Reklama

Petycja do prezes Trybunału Konstytucyjnego

Złoty Jubileusz Kapłaństwa ks. Stanisława Książka

Brygida Gucwa
Edycja legnicka 24/2004

13 czerwca br. mija 50. rocznica święceń kapłańskich ks. dr. Stanisława Książka - proboszcza parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze. Z tej okazji pragniemy przedstawić kilka faktów z życia Czcigodnego Jubilata, któremu Pan Bóg pozwolił 38 lat służyć Kościołowi i ludziom w naszej parafii.

Ks. Stanisław Książek urodził się 2 czerwca 1931 r. w Dzierążni koło Pińczowa. Jego rodzice - Władysław i Aniela (z domu Wierzbowska) pracowali na gospodarstwie rolnym, które obejmowało blisko 6 ha gruntu ornego; ojciec brał czynny udział w kampanii wrześniowej.
Podczas II wojny światowej młody Stanisław ukończył szkołę podstawową i na tajnych kompletach dwie klasy gimnazjum; do następnych dwóch klas uczęszczał w Miechowie. Świadectwo dojrzałości uzyskał po ukończeniu humanistycznego liceum św. Stanisława Kostki w Kielcach. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Seminarium Duchownym w Kielcach (1948-52), a potem przeniósł się do Wrocławia, gdzie 13 czerwca 1954 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. M. Klepacza. Jako wikariusz pełnił posługę duszpasterską i katechetyczną w parafii św. Piotra i Pawła w Legnicy (lata 1954-56) i w Namysłowie (lata 1957-58). Potem został proboszczem w Wilkowie k. Namysłowa, gdzie zorganizował od podstaw parafię (odbudował kościół parafialny, odrestaurował kościół filialny i odremontował plebanię). W 1966 r. objął wikariat samodzielny przy poewangelickim kościele w Kamiennej Górze, organizując parafię pw. Matki Bożej Różańcowej, gdzie w 1972 r. został proboszczem. Oprócz pracy duszpasterskiej wszystkie lata poświęcił remontom i wyposażeniu kościoła parafialnego i filialnego w Przedwojowie, budowie obiektów sakralnych i domu parafialnego z plebanią oraz na naukę i pracę pisarską. Brał również udział - w początkowej fazie - w tworzeniu w naszym mieście parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W latach 1969-75 odbył studia z zakresu prawa kanonicznego w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, które ukończył w 1979 r. doktoratem nauk prawnych. Jego praca magisterska i doktorska została prawie w całości opublikowana na łamach kwartalnika Prawo kanoniczne. Jest jednym ze współautorów dwutomowego dzieła Kanoniści polscy. W 2000 r. wydał rozprawę historyczno-prawną pt. Terytorialna organizacja kościelna Kotliny Kamiennogórskiej w XX wieku, a w roku następnym Mała architektura sakralna Kotliny Kamiennogórskiej. Oprócz tego jest autorem ok. 50 artykułów i kilkanastu recenzji.
Jest dziekanem dekanatu Kamienna Góra-Zachód. Należy do grona sędziów Sądu Kościelnego Diecezji Legnickiej. Jego zaangażowanie w życie wspólnoty mieszkańców naszego miasta i troska o powierzony mu Kościół lokalny zostały docenione przez władze lokalne, które nadały ks. Stanisławowi Książkowi tytuł i odznaczenie „Honorowy Obywatel Kamiennej Góry”. Widocznym owocem jego posługi duszpasterskiej w naszej parafii są m. in. liczne powołania kapłańskie i zakonne; w br. szesnasty jego wychowanek (ks. Piotr Skrzęta) przyjął święcenia kapłańskie (przyjmując także za swoje motto Księdza Jubilata „Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu Imieniu daj chwałę” - Ps 115,1), natomiast pierwszy z nich - ks. Jan Liszka, służący Bogu i ludziom w dalekiej Australii, obchodzi swój srebrny jubileusz kapłaństwa i na tę okazję przybył w maju do rodzinnej parafii, aby tu sprawować dziękczynną Mszę św.

Zmarł Franciszek Jakowczyk, który wszystko oddał Ojczyźnie

2019-01-10 15:12

Agnieszka Bugała

Jakub Szymczuk/KPRP
Franciszek Jakowczyk

W październiku ub. r. prezydent Andrzej Duda przywrócił mu polskie obywatelstwo.

więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy tutaj:

http://www.niedziela.pl/artykul/139967/nd/Wszystko-oddal-Ojczyznie

Franciszek Jakowczyk urodził się w 1928 r. w Samołowiczach obok Pacewicz (gmina Piaski, powiat Wołkowysk) w rodzinie inteligenckiej. Jego ojciec Włodzimierz był wojskowym i w czasach I wojny światowej służył w Legionach Piłsudskiego. Matka Anna pracowała jako nauczyciel historii w szkole wiejskiej. Tragicznym dla rodziny Jakowczyków okazał się rok 1939. Samołowicze okupowały wojska radzieckie. W 1941 roku do wsi i okolic. po Sowietach, przyszli nowi okupanci – Niemcy. Franciszek Jakowczyk wstąpił do AK i otrzymał pseudonim „Karny”. Uczestniczył w różnych operacjach. Był w oddziale „Wróbla” z bratem Weroniki Sebastianowicz (należała do AK i działała w polskim podziemiu antykomunistycznym ziemi wołkowyskiej także po zakończeniu II wojny światowej) – Antonim Oleszkiewiczem „Iwanem”. Był uczestnikiem jednej z ostatnich udanych akcji podziemia wołkowyskiego. W kwietniu 1948 roku oddział „Wróbla” dokonał likwidacji Daniły Tomkowa, szefa partii komunistycznej w rejonie mostowskim. Niedługo po tym Franciszek Jakowczyk został schwytany i przewieziony do więzienia w Wołkowysku, a potem do Grodna. Na początku lat 50. Jakowczykowi udało się zbiec, wkrótce jednak został złapany i skazany na śmierć. Wyrok zamieniono na 25 lat pozbawienia wolności, z których 15 lat spędził w więzieniu. Wyszedł na wolność w 1969 roku. Wnioskował o amnestię, w ramach podpisanej umowy między ZSRR i Polską o repatriacji, ale nie otrzymał z Moskwy odpowiedzi pozytywnej. „Nie podlega repatriacji ze względu na ciężką zbrodnię przeciwko narodowi ZSRR” - napisano. Po wyjściu z łagru szukał miejsca do zamieszkania, bo do Polski go nie wpuszczano. Pojechał tam, gdzie „Polska była niedaleko” – do Dowbysza, gdzie wówczas mieszkała duża grupa  Polaków. Tam założył rodzinę, znalazł pracę i prowadził gospodarstwo. Franciszek Jakowczyk zawsze podkreślał, że jest Polakiem i z polskiego obywatelstwa nigdy nie zrezygnował.

Polskie obywatelstwo odzyskał dopiero z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w październiku 2018 roku. Stowarzyszenia Odra Niemen przywiozło Franciszka do Polski wczesną wiosną 2018r. Chciał otrzymać polskie obywatelstwo i umrzeć w Polsce. Pogrzeb żołnierza odbędzie się w przyszłym tygodniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Koncert kolęd 2019 300x300 nowy termin

Noworoczne spotkanie

2019-01-18 11:05

Józef Parzybut

Na progu Nowego Roku w niedzielne popołudnie 13-go stycznia spotkali się przedstawiciele Akcji Katolickiej i Kręgu Biblijnego. Było to spotkanie opłatkowe, które rozpoczął wikariusz czarnożylski ks. Łukasz Wojtan od przeczytania fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa.

Józef Parzybut

Po tym głos zabrał proboszcz ks. Marek Jelonek, by po krótkim wprowadzeniu w rozpoczynający się rok złożyć życzenia. Te życzenia wypływające prosto z serca kierowane były zarówno do wszyskich zebranych jak i do każdego z osobna. Proboszcz życzył obecnym dużo zdrowia, błogosławieństwa Bożego, miłości w rodzinach, życzliwości na co dzień, wytrwałości oraz aby za rok znów spotkać się w tym samym gronie.

Liderzy tutejszych stowarzyszeń z wzajemnością kierowali życzenia o podobnej treści do obecnych na spotkaniu kapłanów oraz między sobą łamiąc się przy tym opłatkiem. Po świątecznym posiłku był czas na wspólne rozmowy oraz dzielenie się własnymi problemami oraz wspomnieniami. Snuto także plany na przyszłość. Wreszcie nadszedł czas na śpiewanie kolęd. Śpiewano nie tyko znane i lubiane,ale także dawniejsze trochę już zapomniane utwory. Bo to przecież polskie, najpiękniejsze w świecie kolędy, zawsze ubogacają nam czas okresu Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem