Reklama

Sklep sakralny

Senior aktywny artystycznie

Dzień Seniora w Zespole "Śląsk"

2017-05-26 10:25

(AK)

Archiwum ZPiT "Śląsk"

Blisko 1000 osób wzięło udział w Dniu Seniora, zorganizowanym wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Zespół „Śląsk”. 25 maja, w zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie, pod hasłem „Senior aktywny artystycznie” przygotowano bogaty program aktywizujący osoby w starszym wieku, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności twórczej. Impreza realizowana była w ramach projektu „Razem dla Seniorów”, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aktywnych seniorów z całego regionu powitali goście specjalni: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, poseł na Sejm RP Borys Budka oraz zastępca Dyrektora Zespołu „Śląsk” Tomasz Janikowski. Marszałek podziękował seniorom za liczne przybycie do Koszęcina. Podkreślił, że ich masowa obecność w działaniach śląskiego samorządu na rzecz seniorów, daje władzom impuls do podejmowania kolejnych wyzwań. Marszałek zaprosił także wszystkich na Wojewódzkie Senioralia do Gliwic 5 czerwca oraz kolejne Forum Seniora, tym razem 7 czerwca w Dąbrowie Górniczej.

Archiwum ZPiT "Śląsk"

Poseł Borys Budka dziękował za możliwość spotkania w siedzibie Zespołu będącego wizytówką Śląska. Kierując do uczestników słowa powitania, zwrócił uwagę na ogrom pozytywnej energii jaką mają dzisiejsi seniorzy, pokazując swoją postawą, że czas bycia seniorem może być wyjątkowo aktywny. W debacie przeprowadzonej na scenie przez redaktor Elżbietę Kazibut-Twórz, goście specjalni „Dnia Seniora” dyskutowali także na temat polityki senioralnej zarówno na poziomie samorządu, jak i centralnym. W Pałacu odbyło się z kolei spotkanie marszałka Wojciecha Sługi z koordynatorami i pełnomocnikami sygnatariuszy Porozumienia „Razem dla seniorów”.

Reklama

Aktywny „Dzień Seniora” zainaugurował „Marsz z Marszałkiem”. Wraz z Polskim Stowarzyszeniem Nordic Walking, na czele z marszałkiem Wojciechem Saługą i posłem Borysem Budką, seniorzy wyruszyli z kijkami w trasę po koszęcińskim parku. Przez cały dzień, instruktorzy Stowarzyszenia Nordic Walking prowadzili także szkolenia z techniki prawidłowego chodzenia.

Aktywność artystyczną seniorzy prezentowali już od rana na scenie Zespołu „Śląsk”. Zrzeszając się na co dzień w Ośrodkach i Domach Kultury oraz Uniwersytetach Trzeciego Wieku, wystąpili przed publicznością z owocami swojej twórczej pracy – spektaklami, koncertami i kabaretem. Dla wszystkich uczestników pedagodzy Zespołu „Śląsk” przygotowali także warsztaty taneczne i wokalne. Pod kierunkiem profesjonalnej kadry seniorzy uczyli się m.in. elementów tańców narodowych i ludowych, gimnastyki baletowej, estetyki ruchu. Podczas warsztatów wokalnych poznawali piosenki ludowe z repertuaru Zespołu, mogli się także poczuć jak artyści „Śląska” przymierzając elementy scenicznych kostiumów.

Wśród licznych atrakcji tego dnia Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej przygotował miasteczko zdrowia. W specjalnej ofercie skierowanej do seniorów znalazły się m.in. możliwość wykonania badań profilaktycznych, spotkania ze specjalistami oraz wykłady i prelekcje na temat problematyki prozdrowotnej. Seniorzy zwiedzali również siedzibę Zespołu, poznawali jego historię i współczesną działalności. Przy piękniej pogodzie plenerowy charakter imprezy podkreśliły rozlokowane w parku stoiska gastronomiczne i promocyjne.

Ukoronowaniem „Dnia Seniora” był koncert galowy w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk” z programem „A to Polska właśnie”. Wraz z seniorami i Dyrekcją Zespołu „Śląsk” koncert obejrzeli m.in. przewodniczący Sejmiku Śląskiego Stanisław Gmitruk oraz przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych.

Warto przypomnieć, że Zespół „Śląsk” od lat angażuje się w politykę senioralną województwa śląskiego. Od 2015 roku jest partnerem porozumienia w ramach projektu „Razem dla seniorów”. Sygnatariuszami dokumentu są także: gmina Koszęcin oraz miasta Chorzów, Nowy Sącz, Opole, Jordanów i Świętochłowice. W ramach porozumienia, „Śląsk” występuje z koncertami oraz prowadzi zajęcia artystyczne.

Tagi:
Śląsk

III Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Silesia"

2018-08-29 16:37

www.zespolslask.pl

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza do swojej siedziby na trzecią edycję Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Silesia”. W programie m.in. otwarte wieczory folklorystyczne z udziałem zespołów z Meksyku, Gruzji, Macedonii, Chorwacji, RPA i Panamy. 3 września Festiwal otworzy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

www.zespolslask.pl

Organizowany po raz trzeci w Koszęcinie Festiwal Folklorystyczny jest nowatorskim pomysłem kreatywnego podejścia do kultury narodowej i ludowej. Przenikające się wzajemnie wpływy różnych kultur to ciekawy materiał do wykorzystania przez choreografów, kompozytorów i pedagogów na co dzień pracujących z zespołami folklorystycznymi. Gospodarzem Festiwalu jest Zespół „Śląsk”, który do swojej siedziby zaprosił po raz kolejny amatorskie zespoły folklorystyczne z różnych stron świata, prezentujące zróżnicowany folklor. Chór, balet i orkiestra Zespołu „Śląsk” powitają uczestników Festiwalu swoim koncertem - 3 września o godz. 21:00.

Zespoły uczestniczące w Festiwalu będą gospodarzem jednego, konkretnego dnia, podczas którego prezentowana będzie kultura danego kraju lub regionu, kuchnia oraz zwyczaje i obrzędy, a pedagodzy zespołu poprowadzą warsztaty artystyczne z pozostałymi uczestnikami Festiwalu. Zwieńczeniem dnia będzie koncert prezentujący dorobek danego podmiotu, biorącego udział w Festiwalu.

Wszyscy uczestnicy, pod okiem kierownika artystycznego będą realizowali także wspólne zajęcia, których celem będzie przygotowanie widowiska według stworzonego wcześniej scenariusza. Spektakl zostanie zaprezentowany na finał Festiwalu, w jednym z miast aglomeracji śląskiej współpracującym z Festiwalem. W tym roku będzie to Częstochowa. Koncert odbędzie się 7 września o godz. 18:00 na Placu Biegańskiego w Częstochowie. Będzie połączony ze zwiedzaniem Jasnej Góry oraz prezentacją zespołów na ulicach miasta.

Na Finałowy Koncert Galowy zapraszamy do Koszęcina 8 września o godz. 18:00.

Zadaniem festiwalu jest dotarcie do młodego pokolenia (zarówno do uczestników jaki i do widzów – odbiorców), aby namówić ich do aktywnego uczestnictwa w przekazywaniu i odbiorze polskiej tradycji muzycznej i tanecznej, polskiego obyczaju i zwyczaju. Znajdując cechy wspólne, ale również różnice kulturowe, zachęcamy młode pokolenie do korzystania z dorobku własnego dziedzictwa kulturowego.

Tegoroczną edycję Festiwalu „Silesia” swoim patronatem honorowym objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałek Województwa Śląskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Narzeczeni

2018-09-19 10:33

Kinga i Paweł
Edycja toruńska 38/2018, str. VI

Archiwum autorów
Kinga i Paweł stali się narzeczonymi u stóp Pani Jasnogórskiej

Mam na imię Paweł i wraz z moją narzeczoną Kingą chcielibyśmy podzielić się świadectwem naszego pielgrzymowania. W tym roku na pielgrzymi szlak wyruszyłem po raz piąty, a Kinia po raz siódmy. Kinia przez 5 lat pielgrzymowała z toruńską grupą białą, a ja z grupą niebieską – paulińską. Od 2 lat wspólnie pielgrzymujemy z grupą niebieską, ponieważ jestem jej współorganizatorem, a Kinia odpowiedzialna jest za diakonię muzyczną. 4 sierpnia po raz kolejny wyruszyliśmy na pątniczy szlak. Dla mnie czas przygotowań do pielgrzymki był czasem szczególnym. Wraz z o. Savio Folcholcem OSPPE, przewodnikiem naszej grupy, planowaliśmy całą pielgrzymkę i jej przebieg od podstaw. Ojciec przewodnik jako jeden z nielicznych wiedział o moim planie oświadczenia się Kindze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. J.Stryczek oddaje się do dyspozycji Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia WIOSNA

2018-09-20 18:52

azr (KAI) / Kraków

Dobro SZLACHETNEJ PACZKI jest dla mnie najważniejsze i nie chcę, by jakiekolwiek kwestie zagroziły toczącym się projektom, a przede wszystkim - niesieniu pomocy tysiącom potrzebujących. Uznając powagę sytuacji, postanowiłem oddać się do dyspozycji Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia WIOSNA, zgodnie ze statutem. Równocześnie, oświadczam, że z dużą starannością staramy się wyjaśnić wszystkie powstałe wątpliwości - napisał w specjalnym oświadczeniu ks. Jacek Stryczek na swoim fanpage'u na Facebooku, odnosząc się do postawionych mu zarzutów i burzy medialnej wywołanej przez opublikowany dziś reportaż w serwisie onet.pl .

Bartosz Maciejewski
Ks. Jacek Stryczek

Oto treść tego dokumentu:

Drodzy Państwo,

SZLACHETNA PACZKA powstała po to, aby łączyć ludzi. Aby zmieniać ten kraj na lepsze. SZLACHETNA PACZKA to dla mnie powołanie. Często zbyt trudne, abym mógł je udźwignąć. W historii Paczki miało miejsce wiele trudnych momentów. Dzisiaj staję wobec takiego wydarzenia.

Od wielu miesięcy jesteśmy świadomi zarzutów, które są nam stawiane. W dobrej wierze staramy się na nie odpowiadać. Wielokrotnie również zapraszaliśmy Onet, aby zweryfikował stawiane zarzuty z faktami. Jesteśmy organizacją otwartą. Są z nami nie tylko pracownicy. Często pracują z nami goście, często z biznesu. Wiele osób widziało, jak wygląda życie naszej organizacji na co dzień.

Nie zgadzam się z zarzutami postawiony w artykule Onetu. Uważam, że tekst jest jednostronny, emocjonalny, a przez to nieprawdziwy. Trudno jest z nim polemizować, ponieważ w tekście znajdują się wypowiedzi osób, które w żaden sposób nie zostały zweryfikowane. Zabrakło w nim także wielu naszych wyjaśnień.

W wielu obszarach naszego działania widać, jak staramy się pracować - staramy się łączyć ludzi. Dla mnie ten tekst jest również przykry z tego powodu, że na co dzień żyję zupełnie inaczej niż tekst sugeruje. Pracuję z wieloma osobami, wspieram je w rozwoju, jestem dla nich. Zarządzam też wieloma zespołami w Wiośnie i poza nią. Nigdy człowiek nie był dla mnie środkiem do celu, lecz wartością samą w sobie.

Trud współpracy ze mną symbolicznie widoczny jest w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej - 40 km w nocy, najlepiej samemu. Jest to duże wymaganie i trudne. Dla wielu bolesne. A mimo to wiele osób samych z siebie wybiera to wyzwanie. Tak samo, jak współpracę z ze mną.

Rozumiem, że jestem wymagający. Przyjmuję jednak uwagi.

Drodzy Państwo,

dobro SZLACHETNEJ PACZKI jest dla mnie najważniejsze i nie chcę, by jakiekolwiek kwestie zagroziły toczącym się projektom, a przede wszystkim - niesieniu pomocy tysiącom potrzebujących.

Uznając powagę sytuacji, postanowiłem oddać się do dyspozycji Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia WIOSNA, zgodnie ze statutem.

Równocześnie oświadczam, że z dużą starannością staramy się wyjaśnić wszystkie powstałe wątpliwości.

Z poważaniem,

Ksiądz Jacek Stryczek

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem