Reklama

Nowy Testament

Świdnik

Konkurs „Maryja Matka Kościoła”

2017-06-12 21:56

Grzegorz Jacek Pelica

Grzegorz Jacek Pelica

Pod honorowym patronatem wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka i burmistrza miasta Świdnik Waldemara Jaksona, z udziałem około stu uczestników, odbył się V Diecezjalny Konkurs Religijny pt. „Maryja - Matka Kościoła”. Organizację konkursu wsparły: Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. H. Sienkiewicza, Zespół Szkół nr 2 i Gimnazjum nr 3 w Świdniku. Głównym organizatorem była parafia pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Świdniku, w której przed kilku laty narodziła się idea takiego religijnego festiwalu, na początku - jako przeglądu parafialnego.

Klimat chrześcijańskiej muzyki

Zgodnie z założeniami konkursu zaprezentowany repertuar inspirował do przeżywania religijności maryjnej, a ich przygotowanie stwarzało dzieciom i młodzieży okazję do rozwijania uzdolnień artystycznych. Bardzo dobry poziom artystyczny i oddanie klimatu utworów powinny zachęcić szkoły i parafie, z których wywodzą się młode talenty, do szerszej popularyzacji muzyki chrześcijańskiej w swoim środowisku. Tak, jak uczynił to zespół z Mełgwi na czerwcowych uroczystościach gminnych, z inicjatywy jednego z członków - wójta gminy.

Reklama

Jury w składzie: Agnieszka Potaczała, Małgorzata Torbicz i reprezentujący patrona medialnego „Niedzielę Lubelską” Grzegorz Jacek Pelica zapewnia, że wykonawcy potrafili wydobyć piękno słowa i melodii. Słuchając i oglądając występy można było się wzruszyć, pomodlić, rozradować i otrząsnąć z szarej przyziemności. Dlatego wyrazy uznania jurorzy kierują pod adresem opiekunów. A byli to: s. Klara Beata Hetman, Alicja Sienicka, Agata Skraińska, Bożena Zabiegły, Agnieszka Tomczyk, , Małgorzata Miotła, Krystyna Naczas, Katarzyna Prucnal, Anna Grzys, Katarzyna Terlecka, ks. Tadeusz Fac, ks. Mariusz Wrzesiński SCJ, ks. Andrzej Magier, Stanisław Mączka, Daniel Domański, Andrzej Mędzelewski i Grzegorz Anasiak.

Najlepsi

Najlepszymi w poszczególnych grupach wiekowych okazali się soliści: Martyna Podolska (Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku), Aleksandra Pochwatka (SP nr 30 w Lublinie), Julia Kuzioła (SP w Jakubowicach Konińskich) i Natalia Witkowicz (SP nr 5 w Świdniku); Julia Piekaruś (SP nr 5 w Świdniku), Amelia Laskowska (SP w Bystrzejowicach Pierwszych), Natalia Terlecka; Marcin Kołodziej (Gimnazjum nr 2 w Bystrzejowicach I), Patrycja Krukowska (Gm. nr 6 w Chełmie) i Karolina Domańska (Gm. nr 3 w Świdniku). Dorota Tarczyluk (Gm. w Pliszczynie) i Anita Laskowska (Gm. nr 2 w Bystrzejowicach I).

Spośród zespołów i grup wokalnych i wokalno – instrumentalnych najlepszy poziom zaprezentowali: Julia i Aleksandra Kuzioła (SP w Jakubowicach Konińskich); Patrycja Kowalczyk, Julia Sobek, Julia Rejmak i Łucja Podkańska (SP nr 5 w Świdniku); Liwia Majcher i Oliwia Stefaniak (SP nr 5 w Świdniku); Oliwia Blacha, Aleksandra Bogdańska i Angelika Czubak (SP nr 5 w Świdniku) oraz grupa z Bystrzejowic I w składzie: Kamil Kowalczyk, Amelia Laskowska, Wiktoria Kruczyńska, Olga Kołodyńska, Oliwia Chojecka, Agnieszka Mazurek, Malwina Grabowska, Natalia Malec, Kinga Krysa, Sandra Rybicka i Paulina Zarzycka. Jury wyróżniło zespół w składzie: Karolina Luchowska, Wiktoria Czępińska, Iga Wasilewska i Paulina Nadworska (SP nr 5 w Świdniku).

Wśród gimnazjalistów najlepszy poziom prezentował zespół wokalny z Gimnazjum nr 1 w Świdniku: Kamila Wójcik, Julia Podkowa, Zuzanna Chyćko, Bartłomiej Klimek, Maciej Oleksak. Trzecie miejsce zajęły dziewczęta z Gimnazjum w Łaziskach: Justyna Śpiewak, Magdalena Sidor, Katarzyna Rosołowska, Katarzyna Pucicka, Agata Piątek, Karolina Ośka, Małgorzata Naczas, Julita Markowska, Małgorzata Lipa, Natalia Gralec, Katarzyna Góralska, Karolina Ciseł i Jagoda Chylińska. W tej grupie jury wyróżniło zespół instrumentalno-wokalny z Zespołu Szkół w Mełgwi. Ich utwory „Jest na świecie miłość” i „Pójdę do nieba piechotą” spinały artystyczną klamrą program przeglądu: rozpoczęto nimi przesłuchania i zakończono galę koncertową w MOK.

Z okazji Dnia Dziecka koncert laureatów poprowadzili Natalia Szutko i Marcel Wójtowicz. Nagrody wręczali: proboszcz „świdnickiego Okrąglaka” ks. Andrzej Krasowski, burmistrz W. Jakson i Małgorzata Torbicz. Na prośbę inicjatorki konkursu Katarzyny Pryputniewicz, jego organizację na swoje barki wzięła Iwona Oknińska, przy wsparciu prof. Małgorzaty Latoch-Zielińskiej i ks. Proboszcza, który nakarmił głodnych uczestników i jurorów. Ci ostatni postulują, aby w przyszłym roku uczniowie świdnickich szkół liczniej zapełniali widownię, modląc się i bawiąc przy muzyce, adresowanej do Najpiękniejszej z Matek i do wrażliwych młodych serc.

Tagi:
konkurs

Konkurs fotograficzny "Balonowa Jura Janów-Olsztyn 2018"

2018-07-16 12:49

Ewelina Ignaszak-Stolarska

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Gminy Janów i Olsztyn zapraszają do udziału w otwartym Konkursie fotograficznym „Balonowa Jura Janów-Olsztyn 2018”.


Prace konkursowe należy wykonać podczas XXXIV Balonowych Mistrzostw Polski oraz II Jurajskich Zawodów Balonowych, odbywających się w gminach Janów i Olsztyn, w terminie 19 - 22 lipca 2018 roku.

Szczegółowy program imprezy oraz informacje na temat zasad organizacyjnych Konkursu można zaleźć w następujących serwisach: www.balonowajura.pl, www.rok.czestochowa.pl, www.janow.pl, www.olsztyn-jurajski.pl Wszelkie pytania należy kierować na adres: info@balonowajura.pl

Konkurs ma charakter otwarty i adresowany jest do profesjonalistów oraz amatorów fotografii. Termin nadsyłania prac to 31 lipca 2018 r. do godz. 12.00.

Zwycięzcy Konkursu otrzymają statuetki, dyplomy oraz nagrody pieniężne i nagrodę specjalną Dyrektora ROK Częstochowa.

W IV kwartale 2018 r. w siedzibach Współorganizatorów zostaną zorganizowane wystawy prezentujące nadesłane fotografie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

W drogę!

2018-07-10 14:48

Ewa Biedroń
Edycja małopolska 28/2018, str. IV

Pielgrzymka niektórym kojarzy się tylko z modlitwą i zwiedzaniem kościołów. Czy tak ma wyglądać wakacyjny urlop? – Dopiero wyruszenie w drogę pokazuje, czym jest pielgrzymowanie – mówi ks. Krzysztof Orzeł, dyrektor Diecezjalnego Duszpasterstwa Pielgrzymkowo-Turystycznego ITER w Tarnowie

arch. Biura ITER
Ks. Krzysztof Orzeł wraz z pielgrzymami na górze Križevac o wysokości 520 m n.p.m., zlokalizowanej we wsi Zvirovići, ok. 3 km od Medjugorie. Na szczycie góry 15 marca 1934 r. odsłonięto betonowy krzyż upamiętniający 1900. rocznicę Męki Pańskiej

Duchowny tłumaczy: – Często spotykam się ze stereotypami, że pielgrzymka to trwające wiele godzin zwiedzanie kościołów, Różaniec i inne modlitwy w autokarze oraz kupowanie dewocjonaliów. Natomiast pielgrzymowanie wpisuje się w całokształt życia człowieka. Obok modlitwy musi być też czas, by np. odpocząć na plaży, odwiedzić miejscowe sklepy, kupić regionalne produkty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

XVI Światowy Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie

2018-07-18 21:21

km / Koszalin (KAI)

Ruszyły koncerty chórów polonijnych, które biorą udział w Polonijnej Akademii Chóralnej. Chóry rozpoczęły trasę koncertową od Koszalina, pojawią się także w kościołach i ośrodkach kultury innych miejscowości. Łącznie odbędzie się 9 koncertów.

Archiwum Chóru Cordiale Coro

W kościele pw. św. Wojciecha w Koszalinie 18 lipca zaprezentowały się trzy spośród siedmiu chórów biorących udział w XVI Światowym Festiwalu Chórów Polonijnych: ukraińskie chóry „Malebor” z Doniecka i Chór im. Juliusza Zarębskiego z Żytomierza oraz białoruski chór „Kraj Rodzinny” z miejscowości Baranowicze. Pozostałe chóry wystąpiły tego dnia przed publicznością w Sarbinowie i Świdwinie.

Chórzyści prezentują utwory z własnego repertuaru, a także te, które szlifują podczas towarzyszącej festiwalowi Polonijnej Akademii Chóralnej.

Pobyt w Polsce to dla nich także zetknięcie z kulturą ich przodków oraz odpoczynek, szczególnie dla osób z chóru "Malebor" z terenów we wschodniej Ukrainie. Jak mówią - ten pierwszy pobyt chóru w Polsce jest dla nich odpoczynkiem od wojny.

Po raz siódmy do Koszalina zawitał ukraiński chór im. Juliusza Zarębskiego z Żytomierza. Chór powstał w 1997 r. właśnie dzięki koszalińskiemu festiwalowi. - Te wszystkie spotkania dużo nam dają: nowy repertuar, nowe podejście do emisji głosu, nowe ćwiczenia - mówi dyrygent Jan Krasowski, który ukończył w Koszalinie studium dyrygenckie. - Ale pobyt tutaj to też wynagrodzenie dla chórzystów.

Dyrygent dba, by polskość nie została zapomniana. Jego podopieczni śpiewają w swoim kraju niemal wyłącznie polskie pieśni. I nie brak im publiczności - obwód żytomierski to największe skupisko ukraińskiej Polonii, liczącej tu 40 tysięcy Polaków. - Nikomu nie pozwalam pisać transkrypcji, wszyscy muszą czytać i śpiewać po polsku. W ten sposób ćwiczymy też polski język, bo wielu młodych zna go słabo - mówi pan Jan.

Henryk Chiniewicz z chóru Kraj Rodzinny przyjechał czeka na dogodną chwilę, by pojechać do Słupska, gdzie mieszkają jego kuzyni, których ojcowie trafili do Polski w latach 50. w ramach repatriacji. Zależy mu szczególnie na tym, by nawiedzić, grób babci. - Mnie jest bardzo przyjemnie, że wszędzie w Polsce ludzie spotykają nas ze szczerością serca - mówi zaciągając na wschodnią nutę. - Ale myślę, że także wam jest miło spotkać nas, ludzi z terenów, gdzie polskość jeszcze istnieje. Przyjemnie, kiedy Polak zostaje Polakiem, gdziekolwiek żyje. Że jednoczy nas kultura, język, no i śpiew.

- Jeżeli mielibyśmy się uczyć polskości, to nie z telewizji czy podręczników - mówi opiekun festiwalu Paweł Mielcarek ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska. - Tylko patrząc na tych ludzi, którzy przyjeżdżają tutaj, do Koszalina, opuszczają go ze łzami w oczach i uczą nas szacunku do Polski, do flagi, godła.

To dopiero początek polonijnej trasy koncertowej. 19 lipca o godz. 19 wszystkie chóry zaprezentują się w białogardzkim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W kolejnych dniach wystąpią w innych miejscowościach:

20 lipca:

- Dobrzyca, kościół pw. Świętej Trójcy, godz. 17 - Chór im. Juliusza Zarębskiego, Żytomierz, Ukraina

- Bobolice, MGOK, godz. 18 - Chór „Malebor”, Donieck, Ukraina

- Świeszyno, MCK Eureka, godz. 18 - Chór „Kraj Rodzinny”, Baranowicze, Białoruś

- Koszalin, kościół pw. Ducha Świętego, godz. 18 - Chór Cantica Anima, Bar, Ukraina; Chór mieszany Zgoda, Brześć, Białoruś

21 lipca:

- Filharmonia Koszalińska, godz. 19 - koncert galowy, wszystkie chóry

22 lipca:

- Koszalin, kościół pw. Ducha Świętego, godz. 10.30 - Msza św. w intencji rodaków

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem