Reklama

Złoty Jubileusz Kapłaństwa ks. Stanisława Książka

Brygida Gucwa
Edycja legnicka 24/2004

13 czerwca br. mija 50. rocznica święceń kapłańskich ks. dr. Stanisława Książka - proboszcza parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze. Z tej okazji pragniemy przedstawić kilka faktów z życia Czcigodnego Jubilata, któremu Pan Bóg pozwolił 38 lat służyć Kościołowi i ludziom w naszej parafii.

Ks. Stanisław Książek urodził się 2 czerwca 1931 r. w Dzierążni koło Pińczowa. Jego rodzice - Władysław i Aniela (z domu Wierzbowska) pracowali na gospodarstwie rolnym, które obejmowało blisko 6 ha gruntu ornego; ojciec brał czynny udział w kampanii wrześniowej.
Podczas II wojny światowej młody Stanisław ukończył szkołę podstawową i na tajnych kompletach dwie klasy gimnazjum; do następnych dwóch klas uczęszczał w Miechowie. Świadectwo dojrzałości uzyskał po ukończeniu humanistycznego liceum św. Stanisława Kostki w Kielcach. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Seminarium Duchownym w Kielcach (1948-52), a potem przeniósł się do Wrocławia, gdzie 13 czerwca 1954 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. M. Klepacza. Jako wikariusz pełnił posługę duszpasterską i katechetyczną w parafii św. Piotra i Pawła w Legnicy (lata 1954-56) i w Namysłowie (lata 1957-58). Potem został proboszczem w Wilkowie k. Namysłowa, gdzie zorganizował od podstaw parafię (odbudował kościół parafialny, odrestaurował kościół filialny i odremontował plebanię). W 1966 r. objął wikariat samodzielny przy poewangelickim kościele w Kamiennej Górze, organizując parafię pw. Matki Bożej Różańcowej, gdzie w 1972 r. został proboszczem. Oprócz pracy duszpasterskiej wszystkie lata poświęcił remontom i wyposażeniu kościoła parafialnego i filialnego w Przedwojowie, budowie obiektów sakralnych i domu parafialnego z plebanią oraz na naukę i pracę pisarską. Brał również udział - w początkowej fazie - w tworzeniu w naszym mieście parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W latach 1969-75 odbył studia z zakresu prawa kanonicznego w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, które ukończył w 1979 r. doktoratem nauk prawnych. Jego praca magisterska i doktorska została prawie w całości opublikowana na łamach kwartalnika Prawo kanoniczne. Jest jednym ze współautorów dwutomowego dzieła Kanoniści polscy. W 2000 r. wydał rozprawę historyczno-prawną pt. Terytorialna organizacja kościelna Kotliny Kamiennogórskiej w XX wieku, a w roku następnym Mała architektura sakralna Kotliny Kamiennogórskiej. Oprócz tego jest autorem ok. 50 artykułów i kilkanastu recenzji.
Jest dziekanem dekanatu Kamienna Góra-Zachód. Należy do grona sędziów Sądu Kościelnego Diecezji Legnickiej. Jego zaangażowanie w życie wspólnoty mieszkańców naszego miasta i troska o powierzony mu Kościół lokalny zostały docenione przez władze lokalne, które nadały ks. Stanisławowi Książkowi tytuł i odznaczenie „Honorowy Obywatel Kamiennej Góry”. Widocznym owocem jego posługi duszpasterskiej w naszej parafii są m. in. liczne powołania kapłańskie i zakonne; w br. szesnasty jego wychowanek (ks. Piotr Skrzęta) przyjął święcenia kapłańskie (przyjmując także za swoje motto Księdza Jubilata „Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu Imieniu daj chwałę” - Ps 115,1), natomiast pierwszy z nich - ks. Jan Liszka, służący Bogu i ludziom w dalekiej Australii, obchodzi swój srebrny jubileusz kapłaństwa i na tę okazję przybył w maju do rodzinnej parafii, aby tu sprawować dziękczynną Mszę św.

Ks. Szczepaniak: prof. Obirek za bardzo zapatrzył się w siebie

2019-02-21 15:21

ms / Poznań (KAI)

Tylko człowiek bardzo zapatrzony w siebie może bez jakiejkolwiek wiedzy na temat stanu zdrowia abp. Stanisława Gądeckiego wypowiadać na antenie Radia Zet słowa podważające uczciwość przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – uważa ks. Maciej Szczepaniak.

www.teologia.amu.edu.pl

Rzecznik archidiecezji poznańskiej odniósł się w ten sposób do wywiadu udzielonego Radiu Zet przez prof. Stanisława Obirka, byłego jezuity. Stwierdził on w nim, że choroba abp. Gądeckiego to „choroba dyplomatyczna”, „tchórzostwo po prostu”, a przewodniczący Episkopatu „nie uniósł odpowiedzialności”.

„Abp Gądecki na szczęście nigdy nie był człowiekiem tchórzliwym, nigdy nie wycofał się z raz danych przyrzeczeń kapłańskich, z papieżem Franciszkiem wielokrotnie rozmawiał osobiście na trudne tematy, a na spotkanie w Rzymie przygotowywał się od wielu miesięcy, odbywając szereg spotkań z osobami pokrzywdzonymi” – zauważa w rozmowie z KAI ks. Maciej Szczepaniak.

Rzecznik archidiecezji poznańskiej poinformował także, że stan zdrowia abp. Gądeckiego jest nadal poważny, jest on hospitalizowany w jednym z poznańskich szpitali w związku z ostrym zapaleniem płuc. W watykańskim szczycie nt. ochrony małoletnich Konferencję Episkopatu Polski reprezentuje wiceprzewodniczący abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież: więcej miejsca w Kościele dla geniuszu kobiecości

2019-02-23 11:55

vaticannews / Watykan (KAI)

W Kościele, który jest matką, trzeba zrobić więcej miejsca dla geniuszu kobiecości, bo poprzez niego Kościół sam się wyraża – w ten spontaniczny sposób Papież zareagował na wystąpienie Lindy Ghisoni. Podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia wskazała na potrzebę komunii, dzielonej odpowiedzialności, prewencji i solidarności wobec osób zranionych duchowo i cieleśnie przez nadużycia w Kościele.

Grzegorz Gałązka

"Zaproszenie kobiety do wygłoszenia referatu nie jest wchodzeniem w kościelny feminizm, gdyż każdy feminizm kończy na maskulizmie w spódnicy. Nie. Zaproszenie kobiety, aby mówiła o ranach Kościoła, jest zaproszeniem samego Kościoła, aby mówił o sobie, o ranach, które nosi. I to jest krok, który moim zdaniem powinniśmy zrobić z wielkim zaangażowaniem: kobieta jest obrazem Kościoła, który jest kobietą, oblubienicą, matką. To jest ten styl. Bez niego będziemy mówić o ludzie Bożym jako organizacji, może synodalnej, ale nie jako o rodzinie zrodzonej przez matkę Kościół. Nie chodzi o to, aby w Kościele dawać kobietom więcej zadań, choć to też jest dobra rzecz, ale w ten sposób nie rozwiąże się problemu. Chodzi o ukazanie w naszej myśli kobiety jako obrazu Kościoła. I o myślenie o Kościele w kategoriach kobiecych" - powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem