Reklama

Serwis

Ks. Krzysztof Żero
Edycja podlaska 26/2004

W parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Klichach, w parafialnej kawiarence komputerowej zorganizowano pomoc dla rolników w składaniu wniosków o dopłaty na grunty orne. Wójt Gminy Boćki, Stanisław Derehajło oddelegował do pomocy rolnikom 2 urzędników, aby wszyscy zgłaszający się mogli uzyskać potrzebną pomoc. W ten sposób ok. 50 rolników mogło wypełnić wymagane wnioski. Inicjatorem pomysłu był ks. prob. Zbigniew Karolak.

3 maja w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Sterdyni odbyła się promocja książki autorstwa Teresy Zaniewskiej pt. Hrabiowski biały dom. Gimnazjum w Sterdyni 1942-1950. Organizatorami promocji byli: Wójt Gminy Sterdyń, Uczniowie Gimnazjum w Sterdyni 1942-1950, Wydawnictwo Uniwersyteckie „Trans Humana” w Białymstoku oraz Autorka. Promocję prowadziła Elżbieta Kozłowska-Świątkowska - redaktor Wydawnictwa „Trans Humana”.

5 czerwca odbyła się ogólnopolska pielgrzymka pracowników i wolontariuszy Caritas do Zuzeli - miejsca urodzenia Prymasa Tysiąclecia i do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. W programie spotkania w Zuzeli było m. in.: Msza św. i świadectwo o słudze Bożym Księdzu Prymasie Stefanie Wyszyńskim, a w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu - wręczenie nagród „Ubi Caritas”, świadectwo Caritas i wspomnienie o ks. Krzysztofie Kluku - osiemnastowiecznym proboszczu z Ciechanowca. Organizatorem pielgrzymki był Caritas Diecezji Łomżyńskiej przy współudziale Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.

6 czerwca w Wilczogębach (par. Sadowne) odbyła się uroczystość z okazji 500-lecia istnienia tej miejscowości. W programie znalazły się m. in.: Otwarcie wystawy w Gimnazjum w Sadownem, prezentującej pamiątki po marszałku sejmu Czesławie Wycechu, Msza św. polowa przy pomniku Polskiej Organizacji Wojskowej w Wilczogębach pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza, odsłonięcie pomnika 500-lecia Wilczogąb, poświęcenie przez bp. Antoniego Dydycza repliki tablicy pamiątkowej na pomniku POW, odsłonięcie tablicy pamiątkowej 85-lecia OSP Wilczogęby, poświęcenie przez bp. Antoniego Dydycza figury św. Floriana i przekazanie jej strażakom, odznaczenie zasłużonych strażaków medalami oraz różnego rodzaju zawody i kiermasze książek i haftów ludowych. Podczas uroczystości zaprezentowały się następujące zespoły muzyczne: Pieśni i Tańca SGGW „Promni” z Warszawy, „Sadowianki” z Sadownego, Sławomira Stysia z Wilczogąb, „Convers” z Sokołowa Podlaskiego i „Akces” z Kosowa Lackiego.

6 czerwca przy kaplicy w Mrozowej Woli (par. Sadowne) bp Antoni Dydycz pobłogosławił dzwon „Jezus Miłosierny” i poświęcił kapliczkę Matki Bożej Niepokalanej.

6 czerwca bp Antoni Dydycz udzielił sakramentu bierzmowania ok. 100-osobowej grupie młodzieży z parafii pw. św. Anny w Sterdyni.

7 czerwca w Sanktuarium pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni podczas parafialnego odpustu obchodzono 50-lecie istnienia obecnego kościoła. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił bp Antoni Dydycz. Uroczystość była transmitowana przez Radio Maryja i telewizję Trwam. Obecny kościół parafialny został wybudowany staraniem ks. prob. prał. Józefa Rucińskiego w latach 1946-1954. Jego projekt był wzorowany na planach świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, sporządzonych przez arch. Bohdana Pniewskiego. Biskup siedlecki Ignacy Świrski poświęcił nową świątynię w 1954 r., w uroczystość odpustową ku czci Trójcy Przenajświętszej. Konsekracji kościoła dokonał 11 czerwca 1995 r. bp Antoni Dydycz, w obecności ks. prob. kan. Mariana Gorgola. Proboszczem parafii od 1998 r. jest ks. kan. Krzysztof Maksimiuk, a wikariuszem od 2000 r. ks. Dariusz Misior.

7 czerwca ok. 120-osobowa grupa młodzieży z parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim przyjęła sakrament dojrzałości chrześcijańskiej z rąk bp. Antoniego Dydycza.

8 czerwca bp Antoni Dydycz udzielił sakramentu bierzmowania ok. 100-osobowej grupie młodzieży z parafii pw. św. Antoniego i św. Piotra z Alkantary w Węgrowie.

9 czerwca w Szkole Podstawowej w Holonkach odbył się Gminny Konkurs Poezji Karola Wojtyły i Gminny Konkurs Wierszy o Ojcu Świętym Janie Pawle II.

9 czerwca 25-osobowa grupa młodzieży z parafii w Orchówku k. Włodawy (diecezja siedlecka) przyjęła sakrament dojrzałości chrześcijańskiej z rąk bp. Antoniego Dydycza.

10 czerwca w uroczystość Bożego Ciała bp Antoni Dydycz odprawił Mszę św., wygłosił homilię i przewodniczył uroczystej procesji do czterech ołtarzy w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Serpelicach.

12 czerwca bp Antoni Dydycz w Białej Podlaskiej przewodniczył uroczystości pogrzebowej ks. prof. Mieczysława Janusza Chwaluczyka. Śp. ks. prof. Mieczysław Janusz Chwaluczyk urodził się w 1930 r. Po maturze wstąpił do WSD w Warszawie. Po święceniach kapłańskich w 1956 r. został skierowany na studia do Rzymu, które kontynuował w Szwajcarii i we Francji. Był wykładowcą w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, m.in. na Uniwersytecie w Laval. Po przejściu na emeryturę powrócił do Polski i zamieszkał w domu rodzinnym. Zmarł 10 czerwca w swoim domu rodzinnym w Białej Podlaskiej. Msza św. pogrzebowa została odprawiona w kościele pw. św. Anny, po której ciało zostało złożone w grobie rodzinnym na miejscowym cmentarzu.

12 czerwca w sali organowej Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, odbyły się egzaminy na pierwszy rok Diecezjalnego Studium Organistowskiego. Organizatorem ich był ks. Jarosław Kuźmicki - dyrektor Studium i diecezjalny duszpasterz organistów i kościelnych.

13 czerwca bp Antoni Dydycz w dniu swoich imienin przewodniczył uroczystości odpustowej ku czci św. Antoniego Padewskiego w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie.

13 czerwca tradycyjnie na uroczystości odpustowe do sanktuarium św. Antoniego w Boćkach przybyły piesze pielgrzymki: 35-osobowa z Bielska Podlaskiego i ok. 150-osobowa z Osmoli z ks. Bogdanem Mutianko. Mszy św. przewodniczył ks. Bogusław Wasilewski - proboszcz z Chojewa, podczas której kazanie wygłosił pochodzący z Bociek pallotyn o. Jarosław Olszewski - pracujący obecnie na Ukrainie. W przeddzień uroczystości koledzy kursowi o. Jarosława Olszewskiego przeżywali w Boćkach dzień wspólnoty z okazji 14-rocznicy święceń kapłańskich.

Moja żona to spryciara!

2012-11-19 12:01

Justyna Sowa
Edycja krakowska 51/2009

Ciepło rodzinne. To czuje się niemal od przekroczenia progu domu państwa Nelców. Potwierdza to ich postawa, potwierdzają słowa. Dla mnie jednak, niezwykle znamienny był także obraz Grażyny Nelec całującej z czułością ładującego się na jej kolana malca i matczyna cierpliwość towarzysząca próbom zjedzenia ciastka, które za nic nie chciało się zmieścić na jego talerzu…

Adam Wojnar
Spotkanie w Kalwarii Zebrzydowskiej

Przeciszów, mała miejscowość w okolicach Krakowa. To tu czeka mnie spotkanie z państwem Grażyną i Sławomirem Nelami. Trafiam na miejsce i witana z wielką życzliwością wchodzę do domu. Co chwilę przybiega któreś z dzieci gospodarzy, by się ze mną przywitać. Z podziwem oglądam wysprzątane i niezwykle zadbane mieszkanie. Pan Sławomir, widząc moje niedowierzanie, z figlarnym błyskiem w oku tłumaczy: - Moja żona to spryciara! - A pani Grażyna na dźwięk tych słów, z zawstydzeniem, ale i niekrytą wdzięcznością, uśmiecha się do męża. Od razu rzuca się w oczy, jak wiele szacunku ma on dla żony i jak bardzo docenia jej pracę. A tej z kolei jest naprawdę niemało, państwo Nelcowie mają bowiem 12 dzieci. Pytam ich, czy planowali założenie tak licznej rodziny, na co oni z uśmiechem odpowiadają, że po prostu się przed nią nie bronili…

Niekryta radość

Państwo Nelcowie śmieją się, że kiedyś, gdy ich dzieci dorosną, będą musieli wybić ścianę w dużym pokoju, żeby mogli się wszyscy pomieścić, kiedy każde z nich przyjedzie ze swoją rodziną w odwiedziny. Ta wizja rozpromienia twarze rodziców. Nie są w stanie ukryć tego, jak bardzo radują się z każdej ze swoich pociech. Pan Sławomir przy okazji wspomina, jak to w jego domu, choćby na Wigilię, mimo iż również miał kilkoro rodzeństwa, każdy modlił się osobno, bo taki był zwyczaj: - I mi się to nie podobało - mówi - Dlatego w naszej rodzinie do Wigilii zasiadamy wspólnie i wspólnie się modlimy.

Do kościoła na raty

Nie wszystko jednak mogą robić razem, często jest to niemożliwe wyłącznie z tzw. przyczyn technicznych. Choćby na niedzielną Mszę św. pan Sławek zawozi swą rodzinę na raty. Najpierw jedna część, a potem wymiana, bo wszyscy nie mieszczą się do samochodu. Kilka razy w roku wybierają się wspólnie do Matki Bożej Kalwaryjskiej. W tym miejscu wspominają ze śmiechem, że przy ostatnim wyjeździe, trzyletni Daruś nie mógł się już doczekać i ciągle pytał: - Kiedy pojedziemy do Maryi? - A gdy już tam dotarli i uczestniczyli we Mszy św. polowej, był zawiedziony i rozpłakał się, bo to wcale nie było u Maryi. Dopiero po wejściu do Sanktuarium przed cudownym obrazem zgodził się, że teraz jest już u Maryi.

Niezwykłe spotkanie

Ostatnia wizyta ich rodziny w Kalwarii Zebrzydowskiej wiąże się z niezapomnianym przeżyciem. Było to w czasie dorocznej pielgrzymki rodzin. Państwo Nelcowie poproszeni zostali o niesienie darów podczas Eucharystii. Byli więc blisko ołtarza, w pełnym składzie, odświętnie ubrani i podekscytowani. I kiedy przechodził kard. Stanisław Dziwisz z asystą, ku ich ogromnemu poruszeniu zatrzymał się w pobliżu i wskazując na nich, powiedział słowa, które bardzo głęboko utkwiły w sercach Grażyny i Sławomira: - Chciałbym się z tą rodziną przywitać. I podszedł do nich, by chwilę porozmawiać. Małżonkowie nie potrafią nawet odtworzyć uczuć jakie towarzyszyły im podczas tego spotkania: - To był dla nas ogromny szok - mówi Pan Sławomir. - Miałem wrażenie, że wszystko gotuje mi się w środku. Tam było tyle ludzi, a on wyciągnął rękę właśnie do nas. To wielki zaszczyt. Ksiądz Kardynał był pierwszym człowiekiem, który poprzez swoje gesty i postawę wobec nas wyraził podziw dla naszej rodziny. - Bo częściej, niestety, słyszymy przykre słowa krytyki - dodaje pani Grażyna. - Ludzie dokuczają i dogadują, zamiast zapytać czy w czymś nie trzeba nam pomóc. - A kard. Dziwisz zapytał nas od razu: - Czy wam czegoś nie potrzeba? - podsumowuje pan Sławomir.

Maryja na podwórku

W rodzinie Nelców Matka Boża zajmuje wyjątkowe miejsce, otoczona jest szczególnym kultem, który wypływa od rodziców dających przykład i przenika do serc dzieci. Pan Sławomir opowiada, jak już kilkanaście lat temu postanowił zbudować Matce Bożej kapliczkę na ich podwórku. - Ale tak jakoś zeszło, że nie udało się. Aż do teraz - mówi z dumą wskazując miejsce za oknem. Goszcząc w ich domu, miałam okazję obejrzeć świeżo poświęconą piękną kapliczkę. Za domem, w rodzinnym zaciszu stoi na honorowym miejscu własnoręcznie wymurowana grota, a w niej figura Matki Bożej Fatimskiej. Posadzone wokół kwiaty dodają jeszcze więcej uroku temu miejscu. Kapliczka ma także własne oświetlenie, dlatego wieczorem na podwórku państwa Nelców można powiedzieć, że bije blask od Maryi. To miejsce jest traktowane szczególnie przez wszystkich członków rodziny. Znajduje się w pobliżu wejścia do domu, dlatego zawsze wychodzący lub przychodzący do niego po całym dniu pracy przystają na chwilę przed figurą, by się pomodlić. Wielką radość sprawia rodzicom, o czym wprost mówią, widok dzieci, które dobrowolnie i z własnej inicjatywy przystają przed Maryją w skupieniu. Ci młodsi, pełni dumy, opowiadają potem o tym rodzicom. Pan Sławomir z uśmiechem mówi, że nieraz słyszał radosne wołanie: - Pomodliłem się, tato, przed Maryją!
Niesamowitym zaszczytem dla rodziny był też fakt poświecenia tej kapliczki przez samego bp. Jana Szkodonia, który w tym czasie odwiedził ich parafię. To są sytuacje, które traktują jako znaki Opatrzności Bożej, jako sygnały od Boga, który przypomina, że pamięta, że się opiekuje i wciąż czuwa.

Nie gasić zapału

Pytam jeszcze z zaciekawieniem jak radzą sobie z wychowaniem tak licznej gromadki. Rodzice podkreślają przede wszystkim fakt rozmowy: - Traktujemy dzieci poważnie. I oni to czują. Poza tym nie rozkazujemy, ale staramy się prosić, jeśli potrzebujemy ich pomocy - tłumaczą. Małżonkowie podkreślają też, że starsze dzieci są już na tyle duże, że wiele pomagają z własnej inicjatywy, widzą potrzeby i sami pytają, czy czegoś nie zrobić. A kiedy chcą gdzieś wyjść czy z kimś się spotkać, zawsze biorą pod uwagę rodziców i wspólnie konsultują wszystkie plany. Pan Sławomir podkreśla też, że pomaganie często sprawia im przyjemność. Kiedy z tatą idą popracować, uczą się czegoś nowego: - Ja nigdy ich w tej kwestii nie krytykuję, żeby nie gasić ich zapału. Dlatego nawet jak zrobią coś źle, nawet jeśli nieopatrznie, chcąc pomóc, coś zniszczą, mówię, że nie szkodzi, że zrobimy nowe, tym razem już dobrze, bo dokładnie wytłumaczę jak trzeba postępować. Dzięki temu oni wciąż chcą się uczyć czegoś nowego i nie zniechęcają się od razu. Dlatego też wiele już potrafią zrobić, często dużo więcej niż ich rówieśnicy - tłumaczy dumny tata.

Słowa, czas i przykład

Rodzice podkreślają także, że uczą dzieci, aby sobie nawzajem i innym pomagać. Pan Sławomir mówi, że często powtarza: - Nie jest ważne czy ktoś tobie pomoże, pamiętaj, abyś ty pomógł innemu.
Równie istotne w wychowaniu jest także poświęcanie czasu dzieciom, to, by z nimi być i by one to czuły: - Kupiłem kiedyś pięć wędek i poszliśmy na ryby - wspomina p. Sławek. Ale równie ważny jest przykład rodziców. Żeby dzieci nie tylko wiedziały choćby to, że należy przepraszać, ale żeby także widziały jak np. robi to tata.
Pani Grażyna mówi też, jak wielką radość sprawia jej patrzenie gdy dzieci potrafią się dzielić między sobą. - Tego też staramy się ich uczyć poprzez własny przykład - dodaje - Kiedy np. dostajemy czegoś za dużo, przekazujemy to komuś innemu, kto być może bardziej potrzebuje.

Chwila tylko dla siebie

Mama tej licznej gromadki wspomina też z uśmiechem, jak nieraz pytają ją znajome, czy ona w ogóle znajduje czas dla siebie przy tylu dzieciach. A ona odpowiada, że owszem ma czas. Wszystko jest kwestią organizacji, a w tym, co na każdym kroku podkreśla mąż, p. Grażyna jest prawdziwą mistrzynią. Dlatego ma czas na wykonanie wszystkich obowiązków, ale także na kawę czy poczytanie gazety. - Bo trzeba umieć znaleźć chwilę dla siebie, nawet przy tylu dzieciach - podsumowuje p. Sławek.

Prawdziwe szczęście

Ich rodzina przepełniona jest ciepłem i miłością. Takie jest ich życie, takie jest ich szczęście. Pracy jest dużo, ale dzięki świetnej organizacji, ze wszystkim sobie dobrze radzą. Jak mawia p. Sławomir Nelec: - Jeśli człowiek jest bierny, to nie ma radości w życiu. Oni tą radością wypełnieni są po brzegi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Warszawa: 2 kwietnia – wieczorne czuwanie w 13. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

2018-03-22 20:11

CMJPII, lk / Warszawa (KAI)

„Nie lękajcie się!” – słowa wypowiedziane podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat papieża są hasłem 13. rocznicy śmierci Jana Pawła II przypadającej w drugi dzień Wielkanocy. Tegoroczne wspomnienie będzie także początkiem obchodów 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Tomasz Lewandowski

2 kwietnia od godz. 21.00 Centrum Myśli Jana Pawła II będzie obecne na placu Piłsudskiego w Warszawie, aby towarzyszyć warszawiakom w tradycyjnym w tym dniu wieczornym czuwaniu. Wezmą w nim udział także kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i ks. Bogdan Bartołd, proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Zgromadzonym na placu towarzyszyć będzie Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

„Spotkamy się tego dnia, aby przywołać atmosferę sprzed 13 lat. Wtedy byliśmy razem w poczuciu wspólnoty i odpowiedzialności za jej budowanie. Dziś wspólnie odwołujemy się do tamtych przeżyć. Chcemy też na nowo zrozumieć zobowiązania, które wówczas podjęliśmy” – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Po zmierzchu na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa usytuowanym przy placu Piłsudskiego, zostanie wyświetlona specjalna animacja z wizerunkiem Papieża. Zgromadzeni usłyszą także jego głos dzięki przygotowanym fragmentom z papieskich przemówień.

Centrum Myśli Jana Pawła II cytat ze słowami „Nie lękajcie się!” uczyniło hasłem obchodów 2 kwietnia nie przez przypadek. Tymi słowami instytucja przypomina jeden z filarów pontyfikatu swojego patrona – dawanie nadziei, która szczególnie mocno wybrzmiewa w Święta wielkanocne.

„2 kwietnia to dla nas nie tylko wspomnienie, ale także początek obchodów 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża” - wyjaśnia Michał Senk. - Słowami «Nie lękajcie się» Jan Paweł II otworzył swój pontyfikat i wielokrotnie do nich wracał. Właśnie ten aspekt nauczania Papieża chcemy przypominać podczas obchodów jubileuszu Jego wyboru w roku, w którym równolegle świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości - dodaje.

Dla Jana Pawła II wolność wspólnoty jest połączona z wolnością osoby. Jednym z największych zniewoleń człowieka może być lęk, który zamyka go w jego egoizmie i nie pozwala wyjść na spotkanie z drugim człowiekiem. A to właśnie takie spotkanie jest jednym z fundamentów budowania solidarności - tłumaczą organizatorzy czuwania.

„W 100. rocznicę odzyskania niepodległości, Centrum Myśli Jana Pawła II przypomina, że wolność ma swój głębszy wymiar. I do tego głębokiego wymiaru wolności będziemy wracać przy okazji kolejnych wydarzeń związanych z rocznicą wyboru Wojtyły na papieża” – podsumowuje Michał Senk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem