Reklama

Abp Jędraszewski: Siła polskiego narodu tkwi w wierności Chrystusowi i Ewangelii

2017-05-21 10:15

as / archidiecezja krakowska

Adam Bujak
– Tak, świat potrzebuje Chrystusowego zmiłowania – przekonywał abp Marek Jędraszewski

Na zakończenie obchodów 1050-lecia Chrztu i państwowości Polski, w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Morawicy, przy pomniku wdzięczności "Niezłomnym - Ojczyzna", została odprawiona uroczysta Msza święta, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

- Chcemy dziś powiedzieć wobec świata czym dla nas jest krzyż, Ewangelia i miłość ojczyzny - mówił, witając uczestników Eucharystii, proboszcz parafii ks. Władysław Palmowski. Mieszkańcy Morawicy dali przykład swojego patriotyzmu budując pomnik "Niezłomnym - Ojczyzna", którym przedstawiono daty wydarzeń świadczących o niezłomności narodu polskiego, a także nazwiska Żołnierzy Niezłomnych - Wyklętych.

W homilii metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski nawiązał do słów św. Jana Pawła II, który pisał, że wiek XX stał się na powrót wiekiem męczenników. Według obliczeń historyków, liczba tych, którzy zginęli za Chrystusa w wieku XX przekracza liczbę wszystkich chrześcijan umęczonych od czasów św. Szczepana aż do XX wieku, nie tylko w Europie ale także na innych kontynentach, tam gdzie dotarło przesłanie Ewangelii.

- XX wiek w Europie stał się czasem męczenników, ponieważ do głosu doszły dwa systemy totalitarne - jeden czerwony, bolszewicki, który z definicji walczył z Bogiem w imię wyzwolenia człowieka; i drugi - nazistowski, hitlerowskich Niemiec, który był systemem neopogańskim. Nie dziwmy się, że obydwa systemy po napaści na Polskę i pokonaniu jej, zdecydowały żeby naród polski zamienić w naród niewolników a całą inteligencję wyniszczyć w obozach koncentracyjnych i gułagach - mówił w homilii abp Marek Jędraszewski.

Reklama

Okupanci chcieli wymierzyć śmiertelny cios chrześcijańskiej tradycji naszego narodu. - Bowiem siła polskiego narodu tkwi w wierności Chrystusowi, Ewangelii i związaniu ze stolicą wszystkich następców św. Piotra, w Rzymie. Zaczęły się jakże wielkie, heroiczne zmagania, o polską tożsamość, o przetrwanie, o zwycięstwo - mówił metropolita krakowski, przywołując ważne dla historii Polski i Kościoła postaci: sługi bożego ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i bł. ks. Władysława Bukowińskiego. - Każdy z nich kieruje do nas bardzo określone przesłanie, mówiące o tym jak przetrwać, jak obronić siebie i jak zwyciężyć – podkreślił Metropolita krakowski.

Sługa boży kardynał Stefan Wyszyński czerpał siłę dla siebie i polskiego narodu z zawierzenia wszystkich swoich działań Najświętszej Marii Pannie. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko - wprowadzał w życie słowa "Zło dobrem zwyciężać". - Nie dać się zwyciężyć nienawiści, ani chęci zemsty, ale pokorną służbą prawdzie o Chrystusie miłosiernym, zdobywać świat dla Chrystusa. Uczyć polski naród, że nie ma innej drogi do wolności i nie ma innej możliwości oparcia sie próbom zniewolenia, jak mieć w sercu przebaczającą miłość - mówił o męczenniku, kapelanie Solidarności, abp Marek Jędraszewski.

Doniosłą rolę odgrywała posługa bł. ks. Władysława Bukowińskiego w Kazachstanie. - Szedł od domu do domu, sprawował Eucharystię, sakrament pojednania, Bożego przebaczenia, budował prawdziwie domowy Kościół, bo wiedział, że właśnie tam, gdzie jest Boże błogosławieństwo, gdzie jest obecny Chrystus w sakramencie przebaczenia, pojednania i Eucharystii, tam jest moc Ewangelii, tam jest siła przetrwania, tam jest nadzieja, że ostatecznie Chrystus zwycięży, mimo potęgi zła, które wydawałoby się będzie miało ostatnie słowo w dziejach ludzkości - mówił o "apostole Kazachstanu" Metropolita krakowski.

- Przetrwaliśmy, dzięki wierze Matce Bożej, zwyciężyliśmy dzięki ciągłemu powrotowi do Chrystusa i jego Ewangelii, przetrwaliśmy dzięki polskim rodzinom, dzięki prawdzie , która w tych rodzinach była przekazywana od ojca do syna, od matki do córki. Przetrwaliśmy wiele dziesiątków lat propagandy zakłamania i sączącej się nienawiści, dlatego że była troska o zachowanie tożsamości narodu w naszych domach , w naszych rodzinach. Na przekór wszelkiemu kłamstwu - podkreślił abp Marek Jędraszewski.

- Wspominamy te trzy postaci nieodległych nam czasów, ale przecież wiemy, że ich przesłanie jest aktualne także i dzisiaj. Odrzuca się chrześcijaństwo i korzenie chrześcijańskie naszego europejskiego domu, a to pociąga za sobą zwątpienie w ludzki rozum. Nie bez powodu hasłem ubiegłego roku, 2016, i kluczem do zrozumienia tego co się dzieje, jest pojęcie tzw. "post-prawdy" a więc czasu gdy nie ma już miejsca ani na prawdę, ani na kłamstwo, ani na oddzielenie jednego od drugiego. Liczą się narracje tworzone przez ,bardzo często kłamliwe, media.

Metropolita krakowski podkreślił, że tam gdzie nie ma chrześcijaństwa, "nie ma miejsca na rozum i prawdę, i nie ma w konsekwencji miejsca na sprawiedliwe prawo. Jeżeli uważa się, że rządy prawa w niektórych państwach europejskich mają polegać na tym, że kobieta ma prawo zabić własne dziecko poczęte w jej łonie, i że zakazuje się pod karą więzienia pokazywania dzieci z zespołem Downa, które otoczone są miłością swoich najbliższych. To mamy obowiązek zapytać się co to za prawo? co to za rządy prawa?

- Jeżeli chcemy odzyskać ten europejski dom, który zaczął być budowany przed wiekami, kiedy święty Paweł przeprawił się do Grecji, na kontynent europejski. Jeżeli mamy obronić naszą europejską, tym bardziej polską tożsamość, to musimy nieustannie uciekać się do naszej Matki i Królowej, zwłaszcza poprzez modlitwę różańcową. Ocalimy siebie jako naród jeżeli w życiu naszych domów i rodzin będzie umiłowanie polskiej historii, polskich zmagań i dokonań, wspomnienie wielu tragicznych momentów a także dni chwały i zwycięstw. Jeżeli będziemy o tym mówić z zatroskaniem i z w pełni usprawiedliwiona dumą - mówił metropolita krakowski.

Za wzór "jak iść, by się obronić, by przetrwać, by w imię Chrystusa zwyciężyć" dał właśnie te trzy postaci polskiego Kościoła: sługi bożego ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i bł. ks. Władysława Bukowińskiego.

Po Eucharystii odbyły się uroczystości patriotyczne. Na pomniku "Niezłomnym-Ojczyzna" odsłonięto tablice z nazwiskami Żołnierzy Niezłomnych. Abp Marek Jędraszewski poświęcił pomniki bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. ks. Władysława Bukowińskiego i sługi bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość w Morawicy zakończył apel. "Niezłomnym w wierze i miłości Ojczyzny".

Tagi:
Msza św.

Msza św. w intencji Prezydenta RP

2018-03-17 08:20

Redakcja

Maciej Biedrzycki/BPKP

Jak informują Cecylia i Janusz Opiłowie - przedstawiciele organizatorów comiesięcznej wspólnej modlitwy w intencji Prezydenta RP, już w najbliższą niedzielę, 18 marca zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za opiekę Bożą nad prezydentem RP dr. Andrzejem Dudą wraz z prośbą o mądrość i siłę dla Niego w sprawowaniu urzędu a także za naszych nieprzyjaciół. W zaproszeniu napisali: „W trakcie Mszy Św. modlimy się także o jedność i zgodę w Drużynie Dobrej Zmiany w pracy dla dobra Ojczyzny i Polaków.”

Msza św. odprawiona zostanie w kościele pw. Chrystusa Króla, (os. Gotyk), w Krakowie. Początek o godz. 12.30.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Metropolita krakowski w sprawie homilii ks. Edwarda Stańka

2018-03-17 14:13

md / Kraków (KAI)

Z ogromnym bólem i żalem przyjąłem wiadomość o słowach, jakie pod adresem Ojca Świętego Franciszka wypowiedział niedawno ks. prof. Edward Staniek podczas homilii w kościele sióstr felicjanek w Krakowie – napisał abp Marek Jędraszewski w oficjalnym oświadczeniu w sprawie homilii, podczas której ks. prof. Edward Staniek powiedział m.in. „Modlę się o mądrość dla papieża, o jego serce otwarte na działanie Ducha Świętego, a jeśli tego nie uczyni – modlę się o szybkie jego odejście do Domu Ojca”.

Adam Bujak

Publikujemy treść oświadczenia:

Z ogromnym bólem i żalem przyjąłem wiadomość o słowach, jakie pod adresem Ojca Świętego Franciszka wypowiedział niedawno ks. prof. Edward Staniek podczas homilii w kościele sióstr felicjanek w Krakowie. Tę sprawę poruszyłem podczas osobistej z nim rozmowy.

Zapewniam, że w intencjach Ojca Świętego Franciszka modli się codziennie i żarliwie cały Kościół Krakowski, upraszając u Pana Boga tak konieczne dla Niego łaski w pełnieniu Urzędu Piotra w jednym, świętym, katolickim i apostolskim Kościele.

+ Marek Jędraszewski Arcybiskup Metropolita Krakowski

Kraków, 17 marca 2018 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

W dobie postprawdy potrzeba odważnego świadectwa młodych

2018-03-17 17:09

Joanna Folfasińska/Archidiecezja Krakowska

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

- Konieczne jest wasze jednoznaczne świadectwo o Chrystusie w świecie postprawdy, który za wszelką cenę chce być postchrześcijański (...) Macie głosić prawdę o Chrystusie i przyciągać nowe pokolenia młodych, by każdy młody człowiek osiągnął taką dojrzałość własnego ducha, by móc powiedzieć: „Panie, Ty masz słowa życia wiecznego. Chcę trwać przy Tobie!" - mówił abp Marek Jędraszewski do członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Eucharystia odbyła się w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich i zainaugurowała Zjazd Diecezjalny, połączony z wyborami do nowego Zarządu.

Rozpoczynając homilię, metropolita przywołał pojęcie postprawdy, wyjaśniając, że termin ten zrobił ogromną karierę w ludzkiej świadomości.

- Postprawda jest pewną postawą ludzi, dla których nie liczą się fakty. Najważniejsza jest uprzednio zaprogramowana narracja, której wszystko musi być podporządkowane.

Choć słowo to jest stosunkowo nowe, określa ono pewne wzorce postępowania, które sięgają również przeszłości. Arcybiskup odwołał się do dzisiejszej Ewangelii i do zachowania faryzeuszów, którzy za wszelką cenę chcieli doprowadzić do śmierci Chrystusa, nie biorąc pod uwagę możliwości, że jest On Mesjaszem.

- Nikodem zarzucił arcykapłanom i faryzeuszom łamanie prawa, ponieważ oskarżyli Chrystusa, zanim został On przesłuchany. Opowiedzieli: «Czy i ty jesteś z Galilei? Zbadaj i zobacz, że żaden prorok nie powstaje z Galilei». Była to ucieczka od faktów, narzucanie pewnej opinii po to, aby zmanipulować i doprowadzić do tego, że Chrystus będzie aresztowany, osądzony i skazany na śmierć.

Arcybiskup zwrócił uwagę na to, że współczesny świat, dzięki rozwojowi techniki i środków masowego przekazu, potrafi dużo lepiej manipulować opinią społeczną i osiągać zamierzone przez siebie cele.

- Wyrok zapadł. Chrześcijaństwo jest przedstawiane jako przejaw ciemnoty i wszetecznictwa, które nie ma nic wspólnego z postępem i nie powinno istnieć we współczesnym świecie. Tworzy się różnego rodzaju fake newsy, nie chce się zmierzać do poznania pełnej prawdy o Chrystusie, posługując się pomówieniem, ośmieszeniem i szyderstwem po to, by od Niego odwieść.

Nadzieją na zmianę tej sytuacji jest udzielenie szczerej odpowiedzi na pytanie Chrystusa: „Wy także chcecie mnie opuścić?". Zadaniem każdego chrześcijanina jest potwierdzenie chęci bycia z Jezusem, bo tylko w Nim można znaleźć pełnię prawdy.

Kończąc homilię, arcybiskup przypomniał historię KSM- u, która nierozerwalnie łączyła się z wolną Polską. Pierwsze struktury tej organizacji powstały na naszych ziemiach w dwudziestoleciu międzywojennym. Lata II wojny światowej i okupacji przerwały jednak jej działalność. KSM odrodził się wraz z prawdziwie wolną Ojczyzną w 1989 roku, ponieważ władze komunistyczne blokowały jego działalność.

- Mówię o tym z całym naciskiem właśnie dlatego, że w tym roku odchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości i zaistnienia państwa. To prawda, że kiedy Polska przestała istnieć, pojawiały się struktury podziemne, bo Polacy chcieli mieć poczucie ciągłości i utożsamiali się z Polską. To prawda, że komuniści mogli rozwiązać KSM, ale Kościół ciągle starał się o to, aby rozwijało się duszpasterstwo młodzieży, żeby tworzyły się kolejne pokolenia młodych, którzy przyznawali się do Chrystusa. - zakończył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem