Wasza Świątobliwość. Teraz przychodzi Mimmo Muolo, z „Avvenire”:

Mimmo Muolo:

Dobry wieczór, Wasza Świątobliwość. Zadaję pytanie w imieniu grupy włoskiej. Wczoraj i dziś wraz z Tobą Ojcze Święty, widzieliśmy w Fatimie wspaniałe świadectwo wiary ludowej. Jest to sama wiara, którą można znaleźć, także w innych sanktuariach maryjnych, jak na przykład w Medjugorje. Co sądzi Wasza Świątobliwość o tych objawieniach. Czy były to prawdziwe objawienia? a także o żarliwości religijnej, jakie wzbudziły, biorąc pod uwagę, że Wasza Świątobliwość postanowił minować biskupa delegata do spraw aspektów duszpasterskich? I jeśli mogę sobie pozwolić na drugie pytanie, co jak wiem leży także bardzo na sercu Tobie, Ojcze Święty, a także nas Włochów: chciałbym wiedzieć: organizacje pozarządowe zostały oskarżone o zmowę z przemytnikami handlującymi ludźmi. Co o tym sądzisz? Dziękuję.

Papież Franciszek:

Zacznę od drugiego pytania. Czytałem w gazecie, którą przeglądam rano, że był ten problem, ale jeszcze nie znam szczegółów. I dlatego nie mogę wyrazić opinii. Wiem, że istnieje problem i że śledztwo posuwa się naprzód. Mam nadzieję, że będą je kontynuowali i cała prawda wyjdzie na jaw. Pierwsze pytanie jakie było? Medjugorje. Wszystkie objawienia lub domniemane objawienia należą do sfery prywatnej, nie są częścią zwyczajnego magisterium publicznego Kościoła. Medjugorje: utworzono komisję pod przewodnictwem kardynała Camillo Ruiniego. Uczynił to Benedykt XVI. Ja pod koniec roku 2013 lub na początku 2014 otrzymałem od kardynała Ruiniego wyniki jej prac. W skład Komisji wchodzili świetni teologowie, biskupi i kardynałowie. Raport komisji Ruiniego jest bardzo dobry. Potem były pewne wątpliwości w Kongregacji Nauki Wiary i uznała ona za stosowne wysłać do każdego z członków Kongresu, tej „feria quarta”, wszelką dokumentację, także rzeczy, które zdawały się przemawiać przeciwko raportowi kard. Ruiniego. Otrzymałem powiadomienie: pamiętam, było to w sobotę wieczorem, późnym wieczorem. Nie wydawało mi się to słuszne, jakby wystawiano – wybaczcie mi to określenie na aukcję relację kardynała Ruiniego, która została wykonana bardzo dobrze. A w niedzielę rano, prefekt Kongregacji Nauki Wiary otrzymał od mnie list, w którym poprosiłem go, aby zamiast wysyłać swoje opinie do „feria quarta” wysłali je raczej do mnie osobiście. Te opinie były studiowane i wszystkie podkreślają bogactwo relacji kardynała Ruiniego. Tak, przede wszystkim musimy rozróżnić trzy rzeczy. Dotyczące objawień, kiedy wizjonerzy byli dziećmi: relacja mówi, że trzeba je nadal badać. Odnośnie do rzekomych objawień aktualnych relacja wyraża pewne swoje wątpliwości. Osobiście jestem bardziej złośliwy: wolę Maryję, która jest Matką, naszą Matką, a nie Maryję, która jest szefową urzędu telegraficznego, która każdego dnia wysyła wiadomość o określonej porze, wysyła... to nie jest mama Jezusa. A te rzekome objawienia nie mają wielkiej wartości. I wyrażam to, jako moją opinię osobistą… Kto bowiem uważa, że Maryja mówi: „Przyjdźcie, jutro o tej godzinie przekażę orędzie temu widzącemu!”. Nie: w raporcie kard. Ruiniego rozróżniono te objawienia. I po trzecie, prawdziwa istota raportu kard. Ruiniego: kwestia duchowa, duszpasterska wiernych, którzy pielgrzymują tam i się nawracają, ludzi, którzy spotykają Boga, zmieniają życie... To nie za pomocą jakiejś magicznej pałeczki; tego faktu duchowo-duszpasterskiego nie można negować. Teraz, aby zobaczyć to ze wszystkimi możliwymi elementami, z odpowiedziami, które otrzymałem od teologów, mianowałem bardzo dobrego biskupa, (abpa Henryka Hosera) z wielkim doświadczeniem, aby zobaczył ten wymiar duszpasterski, tam obecny. A na koniec zostanie wyrażona opinia.

Mimmo Muolo:

Wasza Świątobliwość, dziękuję także za błogosławieństwo dla moich rodaków, którzy dziękują Waszej Świątobliwości: widzieli je i są bardzo zadowoleni.

Papież Franciszek

Dziękuję.

Greg Burke:

Wasza Świątobliwość, jeśli teraz mogę być tym złym, wszystkie grupy językowe zadały pytanie, a jest ich sześć….

Papież Franciszek:

A czy mamy jeszcze czas ...

Greg Burke: Jest jeszcze jedno pytanie ...

Papież Franciszek: Jedno lub dwa ...

Greg Burke: Joshua McElwee, z National Catholic Reporter

Joshua McElwee: Dziękuję, Ojcze Święty. Moje pytanie brzmi: ostatnia członkini Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, która była wykorzystywana przez duchownego, w marcu zrezygnowała z udziału w jej pracach. Pani Marie Collins powiedziała, że musiała zrezygnować, bo urzędnicy watykańscy nie wprowadzali w życie zaleceń Komisji, które Ty, Ojcze Święty, zatwierdziłeś. Mam dwa pytania. Kto za to odpowiada? I co czynisz, Ojcze Święty, aby zapewnić, żeby księża i biskupi w Watykanie wprowadzali w życie Twoje zalecenia, polecane przez Twoją Komisję?

Papież Franciszek:

To prawda, Marie Collins dobrze mi sprawę wyjaśniła, rozmawiałem z nią, jest wspaniałą kobietą. Nadal pracuje w formacji z kapłanami w tej dziedzinie. To dzielna kobieta, która chce pracować. Sformułowała takie oskarżenie i ma trochę racji. Dlaczego? Bo jest wiele spraw opóźnionych, gdyż doszło do spiętrzenia prac. Ponadto w tym czasie trzeba było w tej kwestii stworzyć ustawodawstwo, co muszą dokonać biskupi diecezjalni? Dzisiaj w niemal wszystkich diecezjach świata istnieją wzorce postępowania w tych przypadkach: to wielki postęp. W ten sposób dokumentacja jest dobrze sporządzana. To poważny krok. Inną kwestią jest brak ludzi, potrzeba więcej specjalistów zdolnych do prowadzenia tego typu spraw, a Sekretarz Stanu poszukuje, także kard. Müller, by zaproponować nowe osoby. Niedawno przyjęto kolejnych dwóch lub trzech. Nastąpiła zmiana dyrektora biura dyscyplinarnego, który był świetny, ale trochę znużony. Powrócił do swojej ojczyzny, aby dalej wykonywać tę samą pracę w ramach swojej konferencji episkopatu. A nowy jest Irlandczykiem, ks. prał. Kennedy – to człowiek świetny, bardzo skuteczny, szybko działający - a to jest doprawdy sporą pomocą. Jest też coś innego. Czasami biskupi przesyłaj dokumentację. Jeśli protokół jest dobrze sporządzony, natychmiast zostaje przesłany na „feria quatra”, która bada dokumentację i podejmuje decyzje. Jeśli natomiast protokół nie jest dobrze sporządzony, trzeba go cofnąć i sporządzić na nowo. Z tego względu pojawiają się idee stworzenia trybunałów kontynentalnych, czy dwóch na każdy kontynent: na przykład w Ameryce Łacińskiej jeden w Kolumbii a drugi w Brazylii…Byłyby one jakby trybunałami wstępnymi lub trybunałami kontynentalnymi. Znajduje się to w stadium planowania. Następnie dokumentacja studiuje „feria quarta” i podejmuje się decyzję o wykluczeniu księdza ze stanu duchownego, który powraca do diecezji i składa odwołanie. Wcześniej apelację analizowała ta sama „feria quarta”, która wydawała orzeczenie, ale jest to niesprawiedliwe. Stworzyłem zatem specjalny trybunał, na którego czele postawiłem osobę bezsporną: arcybiskupa Malty, Charlesa Sciclunę, który należy do najbardziej zdecydowanych przeciwników nadużyć. W tym drugim trybunale – musimy być bowiem sprawiedliwi – osoba składająca apelację ma prawo do obrony. Jeśli ten trybunał aprobuje pierwsze orzeczenie – sprawa jest zakończona. Pozostaje jedynie możliwość napisania listu i zwrócenia się do papieża o ułaskawienie. Ja nigdy żadnego ułaskawienia nie podpisałem. Tak jak sprawy się mają, posuwamy się naprzód. Marie Collins miała w tym względzie rację, ale także my byliśmy w drodze. Jest dwa tysiące spiętrzonych przypadków! Dziękuję.

Greg Burke:

Wasza Świątobliwość, ale teraz musimy już iść ...

Papież Franciszek:

Ale kto na mnie czeka?

Greg Burke: Portugalka …

Papież Franciszek:

Oh, biedaczka …

Greg Burke:

A zatem dobrze …

Joana Haderer, Portugalska agencja Lusa:

Dziękuję, Ojcze Święty. Będę mówiła po hiszpańsku, bo to dla mnie łatwiejsze. Chciałabym zadać pytanie o kwestię portugalską, ale myślę, że dotyczy to wielu społeczeństw zachodnich. W Portugalii niemal wszyscy Portugalczycy uważają się za katolików, prawie wszyscy, niemal 90 proc. Ale sposób organizowania się społeczeństwa, podejmowane przez nas decyzje ... są często sprzeczne ze stanowiskiem Kościoła. Mam na myśli małżeństwa homoseksualne, depenalizację aborcji. Teraz zaczniemy dyskutować nad eutanazją. Jak to widzisz Ojcze Święty?

Papież Franciszek:

Sądzę, że jest to problem polityczny. A także problem tego, że sumienie katolickie nie zawsze jest w pełni posłuszne wobec Kościoła oraz, że nie ma za sobą dopracowanej katechezy, ludzkiej katechezy ... Bowiem Katechizm Kościoła Katolickiego jest przykładem czegoś poważnego i dopracowanego. Myślę, że jest to spowodowane brakiem edukacji i kultury. Bo jest to dziwne: w niektórych innych regionach - Myślę, że we Włoszech, niektórych częściach Ameryki Łacińskiej są osoby bardzo katolickie, ale antyklerykalne ... nie brak mangiapreti [dosł. pożeraczy księży] (śmieje się). Jest to zjawisko, które występuje. Zdarza się, ...

Joana Haderer:

Czy to martwi Waszą Świątobliwość?

Papież Franciszek:

Oczywiście martwi mnie to. Dlatego mówię kapłanom - przeczytacie to: „Unikajcie klerykalizmu!”. Ponieważ klerykalizm oddala was od ludzi. „Unikajcie klerykalizmu" i pozwólcie mi dodać: to jest plaga w Kościele. Ale tutaj trzeba też pracować nad katechezą, nad kształtowaniem sumienia oraz dialogu i wartości humanistycznych. Dziękuję.

Dziękuję wszystkim za pracę i wasze dociekliwe pytania. Dziękuję.

Greg Burke:

Dziękuję, Wasza Świątobliwość.

Papież Franciszek:

I módlcie się za mnie, nie zapominajcie.

Tagi:
Franciszek w Fatimie

Fatima daje nadzieję

2017-05-17 09:43

Ks. Paweł Rozpiątkowski
Niedziela Ogólnopolska 21/2017, str. 4-5

Pielgrzymka do Fatimy była najbardziej wyjątkowa spośród niemal wszystkich wcześniejszych podróży apostolskich papieża Franciszka. Może podobna do niej była tylko ubiegłoroczna pielgrzymka do Polski, a szczególnie wizyta w duchowej stolicy naszego kraju, u Matki Bożej w Częstochowie

Grzegorz Gałązka
Papież Franciszek nazwał siebie pielgrzymem pokoju i błagał Matkę Bożą z Fatimy o zgodę między narodami

Fatimska pielgrzymka tym się różniła od większości pozostałych, że nie była zdominowana kontekstem politycznym, że nikt nie bawił się w niej w dyplomację. Za kontekst społeczny i polityczny można uznać jedynie tło sytuacji światowej. Podobnie jak 13 maja 1917 r. trwała I wojna światowa, tak 13 maja 2017 r., jak wielokrotnie podkreśla papież Franciszek, trwa III wojna światowa, tyle że w kawałkach. Dokładnie w ponad 50 kawałkach, bo tyle konfliktów zbrojnych, mniejszych i większych, toczy się obecnie na świecie.

„Świeżość” orędzia z Fatimy

Podczas tej krótkiej wizyty Papieża w tym wyjątkowym, wybranym przez Bożą Opatrzność miejscu jeszcze większego znaczenia nabrały słowa jego poprzednika Benedykta XVI – że orędzie fatimskie to nie zamknięta przeszłość. Emerytowany Papież mówił o tym przed kilku laty, kiedy jeszcze trudniej było dostrzec, że „prorocka misja Fatimy się nie skończyła”. Dziś widać wyraźnie, że Benedykt XVI miał rację. To dlatego obchody 100-lecia objawień nie mają zwykłego rocznicowego wymiaru. To fakt niepodważalny, że orędzie Matki Bożej jest dziś bardzo świeże, a biskupem w białej szacie był nie tylko Pius XI w czasie I wojny światowej, nie tylko św. Jan Paweł II w czasie zimnej wojny, ale także Franciszek, do czego zresztą sam Ojciec Święty nawiązał najpierw w specjalnej modlitwie w Kaplicy Objawień sanktuarium fatimskiego, tuż po przylocie do Fatimy: – Jako biskup ubrany na biało – modlił się – pamiętam o tych wszystkich, którzy odziani w biel chrzcielną chcą żyć w Bogu i rozważają tajemnice Chrystusa, aby osiągnąć pokój. Podczas powrotnego lotu Ojciec Święty zastrzegł, że sam nie napisał tej modlitwy. Za to wydaje się, że Papież z Argentyny już sam dostrzegł siebie w słowach kanonizowanej podczas pielgrzymki małej Hiacynty, które zanotowała s. Łucja w swoich wspomnieniach: „Czy nie widzisz dróg, ścieżek i pól, pełnych ludzi, którzy płaczą z głodu, bo nie mają nic do jedzenia, a Ojciec Święty modli się w kościele przed Niepokalanym Sercem Maryi i razem z nim modli się bardzo dużo ludzi?”.

Akcent na Miłosierdzie

Tuż przed pielgrzymką i w jej trakcie – czego należało się zresztą spodziewać – odżyły spekulacje, że w kwestii Fatimy jeszcze nie wszystko zostało ujawnione, że Watykan coś ukrywa. Przedstawiciele Kościoła z kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu, stanowczo dementowali te doniesienia poszukiwaczy sensacji i zwolenników apokaliptycznych wizji, nie chcąc, żeby zdominowały one prawdziwe przesłanie Matki Bożej. Spekulantom pośrednio odpowiedział sam Franciszek podczas modlitwy różańcowej poprzedzającej procesję ze świecami 13 maja: – Dopuszczamy się wielkiej niesprawiedliwości wobec Boga i Jego łaski, gdy twierdzimy ponad wszystko, że grzechy są karane przez Jego sąd, nie uznając – jak ukazuje Ewangelia – że są one odpuszczane przez Jego miłosierdzie! Musimy przedkładać miłosierdzie ponad sąd, a przecież sąd Boga zawsze będzie dokonywał się w świetle Jego miłosierdzia. Oczywiście, miłosierdzie Boże nie zaprzecza sprawiedliwości, ponieważ Jezus wziął na siebie skutki naszego grzechu wraz z należną karą. On nie zaprzeczył grzechowi, ale zapłacił za nas na krzyżu. Fatima nie straszy. Fatima daje nadzieję.

Chrześcijanin musi być maryjny

Kluczem do dogłębnego zrozumienia Fatimy jest prostota małych pastuszków – Hiacynty, Franciszka i Łucji, z których dwoje pierwszych Franciszek kanonizował 13 maja br. Wracając do Rzymu, w samolocie Ojciec Święty zwierzył się, że jeszcze niedawno wydawało mu się to niemożliwe, bo proces nie był skończony. Nagle, ku jego radości, wszystko przyspieszyło. Udało się. Oczyma wiary możemy dostrzec w tym interwencję Pani Fatimskiej. W homilii podczas Mszy św. kanonizacyjnej Ojciec Święty stawiał Hiacyntę i Franciszka – pierwsze w historii Kościoła święte dzieci, które nie były męczennikami za wiarę – jako wzór dla każdego chrześcijanina. Ich świętość, jak powiedział, brała się z tego, że „Boża obecność stała się stałym elementem ich życia”. Dokonało się to dzięki Maryi, bo to „Dziewica Maryja wprowadziła (dzieci) w ogromne morze światła Boga i doprowadziła je do wielbienia Go”. Maryja jest więc najlepszą, a nawet niezbędną przewodniczką wiary, co stwierdził Franciszek w czasie modlitwy różańcowej w pierwszym dniu pielgrzymki, powtarzając za Pawłem VI, że „jeśli chcemy być chrześcijanami, musimy być maryjni, czyli musimy uznać zasadniczą, istotną i opatrznościową relację łączącą Matkę Bożą z Jezusem, która otwiera nam drogę prowadzącą nas do Niego”.

Od Maryi przyjdą nadzieja i pokój

Kolejnym kluczowym tematem tej wizyty były nadzieja i pokój. Zresztą warto zauważyć, że nadzieja to obecny temat papieskich katechez podczas środowych audiencji generalnych. Pokój zaś jest na świecie dobrem coraz bardziej deficytowym, mimo że wielu żyje w złudnym przekonaniu, iż jest dany raz na zawsze. Ojciec Święty nazwał siebie pielgrzymem pokoju i prosił, błagał Matkę Bożą z Fatimy o zgodę między narodami; podczas Mszy św. 13 maja wyraził głęboką wiarę, że „z Jej ramion przyjdzie nadzieja i pokój”.

Bóg zdoła przyjść nam z pomocą, jeżeli Mu na to pozwolimy. Jeżeli znajdzie wiarę i wytrwałość w modlitwie za wstawiennictwem Matki Jego Syna, o czym przypomniał z kolei kard. Parolin, mówiąc, że Fatima wymaga od nas „wytrwałości w poświęceniu się Niepokalanemu Sercu Maryi, przeżywanej codziennie przez odmawianie Różańca”.

Wracając do zacytowanego na początku Listu św. Pawła do Rzymian – te słowa w kontekście dzisiejszych światowych turbulencji, widocznej „świeżości” orędzia fatimskiego i wypełnionej nadzieją pielgrzymki Papieża wydają się najlepszym podsumowaniem tych 24 godzin papieża Franciszka w Fatimie.

* * *

„Dostąpiwszy więc usprawiedliwienia przez wiarę, zachowajmy pokój z Bogiem przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu uzyskaliśmy przez wiarę dostęp do tej łaski, w której trwamy, i chlubimy się nadzieją chwały Bożej. Ale nie tylko to, lecz chlubimy się także z ucisków, wiedząc, że ucisk wyrabia wytrwałość, a wytrwałość – wypróbowaną cnotę, wypróbowana cnota zaś – nadzieję. A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany”
(Rz 5, 1-5).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Poczta Polska emituje znaczek z wizerunkiem Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży

2018-02-23 13:39

abd, Poczta Polska / Warszawa (KAI)

Znaczek z wizerunkiem Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży wprowadza Poczta Polska z okazji przypadającej w tym roku 75. rocznicy objawień maryjnych na warszawskich Siekierkach. Znaczek o nominale 2,60 zł będzie dostępny od soboty 24 lutego.


Znaczek pocztowy przedstawiający wizerunek Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży zaprojektował Bożydar Grozdew, umieszczając na nim obraz Maryi czczonej pod tym wezwaniem, namalowany przez Marię Wollenberg-Kluzę. Artystka jest autorką dwóch wizerunków, na których przedstawiła pierwsze ukazanie się Maryi na Siekierkach oraz wspólne objawienie się Jezusa i Maryi. Obraz Matki Bożej został przez nią namalowany wg wizji z objawień Władysławy Papis zd. Fronczak z dn. 8 września 1943 r. Wizjonerka w następujący sposób opisała to wydarzenie:

"Zobaczyłam Matkę Najświętszą, ale jakże inaczej wyglądała. Miała około 40 lat. Na białą suknię miała narzucony królewski płaszcz koloru chabrowego obramowany złotym szlakiem, spięty złotą klamrą. Na ręku trzymała Dzieciątko w białej sukieneczce. Włosy miała kasztanowego koloru. Na głowie kopulastą koronę. Dzieciątko też miało koronę. Od całej postaci biła powaga i majestat. To była królowa. Patrzyła na nas z miłością, uśmiechała się".

Objawienia Najświętszej Marii Panny i Jezusa Chrystusa, których świadkiem była jako dziecko Władysława Fronczak od 3 maja 1943 r. do 15 września 1949 r. zapoczątkowały kult Matki Bożej na warszawskich Siekierkach. Od początku tych wydarzeń, mieszkańcy Warszawy gromadzili się w miejscu objawień na wspólną modlitwę.

W 1980 r. kard. Stefan Wyszyński powierzył opiekę nad miejscem objawień wraz z kaplicą zakonowi pijarów, których charyzmatem jest troska o wychowanie dzieci i młodzieży, zwłaszcza ubogich, w duchu mądrości i pobożności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Historyczny zlot KSM-u

2018-02-25 09:09

Karolina Mysłek

24 lutego był dniem wyjątkowym dla Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Na Jasną Górę przyjechało ponad tysiąc przedstawicieli wszystkich diecezji, w których działa KSM. Nie tylko księża asystenci, zarządy diecezjalne czy prezesi oddziałów, ale także ci najliczniejsi – członkowie, kandydaci, a nawet seniorzy. Razem zawierzyli całe Stowarzyszenie i każdego z osobna Matce Bożej Królowej Polski.

Facebook

Sam akt zawierzenia był kulminacyjnym punktem spotkania, a do niego prowadziło najpierw spotkanie odpowiedzialnych za Stowarzyszenie z wyborem nowych władz (zakończone w niedzielne południe), i zlot na wzór tego sprzed 80 lat. Wtedy to 150 tys. członków KSM Męskiej przyjechało na Jasną Górę, żeby swoje życie oddać Maryi. I wtedy też – warto zaznaczyć: w dobie bez Internetu, telefonów komókowych, tak dobrze rozwiniętego transportu – zobaczyli, jak wielu ich jest. Dzisiaj, jak przyznaje ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM, to wyzwanie dla współczesnego Stowarzyszenia.

Przygoda i ludzie

Dziś KSM działa w 38 diecezjach i zrzesza ok. 15 tys. ludzi w wieku od 15 do 30 lat. To wierzący i aktywni młodzi ludzie, zaangażowani w działalność organizacyjną, którzy podejmują pracę nad swoją duchową formacją, by później nieść Chrystusa rówieśnikom. Ustępująca prezes KSM Ilona Trojnar mówi: – Ruch jest dla wszystkich młodych, którzy chcą coś robić ze swoją młodością, wykorzystać czas aktywnie, pogłębić swoją relację z Panem Bogiem, ale też chcą coś robić więcej, żeby przyciągnąć innych do Kościoła. KSM jest po to, żeby pokazywać innym, że można żyć radośnie, normalnie, zdrowo i aktywnie realizować czas, który daje Pan Bóg. Nowy prezes stwierdza z kolei krótko: – To przygoda i ludzie, doświadczenie Boga i to, że w Kościele, przy Jezusie można być szczęśliwym człowiekiem.

Tożsamość

Podczas spotkania na jasnogórskich Halach św. Józefa został zaprezentowany film „Tożsamość 1918–2018”, przedstawiający historię KSM-u w Polsce od jego utworzenia, w czasie drugiej wojny światowej i po wojnie w czasach komunistycznych. Jego twórcom udało się dotrzeć do tych, którzy w latach 50. ub. wieku działali w reaktywowanym KSM-ie. Dziś ci 90-letni ludzie dzielą się tym, co dała im przynależność do Stowarzyszenia. Opowiadają o trudnościach, z jakimi się zmagali – inwigilacji, represjach, więzieniu. – Było to dla mnie bardzo głębokie doświadcznie – dzieli się reżyser filmu Michał Hubala. – Ten film dał mi świadomość, tożsamość, w jakiej organizacji jestem, organizacji, której członkowie oddawali swoje życie za obronę kraju, nie bali się represji, nie porzucali ideałów.

Facebook

Ks. Lubowicki, nawiązując do początków KSM-u i 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości tak tłumaczy kwestię współczesnego patriotyzmu: – W 20-leciu międzywojennym wiara w Boga pomagała być patriotą, dzisiaj jest większa potrzeba manifestowania swojej wiary, dawania świadectwa. Budowanie organizacji wokół takich wartości będzie najlepszym przykładem patriotyzmu i pokazywania, jak być niepodległym w związku z grzechem, z różnego rodzaju nałogami.

Nie utraćcie łaski

Mszy św. dla wszystkich, którzy dotarli do Częstochowy, przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W homilii powiedział m.in.: – Więź z Bogiem nie jest czymś automatycznym, danym raz na zawsze. Od wiary odziedziczonej trzeba przechodzić do wiary ciąglego wyboru, ciągłego określania się, po której stoję stronie. To wymaga czujności. Nie mogę wybrać raz na zawsze. Nie utraćcie łaski, która została wam dana, nie przyjmujcie łaski na próżno. Przyjęcie łaski i zgoda na decydujący głos Boga w naszym życiu jest jedyną odpowiedzią, której domaga się Bóg od każdego i każdej z was. To nasza rzeczywistość i nasze wyzwania.

Zawierzenie KSM-u Matce Bożej miało miejsce podczas jasnogórskiego Apelu. Wprowadził w nie bp Marek Solarczyk, delegat KEP ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży: – Matko Boża, Maryjo, Mamo, dzisiaj w osobach młodych zrzeszonych w Katolickiem Stowarzyszeniu Młodzieży stają przed Tobą wszyscy młodzi naszej ojczyzny, niosąc w sobie głęboką tęsknotę i pragnienie, aby w swoim życiu każdego młodego doświadczyć takiej miłości i takiej zgody na Boże dzieła od swoich bliskich, jak Ty otaczałaś miłością swojego Syna. (...) Maryjo, przyjmij naszą szczerość szczególnie teraz, kiedy przedstawiciele KSM chcą zawierzyć siebie i każdego młodego naszej ojczyzny i chcą potwierdzić, że są gotowi pójść drogą Boga, niosąc prawdę Boga, rozwijając świętość Boga. Przedstawiciele KSM-u odczytali akt zawierzenia z wielokrotnym odzewem młodych: Gotów!

Facebook

Nowe władze Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

W skład XIII kadencji Prezydium Krajowej Rady KSM weszli:

– Przewodniczący Patryk Czech, diecezja rzeszowska,

– Z-ca Przewodniczącego Łukasz Fenisz, archidiecezja katowicka,

– Z-ca Przewodniczącego Mateusz Stefaniuk, diecezja drohiczyńska,

– Skarbnik Piotr Antczak, archidiecezja poznańska,

– Sekretarz Aleksandra Samula, diecezja pelplińska.

Krajową Komisję Rewizyjną tworzą:

– Paweł Kurasz, diecezja przemyska,

– Mateusz Kuźniar, diecezja przemyska,

– Łukasz Tupaj, archidiecezja wrocławska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem