Reklama

Święto Dziękczynienia w otwartej świątyni

2017-05-26 14:55

Artur Stelmasiak

Archiwum COB

Modlitwa przed relikwiami polskich świętych, Msza św. z Aktem Dziękczynienia, festiwal z udziałem braci Golec, miasteczko chleba dla dzieci – to tylko część atrakcji, które czekają na wiernych 4 czerwca w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie z okazji jubileuszowego X Święta Dziękczynienia.

Tegoroczne uroczystości będą miały wyjątkowo podniosły charakter, bo pierwszy raz w Święto Dziękczynienia Msza św. będzie sprawowana we wnętrzu świątyni. - Święto Dziękczynienia jest doskonała okazją do tego, aby zobaczyć ile już zrobiliśmy, ale także pokażemy ile jeszcze jest do zrobienia we wnętrzu świątyni – podkreślił kard. Kazimierz Nycz podczas konferencji prasowej zapowiadającej uroczystości 4 czerwca.

Podczas Święta Niepodległości 11 listopada nie wszyscy mogli wziąć udział w uroczystościach. Można powiedzieć, że teraz będzie druga część uroczystego otwarcia świątyni. - Nie wszyscy mogli uczestniczyć w listopadowym otwarciu, które w Święto Niepodległości miało patriotyczno-historyczny charakter. Tym bardziej zapraszam do udziału w obchodach Święta Dziękczynienia. Właśnie wtedy ponownie złożymy nasze Akty Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej podczas ceremonialnego przejścia przez świątynię i Bramę Miłosierdzia - zaprasza kard. Nycz.

Artur Stelmasiak

X Święto Dziękczynienia rozpocznie się tradycyjnie 12-kilometrową pielgrzymką, która o godz. 8.00 wyruszy z pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego Traktem Królewskim do Wilanowa. Będą niesione relikwie św. Brata Alberta Chmielowskiego, wielkiego patrioty i artysty, który wybrał życie wśród ubogich. Nieprzypadkowe jest również hasło Święta Dziękczynienia "Dziękujemy za Chleb", które nawiązuje do świętego życia Brata Alberta. - Wykorzystujemy jubileusz 100-lecia śmierci wybitnego i pięknego człowieka. To właśnie św. Brat Albert Chmielowski pokazał nam jak żyć, by być dobrym jak chleb. On potrafił „łamać” się z innymi swoja dobrocią, sercem i swoim czasem – mówił Ksiądz Kardynał. - Chcemy dziś odpowiedzieć na pytanie: Co dziś zrobiłby Brat Albert?

Reklama

Specjalnym gościem tegorocznego Święta Dziękczynienia będzie kard. Francesco Montenegro, metropolita Agrigento na Sycylii. Na terenie jego diecezji leży wyspa Lampedusa, gdzie tysiącami dopływają uchodźcy i imigranci. - Kard. Montenegro daje przykład tego, jak pomagać uchodźcom. On jest świadkiem chrześcijaństwa we współczesnym świecie – podkreślił metropolita warszawski. Obok budowy murów świątyni i prac w jej wnętrzu ważny jest także wymiar duchowy Świątyni Opatrzności Bożej. - My budujemy miejsce święte, a do tego potrzebna jest nasza modlitwa - mówi ks. Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz powstającego sanktuarium. Podczas Święta Dziękczynienia zgromadzone relikwie polskich świętych m. in. św. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Kolbego, św. Andrzej Boboli, bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz św. Brata Alberta zostaną uroczyście przeniesione do wnętrza Świątyni Opatrzności Bożej. - Teraz będziemy mogli się modlić w towarzystwie tych, którzy już są w niebie – dodał ks. Aleksandrowicz.

Czas po Mszy św. będzie doskonałą okazją do zwiedzania Centrum Opatrzności Bożej, ale również do dobrej rodzinnej zabawy. O godz. 14 rozpocznie się święto najmłodszych. W Miasteczku dla Dzieci będzie czekać na nich m.in. gra związana ze św. Albertem oraz zabawy prowadzone przez wolontariuszy oraz siostry Albertynki i Honoratki. - Dzieci nauczą się całego procesu powstawania chleba, ale również będą mogły poznać bogatą symbolikę chleba w polskiej tradycji. Szczególny wymiar będziemy kładli na wyjątkowy chleb, którym jest Eucharystia. To właśnie ten „chleb” jest potrzebny, abyśmy dostali się do Królestwa Bożego. Dzieci nauczą się tego, jak dostać się do Nieba – mówiła Anna Dunikowska z Centrum Opatrzności Bożej.

W tym samym czasie, podczas Festiwalu „Moc Dobra”, zagrają m.in. Maleo Reggae Rockers, Golec uOrkiestra i Mała Armia Jezusa oraz najlepsze debiutujące zespoły chrześcijańskie. Wspólnota Mocni w Duchu poprowadzi o 20.30 Wieczór Uwielbienia, który zakończy się o 21.37 modlitwą i iluminacją Świątyni.

Tagi:
Święto Dziękczynienia

Reklama

Podziękowaliśmy za niepodległość: Ojczyzny i osobistą

2018-06-06 12:21

Łukasz Krzysztofka
Edycja warszawska 23/2018, str. I

Kościół dziękuje Bogu za niepodległą Polskę i za każdego człowieka, który w niej jest niepodległy – powiedział abp Grzegorz Ryś podczas Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej

Łukasz Krzyztofka

Eucharystia sprawowana w wilanowskiej Świątyni była głównym punktem obchodów XI Święta Dziękczynienia. Koncelebrowanej Liturgii przewodniczył abp Wojciech Polak. Razem z Prymasem Polski Mszę św. sprawowało blisko 100 biskupów z kraju i zagranicy. Homilię – do licznie zgromadzony wiernych, wśród których byli przedstawiciele władz państwa na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą – wygłosił abp Grzegorz Ryś. Kaznodzieja podkreślił, że jako Kościół zawdzięczamy bardzo wiele niepodległej Polsce i mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek dziękować Bogu za jej niepodległość. Jednym z owoców wolnej Polski była bulla papieża Piusa XI, dzięki której można było, w kraju – jak zaznaczył papież – wreszcie wolnym, zjednoczonym, rozpocząć normalną pracę duszpasterską. – Kościół dziękuje Bogu za niepodległą Polskę i za każdego człowieka, który w niej jest niepodległy, bo każdy człowiek, który w tym kraju przeżywa swoją wolność, jest nie tylko obywatelem Polski, ale też obywatelem Królestwa Bożego. Wolność jest miejscem spotkania wszystkiego, co najpiękniej ludzkie z Ewangelią Jezusa Chrystusa – powiedział abp Ryś. Odwołał się do słów ks. prof. Józefa Tischnera, który już w wolnej Polsce pisał o różnych przejawach ucieczki od wolności. – Ucieczka od wolności to także ucieczka od tego, co jest najgłębszym przekonaniem chrześcijaństwa: że człowiek jest większy niż warunki, w których żyje. Wiara w wolność to wiara w człowieka, który jest większy niż wszystkie warunki – podkreślił Metropolita Łódzki.

W czasie Mszy św. odnowiono Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Bożej Opatrzności, a po liturgii przed Świątynią odsłonięto i poświęcono tablice z nazwami diecezji wspomagających budowę Świątyni.

Prezydent Andrzej Duda zwracając uwagę na wielkie zasługi polskiego Kościoła i jego pasterzy w tym, że odzyskaliśmy i mamy niepodległą oraz wolną Polskę, podkreślił, że możemy być dumni z tego, że Świątynia Opatrzności jest, że stanęła z wielkim trudem, wysiłkiem wszystkich polskich diecezji. – Jako naród składamy podziękowania całemu polskiemu Kościołowi – za to, że zawsze, przez 1052 lata, jesteście z nami. Jesteście dla Boga, ale też dla ojczyzny i wiernych. Bóg wam za to zapłać – powiedział Prezydent.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Orszulik spocznie 1 marca w krypcie katedry łowickiej

2019-02-22 17:09

maj / Łowicz (KAI)

Zmarły 21 lutego bp Alojzy Orszulik, pierwszy ordynariusz łowicki, zostanie pochowany 1 marca w Bazylice Katedralnej w Łowiczu - informuje Kuria Diecezjalna Łowicka.

Archiwum Kurii Łowickiej

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 28 lutego w czwartek o godz. 18.00 wprowadzeniem trumny do Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Łowiczu, gdzie zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłego biskupa. Następnie do przewidziany jest czas na indywidualną modlitwę, którą zakończy o godz. 21 Apel Jasnogórski.

Centralne uroczystości pogrzebowe odbędą się 1 marca w piątek. Rozpoczną się modlitwą brewiarzową o godz. 10.00 przy trumnie Zmarłego. W południe sprawowana będzie Msza św. pogrzebowa, po czym ciało biskupa spocznie w krypcie Katedry Łowickiej.

Bp Alojzy Orszulik, biskup senior diecezji łowickiej i pierwszy ordynariusz łowicki zmarł 21 lutego 2019 r., w wieku 90 lat, w sześćdziesiątym drugim roku kapłaństwa i trzydziestym roku posługi biskupiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W parafii św. Barbary rozwija się kult św. Rity

2019-02-22 20:52

Zofia Białas

13 grudnia 2018 roku w kościele w parafii św. Barbary w Wieluniu zostały zainstalowane relikwie św. Rity.

Zofia Białas

Św. Rita od razu stała się Patronką parafialnych rekolekcji adwentowych, które w tym dniu się rozpoczynały. Po relikwie świętej Rity, zgodnie z życzeniem proboszcza z Casci, pojechał osobiście ks. Jarosław Boral, proboszcz parafii św. Barbary. Relikwie przybyły do parafii św. Barbary w Wieluniu tuż przed Eucharystią o godzinie 18.00, tuż przed rozpoczęciem rekolekcji. Od tej pory Wieluń stał się kolejnym miejscem w Polsce, gdzie są obecne jej relikwie i gdzie będzie rozwijał się jej kult.

Zobacz zdjęcia: W parafii św. Barbary rozwija się kult św. Rity

Rekolekcje rozpoczęły się ze świadomością obecności relikwii świętej. Tematem rozważań prowadzonych przez ks. dra Krzysztofa Białowąsa – postulatora rzymskiego, tego, który zainteresował parafian postacią świętej i który przywiózł relikwie wraz z ks. Jarosławem, stały się: cierpienie i postać świętej Rity – patronki od spraw beznadziejnych, augustianki, stygmatyczki i jednej z najpopularniejszych świętych Kościoła Katolickiego.

Wraz z przywiezieniem relikwii spełniło się marzenie ks. kanonika Jarosława (święcenia kapłańskie w dniu 22 maja, dzień śmierci świętej Rity) i parafian św. Barbary, którzy na przybycie relikwii przygotowywali się od kilku miesięcy. Znalazł się sponsor relikwiarza i ornatu z wizerunkiem świętej. Jednym z ostatnich elementów przygotowań na przyjęcie relikwii były odwiedziny sióstr augustianek z Krakowa w dniu 29 września 2018 r. Siostry przybyły na zaproszenie, ks. proboszcza Jarosława Borala i przybliżyły parafianom postać świętej. Dzięki siostrom i prelekcjom ks. Krzysztofa Białowąsa oraz filmowi o ostatnich latach życia Świętej, postać ta stała się nam bardzo bliska.

Dziś wiemy, że święta Rita (córka, żona, wdowa, matka, zakonnica) urodziła się w 1380 roku w Rocca Porena, niedaleko Cascia w środkowych Włoszech, w rodzinie włoskich wieśniaków. Jedynaczka, posłuszna rodzicom, nie poszła za głosem powołania do życia konsekrowanego, ale jako czternastoletnia dziewczyna została żoną i pomimo trudnego charakteru męża przeżyła z nim 18 lat. Po śmierci męża i dwóch synów wstąpiła do klasztoru św. Marii Magdaleny w Cascia. Została mniszką. Przez ostatnie 15 lat życia nosiła na czole znak ciernia Męki Pańskiej. Zmarła 22 maja 1457 roku. Cuda, jakie zaczęły się dziać za jej wstawiennictwem przyczyniły się do rozwoju jej kultu. Jej zwłoki, odkryte w 1467 roku okazały się nietknięte. Złożono je w ozdobnym sarkofagu. W roku 1628 papież Urban VIII zatwierdził jej kult, a Leon XIII, 24 maja 1900 r., kanonizował. Święta spoczywa w Cascia. Dziś jest tu Sanktuarium obejmujące jej dom rodzinny, klasztor i kościół. W ikonografii przedstawiana jest w czarnym habicie, białym welonie i cierniem na czole. Jej atrybuty to: dwoje dzieci, krucyfiks, cierń (symbol cierpienia), figa, pszczoły, róża, która zakwitła dla niej w środku zimy (symbol nadziei).

Czy parafia św. Barbary w Wieluniu stanie się miejscem jej kultu? Czy św. Rita wybrała sobie to miejsce?

Dziś parafianie św. Barbary, i nie tylko, mogą powiedzieć – w Wieluniu rodzi się kult św. Rity. Jej relikwie, uroczyście wniesione do kościoła w niedzielę 16 grudnia przez ks. Krzysztofa Białowąsa i oddane ks. Jarosławowi wraz z aktem przekazania od pierwszej chwili doznają czci. Już wtedy poświęcono pierwsze róże i po raz pierwszy relikwie zostały ucałowane.

Pierwsze nabożeństwo odprawione zostało już 22 grudnia, kolejne 22 stycznia i 22 lutego 2019 roku. Na nabożeństwa i Eucharystie, w czasie, których na ołtarzu stoją relikwie św. Rity z Casci, przychodzi coraz więcej ludzi, wielu z różami w dłoni, wielu z prośbami, wielu z podziękowaniami. Każde nabożeństwo i Eucharystia kończy się poświęceniem róż i błogosławieństwem relikwiami świętej. Tak było i 22 lutego, br., ale na tym nabożeństwie i Eucharystii było już wielu przedstawicieli innych parafii wieluńskich, czcicieli św. Rity, którzy tu chcą oddawać jej cześć i prosić o wstawiennictwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem