Reklama

BETEL - Zakupy z sercem - Rahel Kebebe Tshay

Serwis

Ks. Krzysztof Żero
Edycja podlaska 26/2004

W parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Klichach, w parafialnej kawiarence komputerowej zorganizowano pomoc dla rolników w składaniu wniosków o dopłaty na grunty orne. Wójt Gminy Boćki, Stanisław Derehajło oddelegował do pomocy rolnikom 2 urzędników, aby wszyscy zgłaszający się mogli uzyskać potrzebną pomoc. W ten sposób ok. 50 rolników mogło wypełnić wymagane wnioski. Inicjatorem pomysłu był ks. prob. Zbigniew Karolak.

3 maja w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Sterdyni odbyła się promocja książki autorstwa Teresy Zaniewskiej pt. Hrabiowski biały dom. Gimnazjum w Sterdyni 1942-1950. Organizatorami promocji byli: Wójt Gminy Sterdyń, Uczniowie Gimnazjum w Sterdyni 1942-1950, Wydawnictwo Uniwersyteckie „Trans Humana” w Białymstoku oraz Autorka. Promocję prowadziła Elżbieta Kozłowska-Świątkowska - redaktor Wydawnictwa „Trans Humana”.

5 czerwca odbyła się ogólnopolska pielgrzymka pracowników i wolontariuszy Caritas do Zuzeli - miejsca urodzenia Prymasa Tysiąclecia i do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. W programie spotkania w Zuzeli było m. in.: Msza św. i świadectwo o słudze Bożym Księdzu Prymasie Stefanie Wyszyńskim, a w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu - wręczenie nagród „Ubi Caritas”, świadectwo Caritas i wspomnienie o ks. Krzysztofie Kluku - osiemnastowiecznym proboszczu z Ciechanowca. Organizatorem pielgrzymki był Caritas Diecezji Łomżyńskiej przy współudziale Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.

6 czerwca w Wilczogębach (par. Sadowne) odbyła się uroczystość z okazji 500-lecia istnienia tej miejscowości. W programie znalazły się m. in.: Otwarcie wystawy w Gimnazjum w Sadownem, prezentującej pamiątki po marszałku sejmu Czesławie Wycechu, Msza św. polowa przy pomniku Polskiej Organizacji Wojskowej w Wilczogębach pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza, odsłonięcie pomnika 500-lecia Wilczogąb, poświęcenie przez bp. Antoniego Dydycza repliki tablicy pamiątkowej na pomniku POW, odsłonięcie tablicy pamiątkowej 85-lecia OSP Wilczogęby, poświęcenie przez bp. Antoniego Dydycza figury św. Floriana i przekazanie jej strażakom, odznaczenie zasłużonych strażaków medalami oraz różnego rodzaju zawody i kiermasze książek i haftów ludowych. Podczas uroczystości zaprezentowały się następujące zespoły muzyczne: Pieśni i Tańca SGGW „Promni” z Warszawy, „Sadowianki” z Sadownego, Sławomira Stysia z Wilczogąb, „Convers” z Sokołowa Podlaskiego i „Akces” z Kosowa Lackiego.

6 czerwca przy kaplicy w Mrozowej Woli (par. Sadowne) bp Antoni Dydycz pobłogosławił dzwon „Jezus Miłosierny” i poświęcił kapliczkę Matki Bożej Niepokalanej.

6 czerwca bp Antoni Dydycz udzielił sakramentu bierzmowania ok. 100-osobowej grupie młodzieży z parafii pw. św. Anny w Sterdyni.

7 czerwca w Sanktuarium pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni podczas parafialnego odpustu obchodzono 50-lecie istnienia obecnego kościoła. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił bp Antoni Dydycz. Uroczystość była transmitowana przez Radio Maryja i telewizję Trwam. Obecny kościół parafialny został wybudowany staraniem ks. prob. prał. Józefa Rucińskiego w latach 1946-1954. Jego projekt był wzorowany na planach świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, sporządzonych przez arch. Bohdana Pniewskiego. Biskup siedlecki Ignacy Świrski poświęcił nową świątynię w 1954 r., w uroczystość odpustową ku czci Trójcy Przenajświętszej. Konsekracji kościoła dokonał 11 czerwca 1995 r. bp Antoni Dydycz, w obecności ks. prob. kan. Mariana Gorgola. Proboszczem parafii od 1998 r. jest ks. kan. Krzysztof Maksimiuk, a wikariuszem od 2000 r. ks. Dariusz Misior.

7 czerwca ok. 120-osobowa grupa młodzieży z parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim przyjęła sakrament dojrzałości chrześcijańskiej z rąk bp. Antoniego Dydycza.

8 czerwca bp Antoni Dydycz udzielił sakramentu bierzmowania ok. 100-osobowej grupie młodzieży z parafii pw. św. Antoniego i św. Piotra z Alkantary w Węgrowie.

9 czerwca w Szkole Podstawowej w Holonkach odbył się Gminny Konkurs Poezji Karola Wojtyły i Gminny Konkurs Wierszy o Ojcu Świętym Janie Pawle II.

9 czerwca 25-osobowa grupa młodzieży z parafii w Orchówku k. Włodawy (diecezja siedlecka) przyjęła sakrament dojrzałości chrześcijańskiej z rąk bp. Antoniego Dydycza.

10 czerwca w uroczystość Bożego Ciała bp Antoni Dydycz odprawił Mszę św., wygłosił homilię i przewodniczył uroczystej procesji do czterech ołtarzy w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Serpelicach.

12 czerwca bp Antoni Dydycz w Białej Podlaskiej przewodniczył uroczystości pogrzebowej ks. prof. Mieczysława Janusza Chwaluczyka. Śp. ks. prof. Mieczysław Janusz Chwaluczyk urodził się w 1930 r. Po maturze wstąpił do WSD w Warszawie. Po święceniach kapłańskich w 1956 r. został skierowany na studia do Rzymu, które kontynuował w Szwajcarii i we Francji. Był wykładowcą w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, m.in. na Uniwersytecie w Laval. Po przejściu na emeryturę powrócił do Polski i zamieszkał w domu rodzinnym. Zmarł 10 czerwca w swoim domu rodzinnym w Białej Podlaskiej. Msza św. pogrzebowa została odprawiona w kościele pw. św. Anny, po której ciało zostało złożone w grobie rodzinnym na miejscowym cmentarzu.

12 czerwca w sali organowej Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, odbyły się egzaminy na pierwszy rok Diecezjalnego Studium Organistowskiego. Organizatorem ich był ks. Jarosław Kuźmicki - dyrektor Studium i diecezjalny duszpasterz organistów i kościelnych.

13 czerwca bp Antoni Dydycz w dniu swoich imienin przewodniczył uroczystości odpustowej ku czci św. Antoniego Padewskiego w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie.

13 czerwca tradycyjnie na uroczystości odpustowe do sanktuarium św. Antoniego w Boćkach przybyły piesze pielgrzymki: 35-osobowa z Bielska Podlaskiego i ok. 150-osobowa z Osmoli z ks. Bogdanem Mutianko. Mszy św. przewodniczył ks. Bogusław Wasilewski - proboszcz z Chojewa, podczas której kazanie wygłosił pochodzący z Bociek pallotyn o. Jarosław Olszewski - pracujący obecnie na Ukrainie. W przeddzień uroczystości koledzy kursowi o. Jarosława Olszewskiego przeżywali w Boćkach dzień wspólnoty z okazji 14-rocznicy święceń kapłańskich.

Papież spotka się z 5 księżmi chilijskimi, ofiarami ks. Karadimy

2018-05-22 22:17

st, pb (KAI) / Watykan

W dniach 1-3 czerwca Ojciec Święty spotka się z 5 księżmi, ofiarami nadużyć seksualnych ks. Fernando Karadimy w swojej rezydencji w Domu Świętej Marty – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

vatican.va

Oto tekst watykańskiego komunikatu w tłumaczeniu na język polski:

„Od 1 do 3 czerwca 2018 r. Ojciec Święty przyjmie drugą grupę ofiar ks. Fernando Karadimy i jego zwolenników z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w dzielnicy Providencia w Santiago de Chile („El Foresta”). Chodzi o pięciu księży, którzy padli ofiarą nadużycia władzy, sumienia i wykorzystywania seksualnego. Razem z nimi będą również dwaj kapłani, którzy pomagali ofiarom w ich drodze prawnej i duchowej, oraz dwie osoby świeckie zaangażowane w to cierpienie. Wszyscy będą gośćmi Ojca Świętego w Domu Świętej Marty.

Zdecydowana większość z tych osób uczestniczyła w spotkaniach odbywających się w Chile podczas specjalnej misji abp. Charles Scicluna i ks. Jordi Bertomeu, jaka miała miejsce w lutym b.r. Pozostali współpracowali w ciągu tygodni, które nastąpiły po wizycie.

Poprzez to nowe spotkanie zaplanowane miesiąc temu, Papież Franciszek pragnie okazać bliskość wykorzystywanym kapłanom, towarzyszyć im w ich bólu i wysłuchać ich cennych opinii, aby udoskonalić aktualne środki prewencyjne i zwalczać nadużycia w Kościele.

Na tym zakończy się pierwszy etap spotkań, jakich chciał Ojciec Święty, z ofiarami systemu nadużyć ustanowionego kilkadziesiąt lat temu we tej parafii. Wspomniani księża i świeccy reprezentują wszystkie ofiary kleru w Chile, ale nie jest wykluczone, że podobne inicjatywy mogą się powtórzyć w przyszłości.

Podczas weekendu będą miały miejsce różne spotkania, które będą odbywały się w atmosferze zaufania i poufności. Rano w sobotę, 2 czerwca, papież odprawi prywatną Mszę w Domu Świętej Marty, a wczesnym południem odbędzie się spotkanie grupy, a następnie rozmowy indywidualne.

Ojciec Święty nadal prosi wiernych w Chile – a w szczególności wiernych w parafiach, gdzie ci kapłani wypełniają swoją posługę duszpasterską – aby towarzyszyli im modlitwą i solidarnością w tych dniach”.

Urodzony w 1930 r. ks. Fernando Karadima był powszechnie znanym i szanowanym duszpasterzem. Uważał się za duchowego syna księdza-społecznika św. Alberta Hurtado. Bronił praw człowieka w czasie dyktatury gen. Augusto Pinocheta. Uchodził za autorytet młodzieży pomagającej ubogim. Wychował około 50 kapłanów, w tym kilku biskupów (jednym z nich jest Juan Barros). Przez wielu uważny był za świętego.

Gdy więc kilku młodych mężczyzn z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w dzielnicy Providencia w Santiago de Chile, gdzie był proboszczem, złożyło zeznania obciążające go jako pedofila, początkowo nikt nie chciał w nie wierzyć.

Także arcybiskup Santiago w latach 1998-2010, kard. Francisco Javier Errázuriz przyznał po latach, że nie uwierzył w pierwsze oskarżenia właśnie z powodu „opinii świętości”, jaka otaczała ks. Karadimę. Nie podjął dochodzenia, gdyż prawo kościelne nakazuje je rozpocząć, gdy zarzuty są co najmniej prawdopodobne. Ponadto był przeświadczony, że ofiary nie milczałyby przez lata, już jako ludzie dorośli, o doznanych nadużyciach. Zaprzeczył jednocześnie, jakoby jego intencją było krycie nadużyć, uznał jedynie, że nie ma na nie dowodów. Później jednak, gdy poważne zarzuty wobec ks. Karadimy zostały publicznie przedstawione, poprosił duchownego, by zrezygnował, jednak ten się bronił. W końcu kardynałowi udało się go do tego przekonać i w 2006 r. ks. Karadima przestał być proboszczem. Zgodnie z obowiązującymi w Kościele procedurami sprawę przekazano do zbadania Kongregacji Nauki Wiary, która w styczniu 2011 r. uznała winę duchownego i nałożyła na niego dożywotnią suspensę (zakaz sprawowania funkcji kapłańskich). Kilka miesięcy później odrzuciła jego odwołanie, w którym utrzymywał, że nie popełnił zarzucanych mu czynów. Niemal 88-letni ks. Karadima do dziś odbywa pokutę w odosobnieniu w jednym z żeńskich klasztorów w Santiago.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Mistrzowscy wolontariusze

2018-05-23 15:27

Anna Buchar

24 maja wrocławska Caritas organizuje młodym wolontariuszom ze Szkolnych Szkół Caritas mistrzowski zjazd. Spotkanie dla 400 wolontariuszy rozpocznie modlitwa przy ikonie Maryi przywiezionej z Syrii i poświęconej przez papieża Franciszka. Przyjedzie ona na pokładzie Mobilnej Ambasady Niepodległej, busa Caritas z polsko – syryjską załogą.

Archiwum Caritas

Sportową część mistrzowskiego zjazdu otworzy rozgrzewka z mistrzem świata, Rafałem Kubackim. - W programie znalazły się również gra w korfball, pokazy szermierki sportowej, sztafeta z przeszkodami, ścianka wspinaczkowa, akrobatyczny tor przeszkód, pokazy ratownictwa medycznego, zajęcia plastyczne, rozgrywki unihokeja czy quiz historyczny – wylicza Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas.

Co cenne, każdy z wolontariuszy skc otrzyma biało czerwoną koszulkę i znaczek SUPER WOLONTARIUSZ.

Serdecznie zapraszamy już jutro na ul. Nowodworską 64 we Wrocławiu (okolice kościoła pw. Opatrzności Bożej) na doroczny, a zarazem Jubileuszowy Zjazd Szkolnych Kół Caritas dla wolontariuszy i opiekunów.Program:

10.00 Powitanie ikony MB Syryjskiej i Msza Św., przewodniczy bp Jacek Kiciński

11.00 Wystąpienie polsko – syryjskiej załogi Mobilnej Ambasady Niepodległej

11.10 Wystąpienie zaproszonych gości, m.in. wojewody Dolnośląskiego i Kuratora Oświaty

11.20 Wręczenie odznak „SUPER WOLONTARIUSZ”

11.30 Pokaz akrobatyczny

11.40 Wysłanie w świat setki gołębi z wiadomością o 100 – tnej rocznicy odzyskania niepodległości

12.00 Początek rozgrywek sportowych, w kilkunastu punktach

12.30 Rozpoczęcie wydawania posiłku

14.00 Zakończenie zjazdu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem